Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DIDACTIC

Data: 29.03.2012
Clasa: a IV-a
coala ,,Gheorghe Asachi Iai
Propuntor: student Brnza Iulia Carmina cs. David
ndrumtori: Prof. dr. Mariana Puruc; Inv. Calinescu Rodica
Disciplina de nvmnt: Geografia Romaniei
Aria curricular: Om si Societate
Unitatea de nvare: Elemente de geografie a Romniei
Subiectul: Muntii Carpati- prezentare generala
Tipul leciei: predare-nvatare
Scop: familiarizarea elevilor cu Muntii Carpati
Obiective operaionale:
1. s recunoasc formele de relief pe hart conform culorilor convenionale;
2. s denumeasc corect grupele principale ale munilor Carpai, respectiv Carpaii Orientali, Carpaii Meridionali i Carpaii Occidentali ;
3. s identifice din simbolurile ilustrate decupate bogatiile care apartin Muntilor Carpati;
4. s identifice corect pe hart grupele Munilor Carpai orientndu-se dup limitele acestora ;
5. s construiasca imaginea din puzzle corect sis a identifice aspectele principale din imagine.
Strategii didactice:
Metode si procedee: conversatia, exrcitiul, explicatia, invatarea prin descoperire, jocul didactic
Mijloace de nvmnt: harta Romaniei, puzzle-uri, hartie de calc, simboluri illustrate si decupate care reprezinta bogatiile Muntilor Carpati
Forma de organizare: individual, frontal, echipe
Resurse temporale: 45 minute
Bibliografie:
1.Albu, A, Surdu, I., (2006), Geografie- manual pentru clasa a IV-a, Ed. ES Print 98, Bucureti
2.Rou Al. , (1973)Geografia fizic a Romniei , Editura Didactic i Pedagogic,Bucureti
3. Dulam M. (1996) , Didactica geografiei, Cluj-Napoca
Desfurarea activitii

Nr. Etapele leciei Ob Coninutul instructiv-educativ Strategia didactica Evaluare

Timp
crt .
Metode i Mijloace de Forma de
. op.
procedee nvatamant organizare
1. Momentul 1 Pregtirea materialelor necesare
organizatoric min elevilor pentru desfurarea activitii i
asigurarea climatului favorabil.
2. Reactualizarea 2 Verificarea temei cantitativ si calitativ.
cunotinelor min
asimilate anterior
3. Captarea ateniei 1 Ghicitoare: Conversatia - Frontal
min. nalt i crestat,
De muli colindat,
Iarna se albete,
Vara se-nverzete.
(muntele)

4. Anunarea temei i a 1 Astzi la geografie vom nva despre - - -


obiectivelor min. Munii Carpaii, i vom recunoate, i vom
denumi, i vom localiza i vom vorbi
despre cei mai importani dintre ei.

5. Dirijarea nvrii O1 13 Explicatia Harta Frontal


O2 min. Se vor localiza pe hart Munii Carpai. Se Exercitiul Romaniei Individual
va insista asupra modului de prezentare la Conversatia
hart, numind cativa elevi care sa arate la
harta Muntii Carpati.
Informaiile se vor scrie sintetizat astfel:
-formare : prin ncreirea scoarei terestre,
prin erupiile vulcanice
-aezare: sub forma unui arc muntos ce
nconjoar Depresiunea Transilvaniei
-cea mai mare nlime din ar: vf.
Moldoveanu, 2544m (munii Fgra)
- -grupare: Carpaii Orientali, Carpaii
Meridionali, Carpaii Occidentali
Se folosete harta pentru grupele de muni
i delimitrile acestor si se numesc cativa
elevi pentru a arata la harta.
- bogii : pduri, puni, ape minerale,
minereuri, piatra pt. construcii, etc (se lasa
spatiu liber in caiete si se completeaza dup
ace rezolva sarcina de la fixarea
cunostintelor).

6. Fixarea cunotinelor O3 8 Se impart copiilor hartie de cal pentru a Hartie de calc Individual
O4 min trasa conturul hartii din manual (1), dupa Conversatia Simboluri Frontal
care li se cere sa traseze si Muntii Carpati Explicatia illustrate si
delimitandu-i corect (1); urmatoarea Invatare prin decupate
sarcina presupune sa coloreze muntii descoperire
conform culoarii convetionale (1) si sa
selecteze din imaginiile date bogatii gasite
in Muntii Carpati, dupa care sa le lipeasca
pe harta(3); inre timp trec printer banci sa
verific daca au indeplinit sarcinile toti
elevii. Dupa care se completeaza in caiete
si la tabla bogatiile din Muntii Carpati.
7. Obinerea O5 Se grupeaza elevii cate 4, iar fiecare echipa Converstia Puzzle Echipe
performantei 15 va primi un puzzle, timp de lucru 7 min, Explicatia Frontal
min dupa care se discuta imaginile construite. Jocul

8. Asigurarea reteniei i 2 Comunic tema pentru acas. Conversatia - -


a transferului min Fac aprecieri generale cu privire la
modul de participare al elevilor la or.

S-ar putea să vă placă și