Sunteți pe pagina 1din 8

PROIECT DIDACTIC

Profesor:
Disciplina: Consiliere i orientare
Data: 27.11.2015
Subiectul: Prietenia comoara cea mai de pre.
Clasa: a V-a
Timp rezervat: 50 minute

Subcompetene:

Formarea caracterului pentru nelegerea i respectarea valorilor fundamentale i a normelor de comportare ntr-o relaie de prietenie;

Formarea atitudinilor i a comportamentului responsabil ntr-o relaie de prietenie.

Obiective operaionale:
O1 S neleag esena cuvntului prietenie;
O2 S analizeze calitile unui prieten;
O3 S deduc nvtur din poeziile i proverbele date;
O4 - S-i formuleze unele reprezentri despre adevrata prietenie;

Strategii didactice:

Metode i procedee: Intuiia, asaltul de idei, expunerea, argumentarea, problematizarea, nvarea bazat pe sarcin, descoperirea,
jocul de rol.

Forme: Frontal, independent, n grup.

Mijloace de instruire: Hrtie colorat, foi A4, fie de lucru.

Metode de evaluare: observarea, manifestarea public, aprecierea verbal.

Momentele leciei

Activiti (profesor-elev)

Moment organizatoric
2
Captarea ateniei
1

Strategia
didactic
Mijloace
Forme de
de
organizare
instruire
Frontal

1 Salutul, notarea absenelor


2 Activitatea ncepe cu precizrile introductive fcute de diriginte:
n timpul liber nu ne place s fim singuri; omul simte nevoia ca, pe lng familia sa, s
aib prieteni alturi de care s petreac momente plcute. De asemenea, omul are nevoie
n anumite momente din viaa lui de un sfat bun, sfat pe care nu-l poate primi dect de la
un prieten adevrat.
Anunarea subiectului
3 Intuii subiectul leciei n baza urmtoarelor versuri:
Frontal
3
Eti prietenilor pururi credincios
Nu-i pe lume om ca tine mai frumos,
Ai pe lume un prieten devotat
Nu-i pe lume om ca tine mai bogat,
Ca-ntre flori, ntre prieteni nfloreti
Eti puternic ca stejarul ct trieti.
Anunarea temei leciei Prietenia comoara cea mai de pre i a obiectivelor
Predarea nvarea temei
4 Semnificaia cuvntului prietenie, (DEX) :
noi
PRIETENIE legtur ntre persoane, bazat pe afeciune, pe sentimente de simpatie, de
4 3
stim, de ataament, ncredere i respect reciproc.
Frontal
5 Propunei idei, cuvinte \ mbinri de cuvinte la ntrebarea propus:
5 3
6 5 rezolvare + 5 dezbateri

CE ESTE O PRIETENIE?

Caietele
elevilor

Fixarea cunotinelor
10

Concluzie: Prietenia este atitudinea plin de bunvoin, bazat pe devotament i respect. Ca


Frontal
s reuii ntr-o relaie de prietenie, trebuie s respectai nite reguli stabilite mpreun, s
discutai deschis. Ca s domine mai mult emoiile pozitive, trebuie s v cunoa te i bine
prietenul. Nu uitai c este important s v facei noi prieteni, dar s i pstrai pe cei vechi.
6 Activitate n cooperare: Fiecare grup primete un plic secret, cu mesajul:
n grup
a Cine sunt cei care i pot deveni prieteni? (plic orange)
b Ce trsturi ar trebui s posede un prieten adevrat? (plic rou)
c Cnd avem nevoie de un prieten? (plic galben)
d Ct dureaz o prietenie? (plic albastru)
7 Dramatizare Prietenia comoara cea mai de pre
Joc de rol
Precizai trsturile fiecrui personaj, prin care se face util celorlali.

Obinerea performanelor
5- rezolvare + 10 discuii

Asigurarea reteniei i
transferului
2
Evaluarea
2

Jocul: ,,Diagrama prieteniei elevii vor rezolva exerciiul, fr ajutor din partea
profesorului, sarcina fiind detaliat n fi.

Individual
Frontal

Profesorul comunic tema pentru acas: De scris o istorioar despre un copil singur
care i-a gsit un prieten.

Frontal

10 Profesorul le solicit elevilor s foloseasc un adjectiv pentru a caracteriza activitatea


desfurat.

Frontal

Fi
pentru
fiecare
grup
A4
coluri
Anexa 1
Fi de
lucru
Fi de
lucru
diagrama
Venn
Caietele
elevilor

Anexa1
Prietenia, comoara cea mai de pre
(dramatizare)
ntr-o zi, Petru a gsit o hart pe care era marcat drumul ctre o comoar inestimabil.
(Petru): - Hmm, o hart ! Oare ce o fi cu ea ?
- Oau, aceast hart m va conduce spre o comoar ! Voi gsi aceast comoar i aa voi avea parte
i de ceva aventur
i iat, c porni la drum. i merse, ce merse i ajunge la o pdure. Acolo l-a ntlnit pe Leu.
(Petru): - Bun ziua, Leule !
(Leul):

- Bun ziua !

(Petru): - Leule, eti suficient de puternic i curajos pentru a veni cu mine la vntoarea de comori ?
(Leul):

- Bineneles, pui de om, doar sunt regele animalelor ! Te voi nsoi n aceast aventur a ta.
Leul accept propunerea lui Petru i l nsoi pe acesta la drum. Pdurea era foarte deas i

ntunecoas, iar lui Petru i se fcu fric.


(Petru): - Leule, mi este foarte fric, pdurea este prea deas i ntunecoas.
(Leul):

- Stai linitit Petru, eu sunt aici pentru a te proteja, vom strbate pdurea n siguran.

Cu Leul lng el reui s o strbat pn la capt.Cnd cei doi ajunsese la poalele unui munte, l ntlnir
pe Vultur.
(Petru): - Bun ziua, Vulturule !
(Vulturul): - Bun s-i fie inima copile !
(Petru): - Vulturule, noi am plecat n descoperirea unei comori, vrei s ne nsoeti ?
Tu ai o vedere excelent, i poi s ne alarmezi atunci cnd este vreun pericol.
(Vulturul): - Hmm, o comoar ?
Avei noroc eu sunt un iubitor de aventur aa c o s v nsoesc cu plcere. Muntele pe care trebuie s l
strbatei este nalt i stncos i o s avei nevoie de ajutorul meu.
Vulturul accept propunerea fcut de Petru i i nsoete pe cei doi la drum. Muntele pe care trebuiau s l
strbat era foarte nalt i stncos. Leul alunec, ns Petru a fost suficient de iute s i dea o mn de
ajutor i s l trag sus. Vulturul, cu vederea lui ascuit, era foarte atent la fiecare pas pe care l faceau cei
doi tovari de drum.
Curnd, au ajuns la valea din josul muntelui, unde au ntlnit-o pe Oaie.
(Petru): - Oaie, vei dori s ne nsoeti n cutarea unei comori i s ne ii de cald cnd ne este frig?
(Oaia):

- Dac voi mi vei cere ajutorul, eu am s m altur vou cu plcere. Vntul rece care sufl pe

pajite ar putea s v mpiedice n aventura voastr.


Aceasta accept propunerea lui Petru i astfel, pornir toi la drum. Un vnt rece strbtu ntreaga pajite.
(Toi): - Brrrrr, brrrrr !!! Ne este foarte frig !
4

(Oaia): - Venii, venii lng mine, o s v fie mai cald.


Apoi, cei patru au ajuns, n final, n deert unde se ntlnir cu Cmila.
(Petru): - Eti numit Oaia deertului. Ne vei ajuta s strbatem ntregul deert i s ne nsoeti n
cltoria noastr n cutarea comorii ?
(Cmila): - Da, bineneles ! Am s v nsoesc n aceast cltorie destul de periculoas pentru voi, mai ales
c nu suntei obinuii cu deertul.
Zis i fcut. Cmila accept popunerea lui Petru i astfel c el, Oaia i Leul se urc pe ea, iar mpreun i
fericii strbat ntreg deertul cu Vulturul deasupra lor, bucurndu-se de spectacol.
Cei cinci, ajung n cele din urm, lng ocean unde o ntlnesc pe Broasca estoas de mare.
(Petru): - Bun ziua, Broasc estoas !
(Broasca): - Bun ziua, dragii mei ! Ce drum v aduce pe aici ?
(Petru): - Suntem n cutarea unei comori i ne gndeam dac ne poi ajuta s strbatem oceanul?
(Broasca): - Bine ! Am s v ajut !
Valurile puternice aproape c i necar, ns Broasca estoas i ndrept cu dibcie ctre rm, unde i
atepta Bufnia.
Acesta le vorbi cu nelepciunea ei strveche, spunndu-le aa:
(Bufnia): - Felicitri !!! Ai gsit comoara !
(Toi): - Unde este ? Unde este ?
(Bufnia): - mpreun ai strbtut pdurea, ai urcat muntele, ai nfruntat valea, ai ntmpinat cu
curaj deertul i ai traversat oceanul. Niciodat nu ai fi reuit unul fr cellalt.
Comoara descoperit este prietenia care s-a legat ntre voi.
Toi ai gsit prietenia, comoara cea mai de pre !
Toi s-au uitat unul la cellalt i au realizat c Bufnia avea dreptate! Toi au gsit PRIETENIA!i, ntradevr, au gsit cea mai de pre comoar!

Fi de observare
Trsturile personajelor
PETRU:

LEUL:

VULTURUL:

OAIA:

CMILA:

BROASCA:

BUFNIA:

Fi de observare
Trsturile personajelor
PETRU:

LEUL:

VULTURUL:

OAIA:

CMILA:

BROASCA:

BUFNIA:
6

Cine sunt cei care i pot deveni prieteni?

Ce trsturi ar trebui s posede un prieten adevrat?

Cnd avem nevoie de un prieten?

Ct dureaz o prietenie?

el e
m
Nu
en
iet
pr

e le
Num

t au

it
ulu
au

Trsturile /pasiunile voastre

Trsturile/pasiunile prietenului tu diferite de ale tale

comune

Trstu

S-ar putea să vă placă și