Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DE ACTIVITATE

Comunicare i abiliti sociale


COALA:
DISCIPLINA: Consiliere i orientare
TEMA: Comunic i zmbete!
CLASA: a V-a
DURAT: 50 minute
PROPUNTOR: prof.
OBIECTIV DE REFERIN: s evalueze impotana comunicrii verbale i
a comunicarii nonverbale
OBIECTIVE OPERAIONALE:
O1: s identifice componentele comunicrii (emitor, receptor,
mesaj)
O2: s-i dezvolte abiliti de comunicare nonverbal de tipul face
to face
O3: s dezvolte deprinderi de comunicare cu colegii
O4: s sesizeze importana comunicrii verbale i nonverbale
STRATEGII DIDACTICE:
a) METODE: comunicarea, conversaia, comentarea unei imagini,
discuia i analiza,
b) MATERIALE NECESARE: fie, post-it, oglind, un coule, coli de
hrtie.
c) FORME DE ORGANIZARE: frontal i individual; n grupe de 2 elevi.
d) BIBLIOGRAFIE:

Adriana Bban

Consiliere educaional, Ghid metodologic

pentru orele de dirigenie i consiliere, Cluj-Napoca, 2001

Daniela Clugru Dirigenia i consilierea, Editura Gheorghe


Alexandru, Craiova, 2004

Elena Salomia, Marcela Marcinschi - Ghidul carierei mele, Editura


Humanitas Educaional, Bucureti, 2002

SCENARIUL ACTIVITII:
Moment organizatoric: elevii se mpart n diade folosinduse bomboane
colorate (sunt cte dou bomboanele din fiecare model) i se aaz pe
scaune alturate.
Captarea ateniei: fiecare elev primete cte o fi cu desenul de la
anexa nr. 1 i li se cere s identifice componentele comunicrii.
Se prezint tema, scopul i obiectivele leciei
Scenariul activitii:
1) SPATE N SPATE
Elevii mprii anterior n diade, vor sta aezai pe dou scaune, spate
n spate, i fiecare va povesti, timp de cinci minute, cea mai frumoas
experien a sa: un film drag, o ntmplare sau ceea ce doresc membrii
diadei. Apoi timp de cinci minute, scaunele se vor aeza fa n fa i se
va repete povestirea reciproc despre cea mai reuit experien trit n
ultima sptmn.
Analiza activitii:
Dirigintele adreseaz ntrebri clasei de elevi:
Cum v-ai simit n cele dou situii?
Care tip de comunicare va plcut mai mult? De ce?
Ce consecine are primul tip de comunicare? n familie? La
coal?
Care sunt avantajele comunicrii fa n fa, fa de
comunicarea spate n spate?
Ce este mai important n comunicarea dintre doi sau mai muli
oameni?
Cum poate fi antrenat comunuicarea fa n fa pentru a fi
eficient?
2) CE POATE FACE UN ZMBET?
Dirigintele are o oglind ascuns ntr-un coule. Acesta se plimb pe
la fiecare elev i i solicit s priveasc n interiorul couleului n tcere
i s observe ce vede acolo, s constate cum este ceea ce vede. Timp
de dou minute, fiecare scrie pe o foaie de hrtie ce a vzut n coule,
dac i place ce a observat. Apoi este rugat s zmbeasc la colegul din
stnga i din dreapta sa, dar i chiar la colegul din el nsui. Remarc
efectul pozitiv produs de zmbetul su asupra celorlali. Un elev va
spune un banc, o glum grupului mare!
3

Analiza activitii:
Am fcut acest exerciiu i am constatat c (elevii folosesc
foile scrise imediat dup ce s-au privit n oglind)
Ce poate face un zmbet n relaia cu cei din jur?
Evaluare: Elevii primesc cte un post-it pe care vor trebui s
caracterizeze ora de dirigenie pritr-un adjectiv. Se lipesc toate aceste
adjective pe tabl i civa elevi sunt rugai s-i motiveze alegerea
adjectivului.
Tema pentru acas: Pe drumul spre cas elevii sunt rugai s
zmbeasc tuturor persoanelor ntlnite i s povesteasc n scris
aceast experien.
Se anun apoi subiectul orei viitoare i modalitile de pregtire a
acesteia.

ANEXA nr. 1

S-ar putea să vă placă și