Sunteți pe pagina 1din 8

PROIECT DIDACTIC

COALA GIMNAZIAL - IORGU IORDAN- Tecuci


PROFESOR: Taciu Doina
CLASA: a II-a A
LOC DE DESFURARE: sal de sport-improvizat
MATERIALE I INSTALAII: banc de gimnastic, tabel de marcaj, pix, cuburi, mingi, cutii, saltele, jaloane, numere
plastifiate (pentru locurile obinute la tafete), fluier.
EFECTIV: 32 elevi
DATA: 26.03.2016
1. TEMA - JOCURI DE MICARE:
- Schimb obiectul
- Obiectele cltoare
- Hai, alearga printre jaloane!

Obiectiv instructiv educativ i operaional: Dezvoltarea vitezei de deplasare i ndemnarea.


2. TEMA Gimnastic acrobatic:
- Cumpna pe un genunchi repetare cu accent pe ntinderea coatelor, privirea nainte;
- Semisfoar repetare cu accent pe meninerea trunchiului drept cu privirea nainte ;
Obiectiv instructiv educativ i operational: dezvoltarea mobilitii articulare, execuie tehnic corect.
OBIECTIVE OPERAIONALE: La sfritul leciei elevii vor fi capabili s:

Obiective motrice:
-s execute corect exerciiile pentru dezvoltare fizic armonioas a segmentelor corpului;
-s-i perfecioneze viteza de execuie, la stimuli auditivi i vizuali, n aciuni motrice complexe;
-s aplice n ntreceri deprinderile de deplasare, de stabilitate, de prindere a obiectelor;
-s execute din punct de vedere tehnic ct mai bine elementele acrobatice;

Obiective cognitive:
- s descrie unul sau mai multe elemente acrobatice, succesiunea acestora i un exerciiu;
- s recunoasc greelile de execuie ale colegilor i chiar personale;
-s respecte succesiunea fireasc a exerciiilor din complexul D.F.A. i s-i nsueasc numrtoarea ct mai corect;

Obiective social-afective:
- s-i dezvolte spiritul de fair-play
- s i dezvolte spiritul de echip, de respectare a regulilor impuse fiecrui joc;
- s se bucure de reuit;

Verigile i durata
leciei
1.Organizarea
colectivului de elevi.
-3 minute

Coninutul leciei

Dozare i
codificare

-adunarea colectivului;
-alinierea, raportul, salutul;
-verificarea echipamentuluui si a starii de sanatate;
-comunicarea temelor lectiei;

15
30
30
15

-jocuri de atenie-captarea ateniei -Comand invers


-ntoarceri de pe loc- 1-2 pas nainte, 3-4 la stnga
mprejur, 5-6 pas nainte , 7-8 la stnga mprejur.

Indicaiii metodice i
organizatorice
Formaii de lucru i forme de
exersare
In linie pe un rnd

1
4X8

Obs.

2.Pregatirea
organismului pentru
efort.
-5 minute

-ntoarcere la dreapta: - la dreapta srii!


-mers n caden

Coloana cte unul


15m

-braele se mic liber pe lnga


corp, piciorul ia contact cu
solul mai nti cu vrful, apoi
cu toat talpa

-alergare usoar, cu erpuire: prin ocolire la stnga


mprejur-Mar!

o tur de
sal

-contactul cu podeaua ct mai


elastic, braele ndoite din
coate, palmele uor flectate din
degete;

-variante de mers: mers pe vrfuri cu braele sus,


micnd degeelele, mers pe clcie minile la spate,
mers pe partea exterioar a labei piciorului, mers pe
partea interioar a labei piciorului, de fiecare dat
elevul trebuie s menin corpul drept
-mers cu relaxare

o tur de
sal

-contactul cu podeaua pe
pingea, spatele drept privirea
nainte, de fiecare dat elevul
trebuie s menin corpul drept
cu privirea nainte

-Joc de atenie la un fluier alergare uoar, la o btaie


din palme alergare cu pendularea gambelor napoi, la
dou fluiere ghemuit
- mers cu minile pe umeri, rotri ctre napoi, mna
drept pe umr, rotare ctre napoi, mna stng pe
umr, rotare ctre napoi
-alergare lateral cu pas adugat, cu faa spre centru
-alergare lateral cu pas adugat cu spatele spre centru
-mers cu relaxare

40

o tur de
sal

-clciele lovesc ezuta,


braele, ndoite din coate;

3.Influenarea
selectiv a aparatului
locomotor.
-6 minute

Coloan de gimnastic cte trei


O O O O O O
O O O O O O
O O O O O O

Complex D.F.A.:

1. P.I. stnd deprtat,braele ndoite, palmele pe old:


T1-2 aplecarea capului nainte, cu arcuire
T3-4 extensia capului,cu arcuire
T5-8- idem 1-4

4x8 timpi

2.P.I. stnd deprtat, braele ndoite la nivelul 4x8 timpi


pieptului:
T1-2 extensie cu arcuire a braelor
T3-4 ducerea braelor n lateral extensie cu arcuire
3.P.I. stnd deprtat, cu un bra sus altul jos:
T1-2 extensie cu arcuirea braelor
T3-4 schimbm braele, extensie cu arcuirea braelor
4.P.I. stnd deprtat, braele ntinse nainte:
T1-2 rotarea prin napoi a braului drept
T3-4 - rotarea prin napoi a braului stng
T5-8 rotarea braelor ctre napoi simultan
5.P.I. stnd departat cu minile pe old:
T1-2 rsucirea trunchiului spre stnga cu arcuire;
T3-4 rsucirea trunchiului spre dreapta cu arcuire;
T5-6 idem 1-2
T7-8 idem 3-4

O
Brbia atinge pieptul

Picioarele departate, coatele


bine ntinse
Spatele drept, braele/coatele
ridicate n prelungirea
umrului

4x8 timpi
Picioarele departate, coatele
bine ntinse
4X8 timpi

4x8 timpi

Clciele rmn fixe pe podea,


genunchii ntini

6.P.I.-stnd deprtat cu minile pe olduri:


T1-2-ndoire lateral stnga cu arcuire
T3-4-ndoire lateral dreapta cu arcuire
T5-6 idem 1-2
T7-8 idem 3-4
7. P.I.stnd deprtat cu braele sus:
T1-2-extensie cu arcuire
T3-4-ndoire nainte a trunchiului cu arcuire
T5-6 idem 1-2
T7-8 idem 3-4

4x8 timpi

Genunchii pe tot parcursul


exerciiului rmn ntini

4x8 timpi

Genunchii pe tot parcursul


exerciiului rmn ntini

8.P.I. stnd departat cu braele ntinse sus:


T1-2fandare dreapta cu arcuire pe piciorul drept, cu
braele ntinse lateral
T3-4fandare stnga cu arcuire pe piciorul stng, cu 4x8 timpi
braele ntinse lateral
T5-8idem T1-4-bratele se duc prin lateral sus
executndu-se dou percuii
9.P.I. stnd, braele ndoite cu minile pe old:
T1-4-srituri ca mingea pe loc
4x8 timpi
T5-8-srituri ca mingea cu docerea braelor prin lateral
sus i executarea unei percuii
10.P.I.-stnd deprtat, exercii de inspiraie i expiraie:
T1-2- inspiraie cu ridicarea braelor prin lateral sus
2x8 timpi
T3-4-expirae cu coborrea braelor i aplecarea
trunchiului
T5-8 idem T1-2

La fandare, se pune obligatoriu


accent pe ndoirea cu arcuire a
genunchiului din partea n care
se efectueaz micarea.

Din coloan de gimnastic, se d comanda la stnga cu


naintare de voie, strngndu-se formaia pe cele trei
iruri (formndu-se trei grupe).
4.Dezvoltarea
1. La semnalul auditiv, primul elev se deplaseaz n
calitilor motrice
vitez spre captul opus al slii, cu un cub, pe care l
viteza de execuie i de schimb cu mingea aflat ntr-o cutie,de unde se
deplasare prin jocuri
ntoarce i preda coechipierului mingea, acesta o preia
de micare
i n vitez execut acelai traseu schimbnd obiectele.
-16 minute
Ctig echipa care a rezolvat cel mai repede i corect
sarcina dat.

3X
OOOOOX
OOOOO....X
OOOOOX

2. Sarcina devine mai grea, prin introducerea unui


obstacol (banc) pe traseu, care trebuie depit, prin
sritur.

3X

3. n faa fiecrei echipe se afl la distan egal dou


jaloane: primul elev, la semnalul sonor, se deplaseaz
n vitez spre captul opus al slii, printre jaloane, cu
un cub, pe care l schimb cu mingea aflat ntr-o
cutie,de unde se ntoarce tot printre jaloane i preda
coechipierului mingea, acesta o preia i n vitez
execut acelai traseu schimbnd obiectele.

4X
Deplasarea se va face conform
explicaiei, tocmai pentru a
evita accidentarea eleviilor din
echipe diferite.

La plecare elevul, se deplaseaz prin partea dreapt, iar


la ntoarcere prin partea stng, formnd imaginar litera
opt pe sol.
4. Elevul numru trei, al fiecrei echipe, are n mnu
un cub. La semnalul sonor, primii trei elevi se
deplaseaz, cum urmeaz: primul elev alearg ctre al
doi-lea X desenat pe sol, al doi-lea elev se aeaz pe
primul X, iar al trei-lea se deplaseaz printre

4X

Deplasarea se va face conform


explicaiei de la tafeta
anterioar, tocmai pentru a
evita accidentarea eleviilor din
echipe diferite. Elevii aflati pe
traseu, pe zona marcata cu X,
se vor schimba cu alii, la

coechipieri, pn la cutia din partea opus a slii,


schimbnd obiectele. Ultimul elev al echipei, la
ntoarcere, atinge cu mna fiecare din cei doi
coechipieri ce se afla pe traseu. Clasamentul se face n
ordinea sosirii, cu respectarea regulilor impuse.

5.Dezvoltarea
deprinderilor motrice
-16 minute.

Din coloana de gimnastic restrns se d comanda


de voie naintai, braele lateral - pentru a lua distana
necesar, braul drept nainte pentru a avea distana
necesar i n adncime. Se repet frontal elementele
acrobatice- cumpn pe un genunchi (dreptul, stngul)
i semisfoara (dreptul, stngul).
Dup lucrul frontal, fetele se ntorc la dreapta, bieii la
stnga, unde se restrng pe grupe.
Elevii mprii pe cinci grupe la cte o saltea:
- repetarea stndul pe omoplai
-legarea rostogolirii nainte din ghemuit n ghemuit,

urmtorul start.
Se menioneaz, c atunci
cnd n echipe numrul
elevilor este inegal, primul
elev efectuiaz de dou ori
stafeta, pentru a egala elevul
lips cu numrul din echipa
advers.
Eleva scutit, are de rezolvat o
sarcin, va scrie pe o tabel n
dreptul fiecrei echipe locul pe
care l obine, astfel nct, la
finalul tafetelor, sa realizeze
clasamentul obinut de elevii
clasei. Acetia primesc n
funcie de locul obinut, un
carton plastifiat cu locul I,II
sau III. Eleva scutit ajut la
aranjarea/strngerea obiectelor
din sal.
4X

4X
3X

Elevii nv s dea sprijinul,


ajutorul corect colegului su.
Elevii cu caliti i care au
nsuit repede elementele, ajut
elevii cu mai puine caliti.

6.Revenirea
organismului dup
efort .
-2minute
7. Concluzii asupra
leciei
-2 minute

rulare lateral, cumpn pe un genunchi, semisfoar .


-alergare uoar, mers cu relaxare, inspiraie i
expiraie.

-Aprecieri i evidenieri;
-Recomandri pentru activitatea viitoare
-Mersul omiduei
-Salutul

1
30
30

In linie pe un rnd

-elevii sunt n poziia de repaus

PROF. TACIU DOINA

S-ar putea să vă placă și