Sunteți pe pagina 1din 7

PROIECT DE LEC IE

Data: 15-03-2016
Clasa: a II-a B
Unitatea de nvmnt: Liceul Teoretic,,Callatis Mangalia
Profesor nvmnt primar: Ivan Ana-Anca
Arria curricular: Arte vizuale i tehnologii
Disciplina: Arte vizuale i abiliti practice
Unitatea tematic: Cltorii i aventuri
Subiectul: Sperietoarea prietenoas
Forma de realizare: integrat
Tipul leciei: formare de priceperi i deprinderi
Durata: 50 minute

Competene specifice:
AVAP:
2.1. Explorarea unor caracteristici/proprieti ale materialelor ntlnite n mediul familiar;
2.2. Exprimarea ideilor i tririlor personale, apelnd la forme simple de exprimare specifice
artelor;
2.3. Realizarea de produse utile i/sau estetice combinnd materiale uor de prelucrat i
tehnici accesibile;
CLR:
1.4. Exprimarea interesului pentru receptarea de mesaje orale, n contexte de comunicare
cunoscute;
MM:
3.2. Executarea unui dans cu micare repetat, pe un cntec simplu.

Obiective operaionale:
a) cognitive
O1 - s recunoasc culorile;
O2 - s aplice tehnicile nvate (pliere,decupare dup contur, ndoire, lipire etc.);
O3- s urmreasc etapele de lucru.
b) psiho - motorii:
O4 - s manevreze atent instrumentele de lucru;
O5 - s-i coordoneze mobilitatea minii i a corpului n funcie de solicitri.
c) afective:
1.Cultivarea dragostei fa de mediul nconjurtor i fa de frumos;
2.Cultivarea trsturilor pozitive de comportament ( hrnicie, buntate, prietenie,
responsabilitate).

Strategii didactice:
Metode:
A) Metode de transmitere i nsuire a cunotinelor: -metode de
comunicare oral:

-metode conversative: conversaia, discuia colectiv;


-metode expozitive: explicaia, descrierea.
B) Metode de explorare i descoperire:

-metode de explorare direct: observarea;


-metode de explorare indirect: demonstrarea;

C) Metode bazate pe aciune:

-metode de nvare prin aciune real: exerciiul;


-metode de nvare prin aciune simulat: jocul didactic;

Mijloace:
A) Mijloace informativ-demonstrative:

-reprezentri simbolice: jetoane, imagini;


B) Mijloace tehnice audio-vizuale: calculator, video-proiector.

Materiale: cartoane, lipici, capsator, foarfec, carioci, culori.


Forme de organizare: -activitate frontal;
-activitate individual;
-activitate pe grupe.
Forme i tehnici de evaluare : -observarea sistematic;
-aprecieri verbale;
-autoevaluare;
-interevaluare.

Resurse umane: 25 elevi


Bibliografie
1. Programe colare pentru clasele pregtitoare, clasa I i a II-a, Bucureti 2013;
2. Alexandra Manea, Mirela Tbrc, ,,Domeniul estetic i creativ, Editura Delta Cart
Educaional, 2013;
3. M. Rotaru, M. Dumbrav, Educaia plastic n nvmntul primar,Craiova,1996;
4. I.N. ual, Dicionar de art, Editura Sigma, 1993.

SCENARIU DIDACTIC
STRATEGII DIDACTICE
MOMENTELE
LECIEI

1. Moment
organizatoric
1 min.
2.
Reactualizarea
cunotinelor
2 min.
3. Captarea
ateniei
8 min.

OB.
OP.

ELEMENTE DE CONINUT

Metode i
procedee

Se stabilete un climat propice desfurrii activitii. Se


pregtesc materialele necesare desfurrii acesteia.

Conversaia

Se discut despre lucrrile anterioare:

Conversaia

Forme de
organizar
e

EVALUARE

Mijloace
didactice

Activitate
frontal
Apreciere
oral

- materiale utilizate;
- tehnici de lucru.
Se citesc ghicitori. (Recunoate personajul!)

Conversaia

Vor audia cntecul Vrjitorul din Oz.

Activitate

Ghicitori

frontal

Plane

https://www.youtube.com/watch?v=U5uVEVHyxdg
4. Anunarea
temei i a
obiectivelor
1 min.

Comunic elevilor subiectul leciei: Tehnici simple-Colajul.


Folosind tehnici simple i hrtia vom confeciona

5. Dirijarea
nvrii

Prezentarea modelului
Se prezint plana model. Se va realiza descrierea acesteia

Sperietoarea prietenoas

Apreciere
oral

Videoproiector
Activitate
Explicaia

frontal

Observarea
sistematica a
elevilor

25 min.

O1

a.Instuctajul
i
demonstraia

cu ajutorul elevilor.

Videoproiector

Identificarea materialului didactic necesar


Conversaia
Se va cere elevilor s precizeze, orientndu-se dup plana
model, materialele necesare pentru realizarea lucrrii.
O2

O3
b.Realizarea
lucrrii

O4

Explicaia
Explicarea i demonstrarea modului de lucru
Se vor pune n practic tehnicile de lucru nvate
(ndoire,pliere, decupare dup contur) n funcie de nevoie.
Se va demonstra frontal. n acelai timp se realizeaz Observaia
instructajul necesar.
Demonstraia
Exerciii pentru nclzirea muchilor minilor
nainte de a se trece la realizarea propriu-zis a lucrrii, se
vor efectua exerciii pentru nclzirea musculaturii mici a
minilor (ex. Morica, Cntm la pian, fluier, Plou,
Salutul degeelelor, etc).
Exerciiul
Momentul de executare a lucrrii
Se prezint etapele de executare a lucrrii:
Munca
-se coloreaz prile componente ale sperietorii;
independent
-se decupeaz prile dup contur;

PPT
Plana model
Activitate
frontal

Cartoane
abloane,
culori, carioci Analiza
rspunsurilor

Activitate
individual
Lipici,
capsator,
forfec

-se asambleaz sperietoarea.


O5

Se va cere elevilor s realizeze lucrarea innd seama de


explicaiile primite. Pe parcursul efecturii lucrrilor, elevii
care ntmpin dificulti vor fi ajutai i ncurajai.

Plan cu
etapele de
lucru

Observarea
sistematica a
elevilor
Analiza
rspunsurilor

6. Analiza
produselor
activitii
10 min.
7. Concluzii i
aprecieri finale

Lucrrile vor fi expuse n faa clasei. Se va realiza turul


galeriei pe rnd, i vor fi analizate, critic i autocritic, dup
urmtoarele criterii:
- corectitudinea execuiei, respectarea etapelor de lucru;
- aspectul estetic;
- gradul de finalitate;
- originalitate.
Se realizeaz igienizarea spaiului de lucru.
Se vor face aprecieri asupra ntregii activiti a elevilor pe
parcursul activitii i asupra esteticii lucrrilor.

3 min.

Conversaia

Activitate

Explicaia

frontal

Interevaluarea

Turul galeriei

Activitate
Conversaia

frontal

Evaluare
frontal
Apreciere
oral

Ghicitori:
Ar putea fi regale animalelor, dar i cam lipsete curajul.
Cntec Vrjitorul din Oz:
(Leul cel fricos)
https://www.youtube.com/watch?v=U5uVEVHyxdg

Fost pdurar, vrea s-i redobndeasc inima.


(Omul de Tinichea)
A fost luat pe sus de o tornad i vrea s se ntoarc
acas. (Dorothea)
Un mare mpiedicat, are capul plin de paie i vrea s
primeasc minte. (Sperie-Ciori)

Materiale necesare
-

carton alb

foarfec

lipici sau capsator

carioci sau creioane colorate

S-ar putea să vă placă și