Sunteți pe pagina 1din 11

PROIECT DIDACTIC

ACTIVITATE INTEGRAT PE O ZI

Ridichea Uria

PROF. NV. PRECOLAR: TEOC ELENA GEORGIANA


G.P.P. SCUFIA ROIE, ALBA IULIA

Proiect de activitate integrat

Data : 26.03.2013
Grupa : mic
Nivel: I
Proiect tematic: ,,Primvara sosete n grdina mea!
Tema sptmnii: ,,Ce e de vzut anume/n grdina cu legume!
Activitatea: integrat: ,,n grdina cu legume! DLC/DOS
Tema: 1. DLC: Povestirea educatoarei: ,,Ridichea Uria
2. DOS: Activitate practic-gospodreasc: ,,Suntem grdinari i semnm
legume!
Tipul activitii : - transmitere de noi cunotine
- formare de priceperilor i deprinderi
Scopul activitii :
Activizarea vocabularului copiilor i mbogirea lui cu cuvinte noi;
Dezvoltarea capacitii de a urmri secvenele unei poveti;
Educarea capacitii de a reproduce secvene din povestire cu ajutorul siluetelor;
Formarea unor deprinderi practic-gospodreti.

Activiti liber alese:


tiin: Aeaz -m la locul meu!
Joc de rol: De-a buctarii: ,,Facem salat de ridichi!
Art: tampile cu ridichi!
Obiecte operaionale :
tiin :
S denumeasc legumele timpurii puse la dispoziie;
S sorteze corect legumele dup criteriul mrime i s le aeze n coulee
(ridichile mici n couleul mic, ridichile mari n couleul mare);
S verbalizeze aciunea efectuat;
*Fi de lucru: Cerin: Coloreaz cu rou ridichile mari, iar cu negru ridichile
mici.
Joc de rol:
S denumeasc corect materialele de lucru aflate pe msue;
S utilizeze corect tehnica de lucru pentru a obine o salat ;
S foloseasc diferite condimente pentru a-i da gust salatei realizat;
S respecte regulile de igien corespunztoare.
Art:
S utilizeze corect instrumentele de lucru puse la dispoziie;
S realizeze corect tampile cu ridichi folosind tehnica nvat;
S pstreze ordinea i curenia pe parcursul activitii.
Activiti integrate :
Domeniul experienial: Limb i comunicare
S asculte cu atenie textul povestirii ,,Ridichea Uria, ur mrind firul
ntmplrilor prezentate de ctre educatoare;
S reproduc secvene din text cu ajutorul siluetelor, respectnd ordinea
cronologic a evenimentelor;
3

S rein titlul povestirii prezentate;

Domeniul experienial: Domeniul Om i Societate


S semene corect legume folosind tehnici aplicative;
S cunoasc condiiile de cretere: cldur, ap, lumin;
S finalizeze lucrul nceput.
Metode i procedee de lucru :
*povestirea
*conversaia
*demonstraia

*explicaia
*exerciiul

* joc de rol

Material didactic: decor cu scene din poveste, siluete cu personaje din poveste,
jetoane cu ridichi (roii, albe, negre), ldie cu pmnt, semine (ridichi , usturoi,
ceap), ap, etc.
Modaliti de evaluare:
Forma de evaluare : formativ
Metode de evaluare : prin apreciere verbal
observarea comportamentului copiilor
aprecierea lucrrilor copiilor
Forma de organizare : frontal , individual , pe grupuri.
Efectivul grupei : 25 copii
Bibliografie :
1. *** Curriculum pentru invatamantul prescolar3-6/7 ani
2. Laurenia Culea , Aplicarea noului curriculum pentru educaie timpurie - O
provocare?, Ed. Diana , 2009
3. Mifu F., Antonovici St., Metodica activitilor de educare a limbajului n
nvmntul precolar , Ed. Humanitas Educaional , Bucureti , 2005.

SCENARIUL ZILEI
nainte de venirea copiilor, n sala de grup sunt pregtite materialele i se
amenajeaz sectoarele de activitate.
Ziua debuteaz cu ntlnirea de diminea. Copiii vor fi aezai n semicerc. Se va
realiza salutul colectiv: ,,Bun dimineaa copii !,, Le voi explica copiilor c de aceast dat
pentru a ne saluta vom folosi o legum fermecat. Le voi arta copiilor o ridiche. Le voi
comunica c doar persoana care va ine ridichea n mn va avea voie s vorbeasc, iar
ceilali trebuie s asculte. (Exemplu: Eu in ridichea n mn, doar eu pot vorbi, dac voi
oferi ridichea lui Ionu, doar el este cel care va putea vorbi, iar noi trebuie s facem linite i
s ascultm ce ne spune.)
Se va realiza salutul. Copiii vor trece ridichea din mn n mn pn cnd toi copiii
vor saluta.
Vom trece la completarea calendarul naturii. Copiii vor da informaii despre: zi,
anotimp, precum i vremea de astzi. (Pentru a vorbi se va folosi ridichea fermecat la fel ca
i la celelalte etape.)
Prezena se va realiza cu ajutorul unor jetoane cu ridichi. Fiecare copil va primi cte
o un jeton cu o ridiche, iar la calendar vor fi aezate dou ldie (una pentru copiii prezeni
i alta pentru copiii abseni). n momentul n care copilul i va auzi nume le, va aeza
ridichea n ldia copiilor prezeni. Ridichile rmase le voi pune n ldia absenilor, apoi
vom estima care grup de copii este mai mare: cel al copiilor prezeni sau cel al copiilor
abseni.
Tranziia se face cu ajutorul cntecului Ridiche, ridiche!. Toi copiii au n piept
jetoane cu ridichi roii, albe i negre. Copiii care poart n piept jetoane cu ridiche roie vor
merge la sectorul Art, cei care poart jetoane cu ridiche alb vor merge la sectorul tiin ,
iar cei cu ridichea neagr se vor ndrepta spre sectorul Joc de rol.
Dup cum spuneam, n cadrul activitilor li ber alese, copiii se mpart n trei grupe,
orientndu-se spre cele trei sectoare. La sectorul Art, copiii vor avea la dispoziie ridichi
secionate n dou, acuarele, ap, pensule, coli albe. Vor pun e pe ridiche culoare iar apoi
vom tampila coala de hrtie. La sectorul tiin copiii vor avea la dispoziie dou couri
(mic i mare) precum i ridichi de dimensiuni mici i mari. Vor avea sarcina de a sorta
ridichile dup criteriul mrime (mici/mari) aezndu -le n couri potrivite (mic/mare) , iar
apoi vor rezolva o fi . La sectorul Joc de rol copiii vor avea la dispoziie ridichi, cuite,
furculie, farfurii (de plastic) pe care le vor folosi la activitate. Vor folosi i condimente
pentru a da gust salatei. Evaluarea se va realiza cu ajutorul metodei ,,Turul galeriei.
5

Coninutul
instructiv-educativ

Etapele
activitii
1.Moment
organizatoric

Strategii
didactice

Asigurarea condiiilor pentru buna desfurare a


activitii:

aerisirea slii de grup;


aranjarea scaunelor n form de semicerc;
pregtirea materialului didactic pentru activitate;
organizarea copiilor.

2. Introducerea n cadrul ntlnirii de diminea se va face: prezena


copiilor, completarea calendarului naturii, discuii
n activitate
referitoare la tema abordat n aceast sptmn.

3.Anunarea
temei i a
obiectivelor

Evaluare

Conversaia

Le voi arta copiilor o ridiche mare, uria, confecionat


din material i le voi spune:
Povestirea
- Dragi mei copii eu am auzit de la bunica mea o
poveste despre o ridiche uria ca aceasta. Povestea se
numete ,, Ridichea Uria .
Copiii vor fi aezai n semicerc pe scunele i vor
asculta povestea ,,Ridichea Uria,,. Le voi spune
Expunerea
povestea pe un ton cursiv, coerent, iar n jurul meu va fi
amenajat o scen din poveste. Ajutndu-m de
Povestirea
siluetele pe care le voi avea la dispoziie (ilustrnd
7

Oral

4.Desfurarea
activitii
DLC

DOS

personajele din poveste) voi prezenta coninutul povetii.


Exemplu: Moul merge prin grdin i observ c ridichea
pe care a semnat-o a crescut foarte mare. Se apleac spre
ea ncercnd s o smulg din pmnt. Nu reuete aa c
cere ajutorul bunicuei...Bunicua se aeaz n spatele
moului ncercnd s -l ajute s smulg ridichea cea uria,
dar nu reuesc, aa c bunicua merge s -i cear ajutorul
nepoatei sale...Nepoica cere ajutorul celului...Celul
cere
ajutorul
pisicii...Pisica
cere
ajutorul
oricelului...Ultimul ajutor este cel mai folositor reuind
astfel s scoat ridichea cea uria din pmnt afar.
Dup ce se va realiza povestirea voi solicita cte un copil
s vin n fa i s prezinte povestea ajutndu -se de
siluete la fel ca i mine.
Voi insista pe mesajul educativ al povestirii: Unde-s
muli, puterea creste!
Mai departe le spun copiilor c i vom urma exemplul
moului din povestea noastr i vom lucra n grdin.
Vom semna ridichi i vom planta rsaduri . Cu ajutorul
cntecului ,,Ridiche, ridiche,, se va realiza tranziia.
Copiii vor fi mprii pe grupe, iar fiecare grup va avea
n fa ldie pline de pmnt, semine i ap. Le voi
explica copiilor modul de realizare: Vom face mici
nulee cu degetul n pmntul din ldi .
n nulee vom a eza semine (plntulee) apoi le vom
8

Joc de rol

Oral

Exerciiul

Explica ia
Demonstraia

Practicaplicativ

acoperi cu pmnt pentru a le ine de cald. Dup ce


semnm vom lua stropitoarea cu ap i vom stropi
pmntul unde au fost semnate legumele.
Exerciiul
Pe parcursul activitii practic-gospodreti, copiii vor
recita poezii despre legume.
Dup ce copiii au semnat legume n ldie acestea vor fi
aezate ntr-un loc cu lumin pentru a putea s creasc.

5.Asigurarea
feedback-ului

6.Evaluarea
7.ncheierea
activitii

Le voi adresa copiilor diferite ntrebri care au rolul de a


fixa cunotinele.
Exemplu:
- Ce poveste am nvat astzi?
- Pe cine cheam moul n ajutor pentru a smulge
ridichea din pmnt?
- Care sunt personajele care i-au unit forele pentru a
scoate ridichea?
Voi sublinia aspectul educativ.
Conversaia
Voi face aprecieri generale i individuale referitoare la
modul de lucru i la felul cum s-au comportat la activitate.
Drept rsplat pentru buna purtare i activitatea
desfurat, fiecare copil va primi o recompens dulce.

Oral

Programul distractiv

1. ntrecerea ridichilor joc cu caracter sportiv


Copiii vor fi aezai pe dou iruri, iar n faa lor la o distan
considerabil se va afla dou couri goale. Fiecare copil va avea cte o
ridiche n mn i va alerga pe rnd ctre cele dou couri pentru a
pune ridichea nuntru. Va pleca un copil din fiecare ir, fiind astfel o
ntrecere ntre doi copii din cele dou iruri. Va ctiga copilul care va
ajunge mai repede la co i va aeza ridichea nuntru. Ctigtorii vor
primi medalii.
2. Salat de legume joc distractiv
Toi copiii vor fi aezai pe scunele n afar de un copil care va sta n
picioare. Copiii vor fi mprii n dou grupe: grupa ridichilor i
grupa cepei. Copilul care st n picioare fr scunel va spune: As
mnca salat de ridichi. n acel moment copiii care fac parte din grupa
ridichilor vor fi nevoii s i schimbe locul ntre ei, iar copilul care a
rmas n picioare va trebui s gseasc un scaun liber lsat de grupa
ridichilor. Astfel un copil din grupa ridichilor va rmne fr scaun.
Astfel se va continua jocul iar complicarea acestuia va consta n faptul
c precolarul rmas fr scaun va putea sa strige: A mnca salat de
legume, iar n acel moment toi copiii i vor schimba locul, deoarece
toi sunt legume!

10

RIDICHEA URIA
-poveste popular ruseasc-

ntr-un sat frumos i bogat, ntr-o csu cochet, cu o grdin mic


de zarzavaturi, tria un ran btrn mpreun cu bbua lui, cu nepoica, un cel
i o pisic. Odat, btrnul a semnat n grdin legume i ridichi. ntr-o
diminea, pe cnd s-a dus n grdina de zarzavat a bgat de seam c una dintre
ridichi a crescut foarte mare, roioar i frumoas.
Pe zi ce trecea, ridichea se fcea tot mai mare i mai mare, nct privind-o
moneagul gndea: din ridichea aceasta vom mnca cu toii o sptmn. S-a
apropiat de ea i a nceput s trag. Dar ridichea sttea nfipt n pmnt, nu
voia s clinteasc i atunci moneagul a chemat bbua n ajutor.
-Bab, bab, vino s-mi ajui s scot ridichea!
A venit baba, l-a prins pe mo de mijloc, moul a prins de frunzele ridichii
i au nceput s trag, dar ridichea nu se mica din loc.
Bunica a nceput s i strige nepoata:
-Vino, nepoat, s ne ajui! Ridichea asta este uria i tare ncpnat!
Nepoata a venit iute i s-a apucat de mijlocul babei, baba de mo i moul
de frunzele ridichii; au nceput s trag cu ndejde, dar uriaa nici gnd s se
clinteasc din loc. Atunci fetia s-a gndit la prietenul ei, celul cel jucu i
neastmprat. Acesta a venit iute-iute, dorind s fie de ajutor, dar tot nu au reuit.
n curte nu mai erau dect pisica, aa c au chemat-o i pe ea. Pisicua a lsat joaca
i s-a dus repede n grdin s-i ajute, c doar fcea parte din familie. Nici de data
aceasta ridichea nu s-a clintit din loc. Atunci pisicua i-a amintit c un oricel i
fcuse csua n peretele casei, aa c l-a strigat i pe el i l-au rugat s le vin n
ajutor.
-oricel mititel, tiu c te-am alergat de attea ori, dar acum avem nevoie de
ajutorul tu. Acesta s-a gndit bine, apoi a venit i el n grdin, S-a prins de coada
pisicii, pisica de cel, celul de feti, fetia de bab, baba de mo i moul
de frunzele ridichii i au tras cu ndejde, iar ridichea a nceput s se mite i pn
la urm i-au venit de hac. S-au bucurat cu toii c au izbutit s scoat ridichea,
iar pentru c au muncit cu toii, au mncat cu toii din ridiche i au petrecut
mpreun.

11

S-ar putea să vă placă și