Sunteți pe pagina 1din 13

PROIECT DIDACTIC

PROFESOR: Bahan Simona Mihaela


DATA: 15 noiembrie 2010
CLASA: a V-a
OBIECTUL: Limba i literatura romn
SUBIECTUL LECIEI: Cprioara de Emil Grleanu (receptarea textului)
TIPUL LECIEI: receptare a unui text literar
DURATA: 50

COMPETENE GENERALE:
1.receptarea mesajului oral n diferite situaii de comunicare
3.receptarea mesajului scris, din texte literare i nonliterare, n scopuri diverse

COMPETENE SPECIFICE:
1.1.- identificarea informaiilor eseniale dintr-un mesaj oral, n scopul nelegerii sensului global al acestuia;
1.3.-sesizarea unitilor lexicale necunoscute n fluxul vorbirii, n scopul clarificrii acestora;
3.3.-identificarea expresiilor i a cuvintelor noi ntr-un text narativ.

OBIECTIVE OPERAIONALE:
O1 s citeasc expresiv textul;
O2 s construiasc mesaje orale i scrise pornind de la textul literar;
O3 s construiasc enunuri cu elementele lexicale noi ale textului;
O4 s identifice figuri de stil nvate n textul studiat;
O5 s dovedeasc pasiune pentru lectur;
O6 s-i exprime punctul de vedere clar, concis, argumentndu-i rspunsurile

STRATEGIA DIDACTIC

RESURSE:
-capaciti normale de nvare ale elevilor
-loc de desfurare: sala de clas

METODE I PROCEDEE:
-lectura expresiv, conversaia, exerciiul, problematizarea, nvarea prin descoperire

MATERIALE I MIJLOACE:
-manual, fie de lucru
FORME DE ORGANIZARE:
-frontal, pe grupe

FORME DE EVALUARE:
-oral, scris (test formativ)

BIBLIOGRAFIE:
-Limba i literatura romn, manual pentru clasa a V-a, Ed. Humanitas Educaional, Bucureti, 2005
-Sofia Dobra Ghid de limba i literatura romn pentru clasa a V-a a VIII-a, Ed. Plus, 2005
-Valeriu Marinescu Metodica predrii limbii i literaturii romne, , Ed. Fundaiei Romnia de mine,
Bucureti, 2002;

MOMENTE I TIMP CONINUTUL LECIEI STRATEGII DIDACTICE EVALUARE


OBIECTIVE FORME RESURSE
OPERAIONA DE ORG. MAT. I
LE PROCED.
Moment 3 -organizarea clasei i asigurarea Frontal Conversaia Verificarea modului n care
organizatoric climatului necesar desfurrii activitii Caietele elevilor elevii au alctuit tema pentru
-verificarea temei pentru acas acas i corectarea
eventualelor greeli

Captarea 5 Profesorul propune elevilor rezolvarea Frontal Exerciiul Rezolvarea rebusului


ateniei unui rebus, pentru a afla titlul noii lecii. Fia de lucru
(Anexa 1)
Anunarea 2 Profesorul noteaz la tabl titlul noii lecii Frontal Conversaia Elevii noteaz titlul n caiete.
subiectului i enumer obiectivele operaionale. Caietele elevilor
leciei i
enumerarea
obiectivelor
Conducerea
nvrii i
asigurarea feed-
back-ului
O1, O5 5 Profesorul realizeaz lectura model a Frontal Lectura Citirea expresiv a textului.
textului, dup care sunt solictai elevii (2- expresiv
3 elevi) s citeasc expresiv textul. Conversaia

O2, O3 Elevii sunt apoi mprii n patru grupe i Pe grupe Rezolvarea sarcinilor de pe
15 Exerciiul
li se mpart fie de lucru cu exerciii fia de lucru: identificarea
Descoperirea
viznd forma literar a unor cuvinte, formei literare a unor cuvinte,
explicarea modului n care s-au format Conversaia explicarea modului n care s-
unele cuvinte, sinonime, antonime, au format unele cuvinte,
sensuri diferite ale unor cuvinte.(Anexa 2) gsirea de sinonime, antonime,
alctuirea de enunuri cu
sensuri diferite ale unor
cuvinte.

Elevilor li se mparte apoi cea de-a doua Pe grupe Exerciiul Rezolvarea sarcinilor de lucru:
10 Problematizarea
O4 fi de lucru (Anexa 3), cu cerine ce identificarea unor comparaii,
vizeaz nelegerea textului. Descoperirea nelegerea corect a sensului
unor comparaii i a unor
fragmente de text.

SCENARIUL DIDACTIC

Consolidarea 7 Elevii primesc o fi cu un test formativ, Individual Exerciiul Exprimarea propriei opinii i
cunotinelor n care li se cere s-i exprime prerea n Fia de lucru argumenatrea sumar a
O6 legtur cu sentimentele pe care le acesteia.
triete cititorul. (Anexa 4)
Asigurarea 3 TEM PENTRU ACAS:
reteniei i a Alctuii o compunere n care s v imaginai un alt final al textului Cprioara de E. Grleanu
transferului
ANEXA 2

GRUPA I

CPRIOARA
de Emil Grleanu
Fi de lucru

Se d textul:
Pe muchiul gros, cald ca o blan a pmntului, cprioara st jos, lng iedul ei. Acesta i-a ntins capul
cu botul mic, catifelat i umed pe spatele mamei lui i, cu ochii nchii, se las dezmierdat. Cprioara l linge i
limba ei subire culc uor blana moale, mtsoas a iedului. Mama l privete i n sufletul ei de fugarnic
ncolete un simimnt struitor de mil pentru fiina fraged creia i-a dat via, pe care a hrnit-o cu laptele
ei, dar de care trebuia s se despart chiar azi, cci vremea nrcatului venise de mult nc. i cum se uit
aa, cu ochii ndurerai, din pieptul cprioarei scap ca un muget nbuit de durere; iedul deschide ochii.

1. Indicai forma literar a cuvntului simimnt.


2. Explicai cum s-au format urmtoarele cuvinte din text: a ncoli, ndurerat.

3. Precizai cte un sinonim contextual pentru: catifelat, fraged, ndurerai, scap.

4. Precizai cte un antonim pentru: gros, umed, nchii, venise.

5. Alctuii enunuri cu sensurile verbului a ncoli:


o a rsri din pmnt (plante)
o a aprea (idei, sentimente)
o a nconjura din toate prile
o a prinde pe cineva la strmtoare

ANEXA 2

GRUPA II

CPRIOARA
de Emil Grleanu
Fi de lucru

Se d textul:
Cprioara se mbrbteaz, sare n picioare i pornete spre ancurile de stnc din zare, printre care vrea
s-l lase rtcit. Acolo, sus, e pzit i de dumnia lupului i de iscusina vntorului, cci pe muchiile
prpastiilor acelora numai ele, caprele, puteau a se ncumeta. Acolo l-ar fi tiut ca lng dnsa. Dar pn la
ele erau de strbtut locuri pline de primejdii. Cprioara i azvrle picioarele n fug fulgertoare, n salturi
ndrznee, s ncerce puterile iedului. i iedul i se ine voinicete de urm; doar la sriturile ameitoare se
oprete o clip, ca i cum ar mirosi genuna, apoi se avnt ca o sgeat i, behind vesel, zburd de bucurie pe
picioarele subiri ca nite lugere.

1. Indicai forma literar a cuvntului prpastii.


2. Explicai cum s-au format urmtoarele cuvinte din text: dumnie, voinicete.

3. Precizai cte un sinonim contextual pentru: se mbrbteaz, pornete, dumnia, a se ncumeta.

4. Precizai cte un antonim pentru: se mbrbteaz, pornete, dumnia, acolo.

5. Alctuii enunuri cu sensurile verbului a ncerca:


o a proba ceva
o a-i msura forele cu cineva
o a-i da silina...
o a fi cuprins de un sentiment

ANEXA 2

GRUPA III

CPRIOARA
de Emil Grleanu
Fi de lucru

Se d textul:
Dar trebuie s scoboare, s strbat o pdure, ca s urce din nou spre ancuri. Cprioara contenete fuga;
pete ncet, prevztoare. Trece din poian n poian, intr apoi supt boli de frunze, pe urm prin hrube
adnci de verdea, pn ce ptrunde n inima ntunecat, ca un iad, a pdurii.
i-au mers mult aa, pn ce au dat n sfrit de lumini. Iedul, bucuros, o ia nainte, srind. Dar n aceeai
clip cprioara se oprete, ca de-o presimire, adulmecnd. n faa ei, de supt o cetin, ochii lupului strluceau
lacomi. Un salt, i iedul ar fi fost sfiat.
1. Indicai forma literar a cuvntului scoboare.

2. Explicai cum s-au format urmtoarele cuvinte din text: lumini, presimire.

3. Precizai cte un sinonim contextual pentru: s strbat, contenete, bucuros, adulmecnd.

4. Precizai cte un antonim pentru: s urce, contenete, mult, bucuros.

5. Alctuii enunuri cu sensurile verbului a strbate:


o a ptrunde prin... a traversa
o a parcurge
o a trece pe undeva cu greu
o a reui, a izbuti

ANEXA 2

GRUPA IV

CPRIOARA
de Emil Grleanu
Fi de lucru

Se d textul:
Atunci cprioara d un zbieret adnc, sfietor, cum nu mai scosese nc i, dintr-un salt, cade n mijlocul
luminiului. Lupul, vznd prada mai mare, uit iedul i se repede la ea...
Prbuit n snge, la pmnt, supt colii fiarei, cprioara rmne cu capul ntors spre iedul ei. i numai
cnd acesta, nspimntat, se topete n adncul pdurii, cprioara simte durerea, iar ochii i se turbur de apa
morii.
1. Indicai forma literar a cuvntului se turbur.

2. Explicai cum s-au format urmtoarele cuvinte din text: sfietor, nspimntat.

3. Precizai cte un sinonim contextual pentru: adnc, salt, nspimntat, se topete.

4. Precizai cte un antonim pentru: atunci, cade, uit, durere.

5. Alctuii enunuri cu sensurile verbului a cdea:


o a pica (un obiect)
o a se desprinde
o a se mbolnvi
o a nu reui

ANEXA 3
GRUPA I

Fi de lucru

1. Identificai n textul citat o comparaie.

2. Legai comparaiile de explicaia potrivit:

muchiul gros, cald ca o blan a pmntului *puiul avea picioarele subiri ca tulpinele
unor flori
ca un muget nbuit de durere *iedul se avnt dup mama lui iute i uor
ca sgeata
se oprete... ca i cum ar mirosi genuna *adncul pdurii aprea ntunecat i plin
de primejdii
se avnt ca o sgeat *mugetul ei ascundea durerea reinut a
cprioarei
picioarele subiri ca nite lugere *iedul se oprete temtor pe marginea
prpastiei ca i cum ar mirosi-o
inima ntunecat ca un iad al pdurii *muchiul care acoperea pmntul era gros
i cald ca blana unui animal

3. Alegei variantele potrivite:


a) n inima cprioarei ncolete un simimnt struitor de mil pentru c:
trebuia s se despart de puiul ei;
puiul era nc mic i neajutorat;
puiul n-o mai asculta;
venise de mult vremea nrcatului.

b) vremea nrcatului venise de mult semnific:


mama amnase momentul despririi de pui;
puiul trebuia s-i poarte singur de grij;
desprirea nu mai putea fi evitat;
venise vremea s triasc mpreun cu celelalte capre.

c) din pieptul cprioarei scap un muget nbuit de durere pentru c:


trebuia s se despart de puiul ei drag i mic;
nu voia s-i arate durerea ca s nu-l ntristeze;
se lovise la un picior;
nu putea s-l mai ocroteasc de primejdiile din jurul lui.

ANEXA 3
GRUPA II

Fi de lucru

1. Identificai n textul citat o comparaie.

2. Legai comparaiile de explicaia potrivit:

muchiul gros, cald ca o blan a pmntului *puiul avea picioarele subiri ca tulpinele
unor flori
ca un muget nbuit de durere *iedul se avnt dup mama lui iute i uor
ca sgeata
se oprete... ca i cum ar mirosi genuna *adncul pdurii aprea ntunecat i plin
de primejdii
se avnt ca o sgeat *mugetul ei ascundea durerea reinut a
cprioarei
picioarele subiri ca nite lugere *iedul se oprete temtor pe marginea
prpastiei ca i cum ar mirosi-o
inima ntunecat ca un iad al pdurii *muchiul care acoperea pmntul era gros
i cald ca blana unui animal

3. Alegei variantele potrivite:


a) Cprioara se mbrbteaz... i pornete spre ancurile de stnc pentru c:
vrea s-l lase rtcit, fcnd desprirea mai uoar;
se hotrte s se despart de el, fiindc aa era legea firii;
puiul trebuia s urce singur;
pe stncile greu accesibile, iedul ar fi fost ferit att de dumnia lupului ct i de
iscuina vntorului.

b) Cprioara i azvrle picioarele n fug fulgertoare , n salturi ndrznee deoarece:


vrea s-i fac iedului o bucurie;
se jucau;
voia s ncerce puterile iedului;
voia s verifice dac este pregtit s nfrunte primejdiile de unul singur.

c) Iedul i se ine voinicete de urm... behind vesel...zburd de bucurie pentru c:


iedul ia totul ca pe o joac;
este bucuros de aceast fug avntat;
puiul nu se poate ine de mama lui;
dei se teme uneori, el o urmeaz voinicete.

ANEXA 3
GRUPA III

Fi de lucru

1. Identificai n textul citat o comparaie.

2. Legai comparaiile de explicaia potrivit:

muchiul gros, cald ca o blan a pmntului *puiul avea picioarele subiri ca tulpinele
unor flori
ca un muget nbuit de durere *iedul se avnt dup mama lui iute i uor
ca sgeata
se oprete... ca i cum ar mirosi genuna *adncul pdurii aprea ntunecat i plin
de primejdii
se avnt ca o sgeat *mugetul ei ascundea durerea reinut a
cprioarei
picioarele subiri ca nite lugere *iedul se oprete temtor pe marginea
prpastiei ca i cum ar mirosi-o
inima ntunecat ca un iad al pdurii *muchiul care acoperea pmntul era gros
i cald ca blana unui animal

3. Alegei variantele potrivite:


a) cprioara contenete fuga, pete ncet, prevztoare sugereaz:
cprioara a obosit;
ea presimte primejdia;
cprioara, tiind cte pericole ascunde pdurea, merge ncet, atent;
cprioara caut s-l nvee i pe ied s se fereasc de primejdii.

b) cprioara se oprete, ca de-o presimire, adulmecnd pentru c:


a auzit un zgomot n lumini;
a vzut ochii lupului strlucind lacomi;
i-a dat seama c iedul ar fi fost sfiat;
simind primejdia, s-a oprit nfricoat.

c) un salt i iedul ar fi fost sfiat semnific:


un singur salt ar mai fi trebuit, iar iedul ar fi fost prins de lupul lacom;
lupul mai face doar un singur salt;
printr-un singur salt cprioara salveaz puiului su;
ultimul salt al iedului.

ANEXA 3
GRUPA IV
Fi de lucru

1. Identificai n textul citat o comparaie.

2. Legai comparaiile de explicaia potrivit:

muchiul gros, cald ca o blan a pmntului *puiul avea picioarele subiri ca tulpinele
unor flori
ca un muget nbuit de durere *iedul se avnt dup mama lui iute i uor
ca sgeata
se oprete... ca i cum ar mirosi genuna *adncul pdurii aprea ntunecat i plin
de primejdii
se avnt ca o sgeat *mugetul ei ascundea durerea reinut a
cprioarei
picioarele subiri ca nite lugere *iedul se oprete temtor pe marginea
prpastiei ca i cum ar mirosi-o
inima ntunecat ca un iad al pdurii *muchiul care acoperea pmntul era gros
i cald ca blana unui animal

3. Alegei variantele potrivite:


a) cprioara d un zbieret adnc, sfietor i dintr-un salt, cade n mijlocul luminiului
semnific:
vrea s-l avertizeze pe ied asupra primejdiei;
cade rpus de oboseal;
i ia rmas bun de la ied zbiernd sfietor cu inima plin de durere;
se ofer ca prad ca s-l salveze pe ied.

b) prbuit n snge, la pmnt, supt colii fiarei, cprioara rmne cu capul ntors spre iedul
ei:
ea vrea s-l mai vad pentru ultima dat;
nu se poate liniti pn nu-l vede plecnd;
nu se mai putea mica;
inima ei de mam vrea s-l vad salvat.

c) numai cnd acesta se topete n adncul pdurii, cprioara simte durerea, iar ochii i se
turbur de apa morii sugereaz:
linitit c i-a vzut puiul salvat, cprioara moare;
ea are puterea s lupte cu moartea pn i vede puiul scpat de pericol;
cprioara este sfiat de lup;
cprioara nu mai vede limpede.

ANEXA 4

TEST FORMATIV

SPUNEI-V PREREA:

Alegei variantele potrivite i argumentai n cteva rnduri sentimentele cititorului:


o durere
o emoie
o regret
o admiraie
o nepsare
o nelegere
ANEXA 1

1. Figura de stil prin care se altur doi termeni, cu scopul de a-l evidenia pe primul se numete.................

2. Imaginile vizuale, auditive sunt imagini.....................................

3. Figura de stil prin care se atribuie trsturi omeneti unor fiine necuvnttoare, lucruri, obiecte se
numete...........................

4. Comparaia, personificarea sunt....................(3 cuvinte)

5. Cuvintele cu form diferit i sens asemntor se numesc...........................

6. Este alctuit din dou sau mai multe versuri

7. Potrivirea sunetelor finale de la sfritul versurilor dintr-o strof poart numele de.................

8. Un rnd dintr-o strof

9. Cuvintele cu form diferit i sens opus se numesc........................................

S-ar putea să vă placă și