Sunteți pe pagina 1din 11

Definirea problemei : Dezvoltarea personal i profesional include i experiene care au ca scop final mbuntire calitii vieii individului.

Raionalizarea emoiilor proprii n situaii neprevzute ct i gsirea de soluii optime de rezolvarea a problemelor sunt deosebit de importante n
dezvoltarea fiecrui individ.
Factorii care determin, menin i activeaz problema: Lipsa strategiilor de autocontrol emoional.

Proiect didactic
Data: 10.01.2017
Profesor: ru Sabrina
Disciplina: ORIENTARE I CONSILIERE VOCAIONAL
Clasa: a III-a
Unitatea de nvare: Calitatea stilului de via
Tema: Calitatea vieii personale
Competene generale: Exersarea abilitilor de management a unui stil de via de calitate.
Competene specifice: - s identifice situaii care solicit luarea unor decizii;
- s dea exemple de alternative de soluionare a unei probleme.
Obiective operaionale:
o Cognitive
OC1. Elevii vor fi capabili s identifice 3 tipuri diferite de gndire, simire i reacie, n fa unor probleme neateptate.
OC2. Elevii vor fi capabili s explice ce nseamn o atitudine pozitiv i una negativ n faa unor probleme neateptate.

o Socio-afective :
OSA1. S manifeste interes pentru activitile desfurate cu colegii pe tot parcursul orei de consiliere.
OSA2. Asumarea responsabilitii n cadrul muncii n grup.
OSA3. S i autoregleze emoiile.
OSA4. S exerseze comportamente de cooperare n grup (cu colegii).
o Psiho-motorii
OPM1. S participe activ la realizarea sarcinilor propunese.
OPM2. S realizeze desenul propus de ctre consilier.
Metode: Conversaia, Exerciiul, Explicaia, Prelegere, Lectura, Follow-up.
Mijloace didactice: bileele cu palarii colorate, fie poveste, fise de lucru, fie de feedback, postit-uri, pixuri, carioci, creioane colorate.
Form de organizare: individual, pe grupe, frontal.
Durata : 50 minute
Nr.

Etapele leciei

Crt.

Obiective

Elemente eseniale de coninut

operaionale
Moment

Se asigur climatul optim desfurrii

organizatoric

activitii, se pregtesc materialele

Exerciii de

didactice i se prezint tema orei.


Fiecare elev este rugat s i spun

Strategii didactice
Metode
Mijloace

Forma de

Conversaia

organizare
Frontal

Frontal

Conversaia

Postit-uri,

nclzire (spargere

OPM 1

numele i o trstur moral, urmnd c

carioci,

a gheii)

OSA 3

ei s le treac pe postit-ul primit i s i-l

prixuri

Durata

Stabilirea

OSA1

regulilor grupului

lipeasc pe bluz.
Participarea tuturor membrilor la

Conversaia

Markere

realizarea sarcinii.

Expunere,

Tabl

Respectarea opiniei fiecrui membru.

explicatia

Frontal

Onestitate.
mprirea clasei

OSA1

Elevii vor fi solicitai s extrag, pe rnd,

Conversaia

Bilee ce

n grupuri mici

OSA2

cte un bileel ce reprezinta plrii de

reprzinta

culori diferite (roii, verzi, albastre). n

palarii

urma acestei activiti se vor forma 3

colorate,

grupe: grupa plriilor roii, grupa

saculet, coli

plriilor verzi i grupa plriilor

A4,

albastre. Fiecare grup v-a primii o fia de

pixuri,creio

lucru i o fi ce conine povestea.

ane

(Veveriele Maa, Daa i cu Saa

Scule

(Virginia Waters, RTS 2003).

(anexa1,

anexa 2,
Conversaia

anexa 3)
Activitate

Activitatea n

Oc1

Intregului grup le este citita povestea

grupuri mici

Oc2

numit Veveriele Maa, Daa i cu Saa

de follow-

Opm1

(Virginia Waters, RTS 2003). Dupa ce

up, lectura,

Opm2

consilierul termina de citit povestea,

desen,

Osa1

elevii sunt rugati sa raspunda la

conversatie

Pe grupuri

20

Osa2

ntrebarea ce se regaseste in fia de lucru.

Osa3

Fiecare grup are o ntrebare diferit.

OSA4

Grupul plriilor roii vor raspunde la


ntrebarea ce a gndit fiecare veveri n
momentul n care au vazut zidul de
zpad?; grupul plriilor albastre vor
rspunde la ntrebarea cum s-au simit
veveriele Maa, Daa i Saa n
momentul n care au vzut zidul?; grupul
plriilor verzi vor raspunde la ntrebarea
ce au facut veveriele Maa, Daa i
Saa cand au vazut zidul?. Dup ce
rspund la ntrebrile primite, fiecare
grup este rugat s reprezinte printr-un
desen fiecare veveri, bazndu-se pe
raspunsul la ntrebarea primit i s
menioneze care este din punctul su
vedere, veveria ce are atitudinea
benefic situaiei.

(Anexa2)

Prezentarea

Fiecare subgrup desemneaz un

Conversaia

Frontal

rezultatelor

reprezentat pentru a prezenta

activitii grupului

rspunsurile la ntrebrile adresate i s

Sumarizarea

prezinte desenele realizate.


Recapitulm informaiile descoperite n

Prelegere

Frontal

urma activitii desfurate. Clarificm

Conversaia

Individual

aspectele eseniale i subliniem din nou


importana temei abordate n activitatea
Evaluarea

desfurat.
Fiecare elev va primi cte o fi de

Fi de

activitii de ctre

evaluare a activitii desfurate.

evaluare

participani

ANEXA 1

(Anexa4)

Grupul 1

Grupul 2

Grupul 3

ANEXA 2

Veveriele Maa, Daa i Saa.


Veveriele Maa, Daa i Saa triau odinioar n Marile Pduri, mprind o locuin ntr-un copac btrn i trainic. n fiecare toamn, cozile lor
deveneau tot mai stufoase i blniele lor tot mai dese: atunci tiau c a sosit momentul s porneasc opind prin Marile Pduri, n cutare de
alune pe care s le mnnce n timpul iernii celei grele. Cum nu era destul loc n csua lor ca s ncap toate proviziile pe care le adunau,
ascundeau mare parte din alune ntr-o scorbur de copac de pe partea cealalt a pajitii. Scorbura prea pustie i nelocuit, aa c era un depozit
excelent pentru proviziile adunate.
ntr-o zi friguroas de iarn, Maa, Daa i Saa se trezir flmnde, cu lumina soarelui palid ca o lmie ptrunznd n cmrua lor. Se
dezmeticir bine, cscar i se strecurar din cminul lor cald, n frigul necrutor al dimineii.
Mi-e att de foame, nct cred c a fi n stare s mnnc un copac ntreg plin de alune, spune Maa plescind demonstrativ.
Mi-e att de foame, nct a mnca un cal, spune i Daa opind de ici colo.
Nu vorbi prostii: veveriele nu ar mnca niciodat un cal-doar suntem vegetariene, spune imediat Saa. i mai ales, nu vom mnca nimic dac
tot stm aici gndindu-ne la ce am putea mnca,continu ea. Hai s ne micm!
Acestea fiind spuse, Maa, Daa i Saa pornir de-a lungul pajitii nzpezite nspre copacul lor cu hran. Ajungnd ele cam la jumtatea
drumului, se oprir ngrozite de o privelite teribil: niciodat nu le mai fusese dat s vad aa ceva - att de uria, de groaznic, de amenintor...
i ddur seama c drumul le era blocat de cel mai mare perete de zpad pe care l-au vazut vreodat: prea c ajunge pn-n cer, fr nceput i
cu siguran fr capt. Problema cea mai mare era firete, c cealalt parte a zidului le prea de neatins.
i ce credei c au fcut ele atunci? Ce v trece prin minte c ar fi putut face ele? O s v dau un indiciu: au avut fiecare o reacie diferit
i prin urmare, fiecare a fcut altceva.
Maa era deja furioas. Se gndea: Nu suport s vd zidul sta de zpad n faa ochilor! NU ar trebui s se afle aici, nici n-a fost aici
nainte. Nu suport s nu obin ceea ce doresc. TREBUIE s ajung la alunele acelea! Le merit i ar trebui s le am. Oricine a pus zidul sta aici n
calea mea ar trebui s fie distrus. La ce se va mai ajunge aici pe pajitea nostr dac fiecare face dup cum l taie capul? Nu e drept ca zidul sta
s fi aprut aici! n timp ce Maa gndea astfel, se tot nvrtea n cerc pn ce amei, apoi ncepu s loveasc peretele cu lbuele i cu capul,
provocndu-i ditamai durerea de cap.

Daa se deprim, gndind: Este groaznic i oribil c peretele sta a aprut aici. Este cea mai groaznic treab care mi s-ar fi putut
ntmpla! N-o s mai ajung niciodat la alunele acelea. Adic ...ce spun eu, probabil c nu voi mai ajunge vreodat s mnnc. Peretele va
rmne aici pentru totdeauna, eu voi muri de foame i totul e din vina mea. Ce prostie din partea mea s ascund alunele de partea cealalt a
pajitii! Ar fi trebuit s-mi dau seama c aa ceva urma s se ntmple! Daa era aa de suprat pe ea nsi, nct se aez n zpad n faa
peretelui, plngnd i smiorcindu-se: Nu-s bun de nimic! Chiar c nu-s bun de nimic!
Saa ncepu s-i spun: Hmmm, un perete, ct de ciudat! Mi-ar plcea s nu fie aici, pentru c mi-e foame i a vrea s mnnc nite
alune, dar la urma-urmei e deja aici i nu vd de ce nu ar trebui s fie aici doar pentru c mie nu-mi place. E ghinion i nu-mi convine s am
peretele sta ntre mine i alune, dar bosumflndu-m din cauza asta nu l voi face s dispar i cred c treburile ar putea sta i mai prost, de fapt.
Astfel Saa decise s accepte c exist peretele mai degrab dect s se ncpneze n dorina ei ca acesta s dispar, aa cum fcuse Maa
sau s fac din prezena lui o catastrof aa cum reacionase Daa. Ca urmare, ea nici nu s-a ales cu o durere de cap ca Maa, de la lovitura dat n
zid, nici cu degerturi ca Daa, din cauza ezutului n zpad. Era singura n stare s se gndeasc la ceea ce ar fi fcut n situaia dat. Cte
soluii ai putea s gseti pentru aceast problem?
1. S atepi pn ce soarele va topi zpada.
2. S sapi o groap pe sub perete.
3. S sapi o gaur prin perete.
4. S te caeri de cealalt parte a peretelui.
5. S ncerci s ocoleti peretele.
6. S caui alune altundeva.
7. S te ntorci acas s verifici dac nu am mai rmas ceva resturi de mncare pe acolo.
8. S te mui n regiuni mai nsorite, fr zpad.
9. S faci un foc pentru a topi peretele de zpad.

10. S ncepi s mnnci zpada.


11. S adormi la loc, ca s vezi dac nu cumva totul e doar un vis.
12. S chemi alte veverie ca s te ajute s sapi o gaur n perete.
Atunci Saa le vorbi Maei i Daei: Continund n felul acesta, nu facei dect s nrutii situaia! Nu vedei c furia sau suprarea v
mpiedic s gsii o soluie la problem?! Terminai i ajutai la spat! Aadar, Maa nu a mai lovit peretele i Daa s-a oprit din plns i cu
toate au nceput s sape n zidul de zpad. n timp ce spau, chiciau un cntec de lucru de-al veverielor i aproape c ncepea s le fac
plcere munca aceasta. Maa uit de furia ei, Daa uit de suprare i Saa rmase cu mintea treaz i gata de a gsi soluia cea mai potrivit. Nu
peste mult timp, erau deja de cealalt parte a peretelui, mbulzindu-se spre copacul unde ascunseser alunele. Poate totui nu vom muri de foame
astzi, spuse Daa. Da, dar sper s nvai o lecie din ntmplarea asta, zise la rndul ei Saa. Pentru veverie furioase sau care se supr,
nici alunele nu se scutur! Aa c dac vrei mncare, stai calme si raionale!

ANEXA 3

Grupul plriilor roii

Ce au gndit veveriele Maa, Daa i Saa n momentul n care au vzut zidul de zpad?

Grupul plriilor albastre

Cum s-au simit veveriele Maa, Daa i Saa n momentul n care au vzut zidul de zpad?

Grupul plriilor verzi

Ce au facut veveriele Maa, Daa i Saa cnd au vzut zidul de zpad?

ANEXA 4

Sumarizarea
Modul n care noi ne comportm depinde de ceea ce gndim i simim n legtur cu acea situaie. Fiecare dintre noi, ca i veveriele din povestea
de astzi, gndim, simim i avem o reacie ntr-un anumit context. Este deosebit de important s ne nsuim strategiile de autoreglare emoional
ntr-o manier benefic aa cum a fcut veveria Saa, care a rmas raional i n loc s devin furioas sau suprat pe problema aparut, ea a
ales s caute o strategie de soluionarea a problemei. Astfel trebuie s nelegem c atunci cnd devenim foarte furioi sau foarte suprai i cnd
cutm s dm vina pe noi sau pe altcineva pentru c am ajuns ntr-o situaie neplcut, nu vom putea s rezolvam problema, deoarece mintea
noastr va fi ocupat cu aceste gnduri, nu pe gsirea de soluii. n plus, n loc s adoptm comportamente absurde pe baza furiei sau a
suprrilor, ne putem angaja n activiti plcute, ce ne vor distana de emoia negativ aprut n urma situaiei neplcute.

S-ar putea să vă placă și