Sunteți pe pagina 1din 3

Proiect didactic

coala:
Colegiul National de Muzica George Enescu
Obiectul / Disciplina: Chitara Clasica

Profesor: Ciortan Cristina


Data: 19.04.2016

Elevul: Max Dyer


Clasa: IX
Subiectul leciei:
a.

tehnic
1. Coloane si game in apoyando
b. studii:
1. L. Brouwer nr. 1 si nr. 3
c. repertoriu
1. J.Kuffner - Arietta

Tipul leciei: Consolidarea cunostintelor, priceperilor si deprinderilor. Timp alocat 50 minute


Obiective:
a.

cadru
1 Dezvoltarea aptitudinilor si capacitatilor tehnice si interpretative
2 Cultivarea sensibilitatii si intelegerea culturii muzicale
3 Sa-si formeze deprinderile elementare care stau la baza modurilor de atac (legato, non- legato, staccato
etc.)
4 Sa-si insuseasca poziia corecta la instrument
b. de referinta
1. Sa realizeze precizia ritmic solicitata de textul muzical
2. Sa realizeze diversitatea dinamica solicitata de textul muzical
3. Sa realizeze precizia melodic solicitata de textul muzical
4. Sa inteleaga conceptul de forma si sa-l aplice in cadrul actului interpretativ
c. operationale
1. Perfectionarea programului chitaristic in vederea sustinerii examenului de final de an
2. Rezolvarea problemelor interpretative ce se impun in contextul lectiei date
3. Rezolvarea problemelor de tehnica aparute in aceasta ora

Principii didactice: Accesibilitate, intuitie, sistematizarea cunostiintelor

Metode didactice: Conversatia, explicatia, demonstratia, exerciiul

Material didactic: a. instrumente


b. partituri
c. aparatur electronica

Strategia desfurrii didactice


Evenimentul didactic
I.
Momentul
introductiv
II.
Coninutul
leciei

Durata

Momentul organizatoric
Captarea ateniei elevului i enunarea
obiectivelor
a. tehnic
1. reactualizarea cunotinelor
anterioare

3-5

10-15
2. Obinerea
Performanei

3. Obiectivele i organizarea
studiului individual + feed-back

b. studii

1. reactualizarea cunotinelor
anterioare
15-20
2. Obinerea
Performanei

c. repertoriu

3. Obiectivele i organizarea
studiului individual + feed-back
1. reactualizarea cunotinelor
anterioare
2. Obinerea
Performanei
3. Obiectivele i organizarea
studiului individual + feed-back

15-20

Activitatea de predare nvare


Aciunea profesorului
Aciunea elevului
Acordarea instrumentului
Expunerea noilor obiective

Asculta cu atentie

Intreaba despre obiectivele in studiul


gamelor urmarite (claritate, relaxare,
viteza si intonatie) si despre diferentele
de atac folosite (apoyando,tirando)
Asculta exercitiile
Ii atrage atentia asupra diferitelor
greseli si apoi il ajuta sa corectese sau sa
imbunatateasca reflexele. Cu ajutorul
metronomului este ridicata viteza, fara a
fi neglijata calitatea sunetului.
Elevului ii este atrasa atentia asupra
calitatii sunetului pe care trebuie sa o
urmareasca in timpul studiului gamelor
si a coloanelor. De asemeni el trebuie sa
lucreze
acasa
la
imbunatatirea
performantei cu metronomul utilizand si
cele 2 formule ritmice.
Inainte de a canta fiecare studiu,
profesorul ii cere elevului sa enumere
pasajele dificile precum si modul in care
acestea trebuie studiate. Asculta aceste
pasaje separat, apoi intreg studiul.
Elevului ii este explicata forma lucrarii
si impartita pe fraze, urmand ca fiecare
sa fie lucrat individual de la rar la
repede cu metronomul.
Enumerarea pasajelor-cheie, precum si a
modului de studiu cu metronomul.
Elevul este pus sa cante pasajele dificile.

Raspunde
la
intrebari,
arata
diferentele dintre cele 2 tipuri de atac
si explica modul lor de folosire. Canta
exercitiile, coloanele, gamele.

Este lucrata fiecare fraza in parte.


Profesorul ii atrage atentia asupra
necesitatii studiului rar pe pasaje.

Metode
Conversatie

Explicaia,
Conversaia,
Demonstraia,
Observarea
Comparare

Asculta si intelege.

Asculta si intelege.

Indica pasajele precum si modul de


studiu.

Explicaia,
Conversaia,
Demonstraia,
Observarea
Comparare

Asculta, intelege si aplica

Asculta si intelege.
Indica modul in care le-a lucrat apoi
canta pasajele si toata piesa.
Este atent si intelege.
Asculta si intelege.

Explicaia,
Conversaia,
Demonstraia,
Observarea
Comparare

III.
Momentul
concluziv

a. evaluarea:
1. desfurarea leciei
2. stadiul de pregtire n funcie de scopurile
apropiate / deprtate
5-10
b. Obiectivele i organizarea studiului
individual (n ansamblu) n funcie de
scopurile apropiate / deprtate
c. Asigurarea feed-back-ului

Incurajarea elevului, il motiveaza pentru


a imbunatati performantele obtinute. Ii
aminteste ca urmeaza sa se prezinte la
un concurs si in vederea pregatirii
trebuie sa sustina si cateva minirecitaluri.
Planifica studiul precum si obiectivele pe
care trebuie sa le urmareasca elevul,
recapituland
toate
cunostiintele
acumulate in aceasta lectie.
Se asigura ca a fost inteles.

Asculta si intelege.

Intelege.

Intelege.

Esplicatia

S-ar putea să vă placă și