Sunteți pe pagina 1din 4

Proiect didactic

Data desfurrii: 06.09.2016


Profesor: Bejan tefan
Unitatea de nvmnt: Liceul Teoretic M.Eminescu
Clasa: a VIII-a
Tema: Unificarea Italiei
Tipul leciei: Lecie de asimilare a cunotinelor noi
Metode i procedee: comparaia, argumentarea, explicaia, lucrul n grup, mozaic, studiu de caz,
discuia dirijat, analiza documentelor.
Mijloace didactice: manualul colar ,,Istoria clasa a VIII-a, postere, dicionar explicativ,
harta ,, Europa ,,Europa sec. XIX

Obiective de referin:
De a sistematiza cunotinele elevilor despre unificarea i consolidarea statului Italian.
S localizeze n timp i n spaiu evenimentele i fenomenelor studiate.

Obiective operaionale:
O1. S localizeze pe hart regatele Italiei;
O2. S ordoneze pe axa cronologic principalele evenimente istorice n procesul Unificarea Italiei
O3. S aprecieze n baza imaginilor i documentelor din manual, semnificaia personalitilor istorice,
n procesul Unificrii Italiei.
O4. S studieze activitatea revoluionar a lui G. Garibaldi evideniind principalele evenimente.
Desfurarea activitii
Etapele Obiective Timp Activitatea profesorului Activitatea elevului Metode,
leciei operaionale procedee
1 2 3 4 5 6
1.Moment 1 min. Ordoneaz clasa Elevul de serviciu raporteaz
organizatoric Noteaz absenele
2 min Propune elevilor s explice noiunile: Elevii explic noiunile: Comparaia
absolutism; jumtate de clas o noiune,
naionalism jumtate de clas cealalt
Discutnd n perechi formulai varianta noiune.
final i le compar
2. O1 7 min Profesorul dialogheaz cu elevii Elevii localizeaz pe hart Italia Lucru cu
Reactualizarea, Localizai pe hart Regatele apoi rspund la ntrebri, harta
sistematizarea si
Italiei exprimndu-i opiniile
esentializarea
cunostintelor Ce urmri a avut rzboiul
franco-sardo-austriac din 1859
Ce rol a jucat Congresul de la
Paris n intensificarea procesului
de unificare

3.Evocarea 5 min. 1. Profesorul anun tema, obiectivele 1. Noteaz n caiete subiectul


temei. leciei. leciei ,, Unificarea Italiei
2. Demonstrai prin 5 argumente 2. Elevii aduc 5 argumente Argumenta-
necesitatea unificrii Italiei rea
3. Selectai din textul ,,Consolidarea 3. Elevii citesc textul i Discuia
Regatului Sardiniei ideile principale cu ndeplinesc sarcina 3 dirijat
referin la cauzele intensificrii
micrii de unificare
1 2 3 4 5 6
O2 5 min Propune un ir de nsrcinri Elevi ndeplinesc prima Lucru
individuale (la tabl i n caiete). nsrcinare individual; individual
Dateaz i pune pe axa timpului 1856 1866 1871
urmtoarele evenimente istorice
- Congresul de la Paris 1861 1870
- Fondarea primului Parlament italian
- Rzboiul dintre Prusia i Austria
- Unificarea Italiei
Definii termenii i formai cte un - Elevii din clas ndeplinesc a
enun: plebiscit, monarhie doua nsrcinare.
constituional, parlament bicameral
O3 5 min Rog elevii s deschid manualele la
tem i s citeasc. 1. Elevii studiaz tema i
Divizeaz clasa n 2 grupuri. Fiecare ndeplinete sarcina primit pe
grup va primi cte o nsrcinare. postere. Lucrul n
I grup 2. Compar rspunsurile i gsesc grup
Rolul lui Cavour n unificarea trsturile comune i diferena
Italiei. dintre aceste dou personaliti
II grup
Rolul lui G. Garibaldi n
unificarea Italiei
Identificai trsturile comune ale Comparaia
acestor dou personaliti.
2 min. Determinai personalitile istorice, Elevii i ndeplinesc nsrcinarea Studiu de
care au contribuit la realizarea primit. caz
Unificrii Italie o Camillo Cavour
o Camillo Cavour, Emmanuel II, o Emmanuel II
G.Garibaldi, Napoleon al-III, Alexandru o G.Garibaldi
al-II, Otto von Bismark
1 2 3 4 5 6
4. Captarea O4 5 min. Propun elevilor s rspund la Elevii formuleaz n grup Mozaic
ateniei i urmtoarele ntrebri: rspunsurile corecte i rspund prin
realizarea Nr. 1 Ce rol a avut Garibaldi, n procesu de argumente.
feed-back-ului unificarea a statelor italiene? n echipe fiecare elev i susine
Nr.2 Artai care au fost motivele ce
punctul de vedere
l-au determinat pe Cavour s fie categoric
mpotriva realizrii unitii italiene pe cale
revoluionar.
Nr.3 Considerai c Garibaldi a ales corect
prioritile n mprejurrile create n Italia la
1859? Argumentai rspunsul.
Nr.4 Determinai n baza documentelor pe
ct de justificate aciunile lui Garibaldi ca
aprtor al Republicii Roma contra invaziei
franceze
3 min. Argumentai prin 2-3 exemple Elevii rspund folosind informaiile Discuia
importana istoric a unificrii acumulate la lecie dirijat
Italiei
5.Evaluarea 3 min. Evaluarea se efectueaz n baza Elevii evalueaz cunotinele Autoevaluare
final obiectivelor trasate pe parcursul leciei. acumulate pe parcursul leciei
Se noteaz cei mai activi elevi i
comenteaz notele.

Tem pentru 2 min 1. Realizarea unui eseu cu tema: Rolul Noteaz sarcinile n caiete
acas personalitii n constituirea statelor
naionale