Sunteți pe pagina 1din 8

PROIECT DE ACTIVITATE

INTEGRAT

PROF. IORDACHE SIMONA


GRDINIA CU PROGRAM PRELUNGIT NR. 17 TULCEA

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRAT

DATA: 27 OCTOMBRIE 2010


NIVELUL: I(grupa mica)
EDUCATOARE: IORDACHE SIMONA
TEMA : CND/CUM I DE CE NTMPL?
TEMA SAPTAMANII: FRUCTE DE TOAMN( MRUL)
TEMA ZILEI: MERE N PANERE
FORMA DE REALIZARE: ACTIVITATE INTEGRAT(ALA+D+DEC)
ACTIVITI DE NVARE:
ADP: ntlnirea de diminea: Bun dimineaa, Toamn!
Rutina: Fiecare mr mncat, trebuie nainte splat(deprinderea de a spla fructele nainte

de consumare)
Tranziii: Merele( joc muzical)
ALA: TIIN(D): Coul cu mere- joc didactic
ART(DEC): Mrul( dactilopictur)
CONSTRUCII: Ldie mari i mici pentru mere
JOC DE ROL: Eu sunt astzi gospodin
JOC DISTRACTIV: Pe crri de frunze( euritmie)

SCOPUL ACTIVITII:
Dezvoltarea capacitii de recunoatere i denumire a culorilor.

Dezvoltarea capacitii de a constitui mulimi de obiecte pe baza unor nsuiri comune

Exersarea utilizrii culorilor de baz n diferite contexte.


Educarea spiritului de ordine i al acurateii n realizarea lucrrii
OBIECTIVE OPERAIONALE PE DOMENII EXPERIENIALE
DOMENIUL TIIN
s sorteze obiecte dup mrime i culoare
s alctuiasc grupe de obiecte dup mrime i culoare
s recunoasc i s denumeasc culorile(rou, galben)
DOMENIUL ESTETIC I CREATIV
s redea tema dat utiliznd tehnica dactilopicturii .
s foloseasc elemente de limbaj plastic( punctul) n realizarea compoziiei plastice
s finalizeze lucrrile n vederea valorizrii lor prin expoziie
ALA- COMPORTAMENTE URMRITE:
Construcii
s construiasc prin alturare, mbinare, suprapunere de piese

s relaioneze cu partenerii de joc;

Joc de rol
S-i asume roluri i responsabiliti
S transpun n joc experiena din viaa de familie
Joc distractiv :
s execute diferite micri euritmice
s atepte ntr-o sarcina ce implic ateptarea
s rspund motric la o sarcin simpl dat

STRATEGII DIDACTICE:

Metode i procedee: conversaia, explicaia, exerciiul, jocul, demonstraia


Resurse materiale: fructier, coulete, mere proaspete, jetoane mere, piese de construit,
stimulente, jocuri i jucrii, acuarele, foi desen, serveele umede, frunze, calculator, CD
FORME DE ORGANIZARE:
Activitate cu ntreaga grup, pe grupuri mici i individual
ELEMENTE DE JOC: Zna Toamn, Mrul nzdrvan.
EVALUARE: expoziie cu lucrri.
BIBLIOGRAFIE
Ghid pentru Proiecte tematice, Editura Humanitas, 2005
Curriculum pentru nvmntul precolar3-6/7 ani2008

SCENARIUL ZILEI
Activitatea va debuta cu ntlnirea de diminea (salutul copiilor). Noutatea zilei va fi apariia Znei
Toamna(o ppu) care aduce copiilor un mr nzdrvan. Educatoarea descoper mpreun cu copiii ce se
ascunde n mr, ecusoane cu mere roii, galbene i verzi. Copiii i aleg cte un ecuson, n funcie de care se vor
grupa pe centre. Educatoarea prezint sarcinile de la centre, explic ce au de fcut, copiii i aleg centrul
preferat. La centrul tiin ne ateapt un co cu mere proaspete de diferite culori, precum i jetoane cu mere
roii, galbene, mari i mici. Sarcinile jocului sunt explicate printr-o poezie:
S vedei minunie, Astzi n buctrie: Cnd m-am dus s fac mncare, Am gsit dezastru mare! Un
buctar cam suprat, Merele a ncurcat. i-acum merele toate, Sunt foarte incurcate. Eu v rog s m
ajutai/ i n co s le sortati! n coul galben s se-adune / merele galbene i bune, merele roii vor i ele/
n couletul pentru ele. Copiii vor avea ca sarcin s grupeze merele roii de merele galbene.
n alt coule se gsesc jetoane cu mere mari i mere mici, galbene i roii. Copiii au ca sarcin s grupeze
merele mari n couleul rou, iar pe cele mici n cel galben. Pentru sortarea dup mrime, copiii vor aeza pe un
copcel merele roii, n timp ce merele galbene vor fi aezate pe un coule. Dup ce sorteaz merele, copiii vor
picta Mrul prin tehnica dactilopicturii. Lucrrile realizate vor fi expuse pe un panou n form de coule.
La centrul Construcii copiii sunt ndrumai s construiasc ldie mari i mici pentru mere, din piese de
culoare galbene i roii.
La centrul Joc de rol copiii vor primi orulee, mere din plastic i se vor juca De-a gopodinele
Copiii i aleg centrul unde vor s-i desfoare activitatea, urmnd s se roteasc la sectoare. Cu ajutorul
tranziiei copiii vor schimba sectoarele. Merele mbujorate/ Merg n couri la sortat / i se-aaz fiecare/
Dup ce culoare-a luat.
Zna Toamn este foarte mulumit de merele realizate de copii i le propune s se joace printr-un joc euritmic
intitulat Pe crri de frunze. n mijlocul clasei sunt aezate frunze sugernd aleile din parc. Copiii vor trebui
s execute diferite micri(copacii nali, bate vantul, cade ploaia, cderea frunzelor, culegerea merelor) pe
muzic.
FINALITATEA ZILEI: afiarea lucrrilor realizate de copii.
MOMENTELE PROIECTRII DIDACTICE au fost respectate n totalitate:
Captarea ateniei a fost realizat prin surprizaZna toamn i mrul nzdrvan
Reactualizarea cunotinelor dobndite anterior a fost asigurat n conversaia de la nceput, n care am
stabilit mpreun cu copiii culorile merelor.
Conducerea nvrii se realizeaz n manier integrat, urmrindu-se realizarea obiectivelor, punndu-se
accentul pe lucrul n echip.

Feed-back-ul se realizeaz prin lucrrile originale realizate de copii.


ncheierea activitii const n acordarea stimulentelor de ctre Zna Toamn( mere proaspete) ca mulumire
pentru ajutorul acordat.
EVENIMEN
-TUL
DIDACTIC
Moment
organizatoric
. Pregtirea
climatului
psiho-afectiv
Captarea
ateniei i
anunarea
obiectivelor

CONINUTUL TIINIFIC

STRATEGII
DIDACTICE

Se asigur condiiile necesare unei bune desfurri a


activitii: aranjarea mobilierului pe arii de stimulare i
Conversaia
pregtirea materialelor didactice corespunztoare.
Copiii abordeaz ntlnirea de diminea ntr-o manier
optimist i plin de energie.
Copiii sunt invitai s se aeze n cerc. Discuiile n cerc Exerciiu de
cuprind: prezentarea i salutul.
spargerea
gheii
Captarea ateniei se va face prin apariia Znei Toamna
care aduce un co cu mere proaspete, precum i un mr
nzdrvan n care se gsesc ecusoanele( mere roii,
galbene, verzi). Copiii i aleg cte un ecuson n funcie
de care se vor grupa pe centre.
Anunarea temelor i a obiectivelor se realizeaz la
fiecare centru n parte
1.tiinta(DS) Coul cu merela acest centru copiii
vor grupa merele dupa mrime i culoare
2. Art (DEC)Mrulcopiii vor picta prin tehnica
dactilopicturii
3.Joc de rol Eu sunt astzi gospodincopiii vor
primi orulete i mere de plastic i se vor juca de-a
gospodinele( vor face compot de mere, etc)
4. ConstruciiLdie pentru merela acest sector
copiii vor construi cu cuburile din plastic roii i galbene
ldie mari i mici pentru mere.

Coul cu mere --Zna Toamn ne-a adus un co cu


mere proaspete i o scrisoare : S vedei minunie,
Astzi n buctrie: Cnd m-am dus s fac mncare,
Am gsit dezastru mare! Un buctar cam suprat,
merele a ncurcat. i-acum merele toate, Sunt foarte
incurcate. Eu v rog s m ajutai/ i n co s le
Prezentarea sortati! n coul galben s se-adune / merele galbene i
optima a
bune,/ merele roii vor i ele/ n couleul pentru ele.
continuturilor Fiecare copil va lua din co un mr i-l va aeza n
couleul corespunztor, verbaliznd aciunea Eu am
ales un mr rou( galben). Dup sortarea merelor dup
culoare, din couleul cu jetoane fiecare copil va alege un
jeton reprezentnd un mr mare sau un mr mic Eu am
ales un mr mic. Merele mici vor fi aezate pe panoul n
form de coule, iar cele mari vor fi aezate n copac.

EVALUARE

S se prezinte
politicos

Explicaia ,
conversaia

S transpun
n joc experiena din viaa
de familie
Jocul
S construiasc
prin alturare,
mbinare,
suprapunere
de
piese

Explicaia

Exerciiul

Jocul

Se consider
performan
dac toi copiii
aseaz merele
corect dupa
marime si
culoare

De ce o fi Zna Toamn aa de suprat? Zna ne


optete c este suprat pentru c n couleul ei nu mai
sunt mere pe care s le duca i altor copiii. Ca s o ajutm
pe Zna Toamn eu m-am gndit s pictm noi nite mere
cu care s umplem couleul. De la centrul Stiina copiii
se mut la centrul Art. Astzi vom picta mere cu
degetele. Se insista asupra modului de lucruse poate
folosi o singur culoare n realizarea marului( rosu sau
galben)

Obtinerea
performanei

ncheierea
activitii

Dupa terminarea sarcinilor, copiii i vor schimba centrul.


La centrul tiin se apreciaz modul cum copiii au
sortat i grupat merele dup mrime i culoare, copacul
cu mere i couleul Toamnei demonstrnd acest lucru.
La centrul Art se apreciaz acurateea lucrrilor,
respectarea culorilor i finalizarea acestora.
La centrul Construcii se apreciaz modul n care copiii
au colaborat i au construit.
La centrul Joc de rol se apreciaz modul cum copiii s-au
jucat, respectnd normele de convieuire social.
La finalul activitii copiii vor executa diferite micri
euritmice pe muzic.
Educatoarea apreciaz realizarea obiectivelor propuse la
centre .
Se fac aprecieri asupra efortului depus de copii pentru
finalizarea lucrrilor, modul cum au dansat. Se ofer
recompense cate un mr proaspt de la Zna Toamn..

Explicaia
Demonstraia
Exerciiul

S realizeze
lucrarea
utiliznd
tehnica
dactilopicturii

Conversaia

Conversaia

Aprecieri
globale asupra
activitii
desfurate

S-ar putea să vă placă și