Sunteți pe pagina 1din 30

COLEGIUL NAT. "GH.

LAZAR"

PROIECT DE LECTIE
Disciplina: Religie
Data: 20 X - 2004
Clasa: a IX-a L
Tema lectiei: Preacinstirea Maicii Domnului
Tipul lectiei: mixta
Durata: 50 min.
Profesor: Radu Irina
Obiectiv de referinta: Sa evidentieze rolul Maicii Domnului in mantuirea neamului omenesc
Obiective operationale: O1. Sa prezinte modalitatile de cinstire a lui Dumnezeu
O2. Sa explice legatura dintre viata sfanta a Maicii Domnului, ca Indrumatoare pe calea
mantuirii si pregatirea crestinilor pentru primirea lui Hristos
O3. Sa specifice pasajele biblice despre invatatura pururea fecioriei Nascatoarei de Dumnezeu
O4. Sa evidentieze rolul mijlocitor al Maicii Domnului in lupta pentru dobandirea sfinteniei
O5. Sa prezinte motivele proslavirii Nascatoarei de Dumnezeu ca Imparateasa a cerului si a
pamantului
Obiective formativ-educative: Sa manifeste interes pentru proslavirea Maicii Domnului in rugaciuni
Strategii didactice - metode si procedee: conversatia catehetica si euristica, problematizarea, argumentarea, explicatia,
studiul de caz

II. Desfasurarea lectiei:


Momentele lectiei

Continutul invatarii

I. Moment organizatoric

C1. Pregatirea pentru lectie


(salutul, rugaciunea, prezenta)

II. Verificarea
cunostintelor anterioare

C2. Se vor verifica:


-modalitatile de cinstire a lui
Dumnezeu

Sarcini de invatare
Competente vizate

Obiective operationale

Itemi de evaluare

S1.C1. Elevii se pregatesc


pentru lectie

O1.C2. Sa prezinte
modalitatile de cinstire a lui
Dumnezeu

capacitatea de organizare
S2.C2. Elevii prezinta
modalitatile de cinstire a lui
Dumnezeu

I1.C2. Prezentati
modalitatile de cinstire a lui
Dumnezeu

III. Anuntarea
subiectului lectiei, a
scopului si a obiectivelor

IV. Dirijarea invatarii

capacitatea de sinteza
S3.C3. Elevii asculta si
noteaza titlul lectiei

C3. Se va anunta tema


lectiei"Preacinstirea Maicii
Domnului",
scopul-constientizarea puterii
rugaciunii Maicii Domnului ,
si obiectivele operationale
C4. Continutul invatarii va fi
expus dupa urmatorul plan:

-se prezinta icoana

-se prezinta textele din


Sfantul Apostol Luca 1, 28-45;
Isaia 7,14; Facere 3,15;
-se evidentiaz urmatoarele
idei:
-curatia trupeasca si
sufleteasca a Maicii Domnului
asa cum reiese din cuvintele

O2.C4. Sa explice legatura


dintre viata sfanta a Maicii
Domnului, ca Indrumatoare
pe calea mantuirii si
pregatirea crestinilor pentru
primirea lui Hristos

capacitatea de concentrare

S4.C4. Elevii analizeaza


icoanele prezentate,
evidentiind rolul de
Indrumatoare a Maicii
Domnului

I2.C4. Analizati icoanele


prezentate
I3.C4. Evidentiati rolul de
Indrumatoare a Maicii
Domnului

S5.C4. Elevii explica legatura


dintre viata sfanta a Maicii
Domnului si pregatirea
credinciosilor pentru primirea
lui Hristos

4.C4. Explicati legatura


dintre viata sfanta a Maicii
Domnului si pregatirea
credinciosilor pentru
primirea lui Hristos

capacitatea de analiza

ingerului Gavriil si ale


Elisabetei
- impreuna-lucrare a Maicii
Domnului prin vointa si
ascultare (Fie mie dupa
cuvantul tau.) cu harul divin
(..Puterea Celui Preainalt te va
umbri..)
-descoperirea acestei taine
in Vechiul Testament
-formularea dogmei pururea
fecioriei la Sinodul VI Trulan
-se prezinta si se analizeaza
din punct de vedere teologic
icoana "Bunei-Vestiri" si cea a
"Intruparii" (tipul Oranta Rugatoare)

S6.C4. Elevii citesc textele


prezentate, evidentiind
desavarsita smerenie si
sfintenia pe care Maica
Domnului le-a dobandit
O3.C4. Sa specifice pasajele
biblice despre invatatura
pururea fecioriei Maicii
Domnului

I5.C4. Cititi textele


prezentate, evidentiind
desavarsirea si sfintenia pe
care Maica Domnului le-a
dobandit

S7.C4. Elevii noteaza in caiete


explicatiile profesorului

-se prezinta tipul


iconografic Eleousa
-Induratoarea, exemplificanduse cu icoana "Paramythia Mangaietoarea", ca marturie a
rolului de Mijlocitoare a
Maicii Domnului
-se prezinta alte icoane
aprtinand tipului
"Glycophilousa - Dulcea
sarutare"
-se evidentiaza gesturile pline
de afectiune, gingasie si
dragoste materna
-se aminteste momentul din
timpul rastignirii (Ioan 19,2527), cand Hristos o investeste

S8.C4. Elevii identifica in


icoanele prezentate mesajul
teologic desprins din text

I6.C4. Identificati in
icoanele prezentate mesajul
teologic desprins din text

S9.C4. Elevii evidentiaza rolul


mijlocitor al Maicii Domnului
in lupta pentru dobandirea
sfinteniei

I7.C4. Evidentiati rolul


mijlocitor al Maicii
Domnului in lupta pentru
dobandirea sfinteniei

capacitatea de sinteza si
de analiza

O4.C4. Sa evidentieze rolul


mijlocitor al Maicii Domnului
in lupta pentru dobandirea
sfinteniei

Fecioara Maria cu rolul de


Mama a intregului neam
omenesc (Femeie iata fiul
tau!...Iata mama ta!)
S10.C4. Elevii analizeaza
icoanele prezentate

-se prezinta icoana"Maicii


Domnului pe tron -Imparateasa"
-se evidentiaza ipostaza Maicii
Domnului ca Imparateasa a
cerurilor si slava cu care
Dumnezeu o cinsteste
-se aminteste locul pe care-l
ocupa icoana "Maicii
Domnului pe tron", pe
catapeteasma: sta de-a dreapta
Mantuitorului, asa cum
prooroceste regele David, in
cantarile Psalmilor (Statut-a
Imparateasa de-a dreapta
Ta..!), Ps. 44,11

V. Asigurarea
feed-back-ului

C5. -Identificati urmatoarele


tipuri de reprezentari

I8.C4. Precizati care este


semnificatia prezentei
Maicii Domnullui langa
Cruce

O5.C4. Sa prezinte motivele


proslavirii Nascatoarei de
Dumnezeu ca Imparateasa a
cerului si a pamantului

S11.C4. Elevii prezinta


motivele proslavirii
Nascatoarei de Dumnezeu ca
Imparateasa a cerului si a
pamantului

capacitatea de concentrare

S12.C5. Elevii identifica


tipurile de reprezentari

I9.C4. Prezentati motivele


proslavirii Nascatoarei de
Dumnezeu ca Imparateasa a
cerului si a pamantului

I10.C5. Identificati tipurile


de reprezentari iconografice

VI. Asigurarea retentiei

iconografice ale Maicii


Domnului:
*"Triherusa" (M. Hilandar)
*"Potirul nesecat" (Rusia)
*"Maica Domnului-Vladimir"
- Precizati ce Acatiste ale
Maicii Domnului cunoasteti
- Pentru ora urmatoare se
propune urmatoarea
activitate:
-alegeti una dintre
rugaciunile prezentate si prin
intermediul ei staruiti la
Maica Domnului
-identificati elementele de
Preacinstire ale Maicii
Domnului
C6. Se fac aprecieri, se noteaza
C7. Rugaciunea

iconografice ale Maicii


Domnului
S13.C5. Elevii raspund la
intrebarile profesorului

S14.C6. Elevii asculta


aprecierile profesorului

ale Maicii Domnului

Schema tablei

Preacinstirea Maicii Domnului


1) Maica Domnului - Povatuitoare si Indrumatoare - Icoana "Intrarii in templu a Maicii Domnului
- tip iconografic "Hodighitria" (hodegeo = a indruma) - "Portarita"(Man. Iviron)
2) Maica Domnului - Pururea Fecioara si Nascatoare de Dumnezeu - Icoana "Bunei-Vestiri"
- tip iconografic "Oranta - Rugatoare" - Icoana "Intruparii"
- Luca 1,28-45 - "plina de har", "binecuvantata intre femei"
- "..puterea Celui Preainalt te va umbri..."
- " ..Fie mie dupa cuvantul Tau! "
- Isaia 7,14 - "...fecioara va lua in pantece..."
- Facerea 3,15 - " aceasta (samanta femeii=Hristos) iti va zdrobi capul" (sarpe=diavol)
3) Maica Domnului - Mijlocitoare
- tip iconografic "Eleousa - Induratoarea" - "Paramythia-Mangaietoarea"(Man. Vatopedu)
- "Glycophilousa - Dulcea sarutare"(Man. Rossikon)
4) Maica Domnului - Imparateasa - Icoana "Maicii Domnului pe tron"
- Ps.44,11 - "Statut-a Imparateasa de-a dreapta Ta..."

Fisa de lucru
Luca 1, 28-43
"28. Si intrand ingerul la ea, a zis: Bucura-te, ceea ce esti plina de har, Domnul este cu tine. Binecuvantata esti tu intre femei.
29. Iar ea, vazandu-l, s-a tulburat de cuvantul lui si cugeta in sine: Ce fel de inchinaciune poate sa fie aceasta?
30. Si ingerul i-a zis: Nu te teme, Marie, caci ai aflat har la Dumnezeu.
31. Si iata vei lua in pantece si vei naste fiu si vei chema numele lui Iisus.
32-33. Acesta va fi mare si Fiul Celui Preainalt se va chema (...) si imparatia Lui nu va avea sfarsit.
34. Si a zis Maria catre inger: Cum va fi aceasta, de vreme ce eu nu stiu de barbat?
35. Si raspunzand, ingerul i-a zis: Duhul Sfant Se va pogori pete tine si puterea Celui Preainalt te va umbri; pentru aceea si Sfantul
care Se va naste din tine Fiul lui Dumnezeu se va chema.
36. Si iata Elisabeta, rudenia ta, a zamislit si ea fiu la batranetea ei si aceasta este a sasea luna pentru ea, cea numita stearpa.
37. Ca la Dumnezeu nimic nu este cu neputinta.
38. Si a zis Maria: Iata roaba Domnului. Fie mie dupa cuvantul tau! Si ingerul a plecat de la ea.
39. Si in acele zile, sculandu-se Maria, s-a dus in graba in tinutul muntos, intr-o cetate a semintiei lui Iuda.
40. Si a intrat in casa lui Zaharia si a salutat pe Elisabeta.
41. Iar cand a auzit Elisabeta salutarea Mariei, pruncul a saltat in pantecele ei si Elisabeta s-a umplut de Duh Sfant,
42. Si cu glas mare a strigat si a zis: Binecuvantata esti tu intre femei si binecuvantat este rodul pantecelui tau.
43. Si de unde mie aceasta, ca sa vina la mine Maica Domnului meu? "
Isaia 7,14
" Iata, Fecioara va lua in pantece si va naste fiu si vor chema numele lui Emanuel."
Facerea 3.15
"Dusmanie voi pune intre tine [ sarpe ] si intre femeie [Noua Eva- ........................ ], intre samanta ta si samanta ei [ ......................] ;
aceasta iti va zdrobi capul, iar tu ii vei intepa calcaiul."

Rugaciuni de suflet folositoare si in toata vremea lucratoare...


Alegeti una dintre rugaciunile de mai jos si prin intermediul ei staruiti la Maica Domnului.
Identificati elementele de Preacinstire a Maicii Domnului.

'Preasfanta Nascatoare de Dumnezeu mantuieste-ne pre noi.'


'Imparateasa mea preabuna si nadejdea mea, Nascatoarea de Dumnezeu, primitoarea saracilor si ajutatoareastrainilor, bucuria
scarbitilor si acoperitoarea necajitilor, vezi-mi nevoia, vezi-mi necazul, ajuta-mi ca unui neputincios, hraneste-ma ca pe un strain.
Necazul meu il stii: dezleaga-l precum vrei, ca n-am alt ajutor afara de tine, nici alta folositoare grabnica, nici alta mangaietoare
buna;ci numai petine, Maica lui Dumnezeu, ca sa ma pazesti si sa ma acoperi in vecii vecilor. Amin!'

'Din pat si din somn m-ai ridicat, Doamne, mintea mea o lumineaza, inima si buzele mele le deschide ca sa Te laud pe Tine,
Preasfanta Treime: Sfant, Sfant, Sfant esti, Dumnezeule, pentru Nascatoarea de Dumnezeu miluieste-ne pre noi.'
(Rugaciuni le diminetii)

Aparatoare Doamna, pentru biruinta multumiri, izbavindu-ne din nevoi, aducem Tie, Nascatoare de Dumnezeu, noi robii tai. Ci ca
ceea ce ai stapanire nebiruita, izbaveste-ne din toate nevoile, ca sa strigam Tie: Bucuta-te, Maica, pururea Fecioara!
(Rugaciunile de seara)

'Nu vom tacea Nascatoare de Dumnezeu, pururea a spune puterile tale, noi nevrednicii. Ca de nu ai fi statut tu inainte rugandu-te,
cine ne-ar fi izbavit pe noi din atatea nevoi? Sau cine ne-ar fi pazit pana acum slobozi? Nu ne vom departa de la tine, Stapana, ca
tu izbavesti pe robii tai pururea din toate nevoile.'

'Folositoare si acoperamnt vietii mele te pun pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, Fecioara; tu ma indrepteaza la adapostirea ta, ceea
ce esti pricina bunatatilor si credinciosilor intarire, una intru tot laudata.'

'Nimeni din cei ce alearga la tine nu iese rusinat, Nascatoare de Dumnezeu, Fecioara; ci cerand dar bun, primeste daruirea catre
cererea cea de folos.'

'O, prealuminate nor, Maica lui Dumnezeu, pe cei ce se lupta cu noi, surpa-i, cu dreapta ta cea stapanitoare si atotputernica;
celor ce sunt in scarbe le ajuta, pe cei asupriti ii mantuieste si dezleaga de pacate pe cei ce se roaga tie, ca toate le poti cate le
voiesti.'

'Bucura-te Fecioara preacurata; bucura-te cinstitul sceptru al Imparatului Hristos; bucura-te usa cerului si rugul cel nears; bucurate lumina a toata lumea; bucura-te bucuria tuturor; bucura-te aparatoarea si scaparea tuturor crestinilor, Stapana; bucura-te
casa Domnului; bucura-te rai; bucura-te masa cea dumnezeiasca; bucura-te Biserica.'
(Paraclisul Maicii Domnului)

'Vrand sa mantuiasca neamul omenesc din inselaciunea vrajmasului, Domnul Cel iubitor de oameni te-a daruit pe tine sa fii Maica
noua pamantenilor. Tu sa fii noua ajutor, acoperamant si scut, celor intristati mangaiere, celor mahniti bucurie, celor asupriti
aparatoare si sa scoti din adancul pacatelor pe toti cei ce canta: Aliluia!'
(Acatistul Sfantului Acoperamant al Maicii Domnului)

'Fecioara Maica Maria, Stapana-Imparateasa, pre Tine te laudam;


Aleasa fiica din Adam, Fecioara nenuntita, pre Tine te laudam.'
(Pre Tine te laudam)

COLEGIUL NAT. "GH. LAZAR"

PROIECT DE LECTIE
Disciplina: Religie
Data: 20 X - 2004
Clasa: a IX-a C
Tema lectiei: Cinstirea sfintilor prin sfintele icoane
Tipul lectiei: mixta
Durata: 50 min.
Profesor: Radu Irina
Obiectiv de referinta: Sa evidentieze cinstirea sfintilor prin sfintele icoane
Obiective operationale: O1. Sa prezinte modalitatile de cinstire a lui Dumnezeu
O2. Sa enumere mijloacele de cinstire a sfintilor
O3. Sa explice legatura dintre sfant si icoana sa
O4. Sa evidentieze rolul icoanelor in cultul Bisericii
O5. Sa analizeze simbolistica icoanei, valorizand-o ca realitate a Imparatiei Duhului Sfant
Obiective formativ-educative: Sa manifeste interes pentru participarea la viata liturgica a Bisericii
Strategii didactice - metode si procedee: conversatia catehetica si euristica, problematizarea, argumentarea, explicatia,
studiul de caz

II. Desfasurarea lectiei:


Momentele lectiei

Continutul invatarii

I. Moment organizatoric

C1. Pregatirea pentru lectie


(salutul, rugaciunea, prezenta)

II. Verificarea
cunostintelor anterioare

C2. Se vor verifica:


-modalitatile de cinstire a lui
Dumnezeu

III. Anuntarea
subiectului lectiei, a
scopului si a obiectivelor

C3. Se va anunta tema


lectiei"Cinstirea sfintilor prin
sfintele icoane", scopulintelegerea rolului icoanei ca
mijloc al cunoasterii lui
Dumnezeu, si ob.operationale
C4. Continutul va fi expus
dupa urmatorul plan:

Sarcini de invatare
Competente vizate

Obiective operationale

Itemi de evaluare

S1.C1. Elevii se pregatesc


pentru lectie

IV. Dirijarea invatarii

O1.C2. Sa prezinte
modalitatile de cinstire a lui
Dumnezeu

capacitatea de organizare
S2.C2. Elevii prezinta
modalitatile de cinstire a lui
Dumnezeu

I1.C2. Prezentati
modalitatile de cinstire a lui
Dumnezeu

S3.C3. Elevii asculta si


noteaza titlul lectiei

capacitatea de concentrare

-se prezinta mijloace de


cinstire a sfintilor:
rugaciune, slujbe, icoane

O2.C4. Sa prezinte mijloace


de cinstire a sfintilor

S4.C4. Elevii raspund si


noteaza in caiete mijloacele de
cinstire a sfintilor

I2.C4. Prezentati mijloacele


de cinstire a sfintilor

-se explica legatura dintre


sfant si icoana sa:
-distinctia icoana /vs/ idol
-rolul simbolului in Vechiul
Testament si al interdictiei
reprezentarii lui Dumnezeu
-Iisus Hristos - ca prototip al
icoanei Sale
-Iisu Hristos - fata vazuta
(eikon=chip) a Dumnezeului

O3.C4. Sa explice legatura


dintre sfant si icoana sa

S5.C4. Elevii evidentiaza


diferenta dintre rolul imaginii
in Vechiul Testament si Noul
Testament

I3.C4. Identificati
diferentele dintre rolul
imaginii in Vechiul
Testament si Noul Testament

capaciotatea de analiza

Celui nevazut

- se evidentiaza rolul
icoanelor in cultul Bisericii:
-alcatuirea invataturii la
Sinodul VII Ecumenic de la
Niceea (787) - rolul Sf. Ioan
Damaschin
- Sinodul local din
Constantinopol (843) restabilirea definitiva a
cultului icoanelor - prima
duminica din Postul Mare
(Duminica Ortodoxiei)
-cinstirea icoanelor, a Sfintei
Scripturi si a Sfintei Cruci
-icoana - ca realitate
duhovniceasca
-diferenta portret /vs/ icoana

- se prezinta cele 6 icoane


si se analizeaza din perspectiva
simbolisticii:
-Icoana Cuv. Parascheva (2)
-Icoana Cuv. Dimitrie cel
Nou - Basarabov (2)
-Icoana Sf.Mucenic Dimitrie,
Izvoratorul de Mir (2)
-elemente comune si elemente
specifice, pornoind de la
realitatea istorica si
duhovniceasca:
- crucea, aureola(nimbul),
vesmintele, nas subtire,gura
mica, ochii mari (figura
spiritualizata), gesturi

O4.C4. Sa evidentieze rolul


icoanelor in cultul Bisericii

O5.C4. Sa analizeze
simbolistica icoanei

S6.C4. Elevii noteaza in caiete


si asculta explicatiile
profesorului

S7.C4. Elevii observa si


comenteaza icoanele
prezentate

I4.C4. Identificati
elementele comune si
specifice care va sugereaza
sfintenia

liturgice, liniste a miscarii (rol


pedagogic), simplitate,
armonie, redareachipului din
fata, lumina, voiosia culorilor
(rol estetic) - simboluri pentru
a reda prezenta Harului
Sfantului Duh (rol haric)
- elmente specifice:
Cuv. Parascheva -textul (crezul
religios), crucea
Cuv Dimitrie - ocupatia sociala
- pamantul, animalele sunt
descrise cu scopul de a face ca
natura sa participe la sfintenia
omului
Muc. Dimitrie - ocupatia
social(pavaza, armura),
cununa; arhitectura - nu
inchide evenimentul, ci ii
serveste doar ca fundal, pt. ca
actiunea nici nu se inchide,
nici nu se limiteaza la un
anumit loc/ moment; detalii
contrare logicii umane - pt a
ararta realitatea
duhovniceasca

S8.C4. Elevii noteaza in caiete


elementele iconografice
comune si specifice

capacitatea de sinteza

Icoana - realitate a
Imparatiei Duhului Sfant
-folosirea perspectivei inverse
-lipsa adancimii si a punctului
de fuga

S9.C4. Elevii asculta


explicatiile profesorului si
noteaza in caiete

I5.C4. Notati in caiete


elementele specifice si
comune pentru fiecare
icoana in parte

V. Asigurarea
feed-back-ului

VI. Asigurarea retentiei

C5. Se sintetizeaza rolul


multiplu al icoanei
- Se propune ca tema de
reflectie urmatorul exercitiu:
Identificati elementele
simbolice prezente in icoane,
care au o sustinere in Acatistul
sfantului respectiv
C6. Se fac aprecieri, se noteaza
C7. Rugaciunea

S10.C6. Elevii asculta


aprecierile profesorului

Schema tablei
Cinstirea sfintilor prin sfintele icoane
1) Modalitati de cinstire a sfintilor: - rugaciune
- slujbe
- icoane
2) Legatura dintre sfant si icoana sa:

in Vechiul Testament - icoana /vs/ idol


in Noul Testament - Hristos ca icoana a Tatalui

3) Rolul icoanelor in cultul Bisericii:


- Sinodul VII Ecumenic - Niceea 787 - Sf. Ioan Damaschin
- Sinodul local din Constantinopol - 843 - Duminica Ortodoxiei (prima din Postul Mare)
- icoana - realitate duhovniceasca
- diferenta portret /vs/ icoana
4) Simbolistica icoanei -

elemente comune: aureola, crucea, vesmintele, figura spiritualizata, linistea miscarii - gesturi
liturgice, simplitate, armonie, lumina(nu exista umbre), redarea chipului

din fata
(simboluri - prezenta Harului Sfantului Duh)
elemente specifice:
Cuv. Parascheva - crucea, textul(crezul religios-curatia inimii),tineretea, blandetea
Cuv. Dimitrie - caracter sacramental (binecuvantaeza), natura, textul(leg. om si cosmos), figura grava
Mucenicul Dimitrie - cununa, pavaza, crucea (arma), arhitectura

5) Icoana - realitate a Imparatiei Duhului Sfant - se dobandeste de aici


- perspectiva inversa
-lipsa adancimii si a punctului de fuga (acesta se afla in fata imaginii, chiar in cel care o contempla

PROIECT DE LECTIE
COLEGIUL NAT. "GH. LAZAR"

Disciplina: Religie
Data: 20 X - 2004
Clasa: a X-a L
Tema lectiei: Crearea omului - origine si menire
Tipul lectiei: mixta
Durata: 50 min.
Profesor: Radu Irina
Obiectiv de referinta: Sa evidentieze semnificatia crearii omului in iconomia divina
Obiective operationale: O1. Sa prezinte mijloacele Revelatiei supranaturale
O2. Sa identifice sursele de satisfactie specifice existentei umane pornind de la lectura pasajului din
Eccleziast
O3. Sa explice legatura intre viata biologica si viata vesnica
O4. Sa explice legatura dintre Hristos (chip al lui Dumnezeu) si om (chip al lui Hristos)
O5. Sa enumere caracteristicile distinctive ale omului ca chip al lui Hristos
O6. Sa prezinte menirea omului ca asemanare cu Hristos

Obiective formativ-educative: Sa manifeste interes pentru bunurile duhovnicesti


Strategii didactice - metode si procedee: conversatia catehetica si euristica, problematizarea, argumentarea, explicatia,
studiul de caz

II. Desfasurarea lectiei:


Momentele lectiei

Continutul invatarii

I. Moment organizatoric

C1. Pregatirea pentru lectie


(salutul, rugaciunea, prezenta)

II. Verificarea
cunostintelor anterioare

III. Anuntarea
subiectului lectiei, a
scopului si a obiectivelor
IV. Dirijarea invatarii

C2. Se vor verifica:


-mijloace ale Revelatiei
supranaturale si eseurile
privind ziua creatiei la care ar
fi vrut sa participe
C3. Se va anunta tema
lectiei"Crearea omului- origine
si menire", scopul- intelegerea
menirii omului, ca asemanare
cu Hristos, si ob.operationale
C4. Continutul invatarii va fi
expus dupa urmatorul plan:

- se prezinta textul din


Eccleziast 2,1-11;2425,accentauandu-se
urmatoarele idei:

Sarcini de invatare
Competente vizate

Obiective operationale

Itemi de evaluare

S1.C1. Elevii se pregatesc


pentru lectie

O1.C2. Sa prezinte mijloacele


Revelatiei supranaturale

capacitatea de organizare
S2.C2. Elevii prezinta
mijloacele Revelatiei
supranaturale

I1.C2. Prezent mijloacele


Revelatiei supranaturale
ati

S3.C3. Elevii asculta si


noteaza titlul lectiei

O2.C4. Sa identifice sursele de


satisfactie specifice existentei
umane, pornind de la textul
Eccleziastului

capacitatea de concentrare

S4.C4. Elevii citesc si


analizeaza textul

capacitatea de analiza

I2.C4. Cititi textele si


identificati sursele specifice
existentei umane, pornind
de la textul Ecccleziastului

- zadarnicia placerilor
lumesti
- hrana trupeasca si
sufleteasca
- placerea biologica
(mancare, bautura, agoniseala,
desfranare) este o chezasuire
pentru Cuvantul lui
Dumnezeu, datator de viata;
placerea e legata de faptul ca
primim viata; omul insa nu se
implineste in aceasta"viata"
care moare - pacatul nu poate
implini pe om si de accea este
numit de Dumnezeu pacat

-se prezinta textele din


Facerea 1,26-28; 2,20 si
Coloseni 1,15-18,
accentuandu-se urmatoarele
idei:
- Hristos -chipul lui
Dumnezeu celui nevazut
- omul - chip(eikon) si
asemanare a lui Hristos

O3.C4. Sa explice legatura


intre viata biologica si viata
vesnica

O4.C4. Sa explice legatura


dintre Hristos (chip al lui
Dumnezeu) si om (chip al lui
Hristos)

S5.C4. Elevii explica legatura


intre viata biologica si viata
vesnica

I3.C4. Explicati legatura


dintre viata biologica si
viata vesnica

S6.C4. Elevii citesc textele si


explica legatura intre Hristos
si om

I4.C4. Explicati legatura


intre Hristos si om

capacitatea de analiza si
sinteza

-se evidentiaza
caracteristicile distinctive ale
omului - chip al lui Hristos:
-fiinta rationala,cuvantatoare
-fiinta creatoare (demiourgos)
-stapan, domn (kyriarchos)
-liber prin vointa (eleutheros)
-responsabil pentru creatie
-suflet si trup - "suflare de

O5.C4. Sa prezinte
caracteristicile distinctive ale
omului - chip al lui Hristos

S7.C4. Elevii prezinta


caracteristicile distinctive ale
omului - chip al lui Hristos

I5.C4. Prezentati
caracteristicile distinctive
ale omului

viata"
-persoana si natura
- aceste caracteristici se
implinesc in comuniune si
iubire

-se releveaza menirea


omului ca asemanare a lui
Hristos, prin urmatoarele idei:
- asemanarea este unirea cu
Dumnezeu
- felurile unirii cu
Dumnezeu: ipostatica si dupa
har
- Hristos Intrupat, prin
asumarea firii omenesti, se
face model
V. Asigurarea
feed-back-ului

C5. Se evalueaza pe o scala de


la 1-7, urmatoarea afirmatie,
din punctul de vedere al
concordantei ei cu opiniile
elevilor:
'Cel mai important moment
al creatiei este crerarea
omului, deci omul ocupa
pozitia centrala a existentei
sale, omuol e masura tuturor
lucrurilor.'
- Se propune ca tema de studiu
lecturarea fragmentului din
Cartea Facerii - cap. 3 si

O6.C4. Sa prezinte menirea


omului ca asemanare cu
Hristos

S8.C4. Elevii prezinta


importanta Intruparii lui
Hristos

I6.C4. Prezentati
importanta Intruparii lui
Hristos din perspectiva
crearii omului

VI. Asigurarea retentiei

identificarea efectelor stirbirii


chipului divin in om
C6. Se fac aprecieri, se noteaza

S10.C6. Elevii asculta


aprecierile profesorului

C7. Rugaciunea

Schema tablei

Crearea omului - origine si menire


1) Viata fara Dumnezeu este desartaciune si "vanare de vant" - Eccleziast 2,1-11; 25-25
- zadarnicia placerilor lumesri
- placerea biologica - chezasuire a Cuvantului lui Dumnezeu = viata
- ceva biologic e numit "pacat" de Dumnezeu pentru ca nu-l poate implini pe om
2) Omul nu e numai trup ci si chip al lui Dumnezeu - Fac.1,26-28; 2,20 si Col 1,15-18
-Hristos = chip (eikon) al Dumnezeului Celui nevazut
-omul = chip al lui Hristos
3) Caracteristicile distinctive ale omului -chip al lui Hristos
- fiinta rationala/cuvantatoare

- fiinta creatoare
- stapan, domn
- liber prin vointa
- responsabil pentru creatie
- suflet si trup
- persoana si natura

}
}
} ___ se implinesc prin
}
}

iubire & comuniune

4) Menirea omului ca asemanare cu Hristos: ---- tipuri de unire:- ipostatica si dupa har

Fisa de lucru
Eccleziast 2,1-11. 24-25
" 1. Grait-am inimii mele:' Vino sa te ispitesc cu veselia si sa te fac sa gusti placerea!' Si iata ca si aceasta este desertaciune
2. 'E nebunie!' am zis despre ras. Si despre veselie:'La ce poate sa foloseasca!'
3. Am cugetat apoi in inima mea, sa desfatez trupul meu cu vin - pe cand cugetul meu umbla dupa intelepciune si cerceta nebunia pana ce voi vedea ceea ce este bun pentru fiii oamenilor sa faca sub cer in vremea vietii lor.
4. Am inceput lucrari mari: am zidit case, am sadit vii,
5. Am facut gradini si parcuri si am sadit in eletot felul de pomi rodotori.
6. Mi-am facut iazuri, ca sa pot uda din ele o dumbrava unde cresteau copacii;
7. Am cumparat robi si roabe (...);
8. Am strans aur si argint.
9. Am fost mare si am intrecut pe toti cei ce au trait inaintea mea in Ierusalim si intelepciunea a ramas cu mine.
10. Si tot ceea ce doreau ochii mei nu am dat la o parte si n-am oprit inima mea de la nici o veselie (...)
11. Apoi m-am uitat cu luare aminte la toatelucrurile pe care le-au facut mainile mele si iata totul ete desertaciune si vanare de vant si
fara nici un folos su soare.
24. Nimic nu este mai bun pentru om decat sa manance si sa bea si sa-si desfateze sufletul cu multumirea din munca sa. Si am vazut ca
si aceasta vine numai din mana lui Dumnezeu.

25. Cine poate oare sa manance si sa bea fara sa multumeasca Lui? "
Facerea 1,26-28; 2,7;20
"1, 26. Si a zis Dumnezeu: 'Sa facem om dupa chipul si dupa asemanarea Noastra, ca sa stapaneasca pestii marii, pasarile cerului,
animalele domestice, toate vietatile (...).
27. Si a facut Dumnezeu pe om dupa chipul Sau; dupa chipul lui Dumnezeu l-a facut; a facu barbat si femeie.
28. Si Dumnezeu i-a binecuvantat zicand: 'Cresteti si va inmultiti si umpleti pamantul si-l supuneti (...).
2,7: " Atunci, luand Domnul Dumnezeu tarana din pamant, a facut pe om si a suflat in fata lui suflare de viata si s-a facut omul fiinta
vie."
2,20: " Si a pus Adam nume tuturor animalelor si tuturor pasarilor cerului si tuturor fiarelor salbatice, dar pentru Adam nu s-a gasit
ajutor de potriva lui."
Coloseni 1,15-20
"15. Acesta [ Hristos ] este chipul lui Dumnezeu celui nevazut, mai intai nascut decat toata faptura.
16. Pentru ca intru El au foast facute toate, cele dinceruri si cele de pe pamant, cele vazute si cele nevazute (...), toate s-au facut prin
El si pentru EL
17. El este mai inainte decat toate si toate prin El sunt asezate.
18. Si El este capul trupului, al Bisericii; El este inceputul, intaiul nascut din morti , ca sa fie El cel dintai intru toate.
20. Si printr-Insul toate cu Sine sa le impace, fie cele de pe pamant, fie cele din ceruri, facan pace prin El, prin Sangele Crucii Sale."

COLEGIUL NAT. "GH. LAZAR"

Fisa de evaluare

Disciplina: Religie
Profesor: Radu Irina
Data: 16 octombrie 2007
Clasa: a IX-a F
Continuturi da invatare: Adorarea lui Dumnezeu
Timp de lucru: 50 min

I. Modalitati de evaluare: normativa scrisa


II. Obiective de referinta:
O1: Sa identifice tema fiecarei profetii din textele biblce date
O2: Sa identifice consecintele unirii celor doua firi in Persoana
Mantuitorului, pentru mantuirea omului
O3: Sa prezinte semnificatiile religioase ale asumarii firii umane de
catre Hristos
III.Capacitati:
C1: Capacitatea de a identifica o tema intr-un text dat
C2: Capacitatea de a sintetiza si valoriza din punct de vedere
religios invatatura unirii firii umane cu cea divina in persoana
Mantuitorului Hristos
C3: Capacitatea de a interpreta din punct de vedere teologic rolul
asumarii firii umane de catre Hristos

IV.Itemi de evaluare:
I1: Comentati urmatoarele profetii mesianice:
Facerea 3,15: "Dusmanie voi pune intre tine si intre femeie, intre
samanta ta si samanta ei; aceasta iti va zdrobi capul,
iar tu ii vei intepa calcaiul."
Isaia 7,14: " Iata, Fecioara va lua in pantece si va naste fiu si vor
chema numele lui Emanuel."
I2: Care sunt urmarile unirii firii umane cu cea divina intr-o singura
Persoana, cea a lui Hristos, din perspectiva mantuirii omului?
I3: Precizati care este rolul asumarii firii umane de catre Dumnezeu Fiul pornind de la urmatoarea afirmatie:
"Dumnezeu se face om, pentru ca omul sa se indumnezeiasca."

V. Barem de corectare:
Observatie: se acorda un punct din oficiu
I1: Identificarea temei fiecarei profetii - (2 x 1,5 p) 3 puncte
I2: Prezentarea a cel putin 3 consecinte ale unirii celor doua firi in
Persoana Mantuitorului - 2 puncte
Explicarea succinta a consecintelor - 1 punct
I3:Explicarea semnificatiei religioase a termenului
"indumnezeire" - 1 punct
Prezentarea rolului asumarii firii umane de catre Hristos - 2 puncte
Total: 10 puncte
Media clasei: 9,89

-mijloace: Sfanta Scriptura, Sfintele icoane, fise de lucru, muzica bisericeasca

Bibliografie:

Sfanta Scriptura, Ed. Institutului Biblic si de Misiune al Bisericii Ortodoxe Romane, Bucuresti
Carte de rugaciuni, Ed. Agapis, Bucuresti, 2003
Monah Teoclit Dionisiatul, Maica Domnului in teologia si imnografia Sfintilor Parinti, Ed. Bizantina, Bucuresti, 2002
Paul Evdochimov, Femeia si mantuirea lumii, Ed. Christiana, Bucuresti, 2004
Arhimandrit Teofilact Marinakis, Icoane facatoare de minuni de la Sfantul Munte Athos, Ed. Buna Vestire, Galati, 2002
Cuviosul Siluan Athonitul, Intre iadul deznadejdii si iadul smereniei, Ed. Deisis, Sibiu, 2001
Leonid Uspensky, Vladimir Lossky, Calauziri in lumea icoanei, Ed. Sophia, Bucuresti, 2003

-mijloace: Sfanta Scriptura, Sfintele icoane, fise de lucru, muzica bisericeasca

Bibliografie:
Sfanta Scriptura, Ed. Institutului Biblic si de Misiune al Bisericii Ortodoxe Romane, Bucuresti

Pr. Prof. Dr. Dumitru Staniloaie, Teologia Dogmatica Ortodoxa, vol. 1, Ed. IBM al BOR, Bucuresti, 1997
Sfantul Vasile cel Mare, Omilii la Hexaimeron, Ed. Sophia, Bucuresti, 2004
Sfantul Grigore de Nyssa, Scrieri exegetice, partea a II-a, Parinti si Scriitori Bisericesti, Ed. IMB al BOR, Bucuresti, 1998
Panayotis Nellas, Omul - animal indumnezeit, Ed. Deisis, Sibiu, 1999
Ieromonah Rafail Noica, Cultura Duhului, Ed. Reintregirea, Alba Iulia, 2002

S-ar putea să vă placă și