Sunteți pe pagina 1din 8

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRAT

Vine, vine Mos Craciun!

Data: 12.12.2012
Unitatea de invatamant:Gradinita P.P Floarea Soarelui Craiova
Educatoare: Dunreanu Dorina - Mihaela
Nivel: I (Grupa mica)
Tema de studiu: Cu ce si cum exprimam ceea ce simtim?
Subtema: Vine, vine Mos Craciun!
Tema zilei: Vine,vine Mos Craciun
Durata :1 zi

Forma de realizare:Activitate integrata (DLC/DEC)


Scopul :Dezvoltarea cunostintelor copiilor despre obiceiurile i tradiiile specifice
poporului romn legate de venirea lui Mo Craciun;
Consolidarea deprinderii de a canta in grup sau invidual;

Secventa I- Arii de stimulare


Tipul de activitate: Dezvoltare de cunostinte si deprinderi
Forma de realizare: Jocuri si activitati libere si creative,la alegerea copiilor
(ALA)

Scopul activitatii:
*Stimularea imaginatiei creatoare a copiilor in initierea si desfasurarea
jocurilor,a originalitatilor si expresivitatii rolurilor asumate;
*Dezvoltarea creativitatii si expresivitatii in limbajul oral si artistico-plastic;
*Educarea
si
cultivarea
unor
calitati
volitivmorale:initiativa,harnicie,perseverenta in finalizarea lucrarilor;
1. ARTA
TEMA:,,Saniuta mosului-modelare
,,Coloram pe Mos Craciun
Obiective:
-sa modeleze din plastilina,folosind tehnicile invatate;
-sa coloreze intr-un contur dat;
-sa analizeze cu spirit critic lucrarea personala si ale celorlalti colegi;
Strategii didactice:

Metode si procedee:jocul,conversatia,explicatia,
Material didactic:plastilina,plansete,culori,fise cu contur dat,imagini cu
Mos Craciun
2.Constructii
TEMA:,,Casuta si sania mosului
Obiective:
-sa denumeasca si sa diferentieze materialele de lucru;
-sa compuna in mod original si personal in spatiul destinat constructiei;
-sa coopereze cu colegii de grupa;
Strategii didactice:
Metode si procedee
-conversatia;
-explicatia,
-jocul,
MATERIAL DIDACTIC:
-cuburi diferite marimi;
-lego;
3.JOC DE MASA
TEMA:,,Alege si grupeaza!
Obiective:
-sa sorteze imagini ce redau aspecte si actiuni caracteristice lui Mos Craciun
-sa grupeze imagini dupa criterii date;
-sa colaboreze in activitatea de grup comunicand cu partenerii;
Metode si procedee
-conversatia
-explicatia,
-jocul,
-exercitiul
-observarea;
MATERIAL DIDACTIC:jetoane cu imagini ce redau aspecte legate de
venirea Mosului
-jetoane cu imagini de obiecte;

ACTIVITATI PE DOMENII EXPERENTIALE


Activitate integrata:(DLC/DEC)
Tema:,,Vine,vine Mos Craciun
DLC-povestea educatoarei ,,Povestea lui Mos Craciun
DEC-activitate muzicala 1.predare ,,Mos Craciun
2.joc muzical ,,Eu cant tare,tu canti incet
Scopul:-dezvoltarea capacitatii de a asculta o poveste,de a transpune
ganduri,semnificatii prin limbajul specific varstei;
-sa diferentieze auditiv intensitatea sunetelor muzicale
Obiective operationale:
-sa asculte cu interes povestirea;
-sa se exprime in propozitii;
-sa exprime verbal semnificatia venirii Mosului ;
-sa pastreze o pozitie corecta in timpul cantarii;
-sa-si insuseasca corect linia melodica a noului cantec si sa-l intoneze expresiv;
-sa reproduca sunete cu intensitati diferite;
Strategii didactice:
Metode si procedee:povestirea,explicatia,demonstratia,exercitiul,conversatia
MATERIAL DIDACTIC:
-imagini cu Mos Craciun,povestea,caseta audio,recompense
Forma de organizare:frontal,individual
MATERIAL BIBLIOGRAFIC:
1.Ministerul Educaiei i Cercetrii: Programa activitilor instructiv- educative n
grdini, Bucureti, 2005
2.Curriculum pentru nvmnt precolar (3-7 ani) MECT, 2009;
4.Revista nvmntul Precolar nr. 3/4-2010;
www.didactic.ro

5.,,Aplicatiile noului curriculum pentru invatamantul prescolar-vol


I,Ed.DPH,2009
6.,,Jocuri si activitati integrate ptr invatamantul prescolar,Ed.Humanitas
7.,,Proiecte tematice orientative,Aurelia Anca,Smaranda Maria
Cioflica,Ed.Tehno-Art,2003

SCENARIUL ZILEI
1.Intalnirea de dimineata:
Dimineaa ne-am trezit
La grdini am venit
n cerc ne adunm
Cu toii s ne salutm
2.Impartasirea cu ceilalti:
-Ce zi este azi?
-n ce anotimp?
-Ce schimri au avut loc n natur?
-Pe cine asteptam noi?
3.Completarea calendarului naturii;
4. Rutine:
-Sosirea copiilor.
-Mic dejun:spalarea mainilor,gustarea,stransul mesei
-Deprinderi igienico-sanitare(toaleta,spalatul mainilor)
-Stransul materialelor dupa activitati;
5.Tranzitii:
,,Daca vrem sa fim voinici
Harnici suntem de mici
La masute ne-asezam
Si incepem sa lucram
Copiii vor lucra la sectoare dupa preferinta ,apoi se vor pregati de activitati
prin tranzitia:
,,Noi cu toti vom lucra
Si treaba vom termina
Bucurosi sa ne-nvartim
Pentru ca stim sa muncim!
Evenimentul
Continut stiintific
Strategii
didactic
didactice
1.Moment
-asigurarea conditiilor pentru
organizatoric activitate;aerisirea salii,pregatirea

Evaluare

2.Captarea
atentiei

materialului didactic,aranjarea
scaunelelor in semicerc;
Se face prin ghicitorile:
Intra pe horn, noaptea cand
dorm?
E un mo,
Cu nasul rou.
Iarna las jucrii
La cei mai cumini copii.

Conversatia
Ghicirea/
frontal

Cine-i oare moul bun


Ce d daruri de Crciun?
(Mo Crciun)
3.Anuntarea Voi anunta tema activitatii
Conversatia
temei
integrate:
Explicatia/
,,Astazi vom desfasura o activitate frontal
care se numeste Vine, vine Mos
Craciun in cadrul careia vom afla
povestea Mosului ,apoi vom invata
un cantec si un joc muzical
4.Desfasurarea Voi reda cat mai expresiv continutul-povestirea
activitatii
povestii. Textul povestii va fi expus -explicatia
urmarindu-se succesiunea
momentelor
principale. Concomitent cu
povestirea voi prezenta imagini
sugestive din poveste.

I-raspunde
la ghici
toare

Dirijarea
invatarii

Copiii vor numi titlul si personajul -conversatia


care le-a placut cel mai mult.
Trecem la urmatoarea etapa
printr-o tranzitie. Pentru a avea o
activitate ct mai reuit va
trebui s facem mai nti cteva
exerciii de cultur vocal .
Exerciii de respiraie:
a)Suflm fulgul care cade din
cer-se trage aer n piept, apoi
suflm uor spre un fulg
imaginar- de dou ori;
b)Umflm baloane colorate-se
trage aer adnc n piept i-l
suflm puternic afar printr-o
singur expiraie- de dou ori;

-demonstratia
exercitiul/front
al

Exerciii de dicie:
Nas,bas, contrabas.
Rac, pac ntr-un lac,
Par rar sub mrar.
Exerciii melodice:
a)de inclzire a vocii- se
folosete silaba neutr lape un Demonstratia
fragment din cntecul ce va fi
nvat;
b)de omogenizare a vocii:
-vine ursul la miere-sunete
-exercitiul
joase
Vin la mie re
Cu pl-ce - re.
-clopoelul-sunete nalte:
Cling, cling, cling

i-spune
titlul si
autorul
povestii
i2-spune
numele
personajulu
i
care i-a
placut

5.Obtinerea
performantei

Cling, cling, cling


1.Dup ce s-au executat
exerciiile, voi prezenta cantecul
nou.Cantecul se numeste,,Mos
Craciun.Ascultati cu atentie
acest cantec si il cantati Mosului
atunci cand vine.
Cantarea model
Se va purta o scurt discuie
legat de impresia artistic, stri
emoionale,apoi se analizeaz
textul prin formularea unor idei
principale, se explic cuvintele
necunoscute.
2.Se va trece la nvarea
textului pe fragmente logice
3.Dup nsuirea textului se face
familiarizarea melodic, moment
n care copiii vor cnta linia
melodic a cntecului.

-demonstratia
conversatia

Conversatia

Exercitiul
Demonstratia

Se va executa interpretarea
cantecului cu copiii,pe
fragmente.
Se va executa interpretarea
cantecului individualcu copiii cu
aptitudini musicale si integral cu
toti copiii.
6.Anuntarea
retentiei si a
transferului

Se fa face anuntarea jocului


muzical:,,Eu cant tare,eu cant
incet.
Jocul de proba
Voi interpreta fragmente din
cantece cunoscute de copii,iar
acestia raspund cantand in

Stimularea prin
aprecieri
verbale
referitoare
la interpret
tare;

-explicatie

nuante contrastante.

7.Incheierea
activitatii

Se fac aprecieri asupra


activitatilor desfasurate pe
parcursul zilei

-demonstratie

S-ar putea să vă placă și