Sunteți pe pagina 1din 9

PROIECT DIDACTIC

DATA: 29.01.2013
CLASA: a IV-a
ARIA CURRICULAR: Om i societate
DISCIPLINA: Istorie
UNITATEA DE NVARE: Fapte istorice i personaliti n Epoca Medieval
SUBIECTUL: Moldova n vremea lui tefan cel Mare
TIPUL LECIEI: dobndire de noi cunotine
SCOPUL:
Receptarea noilor realitai existente n Moldova n timpul domniei lui
tefan cel Mare.
Cultivarea sentimentului de admiraie fa de personalitatea lui tefan cel
Mare.
OBIECTIVE OPERAIONALE:
Cognitive:
s rspund oral la ntrebri;
s localizeze n timp i spaiu evenimentele istorice din Moldova n
vremea lui tefan cel Mare;.
s identifice contextul istoric european n care i ncepe domnia tefan cel
Mare;
s utilizeze informaii din surse istorice pentru prezentarea personalitii lui
tefan cel Mare;
s relateze despre evenimentele istorice studiate, pe baza unui plan simplu
de idei i folosind termeni de specialitate;
s stabileasc importana domniei lui tefan cel Mare;
s localizeze pe hart locul de desfurare al unor btlii;
Afective:
s participe cu interes la toate activitile echipei.
Psiho- motorii:
s coopereze n vederea rezolvrii sarcinilor.
STRATEGII DIDACTICE:
Metode i procedee: nvarea prin descoperire, conversaia, comparaia,
povestirea, explicaia, problematizarea
Mijloace de nvmnt: portretul lui tefan cel Mare, hri istorice,
ecusoane, imagini n Power Point, CD cu secvene din filmul ,,tefan cel
Mare, Vaslui-1475, fie de lucru, ,,Legende despre copilrie, ,,Legenda
zidirii Mnstirii Putna
Forme de organizare: frontal, individual, pe grupe

DESFURAREA LECIEI
ETAPELE LECIEI
1. MOMENT
ORGANIZATORIC
2.
REACTUALIZAREA
CUNOTINELOR

3. CAPTAREA
ATENIEI

ACTIVITATEA NVTOAREI

ACTIVITATEA
ELEVILOR
Pregtesc materialele necesare bunei
i pregtesc
desfurri a leciei.
materialele pentru
Asigur un climat optim nvrii.
lecie.
- Ce lecie ai avut de pregtit pentru astzi Rspund la ntrebri
la ora de istorie ?
- Cine a fost Mircea cel Btrn?
- De ce poporul l-a numit ,,cel btrn?
- Unde a zidit cetatea de scaun?
- Ce a organizat domnitorul nc de la
nceputul domniei sale?
- Ce teritoriu a anexat domnitorul, rii
Romneti?
- Cu cine a ncheiat tratate de alian
pentru a primi ajutor n caz de primejdie?
- Care a fost cea mai important lupt
mpotriva turcilor?
- De cine era condus armata turcilor?
- La ce btlie a mai participat Mircea cel
Btrn?
- Ce s-a ntmplat spre sfritul domniei?
- Unde a fost ngropat voievodul?
Captarea ateniei se face printr-o ghicitoare:
Zice-se c-a fost sub soare
Un domn mic, dar numit Mare
Cnd pe turci i nvingea,
Mnstire construia.
(tefan cel Mare)

Rspund la
ghicitoare.

Le voi povesti pe scurt cteva legende despre


copilria lui tefan cel Mare.(ANEXA 1)
4. ANUNAREA
TEMEI I A
OBIECTIVELOR

Anun titlul leciei ,,Moldova n vremea lui


Scriu titlul leciei n
tefan cel Mare. Notez titlul leciei pe tabl.
caiete.
n aceast or vom afla despre:
1. nceputul domniei;
2. Organizarea rii;
3. Luptele pentru aprarea rii;
4. Sfritul i importana domniei lui tefan

cel Mare.
5. DIRIJAREA
NVRII

Orientez atenia elevilor asupra unei hri care


prezint Moldova n timpul domniei lui tefan
cel Mare. Le explic elevilor c teritoriul
Moldovei era mult mai vast, cuprinznd i cele
dou provincii, Basarabia i Bucovina.
- Ce tii despre formarea Moldovei ca Rspund la
stat?
ntrebri.
- De unde vine numele Moldova?
Voi prezenta pe scurt situaia din Europa n
secolul al XV-lea i nceputul domniei. Se Citesc fragmentul,
noteaz pe tabl i n caiete prima parte a rspund la ntrebri,
schemei.
completeaz tabelul.
Cei de la care vom afla despre faptele acestui
mare domnitor vei fi voi, mprii n 3 grupe,
aa cum ai fost i la ora de matematic.
1. ECHIPA PLAIESILOR (Organizarea
rii);
2. ECHIPA RAZESILOR (Luptele pentru
aprarea rii);
3. ECHIPA STRAJERILOR (Sfritul i
importana domniei);
Se deschid manualele la pagina 53, se stabilete Citesc fragmentul
pentru fiecare grup partea din lecie pe care o repartizat i rspund
are n studiu, se d fiecrei grupe cte o fi cu la ntrebri.
ntrebri pentru sintetizarea informaiilor.
(ANEXA 2)
- S vin unul dintre ,,plieii lui tefan i s
ne prezinte cum a organizat ara tefan cel
Mare.
Noteaz schema n
Se noteaz pe tabl i n caiete a doua parte a caiete.
schemei.
S vin unul dintre ,,rzeii lui tefan s ne
prezinte luptele purtate pentru aprarea rii se noteaz pe tabl i n caiete a treia parte a
schemei .
Localizeaz pe
Trei rzei localizeaz localizeaz pe hart hart.

localitile unde s-au dat cele trei btlii.


Cutai-le i voi pe harta din manual!
Vom citi un document istoric care vorbete
despre lupta de la Vaslui.
Se
citete
din
manual
fragmentul
din ,,Letopiseul rii Moldovei de Grigore
Ureche i se identific tacticile de lupt folosite
de moldoveni n lupta de la Vaslui.
Un alt ,,rze va descrie tacticile de lupt aa
cum sunt prezentate n manual.
Voi prezenta o secven din filmul ,,tefan cel
Mare, Vaslui-1475-reprezentnd una din
tacticile de lupt folosite n lupta de la Vasluitactica prjolirii.
Un elev va compara
Comparai tactica de lupt de la Vaslui cu cea tacticile de lupt
de la Rovine, din timpul domniei lui Mircea cel folosite n cele dou
Btrn.
lupte.
S vin unul dintre,,strjerii lui tefan i s ne
spun cum s-a sfrit domnia i pentru ce a
rmas n memoria poporului romn.
Se noteaz pa tabl i n caiete ultima parte a
schemei.
Se va localiza pe hart Mnstirea Putna.
Voi povesti elevilor ,,Legenda zidirii Mnstirii Ascult i privesc cu
Putna (ANEXA 3) i voi prezenta un material atenie materialul.
PPS, care va completa informaiile despre viaa
domnitorului.( ctitorii, cetatea de scaun, scene
din lupte).
6. 0BINEREA
Fiecare grup primete o fi avnd ca sarcin Completeaz textul
PERFORMANELOR s completeze corespunztor un text lacunar cu cuvintele
folosind cuvintele potrivite. (ANEXA 4)
potrivite.

7. NCHEIEREA
ACTIVITII

Lecia se v-a ncheia cu interpretarea cntecului Interpreteaz


,,Cntecul lui tefan cel Mare.
cntecul.
Se fac aprecieri asupra modului de desfurare
a activitii.
Noteaz tema. Sunt
Tema pentru acas:
ateni la explicaii.
Se cere elevilor s caute informaii despre una
din mnstirile sau bisericile ctitorite de tefan
cel Mare i s realizeze un eseu cu titlul ,,L-am
cunoscut pe tefan cel Mare.

ANEXA 1
LEGENDE DESPRE COPILRIE
Naterea i copilria lui tefan cel Mare sunt nvluite n fermectoare
legende, deoarece nu s-au pstrat documente ale vremii.
Se zice c Dumnezeu l-a nzestrat cu inteligen i vitejie, pentru a conduce
ara urgisit. Mama lui l-ar fi adus pe lume la Borzeti. Ursitoarele i-ar fi prezis,
atunci, o via ieit din comun: s devin domn brav i vestit n lume,
prpdindu-i pe dumanii neamului. Tot ursitoarele i-ar fi pus numele tefan iar
Tatl ceresc i-a rnduit un nger pzitor, ca s-l apere de jivine i dumani.
Odat, fiind copil, a alunecat n apa Trotuului, iar doica nspimntat l-a
scos din ap.
- De ce te-ai speriat doic? o ntreb copilul. N-ai vzut cum a venit ngerul
pzitor, cu aripi, i m-a luat n brae?
Altdat, la 10 ani, inea n mini doi lupi, ca pe un cel, iar la 15 ani se
trntea cu un pui de urs, fr team. ngerul l pzea.
Avea 12 ani cnd ucigaii tatlui su l urmrea ca s-l omoare. tefan s-a
ascuns ntr-o cru cu saci, acoperit cu fn. Urmritorii scormoneau prin crue
cu nite sulii ascuite. Din crue nu se auzea nici un ipt de copil.
Dup un timp, un crua a vzut c din cru picur necontenit snge.
Cnd a cutat n cru a gsit un biat mpuns n old. Cruaii l-au ngrijit i lau ascuns pn cnd au ajuns la Galai.
Cnd tefan a ajuns domnitor, l-a cutat pe crua i l-a rspltit.

ANEXA 2

ECHIPA PLIEILOR
Organizarea rii
Ce s-a dezvoltat n timpul domniei lui tefan cel Mare?
Ce a fcut domnitorul pentru a apra ara?
Ce biserici i mnstiri a ctitorit domnitorul?

ECHIPA RZEILOR
Luptele pentru aprarea rii
Ce dorea tefan cel Mare?
Cu cine a purtat lupte? Unde?
Care a fost cea mai nsemnat btlie?
Care au fost tacticile de lupt?

ECHIPA STRJERILOR
Sfritul i importana domniei
Unde a fost nmormntat?
Pentru ce a rmas n memoria poporului?

ANEXA 3

Legenda zidirii Mnstirii Putna

Tnrul domn tefan i-a pus n gnd s ridice o frumoas mnstire, loc de
nchinare i odihn venic pentru voievod i familia sa. Cltorea clare, cu
oteni i popor mult, ca s caute locul unde meterii ateptau s zideasc
mnstirea.
Se gsea cu arcaii si pe-un deal, unde exist i azi o cruce, aproape de
Putna. Dealul se numete Dealul Crucii, de unde se vede, azi, ncnttoarea
panoram a vii mnstirii.
tefan-Vod a tras cu arcul i, unde a czut sgeata, hotr s fie altarul. A
pus apoi pe trei dintre cei mai vrednici aprozi de-au tras i ei cu arcul. Unde a
czut sgeata unuia, au fcut poarta, iar unde a czut sgeata celui de-al doilea, sa ridicat clopotnia.
Au nlat biserica pn n 1469, iar dup doisprezece ani de trud era
isprvit ntreaga mnstire fortificat, pe care vod o umplu cu icoane, vase
sfinte i veminte scumpe.
Povestea spune c arcul cu care a tras tefan cel Mare s-a pstrat mult
timp, n turnul de la Putna. Mai trziu, nvlind polonii la locul sfnt al
romnilor, au furat arcul i l-au dus n ara lor.

ANEXA 4

FI DE LUCRU
Completeaz enunurile, folosind cuvintele din parantez:
tefan cel Mare a fost domn al ....................... ntre
anii ............................ n timpul domniei s-a ocupat de
consolidarea ........................ a rii i de aprarea ........................................
Moldovei.
Cel
mai
aprig
duman
al
Moldovei
era .................................................... La ..........................., tefan obine cea
mai important ....................... mpotriva turcilor.
Pentru
faptele
sale,
Biserica
Ortodox
l-a
fcut ..........................................
(Moldovei, intern, independenei, sfnt, biruin, Imperiul
Otoman, 1457, 1504, Podu nalt)

S-ar putea să vă placă și