Sunteți pe pagina 1din 8

Proiect de lecie

Data: 20.12.2016
Clasa: a X-a A
Obiect: Geografie - Populaia i aezrile umane
coala: Colegiul Naional ,, tefan Velovan Craiova
Tutore: Ciorecan Gilda
Subiectul leciei : Urbanizarea
Tipul leciei: mixt
Competene generale:
-

Perceperea coerent a elementelor, proceselor i fenomenelor care definesc mediul

geografic;
Investigarea i interpretarea unor fenomene i procese specifice geografiei, percepute

direct sau mediat;


Explicarea i descrierea unor elemente, procese i fenomene ce formeaz mediul

geografic, utiliznd limbajul specific;


Relaionarea fenomenelor din realitate cu prezentarea lor: grafic, cartografic;
Aplicarea n viaa cotidiana a cunotinelor din domeniul geografic i integrarea lor n
achiziii din alte domenii

Competene specifice:
-

Analiza i interpretarea unor hri specifice cu scopul perceperii problematicii lumii

contemporane
Identificarea unor probleme fundamentale ale lumii contemporane
Aplicare i integrarea problematicii abordate n activitatea cotidian

Obiective de referin
-

Dobndirea de cunotine referitoare la urbanizare


Dezvoltarea capacitilor cognitive, de nelegere, analiz, sintez, comparaie,
generalizare i evaluare cu privire la

Definirea urbanizrii

Forme de aglomerare urban

Avantajele i dezavantajele urbanizrii

Obiective operaionale:
- s defineasc noiunea de urbanizare;
- s caracterizeze procesul de urbanizare;
- s clasifice formele de aglomerri urbane;
- s exemplifice principalele forme de aglomerri urbane;
- s defineasc noiunile de ora, aglomeraie urban, conurbaie, metropol i megalopolis;
- s argumenteze avantajele i dezavantajele aglomerrilor urbane.
Metode folosite: conversaia, demonstraia, descoperirea, problematizarea, lucrul cu manualul,
lucrul cu harta, imagini cu principalele forme de aglomerare urban;
Mijloace de nvmnt: Harta politic a Lumii, manualul, calculatorul;
Strategia didactic: euristic, dirijat, deductiv-inductiv;
Organizarea activitii: frontal i pe grupe;
Bibliografie:
- Cocean, P., Dan, Rodica, Marc, D., Vescan, I., Geografie 10. Manual pentru coala de Arte
i Meserii, Ed. Sigma, Bucureti, 2004;
- Tomescu, Viorica, Didactica Geografiei, Ed. Universitaria, Craiova, 2005.

Coninutul informativ al leciei

URBANIZAREA

Urbanizarea = este un proces de dezvoltare intens a oraelor existente, deseori fiind


asociat cu industrializarea, modernizarea i dezvoltarea. Deasemenea se refer la procentul
dintre numrul locuitorilor care locuiesc la ora i populaia unei ri. rile dezvoltate (Am
de N, Europa de Vest) sunt mai urbanizate dect rile n curs de dezvoltare.
Nivelul de urbanizare este procentul de populaie urban, raportat la populaia total a
unui stat.
Formele de aglomerare urban sunt:

1. Oraul iniial - Este forma initiala a orasului,caracterizat prin limite administrative


bine conturate.In aceasta formatiune urbana,inca foarte raspandita,intra indeosebi orasele mici
si foarte mici,ca formatiuni social-economice bine definite.
2. Aglomerarea urban - Este forma cea mai dezvoltata si dinamica a orasului
modern,efect al dinamismului economiei tarii si expansiunii in teritoriu a procesului de
urbanizare. Aglomeratia urbana reprezinta o arie urbanizata formata de un oras(de cel putin
50000 de locuitori) si zona sa suburbana(comune suburbane,orase mici) dependenta de
el,desfasurata pe o suprafata relativ restransa(cu o raza de pana la 50-60 km in jurul centrului
principal).
3. Conurbaia - presupune o grup apropiat de orae unite prin legturi strnse de
producie. Adeseori oraele dintr-o conurbaie se contopesc i formeaz arii continue
urbanizate, dei din punct de vedere juridic ele pot exista autonom. Criteriile de recunoatere
a conurbaiilor sunt urmtoarele:
- trsturi comune ale vieii economice;
- legturi comune de transport;
- sisteme comune de alimentare cu ap, gospodarire comunal n general.
Ex: Tokyo Yokohama si Osaka Kobe n Japonia; Hunedoara-Deva; oraele de pe
Rin (Ludwigshafen i Mannheim).

4. Metropola - semnific poziia marilor orae multimilionare (peste 1 milion de loc),


puternic extinse n teritoriu. Printre metropolele actuale se remarc oraele : New-York,
Shanghai, Tokyo, Buenos Aires, Paris, Beijing, Londra, Ciudad de Mexico, Moscova, Los
Angeles, Calcutta, etc.
5. Megalopolis aglomeraie urban enorm, din contopirea mai multor orae, cu o
populaie ce nglobeaz peste 10 mil de loc.
Roma a devenit primul ora din istorie cu 1 milion de locuitori, urmat de Londra pn
n secolul xx, unde New York a devenit primul megaora din istoria lumii.
Astzi, Tokyo este cel mai mare ora din lume (37,2 mil.loc.)
Evoluia gradului de urbanizare:
1900- 14% din populaie tria n orae
1950- 30%
2016- 50%
2030- 60%
2050- 70%
Astzi, pe Pmnt exist 26 de megaorae orae cu peste 10 milioane de locuitori,
15 dintre acestea aflndu-se n rile n curs de dezvoltare.
Cele mai mari aglomerari urbane ale lumii sunt:
1. Tokyo, Japonia 34.000.000 locuitori
2. Seul, Coreea de Sud 24.400.000
3. Guangzhou (Canton), China 24.200.000 locuitori
4. Mexico City, Mexic 23.400.000 locuitori
5. Delhi, India 23.200.000 locuitori
6. Mumbai, India 22.800.000 locuitori
7. New York, SUA 22.200.000 locuitori
8. Sao Paolo, Brazilia 20.900.000 locuitori
9. Manila, Filipine 19.600.000 locuitori
10. Shanghai, China 19.400.000 de locuitori

Megalopolisuri exist pe tot globul : n Brazilia Rio de Janeiro-Sao Paulo-Belo


Horizonte, n Japonia Tokaido (ce cuprinde oraele Tokyo, Osaka si Kobe), dar mai ales n

SUA:BosWash ( alctuit din Boston, NewYork, Philadelphia, Baltimore si Washington),


ChiPitt sau Marile Lacuri (cu oraele Chicago, Cleveland, Detroit si Pittsburg) i San-San
(alcatuit din San Francisco, Los Angeles i San Diego).
Avantajele aglomerrilor urbane:
-

Durata medie de via crete


Educaie mai bun, trai mai bun
n orae emisiile de carbon sunt mai mici pe cap de locuitor n comparaie cu mediul
rural

Dezavantajele aglomerrilor urbane:


- concentrarea excesiv a populaiei, inductriei i a reelei de transporturi, toate acestea
ducnd la o utilizare intensiv a resurselor naturale;
- mrirea ariei oraului face ca suprafaa terenurilor agricole s se micoreze;
- construcia infrastructurii de transport are ca urmare modificarea reliefului;
- consum de energie imens
- poluarea hidrosferei prin consum mare de ap potabil i industrial
- poluarea aerului de sutele de mii de automobile.
- dispariia animalelor. Peste jumtatate din speciile vor disprea la sfritul secolului.

Desfurarea leciei
Etapele leciei

Activitatea profesorului

1. Organizarea activitii = Se verific prezena mijloacelor de

Activitatea elevului
Pregtesc manualele,

1`

nvtmnt necesare leciei, tabla, se

caietele.

noteaz absenii.

2. Reactualizarea

Se adreseaz frontal elevilor ntrebri

cunotiinelor din lecia

privind:

anterioar Geografia
aezrile umane =5

Sunt ateni.
Rspund.

- Exemplificai tipurile de habitate.


- Care sunt componentele unui sat?
- Care sunt componentele unui ora?

3. Activitatea introductiv

Se prezint cu ajutorul calculatorului

prin captarea ateniei i

(Power Point) imagini din marile

trecerea la lecia nou = 2`

orae ale Lumii, menionndu-se ce

Sunt ateni.

reprezint aglomerrile urbane.


Se cere s deschid manualele la pag
74.

4. Anunarea leciei noi i

Se noteaz titlul leciei pe tabl:

a obiectivelor propuse =1

Urbanizarea
Se expun oral obiectivele propuse ce
se vor realiza prin coninutul leciei.

5. Dirijarea nvrii i

Se definete urbanizarea i se

dobndirea de noi

caracterizeaz procesul de urbanizare.

cunotiine = 34`

Noteaz.

Sunt ateni.

Sunt ateni.

Se menioneaz nivelul de urbanizare


la nivel mondial .
Se analizeaz harta de la fig. 19,
pag.75

Analizeaz

Se notez pe schema de pe tabl.

Noteaz n caiete.

Se prezint principalele forme de

Sunt ateni.

aglomerare urban.
Se definete oraul iniial.
Se cere exemplificarea de ctre elevii
de orae.

Exemplific.

Se localizeaz la harta mut.


Se completeaz schema de pe tabl.
Se definete i se exemplific
aglomeraia urban.

Localizeaz.
Noteaz n caiete.
Sunt ateni.

Se localizeaz la hart.
Se completeaz schema de pe tabl.

Localizeaz.

Se definete conurbaia.

Noteaz n caiete.

Se cere exemplificarea de ctre elevii

Sunt ateni.

de conurbaii.

Exemplific.

Se completeaz schema de pe tabl.


Se explic diferena dintre o
conurbaie i o aglomeraie urban.
Se definete metropola.

Localizeaz.
Noteaz n caiete.
Sunt ateni.

Se cere exemplificarea de ctre elevii


de metropole.
Se localizeaz la harta mut.
Se completeaz schema de pe tabl.
Se definete megalopolisul.
Se cere exemplificarea de ctre elevii

Localizeaz.

de megalopolisuri.

Noteaz n caiete.

Se localizeaz la harta mut.

Sunt ateni.

Se completeaz schema de pe tabl.

Exemplific.

Se explic diferena dintre metropol


i megalopolis.

Localizeaz.
Noteaz n caiete.

6. Fixarea cunotiinelor =
3`

Se adreseaz ntrebri:

Rspunde cte un elev.

- Exemplificai nivelul de urbanizare


la nivela mondial.
- Dai exemplu de metropola.
- Ce este un megalopolis?
Exemplific.
-Care este diferena dintre o
conurbaie i o aglomerare urban?

7. Evaluarea cunotiinelor O fi de evaluare care conine un


= 4`

Primesc fiele

rebus de completat.
Completeaz

8. Tema pentru acasa

Pregtirea leciei dup manual, caietul


de notie i alte surse (facultativ).

S-ar putea să vă placă și