Sunteți pe pagina 1din 13

PROIECT DIDACTIC LA SCRIERE propus de prof.

psihopedagog Geabu Marilena


coala
Data:
Clasa pregatitoare
Invtor:
Aria curricular: Limb i comunicare
Disciplina: Limba i literatura romn
Unitatea de nvare: Semne pregrafice
Tema leciei: Scrierea semnului grafic linia frnt ,,Acoperiul,,
Tipul leciei: formarea i consolidarea priceperilor i deprinderilor
Obiectiv cadru: Dezvoltarea capacitii de exprimare scris
Scopul leciei:
- dezvoltarea i exersarea muchilor mici ai minii n vederea scrierii;
- formarea deprinderii de a scrie corect i lizibil elementele grafice nvate.

Obiective operaionale: La sfritul leciei elevii vor fi capabili:


Cognitive:
O1 s traseze/arate cu degetul n aer semnul grafic nvat i pe cele anterioare;
O2 s asocieze cu elemente din natur/s-l recunoasc n imagini i s denumeasc semnul grafic nvat;
O3 s execute prin dactilopictur semnul grafic si s-l integreze ntr-un peisaj acas;
O4 s execute prin miscarea ntregului corp(zig-zagul) reprezentarea n spaiu a ceea ce reprezint semnul grafic dat ;
O5 s scrie corect i lizibil elementul grafic nvat;
O6 s copieze corect elementul grafic prezentat respectnd alineatul, distana dintre dintre grafisme, liniatura;
O7 s arate ce alte lucruri sau fiine din mediul nconjurtor se mic n zigzag sau au nfiri asemntoarea cu semnul reprezentat de
noi azi.
Afectiv atitudinale:
O8 s manifeste interes pentru o scriere ngrijit i corect;
O9 s manifeste interes pentru participarea la lecie.
Psiho motorii:
O10 s-i coordoneze micrile pentru scrierea corect a elementelor grafice
O11 - s precizeze i s respecte poziia corect n timpul scrisului
O12 - s mnuiasc corect instrumentele de scris.

Strategia didactic:
Resurse procedurale: conversaia, explicaia, exerciiul, demonstraia, jocul didactic, observarea sistematic.
Resurse materiale: carioci, plane model cu semnele grafice, plan suport cu semnele grafice care trebuie copiate,
fie de lucru (desene cu semne grafice).
Forme de organizare: frontal, independent-individual, independent-pe perechi.

Durata: 45 minute

Locul desfurrii: sala de clas

Bibliografie:
Neacu . I. Metode i tehnici de nvare eficient, Editura tiinific, Bucureti, 1990;
Elena Joia, Didactica aplicat. Partea I nvmntul primar, Editura Gheorghe Alexandru, Craiova, 1994
Ministerul Educaiei i Cercetrii, Programa colar clasa I, Bucureti, 2012;

Momentele Obiective Coninuturi i activiti de nvare Resurse Eva


leciei metodologice materiale procedurale
I. Crearea condiiilor psihologice i organizatorice necesare unei bune
Moment desfurri a leciei. Conversaia caiete, carioci, frontal obs
organizatoric Pregtirea materialelor necesare pentru or. stilouri siste

II. Cer copiilor s imite n aer cu degetul fiecare semn grafic nvat.Printr- Descoperire
Captarea ateniei un exercitiu-joc elevii i amintesc elementele grafice nvate, cerina Conversaia fie de frontal obs
Pregtirea fiind aceea de a completa cu carioca diverse desene, urmnd a descoperi Explicaia activitate siste
aperceptiv la fiecare cte un semn grafic, pe care l vor scrie pe tabl Exerciiul ches
o
III. Anunarea Sunt invitai pe rnd la plan copiii s descopere pri din imagine care
temei i a s semene cu ,,acoperiul,,/linia frnt. Explicaia frontal obs
obiectivelor O4 Organizez un joc de miscare n faa clasei prin care pe un model trasat siste
O1 cu cret, fiecare copil trebuie s sar n zigzag.
Cer copiilor s-i aeze bratele sub form de acoperi
O1 - Solicit elevilor s enumere elementele grafice nvate n orele plane model activitate
IV. Actualizarea anterioare i s motiveze importana acestora. Observaia cu semnele frontal obs
cunotinelor - Prezint planele model cu semnele grafice lucrate i cer elevilor s le Conversaia grafice siste
recunoasc; Explicaia apr
- Cer elevilor s explice poziia corect la ora descriere: individual ve
O8,9 - spatele drept; auto
- caietul inclinat spre stnga; activitate
- mna stng pe caiet; frontal eva
O3 - coatele pe banc. rec
Fac un scurt exerciiu de dactilopictur pe coli de desen, fiecare copil Coli,acuarele,
reprezentnd ,,acoperiul,, prin dactilopictur cu acuarela preferat ap individual

O1 - Fac exerciii pentru nclzirea muchilor mici ai minii, pe


V. O7 versurile:
Dirijarea nvrii O4 Micm degeelele, activitate apr
Ne lipim plmuele, Exerciiul frontal ve
Pumniorii i rsucim individual
i apoi i nvrtim
Plou uor, s auzim!
Cu vrf de degete banca lovim. eva
Plou mai tare, ploaia tot vine, rec
Lovim cu degetele-acum mai bine.
Tun departe, tun acum,
Batem cu pumnii: Bum! Bum! Bum!
Vreme frumoas s-a fcut
- Solicit elevilor s adopte poziia corect pentru scris: corpul, caietul,
instrumentul de scris, distana corp banc.
- i anun c vom scrie dup model linia frnt sau,,acoperiul,,. Explicaia
- Se deschid caietele i scriu data i titlul de pe tabl. caiet tip I
- Trec pe la fiecare elev i-l ajut la primele reprezentri caiet apr
O6 ale,,acoperiului,, apoi fac observaii cu privire la orientarea n matematic ve
spaiu: pornim de jos din colul stng si urc spre colul drept apoi Exerciiul individual auto
cobor n cealalt ptric sau n sens opus aezrii liniaturii din
caietul tip I pe tot attea spaii ct cele pe care am urcat.
- Verific calitatea scrisului, fac observaiile necesare i intervin acolo activitate
O8,9, unde este cazul. frontal
- Se va cnta cntecelul Mic vntul frunzele.
- Prezint plana suport cu semnele grafice care trebuie copiate. plan suport
- Elevii denumesc semnul grafic,l reprezint cu arttorul n cu semnul
aer/imaginar, apoi trec la reprezentarea lui pe caiete. grafice care
- Verific calitatea scrisului i acord stelue celor care au lucrat corect, trebuie copiat
curat, frumos.
O7

eva
p
con

Explicaia activitate
Exerciiul frontal eva
p
individual con

O1 - Distribui la fiecare banc cte o fi i solicit decorarea ei de ctre Observaia frontal


VI. Obinerea O6 cei doi colegi cu elementele grafice nvate , incluznd i semnul de fie de lucru apr
performanei O8 azi, folosind diferite culori i mrimi astfel nct s obin un rezultat Conversaia activitate ve
bun. frontal
- Afiez lucrrile, solicit alegerea celor mai bune lucrri i acord eva
stelue celor mai bune lucrri. activitate p
frontal con
Se fac aprecieri generale privind modul n care au activat elevii, apoi
VII. individuale (eventual calificative). Pentru comportare vor primi stelue. Demonstrai Stelue activitate apr
Asigurarea reteniei - Joc psihomotric: ,,Canguraul,, a frontal ve

S-ar putea să vă placă și