Sunteți pe pagina 1din 4

Proiect didactic

Data:
Clasa: a III-a ,,C
Obiectul: Educaia moral-spiritual;
Subiectul: Lumina vieii- frumuseea sufletului;
Tipul leciei predate: predare-nvaare de noi cunotine;
Durata leciei: 45 de minute
Competene specifice:
- acceptarea noiunii valoare moral-spiritual n texte artistice,scripturale, folclorice;
- explicarea moralei textelor biblice/literare n raport cu situaia din viata;
- argumentarea semnificaiei i respectului fa de normele din sfera valorilor moral-spirituale.
Obiective operationale:
- S identifice faptele bune de cele rele;
- S contientizeze valoarea virtuilor;
- S urmezemodelede comportamentcivilizat.
Metode de predare- nvaare: conversaia, brainstorming-ul, discutia, explica ia, cluctering-ul.
Etapele leciei
1. Moment
organizatoric
Evocare

Desfurarea leciei
Coninutul instructiv-educativ
Activitatea nvatorului i elevilor
Asigur climatul psihopedagogic necesar desfurrii n
condiii optime a leciei.
Verific inuta i poziia elevilor n banc.
1.Jocul ,,Lumina i importana ei

nvtur(fig)

Sfenic
Claritate

stralucire

lumina

lumnare(pop)
limpezire
nseninare

Strategia didactic

GGP

2.Cuv.nvtorului: Lumina ne Exerciiul


d posibilitate de a vedea.
frontal
-Ce lucruri pe care le vedem n
jurul nostru reprezint surse de
lumin?
Soarele
lanterne
Surse de
Lumin
Faruri auto
Lumnri

Realizarea sensului

ntunericul nu poate fi
transformat n lumin, ci mai
degrab o surs de lumin
ndeparteaz ntunericul.O
lumnare nu se aprinde pentru
a fi pus ntr-un loc unde
nimeni nu o poate vedea.
Aceasta ar anula nsi
sensul luminii.
3.Intuii subiectul orei
Dramatizare Cele 4 lumnri
4.Anunarea subiectului orei i
a obiectivelor
5.Jocul didactic: Ldia
sufletului nostru.
Completai careul De la A
la B
Ve-i descoperi ce este n
ldi.
1.Cuvntul opus la rea-voin
2.Cu...trei i unirea
3.Sensul opus al cuvntului
neascultare.
4.Despre un om
cumsecade,spunem c este un
om de...
5.Ce avea fata moneagului i-i
lipsea fetei babei?

Dreptunghiul

Jocul didactic,
Clustering + Ciorchine

6.Gsii sinonimul cuvntului


gndire.
Bunvoin
Speran
Rbdare
Ascultare
Omenire
Hrnicie
Credin
Chibzuin
Dragoste

Pace

-Ce valori din text;comori sufleteti ale omului,am


enumerat?
Cuv.nv: Tema de astzi se include n a doua i marea
porunc a Mntuitorului Hristos,care reprezint chemarea
divin a dragostei fa de aproapele
nostru.Cndva,demult,cuvintele naripate:
bunvoin,...triau n ceruri mpreun cu Dumnezeu,Cu
timpul ele au cobort pe pmnt i de atunci roiesc printre
oameni.
-Ce s-ar ntimpla dac aceste cuvinte nu se ntlneau cu
oamenii?
-Ce nelegei prin ascultare?

Reflecie i
evaluare

Tem pentru acas

Ascultarea:
S-mi cinstesc prinii
S fiu disciplinat
S nu fac obrznicii
Propune spre meditaie povestioara: Nucul buncuei
Jocul: Desface pumnul
Elevii se numr de la 1-2.Partenerul perechii strnge
mna n pumn,cellalt trebuie s i-o desfac.Se schimb
partenerii cu rolurile.

Problematizarea
Asalt de idei

Conversaia
euristic/frontal

Lectura ghidat

-Atunci,cnd n-ai reuit ,ce-ai simit?(ur,suprare,mnie). Activitate


Concluzie: Din inim se nasc toate pornirile noastre spre Independent
ru
Ctigtor e acela care i-a folosit fora.

Aprecieri finale
1.Textul Cele 4 piersicimanual cl a III-a;
2.Scriei n caiete calitile celor 4 frai

S-ar putea să vă placă și