Sunteți pe pagina 1din 18

Prof.

Bican arlota
Colegiul Tehnic Al. Roman Aled
Proiect de lecie
Data: 3 mai 2007
Clasa: a XI-C (profil uman, specializarea filologie)
Obiectul: Stilistic (curs opional)
Titlul leciei: Conversiunea
Competene specifice: - utilizarea corect i adecvat a limbii romne n diferite situaii de
comunicare;
- dezvoltarea competenelor de argumentare i de gndire critic;
- cultivarea gustului estetic n domeniul literaturii.
Motivaia: Lecia dezvolt gndirea critic, abilitile de analiz, de investigaie, deprinderile de
argumentare i persuadare, utiliznd un limbaj corect i structuri logice, exerseaz o real
comunicare bazat de dialog i ascultare activ.
Obiective de referin: Elevii vor fi capabili:
1. s identifice termenii obinui prin conversiune;
2. s precizeze principalele tipuri de conversiune;
3. s indice modalitile de realizare a conversiunii;
4. s exemplifice tipurile de conversiune;
5. s disting conversiunea de omonimiile gramaticale.
Strategia didactic:
a) Metode didactice: exerciiul, demonstraia, conversaia, nvarea prin descoperire, analiza
gramatical;
b) Forme de organizare a activitii elevilor : activitate frontal, alternativ cu activitatea
individual, activitate pe grupe, brainstorming - ciorchine de idei;
c) Resurse: I. Capacitile receptive ale elevilor;
II. Fie de lucru, material bibliografic;
III. Programa i planificarea semestrial a curriculumului la limba i literatura
romn pentru clasa a XI-a;
d) Metode de evaluare: valorificarea rspunsurilor elevilor n discuie, feed-back raportat
contribuiei elevilor, autoevaluarea;
Bibliografie: Dumitru Bejan, 1995, Gramatica limbii romne, Ed. Echinox, Cluj-Napoca;
G. G. Neamu, 1999, Teoria i practica analizei gramaticale, Ed. Excelsior, Cluj-Napoca;
Mircea Goga, 2001, Limba romn. Morfologie. Sintax. Ghid de analiz morfologic,
Ed. Limes, Cluj-Napoca;
G. Grui, 1998, Gramatic normativ, Ed. Dacia, Cluj-Napoca;
***
Curriculum naional, Ghid metodologic, 2002,CNC
Coninuturi
O.R. Activiti de nvare
(detalieri)/ cadru

A. Evocare I. Captarea ateniei


Mijloacele de Se prezint i se exemplific de ctre elevi principalele mijloace
mbogire a mbogire a vocabularului.
calcul lingvistic
vocabularului (nou - nscut)
externe
mprumuturi
Mijloacele de mbogire
a vocabularului

intern
e

conversiunea
derivare compunerea
a

cu cu sufix: alturare contopire


prefix: argintiu (paratax) Cmpulung
strmo

cu sufix i prefix
(parasintetic):
desfrunzit cu cratim: fr cratim:
bloc-turn Curtea de Arge

Coninuturi
O.R. Activiti de nvare
(detalieri)/ cadru

Conversiunea 2 II. Conexiuni cu achiziiile anterioare ale elevilor, referitoare la conversiune.

Interjecionalizarea
Conjuncionalizarea
Prepoziionalizarea

Conversiune
Substantivarea
Adverbializarea

Adjectivarea

B. Realizarea III. Anunarea titlului leciei noi (Conversiunea), definiia.


sensului

IV. Organizarea cunotinelor .


Sunt distribuite fie de lucru elevilor (v. anexa nr. 1)
Fiecare elev care face parte dintr-una din cele ase grupe n care s-a mprit clasa
prealabil va deveni expert ntr-o anumit problem (sunt numerotai de la 1 la 4

Coninuturi
O.R. Activiti de nvare
(detalieri)/ cadru

Astfel: Expertul nr. 1 din fiecare grup va avea ca sarcin Substantivarea (seciun
B. Realizarea din anex);
sensului
Expertul nr. 2 Adjectivarea (seciunea B);
Expertul nr. 3 Adverbializarea (seciunea C);
Expertul nr. 4 Prepoziionalizarea (seciunea D);
Expertul nr. 5 Interjecionalizarea (seciunea E);
Expertul nr. 6 Conjuncionalizarea (seciunea F).
1
Sarcinile fiecrei grupe cuprind exerciii de identificare a termenilor obinui
substantivare, adjectivare etc. (se acord 10 min. pentru rezolvarea sarcinilor).
Dup expirarea timpului, grupele se despart, formndu-se noi grupe din toi e
care n grupele iniiale au fost nr. 1, experi Substantivare, din toi elevii nr. 2, ex
Adjectivare .a. m. d.
Timp de 10 minute membrii fiecrei grupe nou-formate (experi nr. 1, experi
etc.) vor colabora pentru a concluziona n legtur cu sarcina de lucru.

Coninuturi
O.R. Activiti de nvare
(detalieri)/ cadru
B. Realizarea Astfel:
sensului 3
Experii nr. 1:
Substantivarea
Pot deveni substantive:

1. adjectivul (frumosul)
personal (eul)
reflexiv (sinea)
2. pronumele negativ (un nimeni) articulare (articol hotrt/
nehotrt (totul)
demonstrativ (un la) nehotrt/demonstrativ);
elipsa termenului determinat ;
cardinal (zecele) utilizarea unui determinant
prin (adjectiv);
3. numeralul ordinal (un al doilea) situarea ntr-un context
4. interjecia (oful) propriu substantivului;
procedeul numrrii;
gerunziu (intrndul) desinene.
infinitiv (strngere)
5. verbul supin (un tremurat)
participiu (rnitul)

6. adverbul (aproapele)
7. articolul
n metalimbaj:
prepoziia Un este articol.
conjuncia
Coninuturi
O.R. Activiti de nvare
(detalieri)/ cadru
B. Realizarea 3 Experii nr. 2:
sensului Pot deveni adjective:
Adjectivarea 1. substantivul (fat copil)

cardinal (trei turme)


2. numeralul ordinal (al patrulea biat)
posesiv (copiii mei)
de ntrire (el nsui) Cnd nsoesc i determin un
negativ (niciun biat) substantiv cu care se acord
3. pronumele
nehotrt (unii oameni) n gen, numr i caz
interogativ (Ce neles?)
relativ (Nu tiu care ipostaz)

4. verbul participiu (carte citit)


gerunziu (chipuri surznde)
5. adverbul (asemenea indiferen)

Experii nr. 3

Pot deveni adverbe:


Adverbializarea
1. substantivul (nva noaptea)

2. adjectivul (Acioneaz rapid)


Criteriul sintactic adverbul
3.pronumele relativ ce (=ct de): Ce bine se potrivesc!
determin verbe i adjective
4. numeralul multiplicativ (Ctig ndoit.)
distributiv (Alearg cte doi.)
ordinal (nti, f temele.)
adverbial (El scrie de dou ori.)
5.verbul participiu (Vorbete deschis.)

6. conjuncia (Iar ai ntrziat.)


Coninuturi
O.R. Activiti de nvare
(detalieri)/ cadru
B. Realizarea Experii nr. 4
3
sensului Pot deveni prepoziii:
1. adverbul (Zboar deasupra casei.)
Prepoziionalizarea
2. substantivul (graie efortului)
3. participiul (mulumit mamei)
Experii nr. 5
Pot deveni conjuncii:
Conjuncionalizarea
1. adverbul relativ (Cum n-ai mncat, i-e ru.
Unde nu e departe, am mers pe jos.)
2. verbul (Fie cu intenie, fie fr intenie, a greit.)

Experii nr. 6
Pot deveni interjecii:
Interjecionalizarea 1. substantivul (Doamne!)
2. verbul (Uite!)
3. numeralul (ase!)

Coninuturi O.R. Activiti de nvare


(detalieri)/ cadru
C. Reflecia V. Conexiune invers
Va fi distribuit elevilor o nou fi de lucru care cuprinde mai multe tipu
exerciii (anexa nr. 2)

1. exerciii de comparare (exerciiul I, anex), 5 min.


Exemplu
Enun. Identific diferenele de natur morfologic dintre cuvintele:
a) Merge ncet. b) Avea un mers ncet.
Barem de corectare: a) adverb b) adjectiv

2. exerciii de exemplificare (exerciiul II, anex), 5 min.


Exemplu
Enun. Dai cte 5 exemple de substantive cu valoare adverbial i cu funci
complement circumstanial de mod, care determin fie un adjectiv (grupa A)
un verb (grupa B).
Barem de corectare: A) prost bt, ngheat bocn, singur cuc, gol puc,
colilie, frumos foc, plin ochi.
B) a adormi butean, a intra buluc, a tcea chitic, a
fedele, a curge grl, a pleca/a veni glon, a lustrui l
a se ine scai, a-i merge strun.
3. exerciii de construire (exerciiul 3, anex), 10 min
Exemplu
Enun. Construii enunuri n care cuvintele ce, a, i o s aib diferite valori
morfologice:
Coninuturi
O.R. Activiti de nvare
(detalieri)/ cadru
Barem de corectare:
4 Grupa A: ce substantiv n metalimbaj .
pronume interogativ .
adjectiv interogativ ..
pronume relativ ....
pronume relativ cu valoare de pronume nehotrt
adjectiv relativ ...
adverb .....
adverb relativ ..
Grupa B: a substantiv n metalimbaj ....
articol hotrt enclitic ....
articol posesiv (genitival) ..
articol demonstrativ (adjectival) form popular ..
pronume demonstrativ form popular ..
adjectiv pronominal demonstrativ form popular .
verb auxiliar ...
prepoziie:
- a cazului genitiv
- a cazului acuzativ ..
morfem al infinitivului .
-interjecie ..
Coninuturi
O.R. Activiti de nvare
(detalieri)/ cadru
Grupa C: o substantiv n metalimbaj .
articol nehotrt .
pronume personal ..
adjectiv pronominal nehotrt
numeral cu valoare de adjectiv ..
4 verb auxiliar ...
interjecie
4. exerciii de folosire corect i adecvat a elementelor verbale (exerciiu
anex), 5 min
Exemplu
Enun. Indicai, prin rescriere, forma corect:
1) copii noi / nou nscui
Barem de corectare: 1) nou; 2) greu; 3) destul; 4) celei; 5) acestora; 6)
7) unanim; 8) posibil; 9) nsi; 10) pe care; 11) niciunul; n-a; 12) cte;
ct; 14) nemaipomenit; 15) cel; 16) liber-cugettori; 17) obligatoriu; 18) contr
5. exerciii de disociere (itemi cu alegere multipl) exerciiul V, anex, 5 m
Exemplu
Enun. ncercuiete litera corespunztoare rspunsului corect:
1) Cuvntul subliniat din enunul: Cum a venit, a i spart geamul. este:
a) conjuncie coordonatoare, fr funcie sintactic;
b) adverb de mod, complement circumstanial de mod;
c) adverb de timp, complement circumstanial de timp;
d) pronume reflexiv, form neaccentuat, dativ, atribut pronominal dativa
Barem de corectare: 1) c; 2) b; 3) c; 4) c; 5) c; 6) b; 7) d; 8) c; 9) d; 10) d.

Coninuturi
O.R. Activiti de nvare
(detalieri)/ cadru
VI. Tem pentru acas
1 6. exerciii de identificare a funciei sintactice a cuvintelor provenite din
pri de vorbire (ex. VI, anex)
Exemplu
Enun. Precizai funcia sintactic i cazul cuvintelor subliniate:
1) n culmea disperrii, pasiunea absurdului este singura care mai arunc
lumin demonic n haos. (E. Cioran)
Barem de corectare: 1) atribut substantival genitival, G; 2) complement de age
Ac.; 3) complement circumstanial de mod propriu-zis, Ac.; 4) fr func
sintactic, V.; 5) nume predicativ, N.; 6) element predicativ suplimentar, N.;
complement indirect prepoziional, Ac.; 8) complement circumstanial de loc, Ac.
9) fals apoziie, N.; 10) complement direct, Ac.; complement direct, Ac.;
complement circumstanial de timp, Ac.; 12) complement circumstan
instrumental, Ac.; 13) atribut substantival prepoziional, Ac., atribut substantival
prepoziional, Ac.; 14) subiect, N.; 15) nume predicativ, N.; 16) atribut adjectival,
17) atribut adjectival, G.; 18) atribut adjectival, Ac.; atribut adjectival, A
19) complement circumstanial de mod.

Coninuturi
O.R. Activiti de nvare
(detalieri)/ cadru
7. nvarea prin opoziie (exerciiul VII, anex)
Exemplu
Enun. Menionai valoarea morfologic, funcia sintactic i cazul cuvinte
subliniate:
1 ) Mi-e drag cntecul. 2 ) Mi-e drag s-l privesc.
Barem de corectare: adjectiv, nume predicativ, N. n : 1), 4), 5), 8), 10), 12);
5 adverb de mod, nume predicativ n: 2), 3), 7), 9), 11), 13);
adverb de mod, complement circumstanial de mod n 6).
8. exerciii de construire dup cerine (exerciiul VIII, anex)
Exemplu
Enun. Alctuii enunuri respectnd cerinele: a) adverb provenit din conjuncie,
complement circumstanial de timp
Barem de corectare: Iar ai venit?

Fi de lucru
Schimbarea valorii gramaticale (conversiunea)
Anexa nr. 1
Identific, prin subliniere, termenii obinui prin conversiune, din enunurile de mai
jos:
A. Rul social e greu de vindecat.; Cum te-a pclit acest lene?; Animal cu alb, cu A.
roz/Stnd cu timpul n dini nervos.(N. Stnescu); i din adnc necunoscut/Un
mndru tnr crete.(M. Eminescu); Am recunoscut mrcile eului liric.; Liricul este
o exprimare a sinelui.; Nimicul te aduce, nimicul te reia.(Veronica Micle); El este
un nimeni.; Eti un la, i-a spus cu dispre.; n via nu poi avea totul.; Zecele pe
care l-am luat era meritat.; Pentru compunere merii un nou.; El este un fel de unu
ntors n doi, trei.(N. Stnescu) ; Un al doilea n-a mai venit.; Oful inimii numai el l
tie.; Casa are un intrnd care d personalitate faadei.; Alergarea s-a desfurat pe o
vreme torid.; Cele zise l-au ngrijorat.; Pe veci pierduto, venic adorato!(M.
Eminescu); O dulce strngere de mini, un tremurat de gene.(M. Eminescu); I-am
fcut un mare bine.; Iubete-i aproapele!; Dac este o conjuncie.; Un este
articol nehotrt.; Ceare diverse valori morfologice. N-ai recunoscut acest dac?
B. Avea o fa mndr, dulce, prunc.(M. Eminescu); Pstorul moldovean avea: B.
i cai nvai / i cini mai brbai.; Se cobor la vale/ Trei turme de miei/ Cu trei
ciobnei.; Al patrulea biat n-a tiut.; La moartea fiecrui om cade o stea.; Orice
pmntean nelege c vieii i urmeaz moartea.; Rivalii si au ctigat.; Mircea
nsui mn-n lupt vijelia-ngrozitoare.(M. Eminescu); Acesta nu schieaz niciun
gest de mpotrivire i nu-i ia nicio msur de aprare.; Ce neles dai versului?;
Aceast resemnare a prut unora fatalism.; Nu tiu care ipostaz n faa destinului e
proprie romnilor.; Nu poi vedea chipuri surznde, ci priviri triste.; Eu n-a alege
lira vibrnd de iubire.(M. Eminescu); De unde vine asemenea indiferen?; Este
un brbat bine.; Aa hain mi place i mie.
C. Nu cred c poi nva bine noaptea, dar seara trziu?; Te-a privit int.; Asta nu C.
nseamn s te duci glon.; Paznicul a fost btut mr.; Aceast firm acioneaz rapid
i energic.; Ce bine s-au potrivit lucrurile!; Tot nu te-ai hotrt?; Aici ai putea ctiga
ndoit.; Vei lucra cte doi pe schimb.; nti, reexamineaz atent toate ofertele.; A
alergat de dou ori.; Patronul i-a vorbit deschis.; S-ar putea s fie i mai avantajos n
alt parte.
D. Iar mireasa vioric i-atepta-ndrtul uii(M. Eminescu); Deasupra-i frunzele D.
pustie - / A mele visuri care mor (M. Eminescu); De-aceea-n urma mea
rmi-/Adio!(M. Eminescu); S-a impus graie talentului.; A reuit datorit muncii
depuse.
E. Sub easta mea ah, drace, cineva face vocalize ntr-un apartament apropiat E.
s-ar putea ine congresul mondial al mediocrilor.(M. Crtrescu); Unde dracu e,
c n-o vd?(M. Preda); F! F! F, n-auzi? mormi Moromete(M. Preda); -Hai
noroc, Moromete!(M. Preda); -Aoleo! se scuz Moromete tresrind. Poftii n
cas! Poftii!(M. Preda); - Dacum s n-am?(I. Creang); Ajutor! Linite! Foc!;
Ce, b, vreai s i le pltesc eu din buzunar?!(M. Preda) ; - Fereasc Dumnezeu!
spuse mama.(M. Preda); ase! Vine profesorul!.

F. - Ce spui, cumnat! Dac l-a ucide n btaie cnd a afla c el a prins pupza, s- F.
o chinuiasc (I.Creang); Unde nu i-au plcut ceilali invitai, a plecat mai devreme
acas.; Cum n-a fost chemat, n-a tiut c trebuie s vin.; i cum i-o dau n mn,
javra dracului se face a o cuta de ou, i-i dezleag atunci frumuel aa de la picior,
apoi mi-o arunc n sus.(I.Creang); Ct ajunse acolo, i chem rudele. Fie din
greeal, fie cu intenie, Ion nu i-a cerut scuze.
Fi de lucru Anexa 2

I. Indic diferenele de natur morfologic dintre cuvintele:


1. Merge ncet. Avea un mers ncet.
2. L-au lsat bolnav i fr sperane. Era un btrnel bolnav i singur.
3. Copile crescute la orfelinat? Se integreaz greu n familie. S-i amintesc un vers din Eminescu:
Zilele-mi copile i albe le-a esut.
4. nainte nu era mai bine. naintea vieii trebuie s nu fii inflexibil i intolerant.
5. Nu tiu cum nva. Cum nu e serios, nu poate face performan.
6. S-a auzit vai, dar acest vai nu-l auzeau prima dat.
7. Vara viitoare plec la mare; de obicei, vara stau acas.
8. Paznicul a fost btut mr, chiar sub acest mr lng locuina de serviciu.
9. Toi au griji i sperane. Toi prietenii mei sper ntr-un viitor mai bun.
10. Avea mult graie i elegan. S-a impus graie talentului.
11. Cealalt e plauzibil. Cealalt ipotez e greu de imaginat.

II. Construii enunuri n care cuvintele bun, a, o s aib diferite valori morfologice.

III. Alegei, prin subliniere, forma admis de limba literar:


1) copii noi/nou nscui; 2) Acestea sunt probleme grele/greu de rezolvat; 3) Au venit destul/destui de muli
copii; 4)comportarea fetei cea/celei nou venit/venite n clasa noastr; 5) n urma eforturilor
acestora/acestea; 6) n primele ore ale celei de a doua zi/zile a misiunii; 7) Experii sunt unanimi/unanim de
acord; 8) cantiti ct mai mari posibile/posibil de alimente; 9) Doamna profesoar nsui/nsi a spus
asta; 10) Nu-mi place stofa care/pe care am ales-o; 11) Niciunul dintre ei n-a/n-au nvat; 12) Din ct/cte
tiu, evenimentele au decurs aa; 13) Dup ct/cte cunosc, nu se va opri aici; 14) Aceti elevi
nemaipomenii/nemaipomenit de harnici au ctigat toate premiile; 15) Aceste dicionare sunt cel/cele mai
strns legate de practic; 16) Am ntlnit muli liber-cugettori/liberi-cugettori interesani; 17) Acest lucru
impune n mod obligatoriu/ obligatoriu; 18) A procedat contrar/contrariu celor spuse de el.

IV. ncercuii litera corespunztoare rspunsului corect:


1. Cuvntul subliniat din enunul: Cum a venit, a i spart geamul. este:
a. conjuncie coordonatoare/ fr funcie sintactic;
b. adverb de mod/ complement circumstanial de mod;
c. adverb de mod/ complement circumstanial de timp;
d. pronume reflexiv/ form neaccentuat, D., atribut pronominal datival.

2. Cuvntul subliniat din enunul: Nimeni nu mi-i drag ca tine este:


a. complement circumstanial de mod/ adverb de mod;
b. nume predicativ/ adjectiv calificativ, N.;
c. nume predicativ/ adjectiv determinativ, N.;
d. nume predicativ/ adverb de mod.

3. Cuvntul subliniat din enunul: Nu-l tiam contra voastr este:


a. complement circumstanial de mod/ pronume posesiv, G. cu locuiune propoziional;
b. complement indirect/adjectiv pronominal posesiv, Ac. cu prepoziie;
c. element predicativ suplimentar/ adjectiv pronominal posesiv, Ac. cu prepoziie;
d. alt interpretare.

4. Cuvntul subliniat din enunul: Cnd ar fi dup corbi, toi caii ar fi mori este:
a. adverb relativ;
b. adverb interogativ;
c. conjuncie;
d. alt interpretare.

5. Cuvntul subliniat din enunul: i cum vara e anotimpul cel mai frumos trebuie s fii pregtit s faci
fa. este:
a. adverb interogativ ;
b. adverb relativ;
c. conjuncie;
d. alt interpretare.

6. Cuvntul subliniat din enunul: Du-te de comand un suc! este:


a. conjuncie subordonatoare;
b. conjuncie coordonatoare;
c. prepoziie;
d. pronume relativ invariabil.

7. Cuvntul subliniat din enunul: Aproape c-mi vine s plng este:


a. nume predicativ/ adverb de mod predicativ;
b. adverb de mod n componena unei locuiuni /fr funcie sintactic;
c. complement circumstanial de mod/ adverb de mod;
d. predicat verbal/adverb de mod predicativ.

8. Cuvntul subliniat din enunul: Habar n-ai ce m streseaz biatul acela! e analizat corect n:
a. complement circumstanial de mod/ pronume relativ, Ac.;
b. subiect/ pronume relativ, N.;
c. complement circumstanial de mod/ adverb de mod relativ;
d. complement direct/ pronume relativ, Ac.

9. Cuvntul subliniat din enunul: Scldatul n septembrie e periculos este:


a. complement circumstanial de timp/ substantiv comun, Ac. cu prepoziie;
b. complement circumstanial de timp/ adverb de timp;
c. atribut adverbial/ adverb de timp;
d. atribut substantival prepoziional/ substantiv comun, Ac. cu prepoziie.

10. Cuvntul subliniat din enunul: Alexandru plec de la ceasurile cinci s-i vad prietenul. este:
a. atribut adjectival/numeral cardinal cu valoare adjectival, Ac.;
b. atribut adjectival/ numeral ordinal cu valoare adjectival, Ac.;
c. atribut adjectival/ numeral cardinal cu valoare substantival, N.;
d. alt interpretare.

Tema pentru acas

V. Precizai funcia sintactic i cazul cuvintelor subliniate:

1. n culmea disperrii, pasiunea absurdului este singura care mai arunc o lumin demonic n haos.
(E. Cioran)

2. turbulena era socotit de cei nelepi proprie vrstei i rareori mi atrgea vreo pedeaps prea
grav. (M. Preda)

3. Bat lung peste ar

Reci ramuri de vnt

i codrul de cear

Miroase a sfnt (V. Voiculescu)


4. Tu eti la fel de pur i de frumos, grasule,

i de netiutor, tiutorule. (N. Stnescu)

5. Eu sunt acel nu tiu ce, acel loc unde vzul se transform ntructva n vz, ca s poat comunica
intre ele (N. Stnescu)

6. Cei care au sufletul grosolan spun tu i intimilor i slugilor, artnd prin aceasta c pentru dnii
intimitatea nseamn lipsa de stim i de respect. (G. Ibrileanu)

7. n amor omul se mulumete cu un nimic, i nu se mulumete cu nimic. (G. Ibrileanu)

8. Sinele ncearc din sine s ias

ochiul din ochi, i mereu

nsui pe nsui se las

ca o neagr ninsoare, de greu. (N. Stnescu)

9. Vino, monarhule Timp, cu nobilii ti

Azi, Ieri, Acum i Atunce. (E. Botta)

10. Sub cerul negru, cerul gurii,

st marea de scuipat a urii,

ce n-are azi i n-are mine (N. Stnescu)

11. Noi vrem s ne strngem n brae

toat ziua, toat luna ptrat,

prin acel aer cu picioare verzi,

intimidndu-l o dat. (N. Stnescu)

12. Cu mne zilele-i adaugi


Cu ieri viaa ta o scazi. (M. Eminescu)

13. ideea de mister condiioneaz un ntreg mod de cunoatere numai fiindc e produsul unui act de
transcendere. (L. Blaga)

14. Ce nseamn a fi? nseamn micare nchis Orice a fi spiritual este nu numai analogic o micare
nchis, ci i n el nsui. (C. Noica)

15. Logica e dans. A lor e mers. (C. Noica.)


16. Omul ar nceta de a fi om dac s-ar desproblematiza. De aceea rostul cel din urm al oricrei
filozofii este acela de a fi combtut. (L. Blaga)

17. Aceast frumusee, icoan credincioas


A inimii, denun o inim frumoas
Ce se vars ca roua arzndii primveri. (Poezia romneasc n epoca romantic)

18. Ce auzi odat copila-mi murmurare,


Ce jocurile-mi june, zburdarea mi-a vzut. (M. Eminescu)

19. Numai inteligena, care e plin de rutate, dac e liber i nu slujete nimic, vrea s vad clar. (C.
Noica)

VI. Menionai valoarea morfologic, funcia sintactic i cazul cuvintelor subliniate:


1. Mi-e drag cntecul ...
2. Mi-e drag s-l privesc .
3. Este ruinos s vorbeti astfel..
4. Este ruinos gestul tu
5. El este nelept. ..
6. A procedat nelept
7. Nu este nelept s procedeze aa .
8. Timpul este frumos ..
9. Este frumos s-i ajui colegii ..
10. Drumul este greu
11. Este greu s ajungi pn acolo ..
12. Pachetul este uor ..
13. Este uor s nvei .

VII. Alctuii enunuri, respectnd urmtoarele cerine ...


1. adverb provenit din conjuncie, complement circumstanial de timp
2. adverb provenit din numeral, complement circumstanial de timp.
3. numeral cardinal propriu-zis, singular, feminin, N., atribut adjectival ..
4. numeral multiplicativ, G., atribut adjectival
5. adjectiv pronominal posesiv, D., atribut adjectival
6. demonstrativ de difereniere, Ac., atribut adjectival ..
7. adjectiv provenit din adverb, N., atribut adjectival .
8. adverb provenit din substantiv, complement circumstanial de timp .
9. adverb provenit din pronume, complement circumstanial de mod
10. adverb provenit din participiu, complement circumstanial de mod

S-ar putea să vă placă și