Sunteți pe pagina 1din 13

Gradinita Bucsani

Copilul s nu tie pentru c i-ai spus,


ci pentru c a nteles el nsui; s nu nvee
tiina, ci s o descopere
(Jean-Jacques Rousseau
PROFESOR PENTRU INVATAMANTUL
PRESCOLAR:
LUNGU MARIA-MIRABELA

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRAT

Proiect de activitate integrata


, Bogatiile toamnei?,,
Grdinia: Bucsani
Data: 21.10.2016
Grupa: Mare
Prof. nv. precolar:Lungu Maria-Mirabela
Tema anual de studiu: ,, Cnd, cum i de ce se ntmpl?
Tema zilei: ,,Camara Toamnei
Tema saptamanii: Carnavalul toamnei
Mijloc de realizare: joc didactic
Forma de activitate: activitate integrat
Tipul activitii: Sistematizare i evaluare de cunotine
Forma de organizare: frontal, individual, pe grupe;
Scopul activitii :
Consolidarea cunostintelor copiilor de a folosi singularul i pluralul substantivelor, precum i de a
alctui cu acestea propoziii corecte din punct de vedere gramatical, respectnd acordul dintre
subiect i predicat, stimularea rapiditii n gndire.
Consolidarea si evaluarea unor deprinderi de lucru pentru realizarea coronitei toamnei.
Componenta activitatii:
Activitati de dezvoltare personala (Intalnirea de dimineata: Spune cine esti i cum eti !)
Jocuri si activitatii alese (etapa I si etapa a III-a)
ALA I: Joc de masa:Aseaza-ma la casuta mea?
Joc de rol: Gospodinele
Activitati pe domenii experentiale:
Domeniul limba si comunicare: Joc didactic-Eu spun una, tu spui multe?
Domeniul om si societate: Activitate practica-,,Coronita Toamnei-lipire, asamblare
ALA2: tafeta fructelor si a legumelor joc de miscare

Obiective operationale: La sfarsitul activitatii,copiii vor fi capabili:

s gseasc forma corect de singular sau plural a substantivelor, n funcie de cerina exprimat;
s formuleze propoziii simple i dezvoltate, utiliznd substantive la numrul singular sau plural;
s pronune corect cuvintele i toate sunetele cuvintelor;
s asculte cu atenie reguluile jocului, n vederea receptrii, nelegerii i respectrii acestora;
s utilizeze corect materialele de lucru: carton, hrtie creponata, lipici;
s respecte tehnica de lucru i etapele realizrii lucrrii;
sa cunoasca si sa denumeasca materialele de lucru,verbalizand actiunile folosind un limbaj adecvat;
sa efectueze operatiile necesare conservarii compotului: spalarea strugurilor, ruperea de pe codita,
asezarea in borcane;
sa sorteze fructele si legumele de toamna dupa criteriile date: forma, culoare.

Sarcina didactic:
- gsirea formei de singular i plural al unor cuvinte;
- alctuirea de propoziii corecte din punct de vedere grammatical, folosind aceste forme;
Reguli de joc:
- copilul chemat alege un coule i spune dac n el se afl un element sau mai multe;
- copilul chemat vine n fa, spune dac pe jetonul su sunt reprezentate unul sau mai multe obiecte;
- reprezentantul unei echipe spune un substantiv, un reprezentant al celeilalte grupe spune forma de
plural al substantivului respectiv;
- alctuiesc propoziii cu substantivul respectiv.
Elemente de joc : aplauze, deplasarea copiilor n faa grupei, formule de numire a copiilor i de
stimulare, micarea, surpriza.
Metode si procedee: explicaia, exerciiul, munca n perechi, munca independent, conversaia,
demonstraia, exerciiul, jocul, problematizarea, Diagrama Venn.

Mijloace didactice: Talpi din hartie cu mesaje, plicuri cu probe, imagini didactice, jetoane cu forme
de singular i plural al unor substantive, jetoane cu fructe i legume de toamn, struguri, borcane, zahar,
lipici, carton.

Bibliografie:
Preda, V. - coordonator, Metodica activitilor instructiv-educative n grdinia de copii, Editura
Cheorghe-Cru Alexandru, Craiova, 2009;
Preda, V., Abordare n manier integrat a activitilor din grdini, Editura Humanitas Educational,
Bucureti, 2005;
*** Curriculum pentru nvmmt precolar (3-6/7 ani), M.E.C.T. 2008
Duu, Vasilica; erban, Georgeta; Clin, Marcela; Popa, Valeria; Soare, Daniela; Pletea, Georgeta;
Drghici, Maria; Constantin, Niculina, 2011, Aplicarea noului curriculum pentru educaie timpurie o
provocare?, Ed. Diana, Piteti;

Scenariul zilei

ntlnirea de diminea va debuta cu SALUTUL care se va realiza printr-un joc intitulat Spune cine
esti i cum eti (copiii se vor prezenta cu numele unui fruct, menionnd o caracteristic a acestuia) ,
prin care fiecare copil se va prezenta colegilor si. Se va face apoi PREZENA prin anunarea de ctre o
fat a bieilor prezeni i de ctre un biat a fetelor prezente.
Dup aceea se va completa CALENDARUL NATURII:
Vremea noi o studiem
i-n calendar noi notm
De e ploaie sau e soare
Ca s mergem la plimbare.
Completarea acestuia se va face prin ntrebri i selectarea i ataarea la panou a jetoanelor cu
aspectele corespunztoare.
- Ce zi a sptmnii este astzi?
- Cum este vremea ?
- n ce anotimp suntem ?
Se va purta o discuie de grup cu tema Vitamine, vitamine, de la cine ? , dup care se va trece la
desfasurarea activitatilor pe centre, astfel :

La sectorul Joc de Rol: Copiii au la dispozitie borcane si struguri pentru a prepara compot. Ei sunt nevoiti sa-I
spele, sa-I rupa de pe codita si s a-I aseze in borcane. Apoi, ei vor trebui sa adauge zahar si apa.
La sectorul Joc de masa: copiii primesc cosulete si jetoane cu fructe si legume de toamna, pe care va trebui
sa le sorteze dupa anumite criterii date de mine (fructe, legum, flori).
La sectorul Arta (activitate din cadrul Domeniului experiential DOS- Activitate practica) copiii vor primi
cartonase sub forma de coronita si frunze, flori si fructe de toamna decupate din hartie pe care vor trebui sa
le aseze pe coronita.
Educatoarea explic ce au de fcut, iar acetia i aleg sectorul preferat.
Dup ce au lucrat pe sectoare copiii merg la masa, n timp ce se va amenaja sala de grup pentru
desfurarea activitii pe domenii experieniale. Copiii vor desfasura jocul didactic din cadrul Domeniului
Educarii Limbajului. Acest joc presupune rezolvarea mai multor probe. Acestea sunt :
PROBA NR.1
Fiecare echip va avea de rspuns la o ghicitoare iar un copil din echipa advers va forma pluralul
rspunsului ghicit.
PROBA NR.2
Pe o mas vom descoperi dou couri, ntr-unul va fi cte un fruct din fiecare fel, iar n cellalt mai multe.
Aez courile pe msua din faa grupei. Vine un copil n faa grupei, va lua un fruct Ex. mr, l va arta
grupei zicnd: Eu spun mr. Urmtorul copil, din echipa advers, va alege coul cu mai multe fructe de
acelai fel i va zice: Eu spun mere. Ne vom juca la fel cu toate fructele. Echipa care formeaz corect
singularul i pluralul substantivelor va primi un ecuson pentru echipa sa.
PROBA NR.3
Pe o msu voi aeza jetoane cu forma de singular a imaginii. Pe panou vor descoperi forma de plural
pentru imaginile de pe jetoanele cu forma de singular. Voi numi doi copii dintr-o echip, vor veni n faa
grupei i unul dintre ei va ntoarce un jeton, va numi sg. Eu spun, Tu spui
PROBA NR. 4
Voi cere copiilor s alctuiasc propoziii cu termenul de singular i de plural al unor cuvinte. Voi da
3-4 exemple. Cu acelai substantiv vor alcrui mai multe propoziii, diferite.
La sfritul activitii se va realiza turul galeriei, dup care copiii vor desfasura jocul de miscare:
tafeta fructelor si a legumelor.

n finalul activitii se vor face aprecieri privind modul de desfurare a activitii i de participare a
copiilor.

DEMERS DIDACTIC
Nr
.
cr

Evenimen
tul
didactic

Strategii didactice
Coninut tiinific

Evalua
re

t.

1.

Moment
organizat
oric

2.
Captarea
ateniei

3.

Metode
i
procede
e

Materiale
didactice

conversa
ia

Tlpi din
hrtie cu
mesaj

Crearea condiiilor necesare bunei desfurri a activitii.


Aerisirea slii de grup.
Pregtirea materialelor didactice necesare activitii.
O voi face sub form de surpriz, mister. I-a privii!, Cineva a
fost la noi n grup. Oare cine s fi fost? Se poate! I-a privii! pe
aceast urm scrie ceva ,,Ca s dezlegai misterul va trebui s
urmai indiciile i s rezolvai sarcinile de lucru pregtite.
Vrei s descoperim acest mister?

Reactualizarea cunostintelor se realizeaza cu ajutorul unei


Reactuali conversatii despre toamna.
zarea
De unde tim c este toamn?
cunotine ( tim c este toamn pentru c frunzele nglbenesc, se
conversa
lor
usc i cad pe pmnt.)
tia
nvate
De ce se nglbenesc frunzele i cad ?
anterior
(Frunzele se nglbenesc i cad pentru c se usuc din
cauza frigului, vntului , a ceii i a brumei ).
Care sunt bogiile naturii toamna?
(Bogiile toamnei sunt: fructele, legumele)

Copiii
manifes
t
atenie
i
interes
Rspun
d la
ntrebr
i.

Copiii
rspun
d la
ntrebr
i.

4.
Anunare
a temei i
a
obiectivel
or
5.

6.

Azi, vom descoperi un mister i n acelai timp vom repeta, o


parte din ceea ce a-i nvat voi n urma desfurrii proiectului:
Pe cararile Toamnei!

Explicai
a
conversa
ia

In continuare copiii vor desfasura activitatile din cadrul ALA1:


Desfura
Conversa
La sectorul Joc de Rol: Copiii au la dispozitie borcane si struguri
rea
ia
pentru a prepara
activitii
compot.Ei sunt nevoiti sa-I spele, sa-I rupa de pe codita si s a-IExplicai
aseze
a
in borcane. Apoi,
ei vor trebui sa adauge zahar si apa.
La sectorul Joc de masa: copiii primesc cosulete si jetoane cu fructe
si legume de toamna,
pe care va trebui sa le sorteze dupa anumite criterii date de mine
( fructe, legume, flori).
La sectorul Arta (activitate din cadrul Domeniului experiential DOSDemonst
Activitate
raia
practica) copiii vor primi cartonase sub forma de coronita si frunze,
flori
si fructe de toamna decupate
din hartie pe care vor trebui sa le aseze pe coronita.
Educatoarea explic ce au de fcut, iar acetia i aleg sectorul
preferat. Dupa finalizarea
sarcinilor de la sectoare copiii se pregatesc sa mearga la masa.

Dirijarea
invatarii si
obtinerea

DLC
Urmtoarea urm ne avertizeaz c: ,,Pentru a putea merge mai
departe va trebui s te uii pe catedr.Vom descoperi un plic, n
care sunt ascunse sarcinile de lucru ce trebuiesc rezolvate. Pentru

observa
ia

Conversa
ia
Explicai
a

Struguri
Borcane
Cosulete
Jetoane cu
fructe
si
legume de .
toamna
Carton in
forma
de
coronita
Frunze,
fructe, flor,
legume de
toamna
decupate
din carton
lipici

Copiii
manifes
t

performant
ei

a dezlega misterul urmelor ne vom mpri n dou echipe. Echipa


fructelor i echipa legumelor, apoi ne vom juca jocul ,,Eu spun
una, tu spui multe. Dup fiecare rspuns corect vei primi cte
un jeton corespunztor echipei . Voi prezenta copiilor regulile
jocului apoi se va realiza jocul de prob. Copilul numit va trebui
s vin n faa clasei, va alege un jeton i va denumi imaginea de
pe el (imaginea va fi la singular). Un alt copil din aceeai echip
va trebui s aleag imaginea n care se afl mai multe obiecte de
acelai fel, alt copil va formula o propoziie cu substantivul, la
singular.
Pentru executarea acestei sarcini vor fi antrenai 3-4 copii, astfel
realizndu-se jocul de prob.
Executarea jocului propriu zis:
Dup ce copiii au neles regulile jocului se trece la executarea
jocului propriu zis. Rspunsurile corecte vor fi apreciate,
punctuate cu o bulin corespunztoare fiecrei echipe i cu
aplauze. Pe tot parcursul jocului sunt antrenai toi copiii,
ncurajndu-le spiritul de competiie i interesul pentru
descoperirea misterului.
PROBA NR.1
Fiecare echip va avea de rspuns la o ghicitoare, un copil din
echipa advers va forma pluralul rspunsului ghicit.
Rou, lung i mustcios
Mai subire ori mai gros,
Dulce, vitaminizat
Rege-i peste zarzavat.
(Morcovul)
Buni sunt copti, fierti si prajiti

atenie
i
interes.

Demonst
raia

Jocul

Problema
tizarea
Braistor
mingul

Particip
la
joc att
n
calitate
de
vorbitor
ct
i
de
auditor

Si-s aproape nelipsiti,


Cand dorim o garnitura
Langa oricare friptura.
Ghici, ghicitoarea mea.
(Cartofii)
Miezul e doar de mancat,
Coaja e de aruncat,
Si in sac se pot pastra,
Sparte doar se pot manca.
(Nuca)
Aurie si zemoasa
Tare-i dulce si gustoasa
Din livada e culeasa.
(Para)
PROBA NR.2
Pe o mas vom descoperi dou couri, ntr-unul va fi cte un fruct
din fiecare fel, iar n cellalt mai multe. Aez courile pe msua
din faa grupei. Vine un copil n faa grupei, va lua un fruct
Ex. mr, l va arta grupei zicnd: Eu spun mr. Urmtorul copil,
din echipa advers, va alege coul cu mai multe fructe de acelai
fel i va zice: Eu spun mere.Ne vom juca la fel cu toate fructele.
Echipa care formeaz corect singularul i pluralul substantivelor
va primi un ecuson pentru echipa sa.
PROBA NR.3
Pe o msu voi aeza jetoane cu forma de singular a imaginii.Pe
tabla magnetic vom descoperi forma de plural pentru imaginile

jetoane
fructe i
legume

Cartonae
cu
imagini

Plicul cu
Ghicitor

Couri cu
fructe
Jetoane

de pe jetoanele cu forma de singular. Voi numi doi copii dintr-o


echip, vor veni n faa grupei i unul dintre ei va ntoarce un
jeton, va numi sg. Eu spun, Tu spui
Aceast prob va continua pn la epuizarea jetoanelor.
Acum eu spun multe, iar voi una Eu spun jucrii. Tu spui

cu diverse
imagini(la
singular i
plural).

PROBA NR. 4
Voi cere copiilor s alctuiasc propoziii cu termenul de singular
i de plural al unor cuvinte. Voi da 3-4 exemple. Cu acelai
substantiv vor alcrui mai multe propoziii, diferite. Pn aici v-ai
descurcat bine, vd c mai avem doar dou urme i misterul va fi
descoperit. Suntei curioi?. Mergem mai departe? Tranziie:
imitm zborul psrelelor care merg, toamna, n ,, rile calde
Cu ajutorul Diagramei Venn copiii vor prezinta caracteristicile
7.

Evaluarea
performa
nelor

unui fruct, respectiv o leguma; incercand apoi sa descopere


deosebirile, dar si elementele comune.
Raspunsurile corecte vor fi rasplatit

Dovleacul
Galben
verde
Creste in
gradina

vitamine
se coc
toamna
Au
Seminte

MAR
Verde,
galben,
rosu
Creste in
Livada

Explicai
a
Demonst
ratia
Exercitiul
Diagram
ei Venn

Apreciez lucrrile copiilor si buna desfasurare a activitatii de pe


8

Incheiere
a
activitatii

parcursul zilei si le propun desfasurarea unui joc de miscare Conversa


tia
numit:tafeta fructelor si legumelor de toamna.
Fac aprecieri cu privire la modul de

participare al copiilor in

activitate si ofer stimulente tuturor copiilor.

Stimulente

Aprecie
ri
individu
ale
i
colectiv
e:Bine
!
Bravo,
dragii
mei!

S-ar putea să vă placă și