Sunteți pe pagina 1din 10

Gimnaziul Crbuna

Proiect didactic
la limba romn
n clasa a III-a

nvtor : Spnachii Ecaterina


Coordonat:
Director adjunct : Jechiu Feodora
Semntura ________

Anul 2016

Data: 07-12-2016
Clasa: a III-a
Aria curricular: Limb i comunicare
Disciplina: Limba i literatura romn
Coninutul nvrii: Adjectivul
Tipul leciei: comunicare- nsuire de noi de cunotine
Obiective de referin:
- s recunoasc, n texte diferite, elemente de construcie a comunicrii;
- s realizeze acordurile gramaticale n enunurile redactate
Obiective operaionale:
cognitive:
O1:- s recunoasc adjectivele dintr-un text dat sau dintr-o enumerare de cuvinte;
O2:- s sesizeze importana adjectivelor n comunicarea scris, comparnd texte cu i
fr adjective;
O3:- s potriveasc adjective date la substantive i invers;
O4:- s gseasc nsuiri opuse;
O5:- s foloseasc adjectivele n exprimare, n scopul precizrii i nuanrii comunicrii;
afectiv-atitudinale:
O6:- s completeze fiele de lucru corect, n timp dat;
O7:- s stabileasc relaii de colaborare n timpul lucrului n echip i n timpul
desfurrii jocurilor;
psiho-motorii:
O8:- s lucreze ordonat cu materialul didactic pus la dispoziie
STRATEGIA DIDACTIC:
1. Resurse procedurale: conversaia, explicaia, exerciiul, munca independent, problematizarea, jocul didactic, lucrul cu manualul
2. Resurse materiale: manual, plane, fie de lucru, rebusuri, imagini
3. Forme de organizare: -colectiv-dirijat;
-independent: individual, pe grupe, n perechi
EVALUARE: continu i formativ
BIBLIOGRAFIE:
*** Programe colare pentru clasa a III-a, Limba i literatura romn, (2004),
Bucureti, p. 3-11
*** Ghid metodologic pentru aplicarea programelor de limb i literatur romn,
nvmnt primar i gimnazial, (2002), C.N.C.
Barbu, Marian, (coordonator), (2006), Metodica predrii limbii i literaturii romnenvmnt primar, Ed. Gheorghe Alexandru, Craiova, pag. 273-276
Pene, Marcela (2006), Limba i literatura romn- manual pentru clasa a III-a, Ed.
Ana, Bucureti

Desfurarea leciei
Obiective

Etapele leciei
Organizarea
coninutului de elevi

Timp
1
5
2

Reactualizarea
cunotinelor

2
15
5
5

Captarea i orientarea
ateniei

O1
O7
O2
O6
O1
O6
O7
O3
O3
O3
O4
O5
O6

O strng iarna, n grmad,


O fac om i-i de .... (zpad)
Joc: Cum poate fi? pentru rspunsurile ghicitorilor
umbrela
oarecele
zpada

Anunarea subiectului
i
a
obiectivelor
operaionale

Conversaia
Explicaia
Jocul
didactic
Frontal

Dirijarea nvrii

Coninuturi
Strategie
Evaluare
- pregtirea elevilor pentru lecii;
Conversaia
- pregtirea manualelor, a obiectelor necesare;
- asigurarea condiiilor necesare bunei desfurri a leciei.
-verificarea temelor att din punct de vedere cantitativ ct i Explicaia
Frontal
calitativ
-se prezint un rebus scris pe o plan (Anexa 1.)
-completnd rebusul, se obine pe verticala AB denumirea unei
pri de vorbire studiate.
Problemati- se citesc cteva ghicitori ale cror rspunsuri denumesc fiine, zarea
lucruri, fenomene ale naturii:
Vremea cnd este frumoas,
Cenuiu i tare mic
ade-n cui, nchis-n cas,
Nu se teme de pisic.
Numai ploaia dac vine
St pitit, deoarece
O desfac i-o iau cu mine. (umbrela ) Se numete....
(oarece)

Vom nva despre partea de vorbire care arat cum pot fi


substantivele, nsuiri ale acestora, de ce se folosete n Problematicomunicare, cum se pronun i se scrie corect.
zarea
- elevii vor descoperi denumirea prii de vorbirii completnd
csuele cu literele corespunztoare fiecrei cifre:
4 2
6
7 1 5
8 3
1- C
4- A
7-E
2-D
5 -T
8-I
3-V
6J
Explicaia

O1
O8
O3
O5

O1

5
ADJECTIV
Conversaia
- se scrie titlul pe tabl, elevii n caiete;
Jocul
- li se cere elevilor s extrag din plic cte o imagine
didactic
Joc: Ce tii despre mine? (imaginea extras)
mr
(rotund, rou, dulce)
soare
(galben, strlucitor)
brad
(asculttor, nalt, ordonat)
- se poart discuii despre nsuirile pe care adjectivul le arat,
nsuiri ale substantivelor;
- cu ajutorul elevilor i a jocului desfurat, se formuleaz
definiia adjec-tivul
Definiie:
Adjectivul este partea de vorbire care arat nsuiri ale
fiinelor, lucrurilor, fenomenelor ale naturii.
Se d textul:
Era odat un moneag i-o bab; i moneagul avea o
fat i baba iar o fat. Fata babei era slut, lene, fnoas i rea
la inim. (...)Fata moneagului ns era frumoas, harnic,
Individual
asculttoare i bun.
Explicaia
Activitate independent: elevii subliniaz adjectivele din Conversaia
textul dat, apoi citesc textul cu i fr adjective i spun ce
constat.
- se evideniaz faptul c adjectivele arat nsuiri care se
pot referi la: culoare, form, mrime, gust, miros etc.
Activitate pe grupe: subliniai numai adjectivele din irul de
Lucrul n echip
cuvinte
Grupa I
Grupa II
merge, copil, rou, grdin, fru- coal, dulce, harnic, mas, moale,
mos, copac, nflorit, citete, rotund creion, psri, nverzit, nori, curat
- li se cere elevilor s potriveasc adjective la substantive date,
dar i substantive la adjective.

Joc: Ce poate fi?


rotund, galben, strlucitor
alb, moale pufoas
ginga, plpnd, argintiu
- n continuare elevii trebuie s uneasc fiecare substantiv cu
adjectivele potrivite:
cirea
gogoa
ppu
mnu

Fixarea cunotinelor

Obinerea
performanei

coapt
dulce
bun
frumoas
Activitate independent:
Individual
- Scriei cte unul sau dou adjective n faa Conversaia
substantivelor:
.....
.......
.....
iarn
.......
fat
Explicaia
......
.......
Exerciiul
- Completai versurile! (jocul antonimelor)
Muntele din zare,
Norul ce s-a dus
De nu-i mic, e ......
De nu-i jos e .....
Iar zpada dalb,
Ursul greu la pas
De nu-i neagr-i ....
De nu-i slab, e .... .
- evaluarea activitii independente
Activitate independent
Individual
- Colorai spaiile n care sunt scrise adjective care Explicaia
exprim urmtoarele nsuiri!
Exerciiul
1.- culoarea (maro)
4.-gustul
(albastru)
2.- forma (galben)
5.- nsuiri
fizice (verde)
3.- mrimea (rou)
(Anexa 2)
Conversaia

ncheierea activitii
-

Scriei cuvntul care denumete obiectul obinut prin


desen!
Scriei i alte nsuiri pe care le poate avea!
aprecierea activitii;
notarea elevilor;
tema pentru acas

ANEXA 1.
Completnd rebusul, vei obine pe vertical, de la A la B, denumirea unei pri de
vorbire pe care am nvat-o.
1) Autorul poeziei Ce te legeni ;
2) Partea cea mai dezvoltat a unei compuneri se numete .;
3) Ciprian .... a scris cntecul Tricolorul;
4) Cartea cu ochi .;
5) Celul care a nsoit-o pe Lizuca;
6) Dac nu e mic, e ...;
7) Autorul textului Bucurie de toamn ;
8) Prima parte a compunerii se numete ;
9) Patrocle cltorea cu ....;
10) Cuvinte sau ....

A
1. 2. 3. 4. 5. 6. 7.
9. 10.11.
16.17.18.19.20.21.22.
27.28.
34.35.36.37.
38. 39.40.41.42.
50.51.52.
59.60.61.62.63.
70.71.72.
79.80.81.
B

8.
12. 13. 14.
15.
23. 24. 25.
29. 30. 31. 32. 33.
43.
53.
64.
73.
82.

44.
54.
65.
74.
83.

45. 46. 47.


55. 56. 57.
66. 67.
75.
84.

Anexa 2.

acru
dulce
amar

srat
albastru
rotund

frumos

rou

mic

verde

enorm

imens

mare

frumos

slab

lung

galben

oval

Anexa 3.

Poezia adjectivului

Sunt adjectivul, cuvntul ce are


Mrime, form, gust i culoare.
Sunt ghiocelul argintat
Pe cmpul mprimvrat;
Laleaua roie mai sunt
i-ntinsul, verdele pmnt
Sunt norul alb i trector
i soarele strlucitor;
Rotundul mr, gustos, din pom,
Cules de neleptul om.
Am strai ales, de srbtori;
Pe unde trec eu semn flori;
Chiar SUBSTANTIVUL, frate-meu,
M cheam s-l ajut mereu.
i nu lipsesc din adunare,
Ca s mpart la fiecare.
O nsuire, dou, trei ...
Sunt bun i darnic, dragii mei!
Iste, dorit i inventiv,
Sunt renumitul ADJECTIV.

S-ar putea să vă placă și