Sunteți pe pagina 1din 4

PROKURORI I PRGJITHSHM

Nr. _______Prot Tiran m __.__.2017

Lnda: Informacion mbi revokimin e vizave amerikane pr disa prokuror

Drejtuar: SH.T.Z. Bujar NISHANI

President i Republiks

Z. Ilir META

Kryetar i Kuvendit

T I R AN

T nderuar Zotrinj,
Ju informoj se Prokuroria e Prgjithshme e Republikes gjendet gjat ditve t fundit nn nj
presion t hapur nga ana e Ambasads s Shteteve t Bashkuara t Ameriks n Shqipri.
Nprmjet nj lvizje aspak diplomatike, Prokurorit t Prgjithshm, i sht anulluar viza
diplomatike, si edhe disa prokurorve t lart ju jan anulluar gjithashtu vizat e dhna nga kjo
ambasad konform rregullave t parashikuara nga ligjet e ktij shteti.
N vlersimin e Prokuroris s Prgjithshme, kjo lvizje, pr t ciln ritheksojm q sht aspak
diplomatike, ka disa arsye, t cilat lidhen me qndrime dhe prfitime personale t Ambasadorit t
SHBA n Tiran, z. Donald Lu.
Pak jav m par, Ambasada e SHBA n Tiran njoftoi Prokurorin e Prgjithshm se sht
anulluar viza diplomatike e tij dhe e bashkshortes s tij. Si shkak pr kt veprim trsisht n
kundrshtim me frymn e bashkpunimit, ka shrbyer nj udhtim pr arsye shndetsore n
SHBA, i bashkshortes s Prokurorit t Prgjithshm.
Ky veprim i Ambasadorit Lu sht vijim i sjelljeve shantazhuese q ai ka prezantuar ndaj
institucionit t Prokuroris s Prgjithshme.
Prej kohsh, z. Lu, duke u prezantuar si nxits i Reforms n Drejtsi n Shqipri, ka krkuar me
presion q Prokuroria e Prgjithshme t mbaj qndrime hapur pro pakets ligjore, edhe n ato
raste kur projektet ligjore, si ka rezultuar m pas nga Opinioni i Komisionit t Venecias, kan

________________________________________________________________________________________________________
Adresa: Rr Qemal Stafa Nr.1, Tiran website: www.pp.gov.al
qen trsisht n kundrshtim me normat kushtetuese, si edhe me respektimin e t drejtave t
njeriut.
N komunikimet zyrtare dhe informale, Ambasadori Lu ia ka br t qart Prokurorit t
Prgjithshm se, nse nuk do t mbronte publikisht ndryshimet ligjore, do t kishte pasoja
personale dhe institucionale.
Gjithashtu, Ambasadori Lu, n m shum se njher, ka ushtruar presion ndaj Prokuroris s
Prgjithshme pr t mos vijuar hetimet ndaj disa kompanive, pr t cilat kan ekzistuar dyshimet
se kan shkelur ligjet shqiptare.
Rasti m flagrant, i cili sht i dokumentuar me shkres zyrtare, i bere publik edhe ne media, i
referohet ndrhyrjes s drejtprdrejt t Ambasadorit t SHBA n Tiran, n hetimin q
Prokuroria e Rrethit Gjyqsor Fier nisi ndaj kompanis s nafts Bankers Petroleum. Kjo
kompani akuzohej nga mediat dhe banort e zons ku ushtron aktivitetin se u kishte sjell dme
t pariparueshme n pasurit dhe shndetin e tyre. Pr kt rast, Ambasadori Lu ka krkuar, n
kundrshtim me do lloj komunikimi diplomatik dhe ligjor, q hetimi t mos vijonte, pasi pasojat
do t godisnin n mnyr t drejtprdrejt Prokurorin e Prgjithshm.

T nderuar zotrinj,

Ambasada e SHBA n Tiran i ka revokuar vizn, ndr t tjerve, edhe Drejtorit t


Marrdhnieve Juridiksionale me Jasht, njkohsisht edhe drejtues i Sektorit t
Dekriminalizimit n Prokurorin e Prgjithshme.
Drejtori, i vetmi prokuror magjistrat n Prokurorin e Prgjithshme, ka mbajtur qndrime
thellsisht profesionale sa i prket pakets ligjore t Reforms n Drejtsi, si edhe ka shprehur
opinione pr disa problematika n prani t Ambasadorit Amerikan n Tiran, si edhe ekspertve
t tjer vendas dhe t huaj.
Prokuroria e Prgjithshme vlerson se edhe veprimi aspak diplomatik ndaj prokurorve sht nj
reagim ndaj qndrimeve parimore t tyre, t cilat nuk prkonin plotsisht me projektet ligjore t
mbrojtura nga Ambasadori dhe disa prej ekspertve t tjer, vendas apo t huaj.
Prokurori n fjal, sht nj ndr zyrtart m t rndsishm t Prokuroris Shqiptare, sa i prket
bashkpunimit ndrkombtar, sidomos n luftn kundr terrorizmit global dhe krimit t
organizuar trans-nacional.
Gjithashtu n drejtim t strukturs shum t rndsishme t Dekriminalizimit n Prokurorin e
Prgjithshme, e cila tashm ka nisur t jap rezultate konkrete n prjashtimin t disa deputetve
nga Kuvendi i Shqipris, si edhe t zyrtarve t lart nga administrata shtetrore, t cilt
rezultojn t prfshir n veprimtarin e krimit t organizuar brenda dhe jasht territorit t
Republiks s Shqipris. Kjo struktur po vijon me veprimet e saj dhe rezultatet do t prekin
edhe deputet t tjer t Kuvendit t Shqipris, kryesisht persona t cilt Ambasadori Amerikan
n Tiran i ka shantazhuar publikisht dhe privatisht pr t siguruar vota parlamentare pr kalimin
n parlament t projektit t mbshtetur prej tij pr Reformn n Drejtsi, ku, mesazhe telefonike
t drguara nga kjo Ambasad, jan br publike edhe n media.
Ju informojm gjithashtu se prfaqsuesi i Prokuroris s Prgjithshme ishte kandidatur dhe
tashm sht zgjedhur si antar i Kshillit t Emrimeve n Drejtsi (KED). Nj dit para
hedhjes s shortit nga Kuvendi i Shqipris pr przgjedhjen e antarve t KED, pr shkak t
________________________________________________________________________________________________________
Adresa: Rr Qemal Stafa Nr.1, Tiran website: www.pp.gov.al
mungess s konkurencs, kandidati i vetm pr antarin nga Prokuroria e Prgjithshme n kt
struktur, thirret me urgjenc nga konsulli n Ambasadn e Shteteve t Bashkuara t Ameriks.
Prokurori gjendej n nj takim t IPA 2014, Rrjetit t Prokurorve t Ballkanit, i cili zhvillohej
n Gjermani dhe u detyrua t rikthehej me urgjenc, duke vlersuar se, pr shkak t pozicionit t
si Drejtor i Marrdhnieve Juridiksionale me Jasht, mund t ishin tem diskutimi shtje me
rndsi ndrkombtare, prfshir edhe terrorizmin.
N takimin n Ambasadn Amerikane, Prokurori uditrisht, nuk u prit nga konsulli, por nga nj
tjetr punonjs, i cili, pa dhn asnj shpjegim, i komunikoi asaj vendimin pr revokimin e vizs
amerikane.
Fakti q Prokuroi u krkua me urgjenc n Ambasadn Amerikane, vetm nj dit para hedhjes
s shortit pr przgjedhjen e antarve t Kshillit t Emrimeve n Drejtsi, vlersohet si nj
manovr aspak diplomatike, pr t ushtruar shantazh ndaj prfaqsuesit t Prokuroris, por edhe
institucionit t Prokuroris s Prgjithshme, pr interesa t segmenteve t caktuara politike q
synojn kapjen e institucioneve t drejtsis.

N vijim, Ju informojm gjithashtu, se Ambasada Amerikane n Tiran u ka revokuar vizn edhe


disa zyrtarve t tjer t lart t Prokuroris, t cilt kan nn hetim persona me pushtet n
Shqipri, t cilt njihen publikisht si faktor bashkpunues t Ambasadorit Amerikan n Tiran,
z. Donald Lu.

Kta persona, t cilt gzojn mbshtetjen e Ambasadorit Amerikan, jan pjes e segmenteve t
caktuara t politiks, por q ka dyshime q jan t lidhur edhe me botn e krimit t organizuar, t
cilt po tentojn n do form pr t deligjitimuar, shantazhuar dhe paralizuar institucionin e
Prokuroris.

Kjo sjellje kundr institucionit t Prokuroris, e cila po agravohet edhe me ndrhyrjen aspak
diplomatike t Ambasadorit Lu, sht n vijim t sulmeve t hapura kundr t gjith trups s
prokurorve gjat dy viteve t fundit, koh n t ciln sht diskutuar mbi Reformn n Drejtsi.
Qndrimet e ditve t fundit t Ambasadori Lu, lidhur me revokimin e vizave, i shohim si
kundrvnie ndaj qndrimeve profesionale t trups s prokurorve ndaj drafteve ligjore pr
Reformn n Drejtsi, t mbrojtura nga Ambasadori Amerikan n Tiran.
Vlen t theksojm se, shum prej problematikave t prezantuara nga Prokuroria, u konsideruan t
tilla dhe u korrigjuan edhe nga Komisioni i Venecias, i cili u investua pr t dhn opinion nga
palt politik n Shqipri.
Pra, nuk hezitojm t shprehemi se, sjellja e Ambasadorit Amerikan n Tiran mund t
konsiderohet edhe si nj hakmarrje e tij personale pr qndrimet parimore t Prokuroris s
Prgjithshme.
Gjithashtu, nuk hezitojm t shprehemi se, kjo sjelle jo-diplomatike nga ana e Ambasadori Lu
sht rrjedhim i shantazheve t papranuara nga ana e Prokuroris lidhur me disa shtje konkrete
hetimi, pr t cilat dukshm ai ka pasur interesa thellsisht personale.

________________________________________________________________________________________________________
Adresa: Rr Qemal Stafa Nr.1, Tiran website: www.pp.gov.al
T nderuar zotrinj,

Prokuroria e Prgjithshme dhe Prokurori i Prgjithshm n veanti, Ju sigurojn se institucioni


do t vijoj t prmbush me korrektes maksimale detyrimet e saj q rrjedhin nga Kushtetuta e
Republiks s Shqipris dhe legjislacioni prkats.

Ju sigurojm se institucioni i Prokuroris nuk do t shantazhohet nga asnj faktor, vendas apo i
huaj, n prmbushjen e detyrimeve t saj kushtetuese dhe ligjore.

Institucioni yn sht i vetdijshm se, me afrimin e zgjedhjeve t prgjithshme parlamentare n


Shqipri, t cilat zhvillohen n Qershor 2017, segmente t ndryshme politike, t mbshtetur edhe
nga faktor t jashtm t lobuar, do t tentojn t ushtrojn presion ndaj Prokuroris dhe
Prokurorve t Republiks. Ju garantojm se do t merret do mas, pr aq sa i takon
institucionit, q t sigurohet vota e lir.

Prokuroria e Prgjithshme do t vijoj t ndjek me prparsi t veant zbatimin e ligjit Pr


Dekriminalizimin, me qllimin e vetm pr t siguruar pastrtin m t lart t Parlamentit dhe
Administrats Publike Shqiptare.

Gjithashtu, Prokuroria e Prgjithshme do t vijoj t mbshtes zbatimin e Reforms n Drejtsi,


larg do presioni e shantazhi q synon deformimin dhe kapjen e institucioneve t drejtsis.

Duke Ju falenderuar pr mirkuptimin Tuaj,

PROKURORI I PRGJITHSHM
ADRIATIK LLALLA

________________________________________________________________________________________________________
Adresa: Rr Qemal Stafa Nr.1, Tiran website: www.pp.gov.al