Sunteți pe pagina 1din 10

PLAN DE LECTIE

UNITATEA DE INVATAMANT:
DISCIPLINA DE INVMNT: ISTORIE
CLASA: a V-a
UNITATEA DE INVATARE: PREISTORIA UMANITII
CONINUT: Reconstituirea istoriei unui oras stat
TIPUL LECTIEI: Lecie mixt
PROFESOR : Mihai Roxana
DURATA: 50 MIN
DATA:
COMPETENE GENERALE:
1. Utilizarea eficient a comunicrii i a limbajului de specialitate.
2. Exersarea demersurilor i a aciunilor civice democratice.
3. Aplicarea principiilor i a metodelor adecvate n abordarea surselor istorice.
4. Folosirea resurselor care susin nvarea permanent.
COMPETENE SPECIFICE:
1.1.Utilizarea termenilor specifici cronologiei, Preistoriei i epocii antice, n diferite situaii de
comunicare scris sau oral.
3.3. Localizarea n timp i spaiu a faptelor istorice din Antichitate, pe baza surselor istorice.
3.4. Relatarea unui fapt istoric din Antichitate, utiliznd informaii selectate din surse istorice,
cunoscute sau la prima vedere.
3.5. Stabilirea unor asemnri i a unor deosebiri ntre civilizaiile Antichitii, pe baza surselor
istorice date.

OBIECTIVE OPERATIONALE:
1. Sa defineasca termenii de:oras- stat, suprematie, rege, judecator;
2. S identifice minimum doua caracteristici ale oraelor-stat din Mesopotamia;
3. Sa descrie ntr-un tabel primele orae-stat din Mesopotamia n baza informaiilor din fie;
4. Sa localizeze la hart primele orae-stat din Mesopotamia n baza informaiilor din
manual i a fielor.
Strategia didactic
a) metode i procedee: - brainstorming, conversaia euristic, nvarea prin descoperire,
descrierea, utilizarea documentului istoric; harta istorica, explicatia, comparaia
- activitate frontal, individual, pe grupe ;
b)material didactic: - mape de lucru ( documente, fie de lucru)
- texte istorice,tabla,creta,
- harta istoric:
- fie de evaluare,
Mijloace de nvmnt:
Manualul clasei a V-a , autori:Valentin Bluoiu, Constantin Vlad, Ed. All,Buc.,
2001;
Manualul clasei a V-a , autori:Liuba Ghiorghi, Sorin Oane,Ed. Teora,Buc., 2000;
Atlas istoric;

Bibliografie:

Ghid metodologic Aria Curricular Om i societate, Ed. Sc. Aramis


Print, Buc., 2001;
Mihail Manea, Mic dicionar de termeni istorici, Ed. All Educaional,
Buc., 1999;
Bogdan Murgescu, Istoria lumii n texte, Editura Teora , 1999
Minodora Perovici, Istoria universal n texte, Corint , 2003
Radu Manolescu, Istoria medie universal;

Resurse:: - oficiale: programa colar, planificarea calendaristic orientativ


- umane: elevii clasei a V- a
Metode de evaluare: - observarea sistematic a comportamentului elevilor;
-continu prin ntrebri frontale i analiza rspunsurilor la fiele de lucru;
- completarea fiei de evaluare;

FI DE LUCRU
Completai tabelul n baza fielor analizate:
Oraul

Cadrul
cronologic

Ocupaii

Religia

Ur
Uruk
Nipur
Laga
Ki
A n Asiria se afl multe orae destul de nsemnate, dar cel mai vestit i mai
puternic, care dup cderea Ninivei ajunsese cetate de scaun, era Babilonul. Iat care era
nfiarea acestui ora. Oraul se afl aezat ntr-o cmpie ntins, e ptrat i fiecare latur
are o ntindere de 120 de stadii. Oraul ntrece n frumusee toate celelalte orae despre care
avem cunotin. Mai nti este nconjurat de un an adnc i lat, plin cu ap; urmeaz un zid
de ntriri...
(Herodot, Istorii)
B Se tie c Ninusera regele care a construit Ninive i c dup el Semiramis soia
sa, succednd la putere, a fondat i construit Babilonul. Au mai rmas nc, din vremea
Semiramidei, ca vestigii... nenumrate monumente rspndite pe toat suprafaa
continentului, terasele zise ale Semiramidei, ziduri, fortree cu galerii subterane, apeducte,
scri n muni, canale care abteau fluviile, oselele, podurile.
( Strabon, Geografia)
C Pmntul Asiriei primete puin ploaie, iar rdcina grului se nutrete n felul
urmtor: recolta crete i bobul se coace numai prin stropire cu ap din fluviu; fluviul nu se
vars aici peste ogoare ca n Egipt, ci apa este crat cu braele de la fluviu sau scoas cu
ajutorul unui soi de cumpene. ntregul inut al Babilonului, ntocmai ca i al Egiptului, este
brzdat de o reea de canale.Cel mai mare dintre aceste canale(...) poate fi umblat cu corbii
(...). Dar pentru culturile de cereale pmntul este att de mnos, nct de obicei aduce de
dou sut de ori ct ai semnat(...)
Pecizai fluviile ce scldau teritoriul Mesopotamiei.
Descriei nfiarea oraului antic, potrivit sursei A.
Precizai numele fondatorului Babilonului, potrivit sursei B.
Artai soluia gsit de asirieni pentru a combate seceta, potrivit sursei C.

Ocupaiile principale erau agricultura,_____________________, creterea


___________________. Religia era___________________, zeitile principale
fiind:___________________, ____________________, _______________.Oraele stat din
Mesopotamia erau situate ntre fluviile__________________i__________________.

FiaOrae-stat din Mesopotamia


Uruk a fost un ora n sudul Mesopotamiei fondat n mileniul IV, unul dintre cele mai
importante centre ale civilizaiei sumeriene. n mileniul III .Hr. cunoate o maxim nflorire
economic i politic Uruk va rmne timp de dou milenii un important centru religios, aici
fiind venerai zeii Ithar i Dumuzi.
Ur era situat pe fluviul Eufrat i a aprut aproximativ n mileniul IV . Zeitatea principal a
acestei ceti-templu era zeul-Lun Nannar .Prosperarea cetii s-a datorat comerului maritim prin
intermediul crora toate corbiile care aducea mrfuri n Mesopotamia treceau prin ora.O ocupaie
important o reprezenta comerul

Nipur a fost un ora stat din Mesopotamia. A fost ntemeiat n mileniul al IV-lea .Hr.
A cunoscut o remarcabil afirmare politic i nflorire economic i cultural. Ora n
Mesopotamia,centru religios al Sumerului zeitatea principal fiind zeul Enlil.
Ki a fost un ora-stat n sudul Mesopotamiei. Cea mai veche aezare urban
sumerian locuit din mileniul IV .C., avnd mai multe zeiti.Ocupaia principal a fost
agricultura, fiind de asemenea i meteugari iscusii care confecionau arme, unelte i
bijuterii.
Laga a fost un ora stat din Mesopotamia. A fost ntemeiat n mileniul al IV-lea .Hr. A
cunoscut o remarcabil afirmare politic i nflorire economic prin intermediul comerului i
a agriculturii unde au fost desecate mlatinile construite sisteme de irigare. Aveau un centru
religios i credeau n mai multe zeiti.

ETAPELE LECTIEI

C
C.S

1. PREGTIREA PENTRU
ACTIVITATEA DE NVARE
(2)

Noteaz absenele;
Pregtete materialele necesare
desfurrii leciei.
Realizeaz un climat afectiv.

2.REACTUALIZAREA
CUNOTINELOR (10)
1.1
Reactualizarea cunotinelor

ACTIVITATEA
PROFESORULUI

1 Formuleaz ntrebri/cerine
care fac apel la cunotinele
3 dobndite pe parcursul leciei

anterioare Omul si mediul.


4 Popoarele Orientului Antic..
Elevii rspund la ntrebri .
3.4

3.1

STRATEGII DIDACTICE
ELEVILOR

Rspund cerinelor profesorului.


si pregtesc materialele

CONVERSAIA
dirijat

Rspund la solicitare, utiliznd


informaiile anterior dobndite.
Studiaz individual materialele
propuse.

Conversaia
euristic

Enun subiectul leciei


3.5
Reconstituirea istoriei unui
oras stat si a obiectivelor
urmarite.
3 Noteaz pe tabl titlul,
monitorizeaz elevii;
Organizeaz nvarea;
Se impart fiele de lucru i
sursele istorice elevilor;

Activitatea de nvare este


individual.

3 Organizeaz activitatea
elevilor pe urmtoarea
structur:

Elevii studiaz fiele primite

Activitatea nr.1
3 Pe tabl se scrie titlul leciei:
Reconstituirea istoriei unui

METODE

La sfritul orei elevii vor fi n


msur s neleag formarea
primelor forme de apariie,
evoluie si rspndire a grupurilor
umane.

Deseneaz pe caiet harta


conceptual, care va fi completat
la sfritul orei cu informaiile
dobndite pe parcursul activitii

MIJLOACE

Manualul
Atlasul
istoric;harta

Metode
propuse
:conversatia,
decoperirea,
brainstorming,
expunerea

Harta
conceptual de
tip pianjen

Dicionarul
istoric

Fie de lucru

Dirijarea nvrii 25 min


Scrie pe tabl schema leciei

1.1

;
O1

oras stat
Schema leciei:
1.Orase-stat
2.
Activitatea nr.2
Profesorul definete termenul
ora- stat

de nvare.
Se cere elevilor s argumenteze
alegerile fcute.
Atlas istoric
nvarea prin
descoperire
Elevii noteaza cele scrise pe tabla
i studiaz sursele istorice.

3.3

O2

3.5
O3

3.4
3.1.

Profesorul solicit elevilor sa


identifice minimum dou
caracteristici ale oraelor-stat
din Mesopotamia.
Activitatea nr.3
Se prezint condiiile istorice
ale evolutiei oraselor-stat din
Mesopotamia.
Profesorul cere elevilor sa
descrie orasele- stat
mesopotamiene in cadrul unui
tabel.
Activitatea nr.4
Se prezinta importana si rolul
primelor orase -stat
mesopotamiene asupra
societatii.
Profesorul solicita elevilor sa
localizeze la harta primele
orae-stat din Mesopotamia n

Elevii studiaz sursele istorice.


Rspund la cerine identificnd
caracteristicile oraelor- stat din
Orientul Antic.
Elevii studiaz sursele istorice.
Rspund la cerine descriind
oraele- stat cu ajutorul surselor
istorice.

Descrierea

Utilizarea
documentului
istoric

Elevii asculta cele expuse si


noteaza rolul orasului- stat.
Conversatia
Explicatia
Elevii raspund la cerinta data
localizand orasele- stat la harta.

Harta
Text istoric

3.5

Timp de lucru 5min

baza informaiilor din manual


i a fielor.
Activitatea nr.5
Se cere elevilor s completeze
fia de evaluare.

Utilizarea
documentului
istoric
Elevii completeaz fia de
evaluare.

Harta
Text istoric

Fia de evaluare
Discuia dirijat

3. Aprecieri cu privire la

desfurarea activitii ( 2)

4. TEMA PENTRU ACAS


(1)

Apreciaz rspunsurile date


de elevi;
Solicit aprecierile elevilor
legate de modalitatea de
desfurare a leciei.
Propune elevilor tema pentru
acas exercitiile 2,3 pagina 26

Apreciaz modul n care au


rspuns i n care s-a realizat
lecia
Solicit informaii legate de
rezolvarea temei.

NOTARE

Conversaia

Fia nr.2 Realizai o hart conceptual de tip ,,pnza de pianjen- Reconstituirea istoriei unui oras stat

Reconstituirea istoriei unui oras stat

S-ar putea să vă placă și