Sunteți pe pagina 1din 8

Proiect didactic

Unitatea de nvmnt:
Profesor: Silaghi Antonia
Clasa: a V-a
Data:
Unitatea de nvare: Roma Antic
Lecia: Principatul
Tipul leciei: mixt

Competene generale:
1.Utilizarea eficient a comunicrii i limajului de specialitate
3. Aplicarea principiilor i a metodelor adecvate n abordarea surselor istorice
4. Folosirea resurselor care susin nvarea permanent

Competene specifice:
1.1. Utilizarea termenilor specifici cronologiei, Preistoriei i epocii antice, n diferite situaii de comunicare scris sau oral
3.3. Localizarea n timp i n spaiu a faptelor istorice din Antichitate, pe baza surselor istorice
4.2 Utilizarea surselor istorice n vederea ilustrrii unui fapt istoric

Concepte operaionale:
Cognitive
C1: Definirea noiunilor/conceptelor principat, princeps, imperator, imperiu, augustus, pax romana, pretorieni
C2: Identificarea cauzelor care au dus la apariia acestei forme de organizare a societii, precum i a consecinelor acesteia
C3: Prezentarea personajului Augustus
Formative:

C4: Compararea a dou forme de organizare a societii romane (republica cu principatul)


Atitudinale:
C5: Formularea unei opinii cu privire la transformrile suferite de lumea roman prin pax romana
Evaluarea : formative-ameliorativ
Obiective ale evalurii:
Cognitive:
Oe1: operarea cu noiunile i conceptele optimai, populari, dictatur, triumvirat, principat, princeps, imperator, imperiu, augustus, pax romana.
Formative
Oe2: competena de a analiza i de a interpreta un fapt istoric conform algoritmului
cauz-efect
Atitudinale:
Oe3: capacitatea de a formula i susine opinii personale
Valori i atitudini vizate:
- Gndire critic i flexibil
- Relaionare pozitiv cu ceilali
Strategii: inductiv-deductiv, explicativ-conversativ
Metode:
Expozitiv-euristice: M1-expunerea; M2- explicaia, M3-conversaia euristic
Interactive: M4-comparaia, M5-conversaia examinatoare
Instrumente de evaluare: verificarea frontal, observarea sistematic, fi de personaj, fia de lucru
Forme de organizare a activitii: frontal, individual
Resurse:
- Umane- clasa a V-a
- De timp- 50
- Materiale: oficiale- m1: Programa colar
m2: Macroproiectarea didactic
- Manuale: Istoria clasa a V-a, Ed.All, V.Bluoiu
Istoria clasa a V-a, Ed.All, Z. Petre
- izvoare cartografice: m3: Atlas istoric colar
- izvoare narative: m4: Marea istorie ilustrat a lumii
m5: Principatul lui Augustus ,Istoria roman-Dio Cassius
m6: Imperiul roman n timpul lui Augustus, Istorie roman-Eutropius

Demers didactic
Secvenele Coninuturi vizate Concepte Activitatea profesorului Activitatea elevului Res. Res. Evaluare
didactice operaionale mat Proc

Moment -absene -rspund cerinelor


organiza
-organizeaz materialele i clasa -pregtesc materialele
toric solicitate
-creeaz un climat cooperant
-se aeaz la locurile
indicate

Reactualiza -noiuni i concepte: Oe1 -solicit elevilor s prezinte instituiile -elaboreaz rspunsuri m3 M5 frontal
rea republicii romane, cauzele care au dus
cunotinel partidul popularilor Oe2 la prbuirea acestei forme de -autoevalueaz
or/ i optimailor, organizare
dictatur, triumvirat Oe3 M1
evaluare -solicit elevilor definirea termenilor
-coninuturi obs.
de optimai, populari, dictator,
sistematic
triumvirat
Criza instituiilor
republicii, Dictatura -solicit elevilor identificarea pe harta
lui Sylla, Primul istoric a Republicii romane
triumvirat, Al II-lea
triumvirat

Evocare Titlul leciei: -noteaz pe tabl titlul leciei i -noteaz n caiete titlul M1
explic modul n care se va desfura leciei
Principatul activitatea
-organizeaz nvarea

Dobndirea -titlul leciei: -Asigur: M1


de noi
cunotine Principatul a) cunoaterea/receptarea/nvarea
-noiuni/ concepte: C1 -definete termenii princeps, -identific cauzele care au
-princeps, imperator, imperator, imperiu, principat, pax dus la apariia unei noi
imperiu, principat, C2 romana, pretorieni forme de organizare a m4 M2
pax romana, societii romane-
pretorieni -identific noua form de organizare principatul
cauzele care au determinat-o
Oe2 m5 obs
coninuturi: -investigheaz sursele m6,
-prezint principalele atribuii ale m5 i identific atribuii ale sistematic
Principatul, M3
princepsului
Principele, lui Octavian
Instituiile publice, C3 m6
-identific principalele cuceriri din -studiaz harta i identific
Pretorienii
timpul principatului provinciile cucerite
M5
b) nelegerea noilor coninuturi -investigheaz sursele m3
istorice i identific
-explic importana domniei lui
preocuparea lui Octavian
Augustus pentru cultura i civilizaia
pentru prosperitatea
roman verificare
societii romane
frontala
orala
m5
- coreleaz cu achiziiile
c) analiza anterioare i compar cele
dou forme de organizare
-compar dou forme de organizare:
republica cu principatul
m6

d) sinteza -se formuleaz opinii


C4 - formuleaz aprecieri cu privire la -se argumenteaz M4
importana acestei perioade pentru
istorie pentru civilizaia roman. M6

C5
Oe3

Asigurarea Solicit elevilor s se grupeze i pe -rezolv sarcinile Fia de


reteniei i diagrama Venn s noteze asemnrile lucru,
a i deosebirile dintre principat i -autoevalueaz verificare
transferului republic

Tema Realizai cerinele de Recomand: aprofundarea -noteaz


pentru pe fia de personaj- cunotinelor asimilate prin citirea
acas Augustus leciei acas

Evaluarea -Analizeaz critic, laud, ierarhizeaz, -se raporteaz la aprecieri


decide/noteaz
Principatul schia leciei

-al II-lea triumvirat se destram=> Octavianus (27 .Hr-14 d.Hr) rmne la conducere
-instaureaz o nou form de guvernare=principat

-toat puterea o are eful statului numit princeps


=>eful statului este primul cetean al republicii
Funcii:
- Imperator = comandant suprem al armatei
- Proconsul= comandantul provinciilor
- Mare preot
- Atribuii de tribun
- Este divinizat primind titlul de Augustus=mritul
Senatul-atribuii diminuate
Magistraturile-doar cu titlu onorific
Pretorienii-garda personal a principelui
-domnia lui Octavianus este numit veacul de aur
-cuceririle fcute transform Roma n imperiu

Anexe:

Principatul lui Augustus

n acest chip i-a nsuit puterea cel care mai nainte se numise Octavianus, nc de pe atunci - Caesar i mai trziu, Augustus. A adus la
ndeplinire cu vigoare tinereasc i a desvrit cele la care rvnea, ntrecnd avntul oricui altuia cu o nelepciune mai presus de cea a unui om
n vrst ... romanii au dat o mulime de decrete n cinstea victoriei navale de la Actium. Lui Octavianus i-a fost acordat triumful ... a obinut
dreptul de a fi tribun pe via ... Senatul a hotrt ca numele su s fie citat n cntrile religioase, alturi de cele ale zeilor... el avea dreptul s-i
numeasc pe preoi ... i a acceptat toate aceste cinstiri. (Cassius Dio, Istoria roman)
Accederea la putere a lui Octavianus

n acest fel, Octavianus, fiind nc n via i datorit faptelor sale, a fost considerat cel dinti de ctre romani ca demn de venerat i
numit de ctre ei Augustus. ntocmai ca i unchiul su Caesar i chiar avnd o putere mai mare ca a lui, Octavianus s-a proclamat singur
conductor al patriei sale ct i al tuturor popoarelor de sub autoritatea acesteia, iar pentru acest scop nu a avut nevoie nici de alegere, nici de
vot, nici de vreun simulacru de acest fel. Imperiul su devenind durabil i puternic, iar el nsui reuind n toate i fiind temut, Octavianus a lsat
n urma sa succesori care au stpnit ntr-un chip asemntor lui. (Appianus, Rzboaiele civile)

Imperiul roman n timpul lui Augustus


Nicicnd altdat n-a fost Imperiul roman ntr-o stare mai nfloritoare. n adevr, n afar de rzboaiele civile, n care niciodat nu a fost
biruit, el a mrit imperiul roman cu Egiptul, Cantabria, Dalmatia, Pannonia, Aquitania, Illyricum, Raetia, cu toate cetile maritime de la Marea
Neagr. A nvins i pe daci n mai multe lupte, a supus nenumrate popoare germanice i le-a alungat peste Elba care curge, departe dincolo de
Rin, n ara barbarilor. (Eutropius, Istoria roman)
Fie de lucru Caracterizai-l pe Octavianus n 2-3 propoziii.

Functiile

Lui

Augustus