Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DIDACTIC

Disciplina:Biologie
Clasa:IX-a A
Data:10.02.2016
Profesor:Pascari Lidia
Subiectul:Diviziunea celular .Meioza
Tipulleciei:Mixt
Varianta de lecie: Formare de priceperi i deprinderi
Competenespecifice:
-Competena de a utiliza cunotine de baz din domeniul biologiei n
diverse situaii de comunicare referitoare la structuri morfo-anatomice,
procese i fenomene vitale,legaliti biologice i rolul acestora n
supraveuirea organismelor.
-Competena de a aplica tehnici interactive de
acumulare,nregistrare,reprezentare,interpretare,comunicare a
informaiei referitoare la organisme,procese i fenomene biologice i a
corelaiei dintre ele.
Subcompetene:
Obiectiveoperaionale:
O1: S identifice etapele meiozei cu ajutorul prezentarii POWER POINT;
O2:S compare meioza si mitoza evideniind asemnri i deosebiri
completnd diagrama Wen;
O3:S recunoasca importanta meiozei intr-un mini-eseu;
Forme de activitate:individual,frontal.
Resurseprocedurale:observare,explicare,analiz,metodabraistorming,algo
ritmizare,discutiedirijata,metodaciorchine,prezentare POWER POINT;
Resursetehnice: manual,scheme,fisa de activitate, fisa de evaluare,.
Bibliografie: manual de biologie clasa IX-a A.

Desfurarea leciei

SecveneOb.TehnologiarealizriiiconinuturivizateT-ul Resurseprocedurale
Conexiunea
Didactice
(metode,forme de invers
activitate,procedee,
tehnici,material
didactic)
Evocarea
Salutul elevilor. Se creeaz condiii 7
Observare
optime pentru desfurarea leciei,
pregtirea materialului didactic.
Analiz
-Metoda Braistorming
Se adreseaza intrebarireferitoare la
tema precedent pentru reactualizarea
cunostintelor..
MetodaBraistoming
-Lucru In perechi

Lucruin perechi
Se impart fisele
de lucru.

Se propune un mini-test
caracterizind procesul de
gametogeneza.

Alfabetulcifrat
Decodificareaalfabetuluicifrat;
- Anunarea temei ,,Diviziunea celulara
meioza
Realizarea
O1 Informeazte.
sensului
Se explicaimportantameiozeisi se
caracteriZeaza etapele ei;
O2
.

20
Discuiedirijat
Explicare
Prezentare
POWER PONIT

Participarea a
tuturor
elevilor i
evaluarea.

DiagramaWenn
Se compara meioza si mitoza
evidentiind asemanari si deosebiri
utilizind diagram
Wenn;

Evaluare
frontal
Se impartefisele
la fiecaregrup

O3
Se propune realizarea unui mini- eseu
evidentiind importanta meiozei.
Se propunelucru in grup .De

Anexanr 1
Analiz

analizat
fisele
propusesi de evidentiat raspunsul
correct;

Evaluare
individual

-Concluzii finale

Reflecie

Extensie

Se adreseazsarcina de lucru.
10
Prezintafiiselesiargumenteazraspunsu
lfiecaregrupreferitor la temastudiata..
Se adreseazaintrebariprin care
verificaprincipaleleloraspectediscutate la clasa.

Discuiedirijat
Argumentare
Expunere
Concluzii

Argumentarea

Sarcin de viitor.
7
Studiereatemeiprezentate la lectie..

Observare
Analiz

Noteaztem
a

ANEXA NR 1
Sarcini de lucru
Se citesc itemii de mai jos
Se incercuiete rspunsul correct

CROMOZOMII

Suntstructuri care se formeaz n timpul diviziunii din


citoplasm

Sunt vizibili cu ochiul liber

Suntstructuri care se formeaz n timpul diviziunii din nucleu

Numrul lor variaz de la o generaie la alta

Individualizarea cromozomilor are loc in:

Interfaz

Profaza

Metafaz

Anafaz

Telofaz
IN PROFAZA

Cromozomii se dispun n plan ecuatorial

Cromozomii migreaz spre cei doi poli ai celulei

Se individualizeaz cromozomii

Se formeaz membrana nuclear

Dublarea cantitii de ADN se realizeaz n:

Profaz

Metafaz

Anafaz

Telofaz

Interfaz

MITOZA:

Este caracteristic celulelor procariote

Se caracterizeaz prin absena fusului de diviziune

Se finalizeaz cu formarea unor celule diploide (2n)

Se finalizeaz cu formarea unor celule haploide (n)

MEIOZA:

Este caracteristic celulelor procariote

Se caracterizeaz prin absena fusului de diviziune

Se finalizeaz cu formarea unor celule diploide (2n)

Se finalizeaz cu formarea unor celule haploide (n)

S-ar putea să vă placă și