Sunteți pe pagina 1din 7

PROIECT DIDACTIC

Data:

01. 12. 2016

Grupa:

E-11

Disciplina:

Informatica

Profesor:

Puca Irina

Durata lectiei:

90 minute

Subiectul lectiei:

Reeaua Internet. Servicii Internet.

Tipul leciei:

Lecie de formare a capacitilor de aplicare a cunotinelor.

Locul de desfurare:

Aula 15

Competene specifice:

CS7: Colectarea, pstrarea i prelucrarea informaiei cu ajutorul aplicaiilor software specializate.


CS10: Folosirea competenelor informatice pentru cutarea i selectarea informaiilor n interes de autoinstruire i
orientare profesional.
CS11: Respectarea dreptului de autor asupra resurselor digitale , a normelor de etic i securitate informaional.
Protejarea de infraciunile informatice.

Subcompetene:

-Utilizarea tehnologiilor de cooperarea n reea;


-Descrierea principiilor de organizare i utilizarea serviciilor Internet.
Obiective operaionale:

O1- s explice noiunile de baz ce in de reeaua i servicii Internet.


O2- s creeze o pot electronic i un blog;
O3- s utilizeze serviciul TelNet i FTP;
O4- s aplice motoarele de cutare n selectarea informaiilor pe Internet;
O5- s opereze cu termeni specifici disciplinei;
O6- s concluzioneze asupra importanei serviciilor Internet.

Resurse:
1. Strategice:

Metode i procedee: explicaia, cooperarea, asalt de idei, problematizarea, algoritmizarea, observaia, demonstraia, dialogul, simularea,
instruirea programat.

Mijloace de nvmnt: Manual,fie instructiv-tehnologice, prezentare Power Point.

Mijloace tehnice: calculatorul, aparat de proiecie, rechizite colare, reea Internet.

Forme de activitate:lucrul n perechi, individual, frontal.

2. Temporale:

90 min.

3. Surse bibliografice:
1. Informatic, Curriculum pentru clasele X-a a XII-a, tiina, 2010;
2. Informatica, manual pentru clasa a X-a, tiina 2012/ Anatol Gremalschi, Iurie Mocanu, Ludmila Gremalschi;
3. CentrulTehnologiiInformaionale iComunicaionalenEducaiehttp://ctice.md/lectii_suport/ , http://ctice.md/ctice2013/?page_id=1690;
4.
5.
6.
7.

https://clasaa11a.wikispaces.com/3.+C%C4%82UTAREA+%C8%98I+REG%C4%82SIREA+INFORMA%C8%9AIEI
http://doina32.blogspot.md/p/servicii-internet_23.html
https://www.blogspot.com/
https://www.gmail.com

Desfurarea leciei
Etapele lectiei

Timp

Activitatea profesorului

1.Organizarea
clasei.
Captarea
ateniei.

-Moment organizatoric. Elevul de servici raporteaz


lista elevilor abseni i motivul absentrii.
- Propun elevilor sa vizioneze un filmule......
-Adresez urmtoarele ntrebri:
1. Ce observm n acest filmule?
2.Ce
mesaj
le-am
putea
transmite
noi
protagonitilor?
3. Ce concluzii a-i putea face?

-Raporteaz elevii
abseni.

2.Anunarea
subiectului i
expunerea
obiectivelor
urmrite.

3. Consolidarea
materiei i
formarea
capacitilor.

70

Proiectez slide nr.1 n PPT


-Anunarea subiectului lectiei:
Reeaua Internet. Servicii Internet.
-Ce idei avei referitor la tema nou?
Proiectez slide nr.2 n PPT
-Anunarea obiectivelor urmarite;
-Anunarea modului de desfurare a activitii.
Propun elevilor s efectueze lucrarea practic nr.4
conform sarcinilor din fia instructiv-tehnologic.

-Elevii noteaz n
caiete subiectul leciei.
-Propun idei referitor
la tema nou.
-Asculta cu atenie
obiectivele ce urmeaz
s le atintg.
-Analizeaz informaia
din fiele instructive
propuse de profesor.

I.

Serviciul e-mail.

1.Accesai site-ul https://www.google.com/


2.Alegei aplicaia a.
3.Alegei Creare cont.
4.Completai formularul de nregistrare.
5.Felicitri! Suntei utilizator al unei cutii potale de
tip Gmail. Acum accesai butonul Scrie mesaj
pentru a crea un mesaj .
6. Trimitei un mesaj pe adresa
irina.pushcash@gmail.com , care s conin textul:
Buna ziua dna profesoara.
M numesc/ Ne numim_______________ . Aceasta
este adresa mea / a noastr de e-mail.
In continuare ataez citeva fiiere.

Activitatea elevului

Metode i procedee

Conversaia
euristic

-Elevii vizioneaz
Observaia
atent filmuleul propus.
-Elevii i expun
Instruirea
propriile opinii.
programat.

-Urmrind paii
propui creaz un email.
-Elevii transmit un
mesaj pe adresa de email propus.

Conversaia
euristic

Forme de
activitate

Individual Se apreciaz
capacitatea
Frontal
lor de a
rspunde
rapid, corect
i original la
sarcina
propus.
Frontal

Instruirea
programat.

Explicaia
Cooperarea,
Problematizare
a
Algoritmizarea
Observaia
Demonstraia
Dialogul
Simularea
Instruirea
programat

Evaluarea

Lucrul n
perechi
Frontal

Se apreciaz
verbal
capacitatea
de a formula
obiectivele
leciei.

Evaluarea
capacitii de
cooperare,
coerenei i
complexitii
rezultatelor.

7. Apsai butonul Trimitenpentru a transmite


mesajul ctre destinatar. Felicitri, ai trimis prima
scrisoare cu ajutorul aplicaiei Gmail.

II. Crearea unui blog.

-Elevii creaz un blog,


urmrind paii din fia
instructiv.

1.Accesai site-ul https://www.blogspot.com


2. Apsai butonul Creaz blog.
3. Logai-v cu Loghin-ul i parola din Gmail.
4. Alegei Creaz profil Blogger.
5. Scriei numele dvs.
6.Apsai butonul Trecere la Blogger.
7. Apsai butonul Blog nou.
8.Completai fereastra Crearea unui blog nou.
-Public mesaje pe
9. Apsai butonul Creaz blog.
blogul nou creat.
10.Pentru a posta un mesaj n blog apsai butonul
Creaz mesaj.
11.Scriei un mesaj, care s includ: text i o imagine
simbol. Modul de lucru este asemntor cu cel din
MS Office Word. Scriei o denumire a publicaiei n
cmpul Mesaje. La sfrit apsai Public.
12. Felicitri, acum sntei adevrai Blogheri!
III. Serviciul TelNet- accesul la calculatoare -Elevii acceseaz
calculatore la distan
la distan.
cu ajutorul softului
TeamViewer.
1.Pornii aplicaia TeamViewer de pe masa de lucru.
2.Elevii de la staiile de lucru cu nr.impare:
cer ID-ul i Parola de la elevii-vecini ce
lucreaz la staiile de lucru cu nr.pare,
i introduc datele primite (ID-ul) in rubrica
ID-ul partenerului
i parola n fereastra nou aprut.
3.Analizai bara de meniu aprut.
4. Alegeti meniul Comunicare, apoi opiunea chat.

-Elevii comunic cu
ajutorul chat-ului cu
colegii.

Explicaia

Lucrul n
perechi

Cooperarea

Frontal

Problematizare
a
Algoritmizarea
Observaia
Demonstraia
Dialogul
Simularea
Instruirea
programat

Evaluarea
capacitii de
cooperare,
coerenei i
complexitii
rezultatelor.

5. Scriei un mesaj colegilor.


6. Accesai browser-ul Google Chrome
calculatorul gazd.
Deschidei pagina http://ctice.md/

la

7. Intrai din bara de meniuri TeamViewer n meniul


Fiiere i posibiliti suplimentare.
8. Alegei opiunea Transmitere de fiiere.
Alegei un oarecare fiier de pe calculatorul
Client.

-Acceseaz site-ul
http://ctice.md/.

-Elevii ii transmit
fiiere cu ajutorul
aplicaiei TeamViewer.

Explicaia
Cooperarea
Problematizare
a

Frontal

Algoritmizarea

Transmitei fiierul ales din calculatorul Client


pe calculatorul Server cu

Observaia

ajutorul butonului Trimite.


Alegei un oarecare fiier de pe calculatorul
Server.

Demonstraia

Transmitei fiierul ales din calculatorul server


pe calculatorul Client cu

Simularea

ajutorul butonului Primete.


9. Alegei din meniul Comunicare ,opiunea
Inversarea prilor cu partenerul .
10. Acum cei de la calculatoarele nr.pare execut
nsrcinrile din punctele 3-8.
IV. Serviciul Transfer de fiiere - FTP (File
Transfer Protocol).
Metoda I. Clientul are acces la serverul FTP doar
prin introducerea unei parole, la fel cum ai efectuat
transferul de fiiere cu ajutorul soft-ului
TeamViewer.
Metoda II. Servere publice (FTP anonymous)
permit accesul la fiiere fr a fi nevoie de o parol
special.

Lucrul n
perechi

Dialogul

Instruirea
programat
-Elevii descarc
manual electronice cu
ajutorul metodei
Servere publice (FTP
anonymous).

Evaluarea
capacitii de
cooperare,
coerenei i
complexitii
rezultatelor.

1.Avei deschis pagina http://ctice.md/ .


Accesairubrica Manuale ->Clasa a X-a
->Informatica (in limba romana).pdf (Marimea:
2.61 MB)
2.Descrcai i salvati pe Discul D fiierul respectiv.

-Elevii caut
informaie pe Internet.

V. Serviciul de Localizare i regsire a


informaiilor.
1. Accesai un browser de pe calculator.
2. n motorul de cutare preferat scriei urmtoarea
cerere: localizarea si regasirea informatiilor pe
internet.
3. Ce motor de cutare ai ales? Care este motivul
alegerii anume a acestui motor de cutare?

-Elevii adaug site-uri


noi in lista adreselor
favorite (Bookmarks).

4. Ce motoare de cutare mai cunoatei?

Explicaia
Cooperarea
Problematizare
a
Algoritmizarea
Observaia
Demonstraia
Dialogul
Simularea
Instruirea
programat

Lucrul n
perechi
Frontal

Evaluarea
capacitii de
cooperare,
coerenei i
complexitii
rezultatelor.

5. Accesai primul link din lista propus.


6. Mecanismulsemnelor de carte sau al
favoritelor v permite s ntreinei o list cu
adresele favorite. Adugai link-ul paginii curente
n lista adreselor farorite, urmrind urmtorii
pai:

Alegei stelua din colul drept al paginii.


Apsai butonul Done.
4.Evaluarea i
aprecierea cu
note a elevilor.

Propun elevilor s prezinte rezultatele obinute. -Elevii prezinta


Elevii sunt notai conform rezultatelor din fia de rezultatele obinute n
observaie.
urma efecturii lucrrii
practice.

Demonstraia
Dialogul
Explicaia
Observaia

Lucrul n
perechi
Frontal

Se evalueaz
capacitatea
elevului de a
argumenta
opiniile,
evaluarea.

5.Bilanul
leciei.
Concluzii.

5.Anunarea
temei de cas.

Proiectez obiectivele pentru a vedea care din ele au


fost atinse.
Propun elevilor s formuleze concluzii asupra
importanei i utilitii acestei lucrri practice.

-Elevii analizeaz
atingerea obiectivelor
propuse la nceputul
leciei.
-Elevii formuleaz
concluzii.
Scriei un referat de cel mult 2 pagini la tema: Elevii noteaz tema
Servicii Internet n sec.XXI.
pentru acas n
caieele.

Observaia
Asalt de idei
Dialogul

Frontal

Explicaia

Frontal

Aprecierea
nivelului de
atingere a
obiectivelor.
operativitii.

S-ar putea să vă placă și