Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DIDACTIC

DATA: noiembrie, 2007


CLASA: a VII-a B
OBIECTUL: Limba i literatura romn
SUBIECTUL: Substantivul - actualizare
TIPUL LECIEI: mixt
PROFESOR:Adelina Nuescu
OBIECTIVE CADRU / OBIECTIVE DE REFERIN:
2. Dezvoltarea capacitii de exprimare oral
2.3 S utilizeze categoriile gramaticale nvate, n diverse tipuri de propoziii
3. Dezvoltarea capacitii de receptare a mesajului scris
3.4 S sesizeze organizarea morfologic i sintactic a textelor citite
OBIECTIVE OPERAIONALE:
a)

Cognitive:

O1: s recunoasc prile de vorbire studiate, folosindu-le n diferite secvene de comunicare;


O2: s cunoasc flexiunea substantivului;
O3: s precizeze funciile sintactice i valori stilistice.
b) Psihomotorii:
O4: s alctuiasc diferite comunicri (ortografie, ortoepie, punctuaie)
c)

Afective:
O5: s manifeste spirit de colegialitate i cooperare n cadrul echipei;
O6: s participe cu interes la activitate;
O7: s se autoevalueze corect.

STRATEGIA DIDACTIC
a) Metode i procedee: cadranele, ciorchinele, rebusul, nvarea prin cooperare, nvarea prin descoperire, exerciiul,eseul de cinci minute, conversaia, problematizarea,
b) Mijloace de nvmnt: fia, tabla, manualul, culegeri

c) Forme de organizare a activitii : activitate n grupe, activitate frontal, activitate individual


d) Resurse i managementul timpului :

MODALITI DE EVALUARE:

spaiu de lucru: sala de clas

capaciti normale de nvare ale elevilor


cunotinele lor anterioare;

timpul de nvare: 50 minute.

frontal, formativ, oral prin calificative, eseul de cinci minute.

BIBLIOGRAFIE:

Programe colare pentru clasele V-VIII. Aria curriculara: limb i comunicare, Bucureti, 1999;
-,,Limba i literatura romn, Manual pentru clasa a VI-a, Editura Corint, Bucureti, 2004;

,,Ghid metodologic pentru aplicarea programelor de limba i literatura romn nvmnt primar i gimnazial, Ministerul Educaiei i Cercetrii, 2002

,,Metodica predrii limbii i literaturii romne, Valeriu Marinescu, ed. Fundaiei Romnia de mine, Bucureti, 2002;

,,Exerciii de limba romn, compuneri i tehnici de studiu Daniela Nedelcu, Ed. Cardinal, 1994

H. Soare, Gh. Soare, Limba i literatura romn, ndrumtor pentru manualele alternative, Ed. Carminis, Piteti, 2005.

Etapele leciei

Activiti elev / profesor

Timp

Scenariu didactic
Nr.
crt

Strategia didactic
Metode i
procedee

Mijloace de
nvmnt

Evaluare
Forma de
organizare

Se asigur condiiile necesare defurrii optime a


1

Moment organizatoric
1

activitii: asigurarea linitii, pregtirea materialului

Observarea
Conversaia

didactic, cret, burete, caiete, manuale, pixuri etc.


Se verific tema cantitativ; se corecteaz eventualele

Activitate

sistematic a

frontal

elevilor

Spargerea gheii

greeli.

Verificarea temei scrise,


a cunotinelor anterior
nsuite
i
captarea ateniei

Elevii, mparii n echipe grupuri de cte 4 primesc

Jocul didactic

cte o fi de lucru pe care vor descoperi un rebus cu

Problemati-

ajutorul cruia vor fi verificate cunotinele despre verb.

Formativ
Ffia de lucru

zarea

Activitate n

Frontal

echipe

Oral

8
Elevii sunt anunai c n aceast or vor recapitula i
3.

Anunarea temei i a
obiectivelor

sistematiza cunotinele despre substantiv;

conversaia

Activitate

Observarea

frontal

sistematic a

Sunt prezentate obiectivele.

elevilor

Fiecare echip va primi o fi n care vor gsi trasate


sarcinile ce le revin. Liderul de grup va prezenta i explica
Dirijarea nvrii
i
obinerea performanelor

la tabl judecile.

Observarea
conversaia

Echipa nr. 1 : Cerine:

4.
29

Definiie

Clasificare

Gen

Numr

Echipa nr.2 :

Cerine:

Cazurile substantivului.

Prepoziii care cer anumite cazuri

Echipa nr. 3:. Cerine:

Funciile sintactice ale substantivului

Articolul

Echipa nr. 4:

(!)

Cerine:

Fia

sistematic a

Manualul

Activitate n

Culegeri

echip

exerciiul
Conversaia

elevilor

Aprecierea
rspunsurilor

Problemati-

Activitate n

zarea

echip

elevilor

Explicaia
nvare prin
evaluare

cooperare

Valori stilistice

formativ
scris

Li se cere elevilor ca, pe parcursul orei, s nu uite

c lucreaz n echip i s le explice colegilor soluia


gsit.

Anexa 1 Se rezolv n clas, pe grupe, exerciiile: 2/115,


1/116(ultima secven), 5/116(a,b, c, d), 6/116 Se verific

Manualul

Activitate

evaluare frontal

Anexa nr. 1

Echipa nr. 1 : Cerine:

Definiie
Clasificare
Gen
Numr

Echipa nr.2 : Cerine:

Cazurile substantivului.
Prepoziii care cer anumite cazuri

Echipa nr. 3:. Cerine:

Funciile sintactice ale substantivului


Articolul

Echipa nr. 4: Cerine:

Valori stilistice

Anexa 2

dup neles

dup alctuire
GEN
CLASIFICARE

Valori stilistice:

SUBSTANTIVUL
-

parte de vorbire flexibil


denumete numele obiectelor gramaticale (fiine,
lucruri, fenomene ale naturii etc.)

NUMR

Articol:

Prepoziie
CAZUL

F
U
N
C

I
I
S
I
N
T
A
C
T
I
C
E

Anexa nr. 3

OBSERVAIILE
PROFESORULUI

AUTOEVALUARE
Mi-a plcut cel mai mult:

Nu mi-a plcut:

Pot rspunde la o ntrebare despre:

Am o ntrebare despre :

Eu mi dau nota...... i sunt:

vesel

trist

furios

S-ar putea să vă placă și