Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DIDACTIC

Data:
Clasa: I
Aria curricular: Limb i comunicare(relaionare)
Disciplina: Limba i literatura romn Citire
Unitatea de nvare: Perioada abacedar-Limba romn-patria mea
Subiectul leciei: Sunetul i litera b mic de tipar
Tipul leciei: dobndire de noi cunotine
Durata :45 min.
Obiective de referin:
1.3. s disting cuvintele dintr-o propozitie dat, silabele dintr-un cuvnt i sunetele dintr-o
silab
2.1. s formuleze clar i corect enunuri verbale potrivite unor situaii date
2.2. s integreze cuvintele noi n enunuri
3.1. s identifice litere, grupuri de litere, silabe, cuvinte i enunuri n textul tipriti n textul
scris de mn
Obiective operaionale:
O1- s asocieze sunetul cu litera b mic de tipar;
O2- s recunoasc litera b separat i n cuvinte;
O3- s despart corect n silabe cuvintele i s sesiseze sunetulb;
O4- s compun cuvinte cu literab cu ajutorul alfabetarului;
O5- s foloseasc n enunuri proprii, cuvintele nou ntlnite n lecie;
O6- s citeasc correct, contient,cuvinte, propoziiile din lecia n parc;

Strategii didactice:

Metode i procedee: metoda fonetic, analitico-sintetic, observaia, conversaia, explicaia,


exerciiul, demonstraia.

Mijloace de nvmnt: alfabetar stelaj,manual, texte tiprite,


Bibliografie:
1.Adalmina Ungureanu-Metodica studierii limbii i literaturii romne-nvmnt primar,Editura
ASS,Iai, 2003.
2.Cristici Valeria, Marin Tudor-Ghidul nvtorului,Bucureti,Editura Petrion,1999.
3.Ion Berca-Metodica predrii limbii romne, E.D.P.,Bucureti,1971.

Secvente Activitatea nvtorului Activitatea elevului Resurse Evaluare


le leciei
Cer elevilor s se pregteasc Se pregtesc pentru lecie. conversaia
1.Moment pentru lecie. Au pe banc abecedarele,
organizator Vor avea pe banc cele necesare alfabetarul.
ic unei bune desfurri a leciei.

2.Reactuali Verific cunotinele nsuite n -citesc coloanele de cuvinte exerciiul obs.siste


zarea lecia anterioar. n ordinea n care sunt matic
cunotine Verific citirea contient. dispuse n abecedar,apoi
lor selectiv i pe srite;
dobndite -citesc textul n ntregime, pe
anterior srite, selectiv;
Se poart discuii pe marginea - vor prezenta cu ajutorul
textului. nvtorului, n cteva
propoziii coninutul textului.
3. Captarea
ateniei Prezint elevilor urmtoarele
ghicitori:

Cnd e plin zboar, -balonul Problematiz


Cnd e gol coboar. area

Nu e pete, nici vapor -balena


Uriaul mrilor.

Pe mas sau n tavan, -becul


Seara vezi un ghem blan.

O pernu afnat -buretele tablei


St la tabl agat.

Dou roate-n lan legate -bicicleta


Duc iute un om n spate.
4.Anunare -ascult cu atenie
a temei i a - Astzi, vom nva un nou
obiectivelor sunet b- care ne va ajuta s
formm cuvinte noi.
-Vom nva sunetul b.
-vom nva s descoperim acest
sunet n cuvinte i la ora de
5.Dirijarea scriere vei nva s scriei litera -Inchid abecedarele i
nvrii b privesc plana. Observarea
-Copiii vor spune ce vd n Conversaia
-Prezint elevilor plan cu plana respectiv. euristic
ilustraia din manual mrit n -Rspund la ntrebri.
parc
- Se face o intuire liber a
planei.
- Intervin cu ntrebri pentru ale
dirija percepia vizual.
a)Separarea propoziiei din
vorbire
erban este cu bunica.
-accentuez prin intonaie
coninutul propoziieierban
este cu bunica.
-Ce-am spus acum? -o propoziie
-repet propozia 2-3 elevi
b)mprirea propoziiei n
cuvinte i separarea cuvntului
care conine sunetul nou.
-pronun demonstrativ
propoziia,accentund fiecare
cuvnt.
-Cte cuvinte are aceast -.are patru cuvinte.
propoziie?
-Care este primul cuvnt? -erban.
Se procedeaz la fel cu celelalte
cuvinte.
-Se rostete propoziia n
ntregime. -erban este cu bunica.
-Care este al patrulea cuvnt? -..bunica.

c)mprirea cuvntului n
silabe.
-se pronun pe silabe cuvntul:
bu-ni-ca, nsoind pronunarea
fiecrei silabe cu o btaie uoar
n catedr
-Cte silabe are acest cuvnt? -are trei silabe.
-Care este prima silab? -bu.
-Care este a doua silab? -.ni.
-Dar a treia? -.ca
-Spunei cuvntul ntreg! -bunica
d) Separarea i studierea
sunetului nou. observarea
-Cte sunete are silaba bu? -.are dou sunete.
-Care sunet v este necunoscut? -Sunetul b.
-Se pronun demonstrativ -repet sunetul
sunetul b (gura nchis, buzele
strnse,sunetul pronunndu-se
prin deschiderea brusc a gurii).
-pronun cuvinte care conin -indic locul lor n cuvnt (la
sunetul b. nceput, n interior, la
sfrit).
-cer copiilor s gseasc i s -boboc,cuib, porumb,
pronune cuvinte cu sunetul b. barc,tabl etc.
-despart n silabe cuvintele i
localizeaz sunetul n cuvnt.
e)Studierea literei de tipar
-Cum se numete semnul grafic -liter.
al sunetului?
-Decte feluri sunt literele? -litere mici i mari, de
mn i de tipar.

-Le art litera b, o pun pe stelaj. -observ litera.


-Stabilim elementele din care
este format.
-Litera b se compar cu litera d
scondu-se n eviden
deosebirea dintre ele (la b de
tipar, jumtatea de oval se afl n
partea dreapt, pe cnd la d , n
partea stng).
-cer s gseasc litera n -caut litera n alfabetar.
alfabetar.
-cer s ncercuiasc litera n -ncercuiesc litera b mic de
ziare. tipar n texte tiprite.

Se denumesc obiectele din -deschid manualele i


imagini, apoi se intuiesc particip la discuii.
imaginile mici din manual
f)Compunerea cuvintelor cu
ajutorul alfabetarului decupat
-Se compun cuvintele dificile din -compun cuvintele:
lecie cu ajutorul alfabetarului bob,bunicul, barca, balon,
mare i a celor mici. albastru,daruri.
-se citesc cuvintele pe silabe aa -citesc cuvintele.
cum au fost compuse cu liniu
ntre silabe, apoi integral.

6. Obinera Propun s citeasc coloanele de -citesc n oapt, n ritm exerciiul


performan cuvinte din manual i textul. propriu.
ei -citesc cu voce tare.( selectiv,
pe srite etc.)
-alctuiesc propoziii cu
unele cuvinte.

-Citesc lecia model. -urmresc cu atenie.


-citesc textul integral, pe
roluri
-se compune propoziia la stelaj:
Vrei s ne plimbm cu barca?
7.Asigurare -adresez ntrebri referitoare la -rspund oral la ntrebrile
a reteniei coninutul leciei: adresate.
i a -Ce liter am nvat astzi?
transferului -Dai exemple de cuvinte care -litera b.
conin litera b! busuioc, bar etc.
-d tema pentru acas: citirea
leciei din manual i compunerea
cu ajutorul alfabetarului a unei
propoziiii.
8. -fac aprecieri generale asupra
ncheierea comportamentului elevilor n
activitii lecie;
-evideniez elevii care au fost
activi pe tot parcursul leciei.