Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DIDACTIC

Inst. Elena Caraiman


Liceul cu Program
Sportiv Roman
Disciplina: Limba i literatura romn
Unitatea de nvare: Povestirea oral dup planul de idei
Tema: Familia
Coninutul:
copiilor)

,,Rugciune

pentru

prini

(din

folclorul

Tipul lecie : dobndire de cunotine


Obiective de referin: 2.3.s integreze cuvintele noi ntro serie de enunuri proprii ;
3.1.s desprind informaii de detaliu dintr-un text citit ;
3.2.s sesizeze semnificaia cuvintelor n
funcie de un context dat ;
3.5.s citeasc fluent i expresiv texte
cunoscute.
Obiectivul fundamental: exersarea capacitilor de citire
corect, contient, fluent i expresiv a unui text literar n
versuri, n scopul receptrii
structurii i mesajului acestuia, a mbogirii vocabularului
Obiective operaionale :
A.Cognitive
Pe parcursul i la sfritul leciei, elevii vor fi capabili :
OC1 s citeasc corect, contient, fluent i expresiv textul
(OBIECTIV DE INIIERE)
Nivel minimal citirea n ritm propriu, cu rostirea clar a
fiecrui cuvnt;
Nivel mediu reglarea vocii, respiraiei i vitezei proprii,
cerute de coninut ;
Nivel maximal folosirea corect a accentului i a intonaiei
impus de semnele de punctuaie.

OC2 s explice cuvintele noi ntlnite n poezie (OBIECTIV


DE EXERSARE)
Nivel minimal identificarea cuvintelor noi n poezie ;
Nivel mediu explicarea cuvintelor prin raportare la context
sau utiliznd dicionarele ;
Nivel maximal integrarea cuvintelor noi n enunuri proprii.
OC3 s recepteze structura i mesajul textului literar n
versuri (OBIECTIV DE TRANSFER).
Nivel minimal recunoaterea structurii textului ;
Nivel mediu identificarea
imaginile-simbol ;

elementelor

sugerate

prin

Nivel maximal desprinderea sentimentelor transmise.


B. Psiho-motrice
OM1 s mnuiasc atent i corect instrumentele de lucru ;
OM2 s foileteze cartea i caietul n condiii de igien i
securitate.
C. Afective
OA1 vor ptrunde afectiv i spiritual n atmosfera de
rugciune ;
OA2 vor aprecia sentimentele profunde dintre copii i
prini.
Resurse :
A.Bibliografice:
1.oficiale: - Curriculum Naional. Programe
colare
pentru
nvmntul
primar
,
Bucureti, 1998 ;
-Pdureanu V, Norel M., ,,Limba i
literatura romn Manual pentru
clasa
a
III-a,
Editura
Aramis,
Bucureti, 2004.
2.pedagogice: - Cerghit I., Radu I.T., Popescu
E., Vlsceanu L., Didactica, manual pentru
clasa a X-a, coli normale, Editura

Didactic i Pedagogic, Bucureti,


1991.
3.metodico-didactice: - Elena Mioi, Mariana
Volintiru, Metodica predrii limbii i literaturii
romne n nvmntul primar,
Editura Fundaiei Humanitas, Bucureti, 2001

Carmen Iordchescu, S dezlegm


tainele textelor literare .Clasa a III a,
Editura Carminis, Piteti

Pdureanu V, Norel M., ,,Limba i


literatura romn - Clasa a III-a Ghidul
nvtorului, Editura Aramis, Bucureti,
2002

B.Metodologice:
1.strategia
semialgoritmic

didactic:

inductiv,

2.metode i procedee: citirea explicativ,


conversaia euristic, explicaia, exerciiul,
problematizarea
3.forme de organizare: frontal, individual
4.mijloace
didactice:
manual,
plane,
fotografii, tabl, dicionare, caiete, manual.
C.Temporale: 45 minute
SCENARIUL DIDACTIC

Obi
Evenimentel
ec- Activitatea nvtoarei i a elevilor
e leciei
tive

Metode
i
proced
e

I.Captarea
ateniei

Exerciiu
de recitar

(2 minute)

OA1 Recit poezia ,,O cas minunat, de


J.M.Clavizo (11 ani) din Columbia:
Ce bine-ar fi s fie n lume, undeva,
O cas-ncptoare n care-ar fi s stea

Toi copilaii lumii, ci sunt pe strzi mnai


De-o soart
dezbrcai.

rea

umble

flmnzi

Aici, avnd de toate, ei ar uita de chin


i minunata cas le-ar fi la toi cmin.
N-ar mai dormi nici unul afar sub un zid,
La mas fiecare ar fi s aib-un blid,
Iar dup cin, lapte fierbinte bnd din ceti,
n perne-ar fi s-adoarm pe-o carte cu poveti!
II. Enunarea
obiectivelor
(1minut)

OA1

Li se comunic elevilor scopul leciei i


obiectivele urmrite.

III.
OA1 Se discut pe baza poeziei, evideniindu-se
Actualizarea
rolul unui cmin, al familiei n viaa oricrui
OM
1
cunotinelor
copil. Se analizeaz relaiile din cadul familiei
(2 minute) OA2 pe baza unor fotografii, portrete.

Convers
ia

Convers
ia

Recitarea model a poeziei.

Explicarea faptului c poezia nu are un autor Exercii


IV.Prezentarea
cunoscut, ci este din folclorul copiilor, adic Explica
op-tim a
face parte din categoria creaiilor oamenilor
a
coninutului OA1 din popor (alturi de poezii, basme, cntece,
(3 minute)
dansuri, picturi, esturi), transmise prin viu Conver
ia
grai de la prini la copii i culese i publicate
euristic
de iubitorii de literatur, scriitori.
V. Dirijarea
nvrii
(14 minute)

Se pun cteva ntrebri pentru a verifica dac Convers


elevii au neles coninutul leciei:
ia
euristic
-Pentru cine se roag copilul ?

OC1 -Ce-l roag el pe Dumnezeu ? De ce ?


Exercii
OA1 Se cere copiilor s citeasc individual poezia,
cu
sarcina
de
a
sublinia
cuvintele
OC2 necunoscute.
Problem
OM2 Elevii reiau citirea cu voce tare, pe strofe. Din ti-zare

fiecare strof se extrag i se explic expresii,


cuvinte.
Exemple:
-trudesc = muncesc din greu, lucreaz;

Citirea
explicativ

-ndurate = ndurtorule = aici: plin de mil;


-har = aici: putere sfnt;

Explica
-a izbvi = a scpa (de ceva ru), a salva, a
a
OC3 mntui.
Exercii
Se
citete
poezia
n
lan,
n
tafet,
selectiv
OC1
Conver
(versurile n care copilul i exprim fericirea
ia
OA2
da a-i simi prinii aproape, versurile care
exprim dorinele copilului n ceea ce i
privete pe prinii si)

Se explic parial ortogramele i punctuaia


textului (i-ne-i, f-le, scrierea cu majuscul a
OC1 cuvintelor Doamne, Tu n interiorul
Exercii
propoziiei, utilizarea virgulei i a semnului
VI. Obinerea
Explica
exclamrii)
performanei
a
Elevii vor transcrie pe caiete versurile care
(9 minute)
OC3 exprim dorinele copilului n ce-i privete pe
prinii lui, pentru care se roag la bunul Exercii
OM2
Dumnezeu.
Vor memora prima strof.
VII. FeedbackSe propune elevilor s formuleze i s
ul
OA1
rspund la ntrebri referitoare la text.
(3 minute)

Exercii

Conver
ia

VIII. Evaluarea OC2 Elevii alctuiesc enunuri cu termenii trudesc, Exercii


performanei OM1 izbvete, har. Gsesc antonimele cuvintelor:
bine, sntate, fericit, a se bucura, ndurat, a
(8 minute)
iubi.
Nivel minimal (S) Alctuii cel puin o
propoziie i gsii cel puin dou cuvinte cu
sens opus.
Nivel mediu (B)

Alctuii cel puin dou

propoziii corecte i gsii cel puin patru


cuvinte cu sens opus.
Nivel maximal (F.b.) Alctuii propoziii corecte
cu toate cuvintele date i gsii toate
antonimele cerute.

IX. Retenia
(2 minute)

Se citete integral poezia. Se dicut despre


OC1 rolul lui Dumnezeu n viaa oamenilor i se
OA1 rezolv ex.5/pagina 43:
OM2
OA2

Convers
ia

Marcheaz sentimentele pe care copilul


Exercii
le are fa de prinii si: dragoste, mil,
dispre, respect, admiraie, recunotin.

A.Intern

X. Transferul
(1 minut)

Li se indic elevilor tema pentru acas: ex.4 /


pagina 42 din culegere i scrierea a trei
Convers
proverbe despre prini.
ia
B.Extern
euristic
Li se recomand elevilor citirea altor rugciuni:
,,ngeraul, ,,Rugciunea prinilor pentru
copii.

S-ar putea să vă placă și