Sunteți pe pagina 1din 8

Curs practic 2

SCRIEREA cu -i, cu -ii sau cu -iii ?


Litera i are mai multe valori, ntre care notarea vocalei [i] se opune tuturor celorlalte prin
capacitatea acesteia de a forma silab: in, zi, min. Valorile nesilabice ale literei i sunt
urmtoarele:
-i semivocal [], ca element al unui diftong ascendent (de exemplu: iar, biat) sau
descendent (de exemplu: ai, mai);
-i ultrascurt, -i optit [] sau [], dup una sau mai multe consoane, numai la sfrit de
cuvnt (de exemplu: aduni, buni; aceti, citeti; ari, mari, ori, vineri pomi, lupi, vezi, faci)
i n compusele cu ctei- (cteitrei etc.), ci (civa), oarei- (oareicum etc.), ori
(oricum, oriicine etc.) fiei- (fieicine, fieicare);
OBS. Nu orice i final este i ultrascurt. Astfel -i final ultrascurt este exclus n urmtoarele
situaii:
- precedat de vocal: doi, stai, mi, unde acest -i final este semivocal;
- precedat de grupul consonantic muta cum liquida (consoan + l sau r): afli, sufli,
socri, maetri, situaier n care acest i final este vocal (alofon vocalic fundamental)
-i liter ajuttoare, uneori, n combinaiile ci, gi, chi, ghi aflate la sfrit de cuvnt cnd
nu formeaz singure silab (de exemplu: deci, largi, unchi, unghi) sau urmate de o vocal
(ciulin, giuvaier, chiul, ghiul etc.), mai rar de o consoan (n compuse: nicicum,
nicidecum, cincisprezece, cincizeci i n nume proprii: Pecica).
Valorile multiple ale literei i creeaz condiii de existen a unor cuvinte omografe care nu
sunt omofone, de exemplu: albi vb. albi adj. m. pl.; dei conjc. dei adj. m. pl.; ci vb. ci s. pl.; roi vb. roi s. sg.; ia s. f. art. (< ie) ia vb. (ind. prez. 3 sg. i imper. 2 sg. de la lua);
mici vb. mici adj. pl.; ochi vb. ochi s. sg. i pl. Confuzia ntre valorile literei i poate fi
asociat cu locul diferit al accentului sau/i cu valorile literei u.
Sesiznd deosebirea acustic dintre i nevocalic i i vocalic, unii scriu greit vocala [i] cu
doi i, ca o soluie de marcare a caracterului silabic: de exemplu, Arghezii, n loc de Arghezi,
confetii n loc de confetti, el venii n loc de veni i, mai des, notrii i votrii n loc de notri,
votri. Secvena grafic ii poate nota succesiunea de vocale n hiat [i-i] (de fapt, cele dou
vocale au ntre ele un i semivocalic, mai slab sau mai puternic, deci notaia fidel ar fi [ii] sau un
diftong (descendent, cu al doilea i semivocal: [i]); secvena grafic iii corespunde unei secvene
fonice care cuprinde doi i vocalici i cel puin un i nevocalic (element al unui diftong).
Valorile fonetice descrise pentru ii i iii au n vedere condiii ideale de pronunare, n
tempo rar i cu oarecare emfaz. n pronunarea curent, mai ales n tempo rapid, diftongul [i] se
poate confunda cu vocala [i], ceea ce face ca modul de pronunare s nu constituie pentru oricine
un reper sigur n scriere. De aceea scrierea cu un singur i sau cu doi i i cea cu doi sau cu trei i se
orienteaz n cvasitotalitatea situaiilor dup gramatic (structura morfologic a cuvntului n
cauz, reguli morfologice i contexte sintactice).
Regulile gramaticale vizeaz sfritul cuvntului i, n interior, locul unde se
ntlnete rdcina sau tema lexical cu un afix (flexionar sau derivativ) ori cu un element
de compunere.
Cele mai multe probleme de alegere ntre scrierea cu i, ii sau iii se pun la sfritul
cuvintelor.

2
Scrierea corect are aici o deosebit importan ntruct prezena unui singur i sau a doi i,
respectiv a doi sau trei i, marcheaz distincii morfologice:
la substantive i adjective, distincia ntre formele nearticulate i cele articulate de (nominativacuzativ) masculin plural: ani anii, mari marii, pui puii, arbitri arbitrii, copii
copiii sau de genitiv-dativ feminin singular: (unei) ri rii, dulci dulcii;
la majoritatea verbelor de conjugarea a IV-a, distincia ntre infinitiv (i toate formele lor
compuse cu acest mod: viitorul indicativ i condiionalul prezent la toate persoanele; imperativul
negativ 2 sg.) sau perfectul simplu 3 sg. i perfectul simplu 1 sg.: gsi gsii, sui suii, sfii
sfiii;
la verbele a fi i a ti, distincia ntre infinitiv (i toate formele lor compuse cu acest mod
cele enumerate la verbele precedente , precum i formele compuse cu auxiliarul a fi: viitorul
anterior, conjunctivul perfect, condiionalul perfect, modul prezumtiv, infinitivul perfect) i
indicativ sau/i conjunctiv prezent 2 sg.: ti (s) tii, fi (s) fii;
la unele pronume i numerale, distincii totale sau numai pariale ntre valorile adjectivale i
cele pronominale sau substantivale ale formelor de masculin plural: distincie total ntre
adjectivul pronominal ali i pronumele corespunztor (articulat) alii; distincie parial la
numeralele ordinale nti, primi (cu valoare adjectival n orice topic) ntii, primii (cu
valoare substantival, dar i adjectival n antepunere).
a. Se scrie numai i la:
singularul nearticulat al substantivelor de orice gen: m. pui, unchi, culi (toate i pl.); n. roi,
unghi, schi, taxi; f. joi, vineri, tanti, zi (cu excepia ultimului, toate i pl.);
Face excepie varianta nvechit i popular fii a substantivului fiu (literar n aceast ultim
form, art. fiul), folosit numai n mbinri cu adjective posesive conjuncte; varianta care
circul alturi de fiu-su se scrie fii-su (nu fi-su).
pluralul nearticulat al substantivelor i adjectivelor masculine, cu excepia celor cu singularul
n -iu i a substantivului copil: arbitri, cai, lupi, arici, unchi; albatri, moi, albi, mici, vechi (dar
cafegii, copii, aurii);
pluralul nearticulat i genitiv-dativul singular nearticulat al substantivelor i adjectivelor
feminine, cu excepia celor cu nominativ-acuzativul singular n -ie bisilabic: cri, ri, mri,
vulpi, femei, idei, confetti; moi, mici, vechi (dar bucurii, familii, roii);
nominativ-acuzativul masculin plural al pronumelor personale (ei; i noi, voi); al pronumelor
i adjectivelor pronominale posesive (mei, ti, si, notri, votri) i al pronumelui i adjectivului
interogativ ct (ci); al adjectivelor pronominale demonstrative acel, acest, cellalt (acei, aceti,
ceilali) i nehotrte alt, att (ali, ati). Dintre acestea numai ali are o form opus cu doi i
(pronumele alii);
cteva numerale cardinale propriu-zise (doi, trei, cinci, douzeci i celelalte compuse cu
-zeci), pluralul numeralelor fracionare n -ime (doimi, treimi etc.), pluralul masculin nearticulat al
numeralelor ordinale prim, secund, ter (primi etc.), numeralul ordinal nti cu valoare adjectival
postpus (la ambele numere i la toate genurile). Dintre acestea au forme opuse cu doi i numai
numeralele ordinale menionate (formele de genitiv-dativ articulat de tipul doimii nu sunt
numerale fracionare, ci substantive propriu-zise);
persoana a 2-a singular la toate timpurile simple (indicativ i conjunctiv prezent,
imperfect, perfect simplu, mai mult ca perfect, imperativ pozitiv) ale tuturor verbelor, cu excepia
prezentului verbelor, de diverse conjugri, cu tema n i vocal: (s) aduni, afli, bei, lucrezi, citeti,
citeai, adunai, adunasei, rzi (dar apropii, scrii, tii);

3
infinitivul prezent i persoana a 3-a singular a perfectului simplu la verbele de conjugarea a
IV-a cu tema n consoan: citi, iubi, veni;
persoana 1 singular la perfectul simplu al tuturor verbelor, cu excepia celor de conjugarea a
IV-a cu infinitivul n i: adunai, tcui, btui, mersei, cobori (dar citii, sfiii);
persoana l singular (omonim cu a 2-a singular) la prezentul indicativ i conjunctiv al verbelor
de conjugarea I i a IV-a cu tema n i semivocal: tai; birui (dar apropii);
cuvintele aci, aici, ci, deci, dei conjc., i (adv., conjc. i pron. refl.), pronumele i adverbele
compuse cu -i: acelai, nsui, iari, totui (pentru care vezi i XI 3 b), formele de dativ ale
pronumelor personale i reflexive (mi, i, i, i, ni, vi, li; mi, i, i, i).
b. Se scrie numai ii la:
pluralul nearticulat al substantivelor i adjectivelor masculine terminate n -iu: fii, cafegii;
aurii, proprii, al substantivului copil (copii) i al adjectivului rou (roii);
nominativ-acuzativul plural articulat al substantivelor i adjectivelor masculine, cu excepia
celor cu singularul n -iu, a substantivului copil i a adjectivului rou: arbitrii, caii, lupii, aricii,
unchii; albatrii, glbuii, albii, micii, vechii (dar fiii, cafegiii, copiii, auriii, propriii, roiii);
pluralul nearticulat i genitiv-dativul singular nearticulat al substantivelor i adjectivelor
feminine n ie bisilabic: bucurii, familii, rochii; aurii, proprii, roii;
genitiv-dativul singular articulat al substantivelor feminine, cu excepia celor cu genitivdativul singular nearticulat n -e, -le i n -ii: crii, femeii, rii, mrii, vulpii; glbuii, micii,
vechii (dar casei, mamei, zilei, bucuriei, familiei, roiei);
Formele de acest tip sunt mai numeroase n uz dect n norm, ntruct la cele literare se adaug variantele neliterare
n -ii, -lii sau -iii ale unor forme literare n -ei, -lei sau -iei: de exemplu, casii, fetii, cafelii, bucuriii, familiii, auriii, n
loc de casei, fetei, cafelei, bucuriei, familiei, auriei. n limba literar nu se admite secvena iii la genitiv-dativul
feminin singular articulat (dei forma nearticulat corespunztoare este n -ii), iar forma articulat a unui genitiv
dativ singular nearticulat n -le este totdeauna -lei, realizndu-se o distincie ntre perechi de tipul albstrelei (<
albstrea) albstrelii (< albstreal). Dependent de scrierea genitiv-dativului singular al substantivelor feminine
este scrierea adjectivului invariabil actrii (provenit dintr-un genitiv cu articol posesiv) i a genitiv-dativului
mbinrilor alctuite dintr-un substantiv i un adjectiv posesiv conjunct de tipul maic-mii, sor-mii, nevesti-mii.

genitiv-dativul singular articulat al unor substantive masculine (care, spre deosebire de cele
feminine, nu au un corespondent nearticulat n -i): naibii, popii. Numrul lor crete dac se
adaug substantivele la care forma cu -ii are variante de alt tip admise n norm: bdichii/bdici,
neichii/lui neica taichii/lui taica, vldicii/vldici/vldichii;
Pentru alte substantive, comune i proprii, nu sunt considerate literare variantele n -ii: se spune
corect papei, tatei/lui tata (nu papii, tatii); lui Oprea, lui Toma/ Duminica Tomei (nu Oprii,
Tomii).
pluralul nearticulat al substantivelor neutre terminate la singular n -iu: domenii, exerciii,
servicii, studii, sanatorii;
Unii vorbitori folosesc forme de plural n -ii i la alte substantive neutre terminate la singular n
consoan. Conform normelor actuale sunt corecte formele itinerar itinerare i orar orare,
laborator laboratoare.
nominativ-acuzativul masculin plural al pronumelor personale nsul, dnsul (nii, dnii), al
pronumelor i adjectivelor pronominale nehotrte unul, vreunul (unii, vreunii), al pronumelui
nehotrt altul (alii) i al pronumelui i adjectivului negativ niciunul (niciunii). Dintre acestea
numai alii are o form opus cu un i (adjectivul ali);
pluralul nearticulat al numeralului cardinal mii; nominativ-acuzativul masculin plural al
numeralelor ordinale nti, prim, secund, ter cu valoare substantival i cu valoare adjectival n

4
antepunere (ntii/primii, ntii/primii concureni); genitiv-dativul feminin singular al
numeralului ordinal nti n aceleai situaii (ntii zile);
persoana a 2-a singular a prezentului indicativ sau/i conjunctiv sau/i a imperativului pozitiv
la verbe, de diverse conjugri, cu tema n i vocalic: apropii, scrii, tii; fii;
infinitivul prezent i persoana a 3-a singular a perfectului simplu la verbele de conjugarea a
IV-a cu tema n i: prii, pustii, sfii;
persoana 1 singular la perfectul simplu al verbelor de conjugarea a IV-a cu infinitivul n i i
tema n consoan: citii, iubii, venii sau n orice vocal afar de i: cii, hrii, ndoii, suii (dar
sfiii);
persoana 1 singular (omonim cu a 2-a singular) a prezentului indicativ i conjunctiv la verbe
de conjugarea I cu tema n i vocalic: apropii, njunghii, mnii, sperii etc.
c. Se scrie numai iii la:
nominativ-acuzativul plural articulat al substantivelor i adjectivelor masculine cu singularul
n -iu: fiii, cafegiii, auriii, propriii, al substantivului copil (copiii) i al adjectivului rou (roiii);
persoana 1 singular la perfectul simplu al verbelor de conjugarea a IV-a cu tema n i: priii,
pustiii, sfiii.
OBS. Greeli de scriere se produc n ambele direcii: pe de o parte, se ntlnete notarea
unui i n minus (i n loc de ii, respectiv ii n loc de iii) i, mai rar, chiar a doi i n minus (i n loc de
iii), iar, pe de alta, scrierea unui i n plus (de obicei ii n loc de i). Cele mai frecvente sunt
notaiile n minus, dar destul de des apare i greeala opus scrierea unui i superfluu ,
explicabil prin hipercorectitudine. Ambele tipuri de greeli afecteaz n special opoziia de
articulare la substantive i la adjective sau la cuvinte cu valori nrudite: absena unui i face ca o
form articulat s fie interpretat drept nearticulat i, invers, un i n plus d unei forme
nearticulate aspectul fals al uneia articulate. Pronunarea singur nu ajut totdeauna orientarea
scrierii, nu numai pentru c distinciile nu sunt clare, ci i pentru c o anumit particularitate
fonetic a articulrii, anume faptul c i nevocalic de la formele nearticulate devine vocalic la cele
articulate ([ero] [eroi], [r] [ri]), poate induce n eroare, atrgnd neglijarea
fonetic i grafic a articolului propriu-zis.
Pentru a distinge cele dou situaii atunci cnd pronunarea nu ofer un reper suficient de
clar este util folosirea unor contexte minimale cu rol diagnostic i a unor probe de substituie:
pentru masculin plural contextul aceti, doi sau muli + substantiv nearticulat fa de
substantiv articulat + acetia, amndoi sau toi, respectiv amndoi sau toi + substantiv
articulat: aceti (doi, muli) biei bieii acetia (amndoi, toi) sau amndoi (toi) bieii i
substituirea cu femininul corespunztor aceste/dou/multe fete fetele acestea/amndou/toate
sau amndou/toate fetele; contextul substantiv nearticulat + genitiv sau adjectiv posesiv cu
articolul al fa de substantiv articulat + genitiv sau adjectiv posesiv fr al: biei ai mei/ai
mamei bieii mei/mamei; substituirea cu singularul sau/i cu femininul corespunztor i
variaia topicii: biei triti cu biat trist sau cu fete triste, dar bieii triti cu biatul trist sau cu
fetele triste, iar tritii biei cu tristul biat sau cu trista fat; testarea existenei unui al doilea i,
articol, prin substituirea lui cu forma de genitiv-dativ plural a articolului hotrt enclitic: biei||i
biei||lor;
pentru genitiv-dativul singular feminin contextul acestei, acelei sau unei + substantiv
nearticulat fa de substantiv articulat + acesteia, aceleia; acestei/acelei/unei ri rii
acesteia/aceleia i substituirea cu un sinonim masculin-neutru: acestui/acelui/unui inut
inutului acestuia/ aceluia; identitatea cu pluralul la formele nearticulate: (unei) ri bogate =
(multe) ri bogate i nonidentitatea formelor articulate rii bogate rilor bogate;

5
substituirea cu un sinonim de alt gen i variaia topicii: unei ri mari cu unui inut mare, dar
rii (celei) mari cu inutului (celui) mare, iar marii ri cu marelui inut; testarea existenei unui
al doilea i, articol, prin substituirea lui cu formele de plural ale articolului hotrt enclitic: ri||i
ri||le, ri||lor.
La pluralul substantivelor i adjectivelor masculine terminate la singular n
consoan + r sau l + u (de tipul arbitru, astru, cafru, codru, cuscru, litru, membru, metru,
ministru, socru, respectiv acru, albastru, aspru, negru, amplu, dublu, multiplu, simplu, suplu)
se fac, poate, cele mai multe confuzii ntre formele articulate i cele nearticulate ntruct aici
distincia este mai puin clar n pronunare, numrul de silabe fiind acelai. n scris cele dou
serii de forme trebuie marcate deosebit: nearticulat membri articulat membrii, ca elevi
elevii. Grafii ca aceti/unii/doi membrii, toi/amndoi membri, membri comisiei, ochi/ochii
albatrii sau albatri ti ochi sunt greite prin neconcordana formelor n i sau ii cu contextele n
care apar (se scrie corect aceti/unii/doi membri, toi/amndoi membrii, membrii comisiei,
ochi/ochii albatri, albatrii ti ochi).
Scrierea cu un i n plus apare frecvent i la pronumele i adjectivele posesive cu structur
fonetic asemntoare (ai) notri, (ai) votri (scrise greit notrii, votrii). De reinut c
posesivele nu sunt articulabile cu articolul enclitic i n consecin nu trebuie s aib
niciodat doi i, dup cum nu au nici -l la singular.
De asemenea, se fac numeroase confuzii ntre formele articulate i cele nearticulate la
pluralul substantivelor i adjectivelor masculine terminate n -iu, al substantivului copil i al
adjectivului rou. Grafii ca aceti/unii/doi copiii (n loc de copii), toi/amndoi copii (n loc de
copiii), fii mei (n loc de fiii), prinii propri (n loc de proprii) i proprii sau chiar propri
prini (n loc de propriii) nu respect condiiile elementare ale concordanei formelor
morfologice cu contextul sintactic. Scrierea articolului i este obligatorie n toate situaiile,
inclusiv atunci cnd avem a face cu un substantiv sau adjectiv la care se ataeaz o form
pronominal conjunct de dativ, de exemplu: n ochii-mi, propriii-mi fii, sau cnd se produc
contrageri accidentale de tipul ochii-aceia, Copiii-ar mnca; n asemenea situaii dup
cratim poate aprea i un al patrulea i, complet inexistent n pronunare: propriii-i fii.
O situaie aparte este aceea a mbinrilor de tipul nevesti-sii, n care articularea este
marcat, pentru ntregul grup nominal, la adjectivul posesiv conjunct.
La verb cele mai multe greeli de scriere se ntlnesc la formele monosilabice ale
verbelor cu mare frecven a fi, a scrie, a ti, a ine i a veni. Grafia scri nu are nici o acoperire
n limba literar (ea poate nota numai o variant regional de infinitiv, nu i persoana a 2-a sg.
ind. i conj. prez., care se noteaz scrii). Grafiile i i vi nu sunt corecte dect pentru formele
pronominale de dativ, nu i pentru formele verbale ii, vii. Grafia ti este corect pentru
infinitiv (a ti) i pentru formele compuse cu el (voi ti, a ti, nu ti), dar este incorect
pentru persoana a 2-a sg. a prezentului indicativ i conjunctiv: corect se scrie s tii (nu s
ti). Tot astfel, grafia fi este corect pentru infinitiv (a fi) i pentru multele forme compuse cu
el (voi fi, a fi, nu fi; va fi aflat, ar fi aflat, s fi aflat, va fi aflnd, a fi aflat), dar incorect
pentru persoana a 2-a singular a conjunctivului prezent i a imperativului pozitiv, la care
corect este scrierea cu doi i: atenie deci la distinciile dintre s fii sntos (conjunctiv
prezent) i s fi mers (conjunctiv perfect), chiar s fii ludat (conjunctiv prezent diateza
pasiv) i s fi ludat (conjunctiv perfect diateza activ), precum i dintre fii vesel!
(imperativ pozitiv) i nu fi trist! (imperativ negativ). La persoana 1 i a 2-a singular a
prezentului indicativ i conjunctiv se produc greeli de scriere, relativ rar, cu un i n minus la
verbele de conjugarea I cu tema n i vocal (apropi, zgri i, mai ales, njunghi n loc de
apropii, zgrii, njunghii). Mai des apare greeala invers, scrierea cu un i n plus, la persoana a

6
2-a singular a prezentului indicativ i conjunctiv la verbele afla, intra, sufla, umbla, umfla,
umple; corect se scrie afli, intri (nu aflii, intrii etc.). Se greete de asemenea la scrierea
formelor de perfect simplu, puin familiare celor mai muli vorbitori. Greelile afecteaz, la
conjugarea a IV-a, distincia dintre persoana 1 sg. i a 3-a sg. (aceasta din urm egal cu
infinitivul); se scrie corect eu sosii, dar el sosi (i a sosi), eu m sfiii, dar el se sfii (i a se sfii).
La formele nearticulate de plural i de genitiv-dativ singular ale substantivelor i
adjectivelor feminine greelile de (pronunare i) scriere duc la confuzia unor tipuri morfologice.
Grafii ca rochi, unghi i, invers, mingii, ridichii nu sunt literare; mai mult, ele nu au acoperire
fonetic dect prin raportare la variantele neliterare de nominativ-acuzativ singular roche, unghe,
respectiv mingie, ridichie. Grafia roi este literar pentru m. pl. de la participiul ros; ea
corespunde unei realiti fonetice i cnd noteaz varianta nvechit i regional de m. pl. a
adjectivului rou (m. sg. ro, f. sg. ro, pl. roe), nu ns i cnd reprezint o ncercare de notare
a formei literare de pl. a acestui adjectiv sau a pluralului substantivului roie.
n interiorul cuvintelor, la ntlnirea dintre rdcin sau tema lexical cu un afix
(flexionar sau derivativ) ori cu un element de compunere, problema alegerii se pune
numai ntre i i ii.
Secvena fonetic i grafic ii este corect numai atunci cnd:
un prefix sau element de compunere terminat n i se combin cu o tem (cuvnt
sau element de compunere) care ncepe cu i;
cnd un sufix sau element de compunere cu i iniial se combin cu o tem (cuvnt
sau element de compunere) terminat n i;
a. Se scrie ii n:
derivatele cu prefixele anti- (antiimperialist, antiinfecios, antiinflamator, antiinsulin,
antiintelectualist, antiistorism), arhi- (arhiinteresant), peri- (periintestinal);
compusele cu elemente ca di- (diiamb), mini- (miniinterviu), poli- (poliizopren), semi(semiindustrializa, semiinternat), toxi- (toxiinfecie), n principiu i cele cu bi-, maxi-, pluri- etc.;
Meninerea celor doi i n pronunare i n scriere nu este totui general. Exist i cteva formaii prefixale
cu un singur i, explicabile fie prin contragerea celor doi i originari, fie prin elidarea vocalei finale a prefixului; de
exemplu, termenul medical antinion < anti- + inion (pentru varianta ant- cf. antarctic, antepileptic), arhierarh (cf.
ierarh) i arhiereu (cf. protoiereu). Scrierea concord totdeauna cu pronunarea.

derivatele cu sufixele -icios (sfiicios), -iciune (sfiiciune), -ime (miime), -in (cuviin, fiin,
tiin), -ioar (iioar, miioar, viioar), -itor (pustiitor, iitor, scriitor, viitor), -itur
(scriitur, viitur) de la cuvinte cu tema n i vocal i, bineneles, derivatele i compusele acestor
derivate (cuviincios, ncuviina,
necuviin; fiina i nfiina, contiin i contiincios, ntiina, netiin; lociitor);
Substantivul fiic se scrie corect cu ii indiferent dac etimologia just este nvechitul fie fiic + sufixul
-ic sau nvechitul fii fiu + sufixul -c.

formele de gerunziu, cu sufixul -ind, ale verbelor de conjugarea I i a IV-a cu tema n i vocal:
apropiind, calchiind, fiind (i fiindc), njunghiind, machiind, mniind, priind, pustiind, scriind,
sfiind, tiind, trunchiind, zgriind;
b. Se scrie ns i n:
formele flexionare ale tuturor cuvintelor cu tema n i n care afixul este a, e, u sau ncepe cu
aceste vocale: ie ia (nu iie, iia); apropie, apropiem, apropiat; sfiesc i sfia, sfiasc (nu sfiiesc,
sfiia, sfiiasc); nfiez; tiu;

7
derivatele cuvintelor cu tema n i n care afixul ncepe cu alt vocal dect i: fiesc, fiasc, fiu,
nfia; prielnic; pustietate; sfial, sfielnic, sfios; zgrieci;
derivatele de la cuvinte a cror tem nu se termin n i vocal. De reinut c se scrie corect i n
substantivele cunotin, recunotin i n verbul ncunotina, n care sufixul -in este ataat la
o tem consonantic (cunoat-; cf. cerin, credin, putin, edin), spre deosebire de tiin,
contiin i ntiina, la care tema n i justific pronunarea i scrierea cu ii; de la numeralul mie
derivatul cu sufixul -ime are doi i (miime), pe cnd de la doi i trei derivatele cu acelai sufix sunt
doime, treime;
gerunziul verbelor de conjugarea I i a IV-a cu tema n i nevocalic se scrie corect deochind,
despduchind, mperechind, ngenunchind, nmnunchind, muind, tind, urechind, veghind,
biruind, chinuind, nvechind, suind, zbughind.
OBS. i n interiorul cuvintelor se produc greeli de pronunare i de scriere n ambele
direcii. Cele mai numeroase se ntlnesc la derivatele cu sufixul -in (pe de o parte, grafii ca
fin, contin, ntinez, iar, pe de alta, grafiile cunotiin i ncunotiina) i la formele de
gerunziu (att grafii ca apropind, find, ct i, mai rar, muiind, tiind; se confund n special
tipurile flexionare cu infinitivul n -chea, -ghea i -chia, -ghia, scriindu-se la fel de greit
ngenunchiind, urechiind, veghiind i calchind, njunghind, machind, trunchind).
n anumite situaii puin numeroase alegerea ntre i i ii, eventual i iii, nu are
legtur cu gramatica.
a. n cteva interjecii se poate scrie att i, ct i ii sau chiar iii, repetarea literei fiind un mijloc
de marcare a lungirii vocalei n cauz: i/ii/iii, di/dii, pfi/pfii etc.
b. Tot un mijloc de redare a lungirii vocalei i ntr-o pronunare marcat de afectivitate este
scrierea ocazional cu doi sau mai muli i n interiorul rdcinii cuvintelor. De exemplu: miiic de
tot!
c. Numele propriu Isus se poate scrie cu un singur i iniial sau cu doi i (Isus/Iisus).
d. Numele proprii de origine slav romneti i strine n -schi se scriu cu un singur i final,
chiar dac n limbile originare numele respectiv are finala -ii. De exemplu: Baraschi,
Macedonski, Malinschi; Dostoievski, Ostrovski.
4. Uneori se pune problema alegerii ntre scrierea cu un singur i i cea cu doi i separai/legai prin
cratim.
Secvena grafic i-i (i ii-i) se ntlnete n urmtoarele situaii:
i pronume (n dativ) + i pronume (n acuzativ): i-i dau (i mi-i in etc.);
i pronume (n dativ) + i verb: i-i foame (i mi-i foame etc.);
finala unei conjuncii + i pronume (n dativ sau acuzativ): ci-i vd i-i aud, i-i dau sau
+ i verb: i-i bine;
finala unui substantiv sau adjectiv (i pri de vorbire echivalente) + i verb: cu bani-i
bine
sau finala unui substantiv sau adjectiv (i pri de vorbire echivalente) + i pronume:
ochii-i rd, prinii-i dau bani, dnii-i vd;
finala unui verb + i pronume (n dativ sau acuzativ): auzii-i, dai-i;
finala unui adverb + i verb: aci-i bine, aici-i bine;
n asemenea secvene se produc greeli de scriere nu numai n privina cratimei, ci i a
numrului de i. n poziie neaccentuat cei doi i din mbinarea i-i pron. + pron. sau pron. + vb. se
confund n unul singur n pronunare i de aceea se poate ajunge la grafii greite ca i dau sau i
foame.

8
Secvena neaccentuat ii-i (din ochii-i..., prinii-i...) se pronun fie ca diftong, fie ca
o singur vocal, niciodat ca o secven de trei sunete distincte, ceea ce explic frecvena
grafiilor care omit un i; tot astfel, secvena neaccentuat iii-i (din propriii-i copii sau copiii-i
vd) nu se pronun cu patru sunete distincte, de unde i aici grafiile curente cu omiterea unui
i. Acel i omis poate s fie din finalul cuvntului care preced cratima, deci articolul acestuia (n
grafii de tipul ochi-i rd, prini-i dau, proprii-i copii, copii-i vd etc., pentru care vezi i 1), sau
poate s fie i conjunct, n grafii ca ochii rd pentru ochii-i rd sau propriii copii pentru propriii-i
copii.
5. Omiterea unui i poate avea loc i la ntlnirea a doi i (cu valoare de semiconsoane) din cuvinte
diferite ntre care nu se folosete cratima. Este cazul mbinrilor:
(-)lui, (-)ei, cui + i-a (pron. + vb.): lui i-a dat;
(-)lui, (-)ei, cui + i-e (pron. + vb.): cui i-e foame;
(-)lui, (-)ei, cui + i-i (pron. + pron.): ei i-i dau;
Ele ajung s fie scrise greit lui a dat, cui e foame din cauza faptului c n pronunare cele dou
semivocale [] se confund cu una singur.

Evaluare