Sunteți pe pagina 1din 4

Proiect de activitate

Data:
Grdinia:
Grupa: mijlocie A
Disciplina: tiine ale naturii
Tema: ,,Jocurile copiilor iarna
Tipul de activitatate: formare de deprinderi i priceperi
Mijloc de realizare: lectur dup imagini
Scopul: Formare de priceperi i deprinderi referitoare la jocurile copiilor iarna
Obiective operaionale:
O1: s enumere caracteristicile anotimpului iarna: zpad, copii cu sniue, copii construind un om de zpad etc.
O2: s stabileasc, pe baza imaginilor, jocurile copiilor iarna
O3: s formuleze rspunsuri corecte la ntrebrile puse pe baza imaginilor
O4: s rspund corect, n propoziii simple i dezvoltate, la ntrebrile puse
O5: s enumere obiectele vestimentare pe care le poart n anotimpul iarna
O6: s diferenieze jocurile de iarn de jocurile specifice celorlalte anotimpuri, din fia de lucru
Strategii didactice:
Metode i procedee: conversaia, observaia
Mijloace de nvmnt: tablou de iarn, plane ce ilustreaz jocurile copiilor iarna, fie de lucru, ghicitori, recompense
Forme de organizare: frontal, individual
Durata: 20-25 minute

Momentele
activitii

Ob.
op

Coninut tiinific

Strategii didactice
Metode i
Mijloace de
Forme d
procedee
nvmnt
organiza

1. Moment
organizatoric

Se creeaz condiiile necesare unei desfurri optime a activitii:


aerisirea slii de grup, pregtirea materialului didactic, aezarea
scunelelor sub form de semicerc.

2. Verificarea
cunotinelor
dobndite
anterior

Se face captarea atentiei cu ajutorul unor ghicitori despre


anotimpul iarna si jocurile acestui anotimp :
A venit baba din muni
Peste ruri fcnd puni
i a prins spunnd poveti
Flori de ghea la fereti.
(iarna)
Cnd nu e zpad
Doarme n ograd,
Dar cnd ninge-afar
Cu copiii zboar.
(sania)
Moale, alb i pufoas
Pentru cmp e hain groas.
(zpada)

3. Anunarea temei
i a obiectivelor
urmrite

Se aaz pe tabl imaginile cu jocurile specifice anotimpului iarna.


,,Copii, astazi vom vorbi despre anotimpul iarna i despre jocurile
copiilor din aceasta perioad.
Le art o plans:
,,Ce vedei n aceast plan? (copii, om de zpad etc.)
,,Ce anotimp este ilustrat n imagine? (iarna)
,,De unde tii c este ilustrat anotimpul iarna? (copiii precizeaz
Conversaia
elementele specifice iernii)
,, De ce vedem n tablou mai mult culoarea alb?, (iarna este Observaia
mult zpad)

4. Dirijarea nvrii

O1

O5

Conversaia

Ghicitori

Plan
reprezentativa
pentru
anotimpul iarna

Fronta

Fronta

O2,
O3

,,Ce le lipsesc pomilor?(frunze)


,,Brduul ce culoare are? (verde)
,,Vara ce culoare are brduul? (tot verde)
,,Deci, brduul este verde tot timpul anului. El nu se usuc
niciodat.
,,Cu ce sunt mbrcai copiii? (cu haine groase)
,,De ce sunt mbrcai cu haine groase? (pentru c este frig)
,,Ce s-ar ntmpla dac aceti copii ar purta haine subiri, de
var? (ar rci)
,,Ce fac aceti copii? (le indic cei 2 copii care construiesc omul de
zpad).
,,Credei c sunt bucuroi? De unde tii c sunt bucuroi?
,,Dar omul de zpad este fericit? De ce?
,,Ce are omul de zpad n mn?
,,Ce are pe cap? Din ce este fcut nasul omului de zpad?
,,Ce nume s le dm acestor 2 copii?
,,Aadar, am descoperit un joc de iarn: construirea oamenilor de
zpad. Voi ai construit vreodat om de zpad? Era la fel de
vessel ca cel din imagine?
,,Ce mai vedei n partea de jos a tabloului? (2 copii)
Ce fac aceti copii? (se bat cu bulgri)
,,Ci copii se bat cu bulgri? (2 copii)
,,Ce nume le punem?
,,Vou v place s v jucai cu bulgri de zpad?

,,Ce observai n partea de sus a tabloului? (copii care se


dau cu sania)
,,Ci copii se dau cu sania?
,,Vou v place s v dai cu sania?
,,Doar iarna ne putem da cu sania? De ce? (da, pentru c doar
iarna este zpad).

Fronta

,,Ce nume s le dm copiilor care se dau cu sania?


,,Ce vedei n partea dreapt a tabloului? (un biat)
,,Ce are n mini? Dar pe cap? De ce credei c are mnui i
cciuli? (pentru c este frig/ s nu rceasc)
,,Cu ce este nclat biatul?
,,Dac este nclat cu patine, ce face? (patineaz)
,,Ce nume s i dm biatului?
,,Ce face aceast feti? (schiaz)
,,De unde ne dm seama c schiaz? (are schiuri).
Se fixeaza locul actiunii din tablou, timpul si personajele.
Copiii vor veni pe rand la tabl i vor descrie cte o imagine,
folosind propoziii simple.

5. Obinerea
performanei

O4

6. Feed-back

O4

,,Despre ce am discutat noi astzi?


,,Ce jocuri de iarna cunoatei?
,,Care este jocul vostru preferat?

7. Asigurarea
reteniei i a
transferului de
cunotine

O6

Fiecare copil va primi cte o fi de lucru. Cerina fiei este de a


ncercui i colora doar imaginile ce reprezint jocuri de iarn.
Copiii primesc recompense pentru participarea activ .

8. ncheierea
activitii

Observaia

Imagini ce
ilustreaz
jocurile de
iarn

Fronta

Conversaia

Fronta

Explicaia

Individu

Recompense