Sunteți pe pagina 1din 7

Proiect didactic

Data desfurrii: 09.12.2013


Instituia de nvmnt: gimnaziul Lencui
Profesor: Rihter Ana
Obiectul: Istoria romnilor i universal
Clasa: a V-a
Tema: Statul dac condus de Burebista
Tipul leciei: lecie de asimilare a cunotinelor.
Competene specifice:
Manifestarea atitudinii fa de impactul evenimentelor istorice asupra societii
Aprecierea critica i obiectiv a situaiilor, faptelor i proceselor istorice
Obiective operaionale:
O1. S localizeze pe hart teritoriile geto-dacilor;
O2. S determine factorii principali ce au dus la formarea statului Dacia;
O3. S caracterizeze activitile nfptuite de Burebista pentru consolidarea statului geto-dacic;
O4. S aprecieze rolul istoric al personalitii lui Burebista.
Strategii didactice:
Metode i procedee: Expunerea, discuie dirijat, problematizarea, nvarea reciproc,
dezbaterea.
Mijloace didactice: manualul colar ,,Istoria clasa a V-a, dicionare explicative,
harta ,,Dacia roman,atlas istoric,portrete.
Forme de lucru: activitate frontal, n grup,n perechi, individual.
Desfurarea activitii

Etapele Obiective Timp Activitatea profesorului Activitatea elevului Metode,


leciei operaionale procedee
1 2 3 4 5 6
Moment 3 min. Ordoneaz clasa Elevul de serviciu raporteaz
organizatoric Noteaz absenele
Verific tema pentru acas Rspund tema

Evocarea 2 min - tim cu toii c fiecare om, dorete el Elevii rspund la ntrebrile puse, Argumentarea
sau nu, las urme n istorie. Cineva las argumentnd rspunsurile
urme nensemnate, care se pstreaz un
timp scurt, iar alii rmn n memoria
urmailor multe secole
Ce ai face voi personal ca s
rmnei n istorie?
Ce personaliti din istoria
strmoilor notri cunoatei?
Joc enerazele soarelui Elevii scriu: strmoii notri Joc didactic
Scop: elevii scrie pe o raz cte o Locuiau
informaie despre geto-daci cunoscut n dave
Geto- buni
anterior.
dacii lupttori

harnici
nenfricai
5 min. Profesorul anun subiectul i obiectivele Noteaz n caiete subiectul leciei
R operaionale ale leciei. Prelegere
ine o prelegere despre formarea statului Elevii localizeaz pe hart
E
O1 dac-Dacia i despre unificatorul teritoriile locuite de geto-daci Lucrul cu
A triburior-Burebista. harta
Elevii mpreun cu profesorul
L localizeaz pe hart teritoriul populat de
geto-daci
I O2 5 min n baza informaiei din manual fiecare Elevii vor citi subiectul i vor Discuia
grup va explica factorii ce au dus la ndeplini sarcina propus dirijat
Z
unificarea statului Factorii interni:
A Factori interni - Dezvoltarea economic prin Lucrul n grup
Factori externi folosirea metalurgiei fierului i a
R roii olarului
- Formarea claselor sociale
E tarabostes i comati
- Existena uniunilor de triburi
A
Factorii externi:
S - Primejdia celtic, din vest
- Primejdia roman, din sud
E O3 5 min n baza textului din manual Activitatea Elevii formuleaz rspunsurile Graficul T
reformatoare elevii determin direciile corecte i rspund prin argumente. Lucrul cu
N principale ale : n echipe fiecare elev i susine manualul
S
Nr. 1 Politica intern punctul de vedere

U Nr. 2 Politica extern Politica intern


Bun organizator, ntrete fora
L militar a regatului, putnd
mobiliza o armat foarte
U numeroas pentru acele vremuri.
Pune bazele capitalei statului dac
I n Munii Ortiei.
Numete funcionari care
guverneaz provinciile, veghind la
meninerea pcii i respectarea
obligaiilor acestora fa de stat.

Politica extern
60-59 .H., i zdrobete pe celi ntr-
o fulgertoare campanie militar.
Dup anul 55 .H., cucerete
litoralul pontic de la Olbia (gurile
Bugului) pn la Apollonia
(Bulgaria) i i conduce otile
victorioase pn la Munii Haemus
(Balcani).
n anul 48 .H., se implic n
rzboiul civil de la Roma dintre
Cezar i Pompei. Planul nu se va
realiza deoarece ambii conductori
vor fi asasinai n anul 44 .H.

O4 5 min. Propune lucrul cu exerciiile din Caietul Elevii activeaz n echipe Lucrul cu axa
elevului. ndeplinind sarcinile propuse din cronologic
Depunei pe harta contur hotarele statului caietul elevului Lucrul cu
Dacia harta contur
Numii 3 msuri ntreprinse de Burebista Lucrul cu
pentru consolidarea statului documentele
n baza imaginii,a informaiei din Lucrul asupra
manual numii trsturile caracteristice unei imagini
lui Burebista Lucrul n
echipe
R 8 min. Profesorul adreseaz ntrebri elevilor Elevii analizeaz Conversaia
E Cum v-ai simit n timpul lecie? cunotinele sub diferite
F Ce emoii ai avut? unghiuri de vedere
L Ce ai nvat din aceast lecie Particip la analiza leciei
E
C

I
A
Evaluarea Evaluarea se efectueaz n baza Elevii evalueaz cunotinele Autoevaluare
final obiectivelor trasate la nceputul leciei. acumulate pe parcursul leciei.
Profesorul noteaz elevii i comenteaz Prezint agendele
notele.
Sarcini 1. S redacteze o compunere la tema: Noteaz sarcinile n caiete
pentru acasa Burebista cel dinti rege al geto-
dacilor(o parte din elevi)
PE ORIZONTAL:
1. Cine a fost preotul suprem n timpul lui Burebista?
2. Cum se numeau aristocraii get-daci?
3. Cum s-a numit codul de legi introdus de ctre Burebista?
4. Burebista a nceput domnia sa n sec.... Hr?

PE VERTICAL:
5. Cum s-a numit statul condus de Burebista?
6. Cine era conductorul dacilor n anul 60 . Hr.?