Sunteți pe pagina 1din 11

Proiect de activitate

Data: 1.10.2014
Propuntor: Crciun Paula-Maria
Unitatea de nvmnt: Grdinia cu P.P. Nr. 3 Reghin
Grupa Mijlocie II (Nivei I)
Tema: Cine sunt/suntem
Subtema: Bun gsit frumoas grdini
Tema zilei: Bun dimineaa drag grdini
Tipul de activitate: sistematizare de cunotine
Categorii de activiti:
ADP: ntlnirea de diminea-Plimbare prin cminul nostru
Tranziii: Iepurau-n iarb
ADE: D- Pune unde zic eu (poziii spaiale)-fi de lucru
DEC-Bun dimineaa drag grdini (cntec)
ALA: tiine-Coloreaz ce e sus
Arte- Pictm o mainu
Construcii din beioare
Joc distractiv- Jocuri n curte pe aparate
Scopul activitii:
Dezvoltarea auzului muzical i consolidarea cunotinelor despre grdini.
Obiectivele operaionale:

o
o
o
o
o

S descrie cminul nostru.


S rezolve corect cerinele de pe fi (Anexa 1).
S interpreteze corect cntecul Bun dimineaa drag grdini
S intuiasc materialul necesar activitii de la sectorul arte.
S participe cu interes la activitate.

Strategii didactice:
Metode i procedee: conversaia euristic, explicaia, exerciiul, demonstraia.
Material didactic: fie de lucru, creioane colorate, acuarele, pensule, beioare.
Forma de organizare: frontal ,individual, pe grupe.
Durata: o zi
Bibliografie:
Ministerul Educaiei, Cercetrii i Tineretului, Curriculum pentru nvmntul
precolar (3 6/ 7 ani), 2008
Revista precolar i primar 3-4/2014, Editura Arlequin
Scenariul zilei

Activitatea debuteaz cu ,,ntlnirea de diminea, unde copiii au posibilitatea de ai mprti opiniile, de a-i manifesta starea de spirit, de bun dispoziie. Educatoarea le
zmbete, transmindu-le cldur i ncurajare prin toate formele de comunicare.
Dup ce toi copiii sosesc, le propun s facem cercul prieteniei pentru a desfura ,,
ntlnirea de diminea. Prima etap este ,,Salutul n timpul cruia se folosete un ton cald,
prietenos, copiii adresndu-se unii altora pe nume. ,,Bun dimineaa dragi copii/M bucur c
suntei aici!. Copiii rspund la salut dup care se prezint dndu-i mna: Bun diminea a
eu sunt!
Purtm o scurt discuie despre tema sptmnii, dup care completm calendarul
naturii, facem prezena: un copil ,,citete de pe panoul cu fotografii numele copiilor,
fotografiile celor abseni se aeaz n partea de jos a panoului.
Noutatea zilei: prezint activitile ce le vom desfura pe parcursul zilei. Copiii sunt anunai
c astzi vor face o plimbare prin cmin pentru a vedea ncperile i decorul acestuia. Apoi
vor nva cntecul Bun dimineaa drag grdini i vor rezolva o fis de lucru pentru
sistematizarea cunotinelor cu privire la poziii spaiale ca apoi prin tranziia Iepurau-n
2

iarb copiii i aleg un sector de lucru unde vor desfura diverse activiti . Dup finalizare
sarcinilor la sectorul ales, prin rotaie copiii vor trece la celelalte sectoare, urmnd ca n final
s poarte discuii despre ce au lucrat la fiecare sector.
Activitatea se va finaliza prin oferirea de recompense i aprecieri verbale colective i
individuale.

Demersul didactic
Momentele
activitii
1.Momentul
organizatoric

2.Captarea ateniei

Coninutul tiinific

Metode i procedee

Pentru asigurarea unei bune


desfurri a activitii se vor lua
urmtoarele msuri:
- aerisirea slii de grup;
- aranjarea pernutelor n semicerc,
a panoului n faa clasei;
- introducerea copiilor n sala de
grup.
Se realizeaz prin intermediul

Forma de organizare
Frontal

Conversaia

Frontal

cercului prieteniei, metod prin


care copiii realizeaz salutul de

Explicaia

3.Reactualizarea

diminea.
Le adresez cteva ntrebri legate

Conversaia euristic Frontal

cunotinelor

de tema sptmnii:
-Despre ce am vorbit n aceast
sptmn?
-Ce materiale avem n sala de
grup?
-Ce activiti ndesfurm n sala
de grup?

4.Anunarea temei

Copiii rspund la ntrebri.


Astzi vom face o plimbare prin

i a obiectivelor

cminul nostru pentru a vedea

Conversaia

Frontal

ncperile acestuia i vom nva


un cntecel care se numete Bun
dimineaa drag grdini.
3

5.Prezentarea

Face o scurt plimbare prin cmin

noului coninut i

pentru a vedea ncperile i

dirijarea nvrii

decorul acestuia dup care ne


ntoarcem n sala de grup i

Conversaia

Explicaia

discut despre ce am vzut. Dup


care trecem la nvarea cntecului
Bun dimineaa drag grdini:

Demonstraia

Facem urmtoarele activiti


muzicale:
exercitii de respiratie:
- suflam lumanarile de pe tort;
- suiera vantul;
- mirosim floarea;
- suflam papadia;
exercitii de incalzire a vocii:
- canta trompeta: ta,ta,ta;
- canta vioara: la,la,la;
- bate toba: bum,bum,bum;

Apoi le interpretez

cntecul.
Recit cntecul mpreun cu

copiii pe strofe.
Apoi pentru o fixare mai
bun cntm cntecul pe
strofe (fiecare strof de 2-3

ori)
Dup care cntm cntecul
integral.

Dup activitatea de muzic prin


intermediul tranziiei Unu,
4

doi,unu,doi/ Mergem toi n pai


vioi/La msue ne-aezm/i
voioi lucrm! copiii se aeaz la
msuele de lucru i rezolv fia
Pune unde zic (Anexa 1). Apoi
prin intermediul tranziiei
Iepurau-n iarb copiii i aleg
un sector unde vor desfura
6.Obinerea

diverse activiti.
La sectorul tiine copiii

performanei

Exerciiul

Frontal

Demonstraia

Individual

coloreaz ce e sus (Anexa

2).
La sectorul arte copiii
picteaz o mainu (Anexa

Pe grupe

3).
Iar la sectorul construcii
copiii construiesc din
beioare buctria

grdiniei.
Voi face aprecieri asupra modului Conversaia

7. Evaluarea
performanei

Frontal

cum au lucrat, individual i frontal.


La sfritul activitii copiii vor

Individual

primi recompense.
8.ncheierea

Dup distribuirea recompenselor

activitii

copiii se vor juca n curte pe

Frontal

aparate.

ANEXA 1
Pune unde zic eu

Deseneaz pe dulap o minge roie.

Deseneaz perna de pe pat cu galben.

ANEXA 2

Coloreaz ce e sus:

ANEXA 3
PICTM O MAINU

ANEXA 4
Bun dimineaa drag grdini
Buna dimineata,
Draga gradinita!
Un baiat ti-aduce mama
Si are si'o fetita.
Baietii: Eu sunt cel mai mare
Vezi ca-mi sade bine;
Fetitele: Dar nici eu nu-s mititica
Uita-te la mine.
Baietii: Am adus o casca
Si-o racheta mare
Educatoarea: Pentru tine baietele
Nu e de mirare.
Fetitele: Si eu o papusa

10

Cu ochi ca de fraga,
Cand o culc ii cant intr-una
"Nani, nani mama draga".

11

S-ar putea să vă placă și