Sunteți pe pagina 1din 1

ONG-le nu depun declaratia 392

Topconta.ro vine cu precizarea ca organizatiile non-profit (asociatii si fundatii) nu depun declaratia 392. De
ce?

Pentru ca asa cum scrie in prevederile legale, declaratia 392 se completeaza de catre persoanele impozabile, asa
cum sunt definite in Titlul VI "Taxa pe valoare adaugata", la art.127 din Codul Fiscal, care sunt sau nu sunt
inregistrate in scopuri de TVA.

Iata ce prevede art.127 alin.1 si 2:

"Art. 127. - (1) Este considerata persoana impozabila orice persoana care desfasoara, de o maniera independenta si
indiferent de loc, activitati economice de natura celor prevazute la alin. (2), oricare ar fi scopul sau rezultatul acestei
activitati.

(2) In sensul prezentului titlu, activitatile economice cuprind activitatile producatorilor comerciantilor sau prestatorilor
de servicii, inclusiv activitatile extractive, agricole si activitatile profesiilor libere sau asimilate acestora. De asemenea,
constituie activitate economica exploatarea bunurilor corporale sau necorporale in scopul obtinerii de venituri cu
caracter de continuitate."

Daca ONG face activitati economice ca cele prevazute in alin.2 de la art.127 si care sunt prevazute in statut cu
codurile CAEN corespunzatoare, atunci depune declaratia 392 pana in 25 februarie.