Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DIDACTIC

ACTIVITATE INTEGRAT

Data: 10 decembrie 2010


Propuntor: Moisa Angela Luminia
Unitatea de nvmnt: G.P.N. Moldova Sulia
Nivelul / Grupa: 5-6 /7 ani - mare
Tema anual de nvare: CU CE I CUM EXPRIMM CEEA CE SIM IM?
Tema proiectului tematic: BUCURIILE SRBTORILOR DE IARN
Tema sptmnii: CRCIUNUL, SRBTOAREA BUCURIEI
Tema activitii: UN NGER DE SRBTORI
Modelul integrrii: ramificat
Elemente componente ale activitii integrate: Activiti de dezvoltare experenial (ADE)
Domeniul limb i comunicare (DLC) Fetia cu chibrituri de H.C.Andersen lectura
educatoarei
Domeniul om i societate (DOS) Daruri pentru fetia cu chibrituri nuruire, nirare,
decupare, lipire
Scopul activitii:
Dezvoltarea capacitilor de exprimare a gndurilor, a impresiilor, a sentimentelor prin
intermediul limbajului verbal, utiliznd structuri lingvistice simple i complexe.
Consolidarea unor abiliti practice specifice nivelului de dezvoltare motric.

Obiective operaionale:
- s asculte cu atenie textul citit de educatoare i s urmreasc imaginile prezentate;
- s formuleze rspunsuri corecte la ntrebrile adresate;
- s se exprime corect din punct de vedere gramatical;
- s-i exprime sentimentele fa de personajul din poveste;
- s gseasc alt final pentru poveste;
- s stabileasc ordinea cronologic a imaginilor ;
- s exprime prin micare starea sufleteasc sugerat de cntec;
- s recunoasc materialele de lucru;
- s execute exerciiile de nclzire a minilor;
- s efectueze sarcinile primite folosind tehnicile de lucru: nuruire, nirare, decupare, lipire;
- s lucreze corect i ngrijit;
- s duc la bun sfrit lucrul nceput;
- s conlucreze n grup pentru realizarea sarcinilor;
- s participe cu interes i plcere la activitate;
- s-i aprecieze efortul depus n activitate.
Strategii didactice:
a) Metode i procedee: conversaia, observaia, expunerea, lectura educatoarei, explicaia,
demonstraia, exerciiul, problematizarea, turul galeriei
b) Elemente de joc: ppu, aplauze, mnuirea materialului, micarea, medalii
c) Resurse materiale: Cele mai frumoase poveti H.C.Andersen, ilustraii, plane, hrtie
colorat, carton colorat, fire de ln colorate, betioare, vat, fir de nailon, foarfece, past
de lipit, stelue ornamentale, CD, CD-palyer, calculator
d) Forme de organizare: frontal, n grupuri mici, individual

Durata: 70 minute

Scenariul activitii:
Activitatea debuteaz cu o scurt conversaie despre srbtoarea Crciunului, srbtoarea
bucuriei, srbtoarea cnd noi toi trebuie s fim mai buni. Apoi ii face prezena ppua Fetia cu
chibrituri care este trist c nu are hinue noi nici brdu de Crciun i dorete s le
mprteasc copiilor povestea ei. Copiii se vor aeza pe mochet i vor urmri cu atenie lectura
educatoarei Fetia cu chibrituri de H.C.Andersen. n timpul lecturii copii vor putea observa imagini
din poveste.Apoi se discut pe marginea textului.
ntruct noi am vrea s-o ajutm pe feti de srbtori o s-i confecionm hinue i i vom
pregti un pom de iarn.
Se face tranziia Cad fulgii, dup care copii vor ocupa loc pe scunelele din jurul msuelor
pe care sunt pregtite materialele. Se execut exerciii de nclzire a minilor : Micm degeelele,
batem palmele, nvrtim minele, rotim pumnii. Copiii vor recunoate materialele aflate pe msue,
apoi se va specifica sarcina de la fiecare grup de lucru: vor confeciona hinue prin nuruire, vor
realiza lnioare pentru pom prin nirare, vor realiza podoabe pentru pom prin decupare i lipire.
Se explic i se demonstreaz modul de execuie dup care copii vor fi urmrii i ndrumai n
timpul lucrului.
Dup ce copii termin lucrrile acestea vor fi expuse pe panouri. Copiii sunt invitai din nou
s ia loc pe mochet unde vom ncerca s fixm coninutul povetii i s schimbm finalul trist al
povetii.
Evaluarea povetii se va face prin aezarea n ordine cronologic a imaginilor din poveste
dup care copiii sunt invitai s aprecieze modul n care au realizat darurile pentru Fetia cu
chibrituri .
Ppua Fetia cu chibrituri mulumete copiilor pentru darurile fcute, apoi se organizeaz o
convorbire referitoare la faptul c toi copiii trebuie s fie politicoi i respectoi , c trebuie s-i
ajute pe cei triti sau suprai astfel nct acetia s-i gseasc zmbetul. Se interpreteaz
cntecul Obiceiuri bune.
Se fac aprecieri asupra modului n care s-a desfurat activitatea i se acord recompense.

Bibliografie:

*M.E.C.T. - Curriculum pentru nvmntul precolar, 2008


Pletea,M., Rileanu,D.,Grama,F,.Clin, E.,Sesovici,A., Ciobotaru,A.,Dinc,G., Pletea,G.,Spnu,C.,-
Aplicaii
ale noului curriculum pentru nvmntul precolar - Vol III, Editura Didactica Publishing
House,
Bucureti, 2009
Rileanu,D.,Vieriu,D.,Alecsa,I. Proiectarea pas cu pas Editura Diamant, Piteti, 2010
Glava,A., Pocol,M., Ttaru,L.L. Educaia timpurie ghid metodic pentru aplicarea curriculumului
precolar, Editura Paralela 45, Piteti, 2009
Desfurarea activitii:

Nr. Strategii didactice Tipul de


crt Etapele Continut tiinific Metode i Mijloace de Evaluare/ inteligen
. activitii procedee nvmnt Metode i activat
indicatori
1. Captarea Se organizez o discuie referitoare la srbtoarea Conversaia ppu
ateniei Crciunului cnd oamenii trebuie s fie mai buni i Inteligen
mai darnici cu cei din jur. Observare interper-
Este descoperit ppua Fetia cu chibrituri care Observaia curent sonal
le spune copiilor c este o feti orfan, srac i nu
poate s petreac srbtorile n belug i bucurie ca
toi ceilali. i ar dori s le fac cunoscut copiilor
povestea ei.
2. Anunarea Tema i obiectivele leciei sunt prezentate ntr-un Expunerea
temei i a limbaj adecvat vrstei copiilor de ctre educatoare.
obiectivelor Se va citi povestea Fetia cu chibrituri de
H.C.Andersen i vor fi confecionate daruri pentru
Fetia cu chibrituri, hinue i ornamente pentru
pomul de crciun.

3. Dirijarea Ppua va fi aezat la vedere pentru a urmri


nvrii modul n care se desfoar activitatea. Cele mai
Copiii vor fi aezai pe mochet n jurul educatoarei n frumoase Inteligen
aa fel nct s poat privi i imaginile poveti inerper-
corespunztoare povetii povetii. Lectura H.C.Andersen sonal
Se citete cu ton sczut i ritm rar, se prezint educatoarei
imaginile astfel nct copii s triasc evenimentele
din poveste.
Dup lectur se discut pe marginea textului. Conversaia
o De ce fetia umbla pe strad seara? Conversa- Inteligen
o De ce nu se grbea s mearg acas? ia exami- lingvistic
o Cum a ncercat s se nclzeasc? natoare
o Ce lucruri minunate a vzut n lumina flcrii
chibritului?
o Ce s-a ntmplat cu fetia?
o n ce anotimp are loc ntmplarea din
poveste? CD Cntece
nainte de a trece la lucru pe grupe se face tranziia de iarn Redarea
Cad fulgi Exerciiul CD-player de micri
Uite fulgii de zpad ritmice cu Inteligen
Cad pe pomi, pe noi, pe strad indici muzical
Ce frumos e jocul lor sczui de
Fluturi albi n zbor efort
Copiii interpreteaz i execut micri sugerate de
cntecel.
Copiii sunt invitai s ia loc pe scunele la msue. Observaia
Msuele sunt aranjate pentru trei grupe. Sunt Conversaia
solicitai copiii s recunoasc materialele de lucru.
Se execut exerciii de nclzire a minilor:
Micm degeelele
Batem palmele
nvrtim minile
Rotim pumnii
Se lucreaz pe trei grupe:
Grupa 1: Vor realiza hinue pentru Fetia cu
chibrituri prin tehnica nuruire. Un grup de 6 copii abloane de
vor realliza : bluz, fust, paltona, papuci, caciul i hinue, ln
fular. Acestea se vor putea decora. colorat,
Grupa 2: Un grup de 4 copii vor realiza lnioare hrtie Inteligen
din beioare i vat prin tehnica nirare. colorat, past kinestezic
Grupa 3: Vor realiza diferite ornamente pentru de lipit,
pomul de Crciun prin tehnica decupare i lipire. forfecue, fir
Prin decupare se realizeaz steluele care apoi vor fi de naylon
decorate. Globurile se realizeaz prin ndoirea Observare
simetric a formei i lipirea a cte trei. Explicaia sistematic
Se explic i demonstreaz tehnica de lucru Demonstraia Autoeva-
pentru fiecare grup. luarea
n timp ce copiii lucrez sunt observai i ndrumai. Coevalua-
n cazul n care nu se execut corect o tehnic se Exerciiul rea
explic i se demonstreaz din nou. Copiii care i-au
terminat lucrarea i pot ajuta pe cei care lucreaz mai
ncet. Panou de
La terminarea lucrului se face curenie pe msue polistiren
i lucrrile realizate vor fi aezate : hinuele pe un Brdu din
panou de polistiren iar ornamentele pentru pom pe polistiren
brduul pregtit.
Se execut tranziia 1,2,3 aa copiii Redarea
Luai seama bine Exerciiul de micri Inteligen
Dup cum v-am spus ritmice cu corporal/
Ochii toi la mine indici kinestezic
Minile n sus sczui de
R: 1,2,3 1,2,3, 1,2,3 aa copiii efort
Luai seama bine
Cum v-am artat
Ochii toi la mine Calculator
Minile nalt
R: .......
Luai seama bine
n picioare drept
Ochii toi la mine
Minile la piept
R: ............
Dup realizarea tranziiei ne vom aeza din nou pe
mochet:
1,2, 1,2 mergem toi n pas vioi
Pe mochet ne-aezm Inteligen
Povestea o discutm Conversaia Conversa- lingvistic
Se consolideaz povestea prin ntrebri cu ia de
rspunsuri multiple. verificare
4. Obinerea Deoarece finalul povetii este foarte trist i noi am Conversaia Inteligen
performanei vrea s nu ne ntristm de Crciun vom ncerca s Viteza de lingvistic
schimbm finalul povetii. reacie n
Copiii sunt solicitai s gsesc alt sfrit pentru Problemati- gsirea
poveste. zarea altui final
Cei care vor sugera alt final vor fi aplaudai.

5. Evaluare Copiii sunt solicitaii s aeze n ordine cronologic Plane Inteligen


imaginile din poveste, apoi sunt invitai s analizeze Turul galeriei Panourile cu Autoeva- spaial
lucrrile realizate de ei i care sunt expuse pe lucrri luare inteligen
panouri. intraper-
Ppua Fetia cu chibrituri face aprecieri asupra Conversaia Ppua sonal
modului n care copii au nvat povestea ei,
apreciaz efortul pe care l-au fcut pentru a avea
hinue noi i un brdu impodobit. Aprecieri
Din lecia de azi am aflat c trebuie s fim buni i orale
miloi, s avem grij de cei din jurul nostru, s
aducem un zmbet celor triti i suprai. Asta
nsemn s fim copii bine educai. Exerciiul
Se interpreteaz cntecul Obiceiuri bune inteligen
Copiii sunt recompensai cu medalii pe care este Ecusoane muzical
imaginea unui nger.