Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DE ACTIVITATE LOGOPEDIC

Scoala Gimnaziala Speciala 4


Data :10 XI.2014
PROPUNTOR : Geabu Marilena
DISCIPLINA: Terapia Tulburarilor de Limbaj
ARIA CURRICULAR: Terapii specifice i de compensare.
TEMA ACTIVITII: Exersarea auzului fonematic ascultand graiul animalelor
Grupa II,CLASA I,Ion Elis,hipoacuzie,intarziere in dezv.limbajului
Zamfir Mario,hipoacuzie, intarziere in dezv.limbajului

Obiectiv general: Diferentierea onomatopeelor emise de diferite surse:calculator,jucarii,vocea mea, care imita graiul animalelor

Obiective operationale:
O1: S pronune corect sunetele/onomatopeele;
O2: S recunoasc auditiv sunetele si s le asocieze animalelor care le emit;
O3: S articuleze corect cuvintele date;
O4: S descopere diferenele dintre cuvinte din imaginile date;
O5: S diferenieze cuvintele paronime prin pronunie i sens;

Obiective formativ-terapeutice:
Pe parcursul activitii se va urmri:
a) elevii s-i dezvolte deprinderile de pronunie corect a sunetelor emise de animale/onomatopee, n toate cazurile date;
b) elevii s interacioneze cu ceilali colegi n povestirea dup imagini;
c) s se creeze un climat afectiv pozitiv care s-i stimuleze pe copii.

Metode si procedee:
Conversaia,mesajul, explicaia, observaia, exerciiul, problematizarea, munca independent, lucrul pe grupe/echipe, activitatea
practic,joc didactic, descoperirea.

Materiale didactice:
Jocul ,,Creionul fermecat,,Revista animalelor ;atlas zoologic,jetoane cu animale, calculator,jocul LOGOPEDIX,
prezentri PPT., casetofon,oglinda logopedica,panou pentru expus jetoane,plane.

DESFURAREA ACTIVITII

1. SECVENA DIDACTIC OB. ACTIVITATEA PROFESORULUI ACTIVITATEA ELEVILOR TEHNICI MIJLOACE de INVA
OP. EDUCATIONALE
1. Moment Organizatoric -Solicit salutul elevilor. -Elevii salut profesorul i se Conversaia
-Pregatesc grupa de elevi pentru activitatea pregatesc pentru ora de terapie.
terapeutic.

2.Captarea Ateniei O1 Prezint diferite imagini ale animalelor si rog Elevii denumesc animalele i Conversaia Joc educational LO
sa-mi arate cum ,,vorbesc ele,,, pronun onomatopeele Observaia la calculator cu anim
LOGOPEDIX sonor
Exerciiul Planse
3.Terapia Generala Solicit elevilor urmtoarele activiti : Elevul execut sarcinile cerute de Plane orientative
-exerciii de antrenare a mobilitii organelor profesor :rotiri ale capului,respiratie Demonstraia
aparatului fonoarticulator prin jocurile : ritmica, exerseaz verbalizarea n
,,Deschide urechea bine,, , oapt i cu glas tare,isi ascute atentia Exerciiul
O1 ,,Telefonul fara fir,, auditiv/ciuleste urechea, etc. Joc didactic
O2
4.Terapia Specifica O2 Solicit elevilor identificarea animalelor care Elevii ghicesc animalele de dupa gard Observaia
O3 emit onomatopeele pe care le spun eu in si spun numele lor in functie de Demonstraia
povestea ,,Cine este dupa gard in ograda onomatopeea pronunata de mine, Pronunia-model Plansa
bunicilor,, Comparaia
Poveste scurta

a)Imitarea sunetelor din O2 Utilizez o ograda a bunicilor in miniatura cu Elevul se strduie sa poziioneze Poveste terapeutic Jucrii din gum,ga
natur O3 animale din guma care chitaie exact pe limba limba i s pronune pe expir Joc didactic la calc
O4 lor dar rog fiecare copil sa ia cate un animal onomatopeele in mod contient : Observaia Plane
preferat in fiecare mana si sa ne imaginam ca Gagaga,buna ziua draga mea, Recompensa
suntem la teatru si fiecare animal a ramas mut -Be,he,he, de unde vii repede ? verbal
iar noi ca niste papusari, trebuie sa vorbim in Miau,miau,si eu sa merg,vreau Demonstraia
locul lor ca sa converseze intre ele, -Cot,codac,n-ai plecat pe lac ? Exerciiul ( ,,Paronimele n pr
Solicit copiii sa spuna dupa onomatopee orice -Muu, ce mai vrei si tu Observaia
le vine la indemana ca sa incropim o -Ham,ham, nici un os nu am ! Comparaia
conversatie in ograda, ma ajut de limbajul -Groh,groh,
mimico gestual pentru a-i determina sa spuna

b)exercitii pt.diferentierea Elevul identific lucrurile,le pronuna Planse cu imagini r


consoanelor surde de cele O3 Alctuii propoziii cu paronimele date:sare- corect pe silabe,contientiznd Jocul didactic:
care au nume ,,paro
sonore O4 zare,vil-fil,bar-par,rac-lac,far-var,parc- diferena in pronunie i spune o Demonsraia
O5 barc. propoziie rspunznd la intrebarea Comparaia
De ex.Pe o fil am desenat o vil. ,,cum e lucrul din imagine?,, sau ,,ce Exerciiul
fac?,,

c) exercitii pt diferentierea Gelu se scoal s mearg la coal. Elevul subliniaz verbal pe silabe Observaia ( ,,Paronimele n pr
O3 Mama ine s-l cheme pe ,,cine,, la micul cuvintele cu punct de articulare Demonstraia Planse cu imagini
sunetelor cu punct de
O4 dejun.Peste tot sunt preparate din pete . apropiat dup ce repeta iniial Pronunia-model
reprezentand
articulare apropiat O5 Pe cnd muca din pete vede zburnd o povestirea dupa imagini Comparaia
musc. Ia o ceap s guste cu pete dar i se Poveste scurta lucrurile care au
mplnt o eap de os in gt.
nume ,,paronime,,
,,Povestea unei zile
Imagini din poveste
d) cuvinte diferite cu punct de O3 Ofer copiilor imagini pentru care s pronune Elevul pronun dup modelul vebal:
articulare apropiat O4 numele lucrurilor din imagine top-op-dop
O5 Cer-ger Demonstraia
Clon-glon Exerciiul
Rece-rege-lege

5.Evaluare Elevii pronun in ritmul lor, pe


O1 Rog copiii s repete ct mai repede dup mine silabe, din ce in ce mai repede Exerciiul
propozitii hazlii: Cine spune mai ,propoziiile spuse de mine,ghicesc Ghicitoarea Propoziii
O2 repede?:Pisicile mi-au facut capul mare scurtele ghicitori logopedice
cu miau-miaul lor!
O3
Gsca ggie de zor,gsind interlocutor
O4
Cprarul crap capul caprei pe capr,n patru.
O5
Grohie I se alint, vrea s fie prin n tind!
cine-i?
Explicaia
Formulez aprecieri privind pronunia
elevilor,reiau jocul unde e cazul

6.Asigurarea feed-back-ului Jocul ,,creionul fermecat,, Copiii apas pe suportul jocului cu Recompense
creionul fermecat si spun crui animal Evaluarea
apartine onomatopeea,s fac o Conversaia Jocul ,,creionul ferm
conexiune cu i fr suport imagistic