Documente Academic
Documente Profesional
Documente Cultură
Studiu de
fezabilitate
fcut.
2. Evideniai costul investiiei i precizai sursele de finanare.
3. Previzionai indicatorii cu caracter general.
4. Propunei trei varinte de proiect de investiii pentru ideea de
afaceri.
5. Calculai indicatorii statici de fundamentare a eficienei
economice a investiiilor.
6. Calculai indicatorii imobilizrilor tiind c fondurile se
de investiii.
10. Concluzii. Motivai importana ideii de afaceri innovative
(I )
-anul 1 - 300 100
-anul 2 100 150 200
-anul 3 300 250 -
2. Capacitatea Kg 200 250 170
anual de
producie
h
(q )
3. Valoarea Milioane lei 800 1200 700
produciei
h h
(Q =V )
4. Cheltuieli Milioane lei 300 400 350
anuale de
producie
(Ch)
5. Durata de Ani 5 5 5
funcionare
(D)
6. Profitul Milioane Lei 500 800 350
(Ph)
7. Profitul Milioane Lei 2500 4000 1750
Total (Pt)
8. Durata de Ani 3 3 2
realizare (d)
5.Calculai indicatorii statici de fundamentare a
eficienei economice a investiiilor.
It
qh
s=
400mil.lei
1 200kg
s = = 2 lei/kg
700mil.lei
2 250kg
s = = 2,8 lei/kg
300mil.lei
3 170kg.
s = = 1,76 lei/kg
It
Qh
s =
400mil.lei
'
1 800mil.lei
s = = 0,5 lei investii/ 1 leu producie obinut
700mil.lei
'
2 1200mil.lei
s = = 0,58 lei investii/ 1 leu producie obinut
300mil.lei
'
3 700mil.lei
s = = 0,43 lei investii/ 1 leu producie obinut
It
Ph
T=
400mil.lei
1 500mil.lei
T = = 0,8 ani
700mil.lei
2 800mil.lei
T = = 0,87 ani
300mil.lei
3 350mil.lei
T = = 0,86ani
Ph
It
e=
500mil.lei
1 400mil.lei
e = = 1,25 lei profit anual/ 1 leu investit
800mil.lei
2 700mil.lei
e = = 1,14 lei profit anual/ 1 leu investit
350mil.lei
3 300mil.lei
e = = 1,17 lei profit anual/ 1 leu investit
K = It + Ch x D
1
K = 400 + 300 x 5 = 1900 mil. Lei efort total
2
K = 700 + 400 x 5 = 2700 mil. Lei efort total
3
K = 300 + 350 x 5 = 2050 mil. Lei efort total
1900mil.lei
1 200 5kg
k = = 1.900 lei efort total/kg
2700mil.lei
2 250 5kg
k = = 2.160 lei efort total/kg
1550mil.lei
3 170 5kg
k = = 1.820 lei efort total/kg
K
' Qh D
k =
1900mil.lei
'
1 800 5mil.lei
k = = 0,47 lei efort total/ 1 leu producie obinut
2700mil .lei
'2 1200 5mil .lei
k = = 0,45 lei efort total/ 1 leu producie obinut
1550mil.lei
'
3 700 5mil.lei
k = = 0,44 lei efort total/ 1 leu producie obinut
f) Randamentul economic al investiiei se calculeaz ca raport
ntre profitul total i capitalul investit. Indicatorul reflect o situaie cu att
mai convenabil, cu ct nivelul su va fi mai ridicat.
Ph
It
R= -1
2500mil.lei
1 400mil.lei
R = - 1 = 5,25 lei profit total/ 1 leu investit
4000mil.lei
2 700mil.lei
R = - 1 = 4,71 lei profit total/ 1 leu investit
1750mil.lei
3 300mil.lei
R = - 1 = 4,83 lei profit total/ 1 leu investit
anului (k=0).
i
I
h 1
h (d h k )
M =
1
M = 100 (3-2+0) + 300 (3-3+0) = 200 mil. Lei/ imobilizri totale
2
M = 300 (3-1+0) + 150 (3-2+0) + 250 (3-3+0) = 600+150=750 mil. Lei / imobilizri
totale
3
M = 100 (2-1+0) + 200 (2-2+0) = 100 mil. lei/ imobilizri totale
Mi
i qh
m =
200mil.lei
1 200kg.
m = = 1000 lei imobilizai/kg
750mil.lei
2 250kg.
m = = 3000 lei imobilizai/kg
100mil.lei
3 170kg.
m = = 588,23 lei imobilizai/kg
200mil.lei
'
1 800mil.lei
m = = 0,25 lei imobilizai/ la 1 leu producie obinut
750mil .lei
'
2 1200mil.lei
m = = 0,62 lei imobilizai/ la 1 leu producie obinut
100mil.lei
'
3 700mil.lei
m = = 0,14 lei imobilizai/ la 1 leu producie obinut
Mi
a di
m =
200mil.lei
a1
3
m = = 66,67 milioane imobilizai/an
750mil.lei
a2 3
m = = 250 milioane imobilizai/an
100mil.lei
a3 2
m = = 50 milioane imobilizai/an
d) Pierderi din imobilizri reflect efectul nerealizat ca urmare a
scoaterii din circuitul
i i
E =e M
i1
E = 200 mil lei x 1,25 = 250 mil.lei pierderi din imobilizri
i2
E = 750 mil lei x 1,14 = 855 mil.lei pierderi din imobilizri
i3
E = 100 mil lei 1,5 = 150 mil.lei pierderi din imobilizri.
Ei
qh
=
250mil.lei
1 200kg
= = 1250 lei pierderi/kg
855mil.lei
2 250kg
= = 3420 lei pierderi/kg
150mil.lei
3 170kg
= = 882,35 lei pierderi/kg
Ei
' Qh
=
250mil.lei
'
1 800mil.lei
= = 0,31 lei pierderi/ 1 leu producie obinut
855mil.lei
'
2 1200mil.lei
= = 0,71 lei pierderi/ 1 leu producie obinut
150mil.lei
'
3 700mil.lei
= = 0,21 lei pierderi/ 1 leu producie obinut
250mil.lei
''
1 400mil.lei
= = 0,62 lei pierderi/ 1 leu investit
855mil.lei
''
2 700mil.lei
= = 1,22 lei pierderi/ 1 leu investit
150mil.lei
''
3 300mil.lei
= = 0,5 lei pierderi/ 1 leu investit
Pentru n = 0
1 1 1
n
ta2 (1 0,22) (1 0,22) 2 (1 0,22) 3
I = 300 x + 150 x + 250 x = 300 x 0,820 + 150 x
0,672 + 250 x o,551 = 484,55 mil. lei
1 1
n
ta3 (1 0,22) (1 0,22) 2
I = 100 x + 200 x = 100 x 0,820 + 200 x 0,672 = 216,4 mil. lei
1 (1 a) D 1
n
ta (1 a) d a(1 a) D
P = Ph x
2,703 1
n
ta1 0,22 x 2,703
P = 500 x 0,551 x = 788,53 mil. lei/profit total
2,703 1
n
ta2 0,22 x 2,703
P = 800 x 0,551 x = 1261,65 mil.lei/profit total
2,703 1
n
ta3 0,22 x 2,703
P = 350x 0,672 x = 675,5 mil.lei/profit total
1261,65
n
a2 484,55
R = -1 = 1,60 profit total actualizat/ 1 leu investiie total actualizat
675,5
n
a3 216,4
R = -1 = 2,12 profit total actualizat/ 1 leu investiie total actualizat
n n n
ta ta ta
K =I +C
Dd
1
n
ta
h 1 h
Ch
(1 a ) h
C =
n
ta 1
n
ta 2
n
ta 3
K =232,5 mil.lei+ 165,3 mil.lei = 400,5 mil. lei efort total actualizat
n
ta 2
n
ta 3
K =216,4 mil.lei + 235,2 mil.lei = 451,6 mil. lei efort total actualizat
La momentul scoaterii din folosin a obiectivului
Pentru v = 0
v
ta
I
h D
h x(1 a ) h
I =
v
ta1 6 5
I = 100 x (1+6,22) + 300 x (1+0,22) = 100 x 3,297 + 300 x 2,703 = 1140,6 mil.lei
v
ta2 7 6 5
I = 200 x (1+0,22) + 300 x (1+0,22) = 100 x 3,297 + 200 x 2,703 = 870,3 mil.lei
D 1
v
ta
P (1 a)
h 0
h
h
P =
Ph (1 a ) D 1
v
ta a
P =
(1 0,22) 5 1
v
ta1 0,22
P = 500 = 500 x 7,739 =3869,5 mil. lei/profit total
v
ta2
v
ta3
Ptav
v
a I tav
R = -1
3869,5
v
a1 1140,6
R = - 1 = 2,39 lei profit total actualizat/ 1 leu investiie total actualizat
6191,2
v
a2 2377,2
R = -1 = 1,60 leiprofit total actualizat/ 1 leu investiie total actualizat
2708,65
v
a3 870,3
R = -1 = 2,12 lei profit total actualizat/ 1 leu investiie total actualizat
log 800 x 2,703 log[ 800 x 2,703 0,22 2377,2] log 2162,4 log 1639,42
v
a2 log( 1 0,22) 0,086
T = =
3,335 3,215
0,086
= 1,39 ani
log 350 x 2,703 log[ 350 x 2,703 0,22 870,3] log 946,05 log 754,59
v
a3 log( 1 0,22) 0,086
T = =
2,975 2,877
0,086
= 1,14 ani
Proiectul I
d D d D
1 1
ta
I h C h (1 a) h
h 1 h 1
Kh
(1 a) h
K = =
ta
K = 705,3 milioane lei
d D
1
ta
V
h 1
h
(1 a) h
V = = 1260,8 milioane lei
ta ta ta
2) b) AN =V K =1260,8 milioane lei 705,3 milioane lei = 555,5 milioane lei
3) Venitul net total actualizat este un indicator integral de
eficien economic a investiiilor de tipul diferenei i pune n eviden
surplusul total de cash-flow n raport cu costul investiiei, toate exprimate n
valori actuale. Sunt acceptate doar variantele de proiect caracterizate prin
VNta > 0. Sunt preferabile proiectele care se caracterizeaz prin VNta
maxim.
d D
1
ta
VN
h 1
h
(1 a ) h
VN = =555,5 milioane lei
h h h
VN = V - K =4000-1900 = 2100
VN ta 555,5mil lei
100% 100
It 400mil lei
k= 138,87%
VN ta 555,5mil lei
100% 100
I ta (67,2 165,3) mil lei
k' = 238,92%
VN ta
VN ta VN ta
RIR = amin + (amax amin)
ta
a = 22% VN = 555,5 mil. lei
ta
a = 27% VN = 404,1 mil.lei
ta
a = 32% VN = 321,6 mil.lei
ta
a = 37% VN = 246 mil.lei
ta
a = 42% VN = 189,2 mil.lei
ta
a = 47% VN = 145,2 mil.lei
ta
a = 52% VN = 110,7 mil.lei
ta
a = 57% VN = 84,5 mil.lei
ta
a = 62% VN = 63,9 mil.lei
ta
a = 67% VN = 47,6 mil.lei
ta
a = 72% VN = 34,4 mil.lei
ta
a = 77% VN = 23,6 mil.lei
ta
a = 82% VN = 15,5 mil.lei
ta
a = 87% VN = 9 mil.lei
ta
a = 92% VN = 3,6 mil.lei
ta
a = 97% VN = -0,1 mil.lei
43,6
92% 4,86%
3,6 0,1
RIR= 92% + (97% - 92%) =96,86%
ta
a = 12% VN = 989,2 mil.lei
Proiectul II
1) Angajamentul de capital
d D d D
1 1
ta
I
h 1
h Ch
(1 a) h
h 1
Kh
(1 a) h
K = =
ta
K = 1114, 95 milioane lei
2) a) Raportul dintre veniturile totale actualizate i costurile totale actualizate
d D
1
ta
V
h 1
h
(1 a) h
V = = 1891,2 milioane lei
ta ta ta
b) AN =V K =1891,2 milioane lei 1114,95 milioane lei = 776,25 milioane lei
d D
1
ta
VN
h 1
h
(1 a ) h
VN = =776,25 milioane lei
h h h
VN = V - K =6000 2700 = 3300
4) Indicele de profitabilitate
VN ta 776,25mil lei
100% 100
It 700mil lei
k= 110,89%
b) n funcie de investiia total actualizat
VN ta 776,25mil lei
100% 100
I ta (246 100,8 137,75)mil lei
k' = 160,2%
VN ta 776,25mil lei
1 1
I ta 484,55mil lei
ka = 2,6
VN ta
VN ta VN ta
RIR = amin + (amax amin)
ta
a = 22% VN = 776,25 mil. lei
ta
a = 37% VN = 267,4 mil.lei
ta
a = 42% VN = 176,75 mil.lei
ta
a = 47% VN = 105,4 mil.lei
ta
a = 52% VN = 49,6 mil.lei
ta
a = 57% VN = 7,5 mil.lei
ta
a = 62% VN = -25 mil.lei
7,5
57% 1,15%
7,5 25
RIR= 57% + (62% - 57%) =58,15%
ta
a = 12% VN = 1395,55 mil.lei
1) Angajamentul de capital
d D d D
1 1
ta
I h C h (1 a) h
h 1 h 1
Kh
(1 a) h
K = =
ta
K = 889,45 milioane lei
d D
1
ta
V
h 1
h
(1 a) h
V = = 1346,1 milioane lei
ta ta ta
b) AN =V K =1346,1 milioane lei 889,45 milioane lei = 456,65 milioane lei
d D
1
ta
VN
h 1
h
(1 a ) h
VN = =456,65 milioane lei
h h h
VN = V - K =3500 2050= 1450
4) Indicele de profitabilitate
VN ta 456,65mil lei
100% 100
It 300mil lei
k= 152,22%
VN ta 456,65mil lei
100% 100
I ta (82 134,4) mil lei
k' = 211,02%
VN ta 456,65mil lei
1 1
I ta 216,4mil lei
ka = 3,11
VN ta
VN ta VN ta
RIR = amin + (amax amin)
ta
a = 22% VN = 456,65 mil. lei
ta
a = 27% VN = 357,65 mil.lei
ta
a = 32% VN = 280,25 mil.lei
ta
a = 37% VN = 219,75 mil.lei
ta
a = 42% VN = 172 mil.lei
ta
a = 47% VN = 133,75 mil.lei
ta
a = 52% VN = 102,25 mil.lei
ta
a = 57% VN = 77,7 mil.lei
ta
a = 62% VN = 57,75 mil.lei
ta
a = 67% VN = 41,4 mil.lei
ta
a = 72% VN = 27,25 mil.lei
ta
a = 77% VN = 15,85 mil.lei
ta
a = 82% VN = 4,85 mil.lei
ta
a = 87% VN = -0,8 mil.lei
6,85
82% 4,47%
6,85 0,8
RIR= 82% + (87% - 82%) = 86,47%
6) Cursul de revenire net actualizat
ta
a = 12% VN = 756,85 mil.lei
2 d 3 3 2 minim
3 D 5 5 5 maxim
24 n
ta
400,5 704,95 451,6 minim
K
25 Itav 1140,6 2377,2 870,3 minim