Sunteți pe pagina 1din 10

PROIECT DE ACTIVITATE

Unitatea de nvmnt: coala cu clasele I-VIII Erbiceni, Erbiceni


Numele i prenumele profesorului diriginte/consilier: Zaharia Simona Geanina
Clasa: a VII-a B
Data: 1 februarie 2007

Structura proiectului de activitate

Modulul: Calitatea stilului de via


Submodulul: Calitatea vieii personale
Tema: Stress-ul. Reacii fizice emoionale i comportamentale n situaii de stress. Mecanisme de adaptare eficient la stress.

Obiective de referin:
5.1.- S evalueze impactul factorilor sociali, culturali, economici i de mediu asupra stilului de via;
5.2.- S analizeze mecanismele eficiente de adaptare n situaii de stress.

Obiective operaionale:
O1 s identifice semnele stress-ului n urma reprezentaiilor de pantomim ale colegilor;
O2 s gseasc, n cadrul jocului Cutarea cuvintelor, denumirile manifestrilor stress-ului;
O3 s enumere factorii de stress n relaie cu manifestrile corespunztoare;
O4 s prezinte modalitile prin care se poate evita stress-ul;
O5 s completeze ciorchinele cu noiunile referitoare la stress.

Strategii de realizare:
Metode: conversaia, explicaia, problematizarea, dezbaterea;
Mijloace: jocul de pantomim, tehnica ciorchinelui, concursul.
Desfurarea activitii

a. Organizarea clasei.
b. Anunarea temei i a obiectivelor.
c. Captarea ateniei:
- joc de pantomim: semnele stress-ului (nervozitate, plictiseal, tremurat, dureri de cap, agresivitate, lacrimi, dureri
de stomac).
d. Sarcinile de lucru
- joc concurs CUTAREA CUVINTELOR (fi de lucru)
- cauzele stress-ului:
Nerespectarea unui regim de munc i odihn.
Lipsa continuitii i ritmicitii n pregtirea leciilor.
Lipsa motivaiei pentru nvare i pentru alte activiti.
Lipsa micrii.
Lipsa activitilor relaxante.
Nerespectarea orelor de mas i a unei alimentaii corespunztoare.
Situaia financiar precar.
Lipsa prietenilor.
- cum putem evita stress-ul:
o Program adecvat de munc i odihn.
o Gndire pozitiv.
o Umor.
o Activiti plcute.
o Discutarea dificultilor cu cei apropiai.
o Ofer i primete afeciune!

e. Evaluarea
- tehnica ciorchinelui: Ce nseamn s fii stressat?
f. Anunarea activitii urmtoare
- Vd binele, l aprob, i, totui fac rul
(OVIDIU)

PROIECT DE ACTIVITATE

Unitatea de nvmnt: coala cu clasele I-VIII Erbiceni, Erbiceni


Numele i prenumele profesorului diriginte/consilier: Zaharia Simona Geanina
Clasa: a VII-a B
Data: 1 februarie 2007

Structura proiectului de activitate

Modulul: Calitatea stilului de via


Submodulul: Calitatea vieii personale
Tema: Stress-ul. Reacii fizice emoionale i comportamentale n situaii de stress. Mecanisme de adaptare eficient la stress.
Obiective de referin:
5.1.- S evalueze impactul factorilor sociali, culturali, economici i de mediu asupra stilului de via;
5.2.- S analizeze mecanismele eficiente de adaptare n situaii de stress.

Obiective operaionale:
O1 s identifice semnele stress-ului n urma reprezentaiilor de pantomim ale colegilor;
O2 s gseasc, n cadrul jocului Cutarea cuvintelor, denumirile manifestrilor stress-ului;
O3 s enumere factorii de stress n relaie cu manifestrile corespunztoare;
O4 s prezinte modalitile prin care se poate evita stress-ul;
O5 s completeze ciorchinele cu noiunile referitoare la stress.

Strategii de realizare:
Metode: conversaia, explicaia, problematizarea, dezbaterea;
Mijloace: jocul de pantomim, tehnica ciorchinelui, concursul.
Desfurarea activitii

g. Organizarea clasei.
h. Anunarea temei i a obiectivelor.
i. Captarea ateniei:
- joc de pantomim: semnele stress-ului (nervozitate, plictiseal, tremurat, dureri de cap, agresivitate, lacrimi, dureri
de stomac).
j. Sarcinile de lucru
- joc concurs CUTAREA CUVINTELOR (fi de lucru)
- cauzele stress-ului:
Nerespectarea unui regim de munc i odihn.
Lipsa continuitii i ritmicitii n pregtirea leciilor.
Lipsa motivaiei pentru nvare i pentru alte activiti.
Lipsa micrii.
Lipsa activitilor relaxante.
Nerespectarea orelor de mas i a unei alimentaii corespunztoare.
Situaia financiar precar.
Lipsa prietenilor.
- cum putem evita stress-ul:
o Program adecvat de munc i odihn.
o Gndire pozitiv.
o Umor.
o Activiti plcute.
o Discutarea dificultilor cu cei apropiai.
o Ofer i primete afeciune!

k. Evaluarea
- tehnica ciorchinelui: Ce nseamn s fii stressat?
l. Anunarea activitii urmtoare
- Vd binele, l aprob, i, totui fac rul
(OVIDIU)
CUTAREA CUVINTELOR

Putei s gsii cuvintele ascunse n figura de mai jos? Sunt semne ale stress-ului. Sperm c nu e
prea stresant!!!
TREMURAT; DURERI DE CAP; TRANSPIRAIE; DURERI DE SPATE; PLICTISEAL;
IRITARE; AGRESIUNE; NERVOZITATE; UITARE; INSOMNIE; DEPRESIE; USCAREA GURII;
DISTRAGERE; AMEEAL; ANXIETATE; LACRIMI; VIN; INDIGESTIE; DIAREE; TENSIUNE;
ASTM; OBOSEAL.

A C D H K L I F T R E M U R A T B H K L M C I
F E T R W Q R D J P S X Z A Y J E B Y U K L N
S A Q A N X I E T A T E G F E S M N X C V E S
W A D S E R T P C V I M L P Q W R T S A I B O
D L U P Z C A R V N H N R O I R U E A I U L M
S F R G I J R E K L W A D Z A C Y I J K U L N
Q A E I T B E S T K E F B I R M A R T S L N I
J K R E W N D I A R E E M L G T E S P A R T E
A D I X L R I E S K G R D A I E N T C I R M Z
G F D C B M K O P E S T R F H A S I E V H E M
R J E M D N E R V O Z I T A T E O T W A P L K
E H C P L T I D F R T C J L D S F R I U L O Y
S U A L Y M R S D D I S T R A G E R E E I A L
I B P L A T N D S U Q Z C R F H K O P M C V F
U S C A R E A G U R I I G K D R T E Q A T L O
N B H C M N L R D S A C B W S R E I L V I M B
E D F R S S J L O E Q W B V N O A A S D S H O
J L O I P I T R D U R E R I D E S P A T E Q S
A C V M L U O T R Q W V B N M O T P L I A H E
R U Y I H N K F D S C L N A S R M I U S L D A
K O L P S E C B Y H J K M D I M K R E O A O L
S A C F I K L P W Q T Y I O M J D S T R B N A
P O T R A N S P I R A T I E X S V R O S A V I

S-ar putea să vă placă și