Sunteți pe pagina 1din 7

PROIECT DIDACTIC PENTRU ACTIVITATE INTEGRAT

DATA: 02.02.2017
UNITATEA DE NVMNT: G.P.P. "GULLIVER" Suceava
EDUCATOARE: Profesor Murrau Raluca
NIVELUL/ GRUPA: nivel II, grupa mare "Voiniceii"
TEMA ANUAL DE NVARE: "Cnd, cum i de ce se ntmpl?"
TEMA SPTMNII: "Bucuriile iernii"
TEMA ACTIVITII: "De vorb cu Zna Iarn"
ELEMENTE COMPONENTE ALE ACTIVITII INTEGRATE: D+ ALA1

D: "Cine tie, ctig!"- joc didactic


ALA1: "Iarna, anotimpul bucuriei"

Nisip i ap: "Peisaj de iarn"- realizarea unor aspecte de iarna cu


ajutorul materialelor din natur
Bibliotec: "Iarna n imagini i cuvinte" (rezolvare de fie, crearea unui
album de iarn)
Construcii: "Regatul Znei Iarna" (realizarea unui castel din piese lego, a
unor elemente de iarn din polistiren- oameni de zpad, brazi, respectnd
o legend dat)

SCOPUL ACTIVITII: verificarea i sistematizarea cunotinelor matematice,


dezvoltarea i activizarea unor operaii (analiza, sinteza, comparaia,
generalizarea) i caliti (independen, rapiditate, flexibilitate) ale gndirii, prin
orientarea copiilor n a exersa deprinderi de munc intelectual, tehnico-
aplicative i plastice n contexte ludice noi.

OBIECTIVE OPERAIONALE:
S raporteze numrul la cantitate i cantitatea la numr;
S precizeze locul unui numr n irul numeric i al unui obiect ntr-un ir
de obiecte;
S rezolve exerciii de adunare i scdere folosind ca suport intuitiv lucrari
practice realizate ;
S verbalizeze /descrie aciunile efectuate, utiliznd corect limbajul
specific domeniilor experieniale;
S realizeze n mod creativ cu ajutorul materialelor din natur, elemente
de iarn, exersnd deprinderi tehnico-aplicative ;
S realizeze albumul de iarn, identificnd imagini specifice anotimpului
iarna i utiliznd convenii ale limbajului scris (puncte, linii);
S identifice elemente componente ale cuvintelor (silabe);
S alctuiasc propoziii simple, dezvoltate cu ajutorul cuvintelor date;
S coopereze pentru realizarea "Regatului Znei Iarna", raportndu-se la
planul dat;

Regulile jocului:

Grupa se mparte n dou echipe, n funcie de jetonul ales, fulgi sau oameni
de zpad;
Se alege un conductor de joc, ce va da semnalul pentru realizarea
sarcinilor;
Se acioneaz numai la semnalul conductorului de joc;
Rspunsurile corecte se recompenseaz printr-un fulg;
Membrii unei echipe au voie s se consulte;
Ctig echipa care la terminarea jocului are numrul cel mai mare de fulgi.
Sarcinile jocului

Ordonarea n ir cresctor i descresctor a cifrelor de pe panou, identificnd


greelile existente, prin intermediul versurilor "Zna Iarna, ce pcat,/ S-a
ncurcat la numrat, / Hai, ajut-o dac tii/ i-o surpriz vei primi".
Copiii vor forma mulimi de obiecte n funcie de cifra extras, comparnd
mulimile formate;
Prin intermediul versurilor: "1,2,3, care sunt vecinii mei?", copiii trebuie s
precizeze vecinii unui numr, denumind corect care este vecinul mai mic i
care este cel mai mare;
S identifice al ctelea om de zpad, fulg lipsete;
S raporteze numrul la cantitate si cantitatea la numr;

STRATEGII DIDACTICE

Metode i procedee: conversaia, observaia, demonstraia, exerciiul, munca


n echip, munca independent.
Elemente de joc: surpriza, aplauzele, nchiderea i deschiderea ochilor,
mnuirea materialelor.
Resurse materiale: harta Znei Iarna, bagheta,tabla de scris, panou, jetoane cu
cifre, jetoane cu oameni de zpad, tabl i cifre magnetice, brdui, sniue,
plane cu probleme ilustrate, mese luminoase, fain de gru i mlai, paste,
semine de floarea soarelui, conuri i crengue de brad, fie de lucru, creioane
colorate, lipici, nur colorat, piese lego, scobitori, vat, siluete de polistiren,
legend pentru construirea regatului.
FORME DE ORGANIZARE: frontal, pe grupe, individual
DURATA: 50 de minute.

BIBLIOGRAFIE:

-Anghel Nicoleta, Culea Laureniu, Grama Filofteia, Ionacu Daniela, Pletea


Mioara, Sesovici Angela Activitatea integrat din grdini(ghid pentru
cadrele didactice din nvmntul preuniversitar), Editura Didactica Publishing
House, Bucureti 2008.
-Breben Silvia, Fulga Mihaela, Gongea Elena, Ruiu Georgeta Metode
interactive de grup(ghid metodic), Editura Arves, 2007.
-Curriculum pentru nvmntul precolar, Editura D.P.H. Bucureti, 2009.
-Daniela Rileanu, Dorina Vieriu, Iuliana Alecsa, Proiectarea pas cu pas, Ed.
Diamant, 2009, (ndrumtor pentru cadrele didactice din nvmntul
precolar).
SCENARIUL ACTIVITII

Copiii vor intra n sala de grup intonnd un cntecel vesel de iarn ("Vine
iarna"-T), dup care se vor aeza n semicerc pe scunele. La scurt timp, vor
primi vizita unui personaj surpriz, Zna Iarn, care se prezint copiilor :
"Iarna sunt, i am venit
Cu stelue-n frunte
Eu zpad-am presrat
Sus n vrf de munte.
Florile le-am nvelit
Cu alb plpumioar
Gerul rece a sosit
Vai, ce frig e-afar!"

Se poart o discuie referitoare la motivul sosirii, din care copiii afl c s-a
rtcit i c trebuie s ajung n curnd la castelul zpezii. Pentru a ajunge, Zna
Iarn ea are de trecut mai multe probe, i ne roag s o ajutm, deoarece singur
nu se descurc, prilej cu care se va intui materialul de lucru -harta ce ne ajut s
descifrm drumul ctre castel (introducerea n activitate).
Se anun titlul jocului didactic ce urmeaz s l desfurm astzi, "Cine
tie, ctig!", folosind termeni precii (anunarea titlului jocului). Fiecare
echip i va alege un conductor de joc, la semnalul cruia trebuie s acioneze,
i care le va permite s se consulte reciproc. Copiii sunt informai c fiecare
rspuns corect este recompensat printr-un fulg, iar la final va ctiga echipa care
va aduna cei mai muli fulgi(regulile jocului). Copiii vor forma dou echipe, n
funcie de jetonul ales (oameni de zpad i fulgi), se vor explica regulile i
sarcinile jocului pe nelesul copiilor, se realizeaz jocul de prob, dup care se
trece la executarea propriu zis a acestuia. Dup ce exist certitudinea c
regulile jocului au fost nsuite de precolari, se desfoar jocul didactic propriu-
zis,urmrind, ca fiecare sarcin s fie corect explicat pe parcursul ntregii etape.
(prezentarea sarcinilor jocului i executarea jocului de ctre precolari).
Prima sarcin este reprezentat de ordonarea n ir cresctor i descresctor a
cifrelor de pe panou, identificnd greelile existente, prin intermediul versurilor
"Zna Iarna, ce pcat,/ S-a ncurcat la numrat, / Hai, ajut-o dac tii/ i-o
surpriz vei primi". Dup realizarea primei sarcini, precolarii i aleg ali
participani la joc, care de data aceasta trebuie s extrag cte o cifr, sa
formeze cte o mulime de obiecte n funcie de cifra extras, s compare
mulimile formate, raportnd numrul la cantitate i cantitatea la numr.
Urmtoarea provocare const n identificarea vecinilor unui numr, denumind
corect care este vecinul mai mic i care este cel mai mare, prin intermediul
versurilor: "1,2,3, care sunt vecinii mei?". n final, copiii sunt anunai c trebuie
s nchid i apoi s redeschid ochii, moment n care din irurile realizate pe
panou va disprea cte un om de zpad i cte un fulg, sarcina lor fiind aceea
de a preciza al ctelea element lipsete, raportndu-se n formulrile lor la
utilizarea numeralului ordinal.
Dup finalizarea acestor probe, copiii sunt anunai c mai au de parcurs
nc una, dar de data acesta, se vor mpri n trei echipe, n funcie de simbolul
de iarn ce se afl n dreptul fotografiei de pe panoul de prezen. Astfel, n pai
de oameni de zpad (T) se ndreapt spre sectoarele de lucru, unde descoper
alte surprize. Se prezint/ intuiesc materialele de lucru, dup care se vor
transmite temele ce urmeaz s fie realizate. Astfel, la centrul Nisip i ap,
folosind materiale din natur (fain de mlai, de gru, semine, orez, conuri i
crengue de brad), trebuie s redea aspecte de iarn (redarea pe suprafee
acoperite cu fain de gru a unor brdui realizati din crengue de brad,
realizarea si ornarea unor oameni de zpad, realizarea unor fulgi de nea, a unor
case acoperite de ninsoare etc) . La centrul Bibliotec, o parte din copii vor
rezolva fie de lucru ce vizeaz desprirea si identificarea numrului de silabe
dintr-un cuvnt, alctuirea de propoziii cu ajutorul unor cuvinte, iar ceilali copii
vor selecta imagini cu aspecte de iarn, le vor lipi pe cartoane, vor completa cu
elemente de citit-scris anumite cuvinte, finaliznd un album de iarn. La centrul
Construcii, copiii i vor demonstra iscusina realiznd cu ajutorul materialelor
puse la dispoziie Regatul Znei Iarna, respectnd o legend dat. Pe o machet
suport vor construi din piese lego castelul Znei, vor mbina buci decupate de
polistiren pentru a realiza oameni de zpad i brdui. n sala de grup este o
atmosfer vesel i antrenant, iar Zna Iarn este fericit pentru c acum se
afl foarte aproape de castel. Dup finalizarea lucrrilor, vom avea posibilitatea
de a observa i aprecia lucrrile realizate de toi copiii, ns se pare c mai
trebuie s facem fa nc unei provocri.
Imitnd "zborul fulgilor de nea"(T), ne aezm din nou n semicerc la
locurile anterioare, unde, folosindu-ne de lucrrile realizate pe centre, vom depi
ultimul obstacol nainte de a ajunge la castel: rezolvarea a cte dou probleme
ilustrate pentru fiecare echip, utiliznd ca suport intuitiv materialele realizate la
ALA 1 (complicarea jocului). La final, se stabilete echipa ctigtoare, se
adreseaz aprecieri asupra modului de lucru i a iscusinei copiilor, nsoite de
mulumirile adresate de Zna Iarn (evaluarea activitii).
Strategiile didactice
Nr Etapele Coninutul tiinific
Metode si Mijloace de
Crt activitii
procedee nvatamant
.
1. Captarea i Se realizeaz prin introducerea n Conversai
orientarea activitate a personajului ludic, Zna a
ateniei Iarn, care constituie elementul Expunerea
surpriz pentru realizarea
demersului educativ.

2. Enunarea Se comunic tema i obiectivele ce Conversati


temei i a urmeaz a fi atinse pe parcursul a
obiectivelor activitii sub forma unor formulri Expunerea
accesibile care s trezeasc
interesul copiilor pentru activitate.

Activitatea va debuta cu activitatea Explicaia Harta Znei O


3. Prezentarea D cu tema "Cine tie, ctig!" care Iarna, c
optim a are ca form de realizare jocul baghet,tabl n
coninutului i didactic. Aceasta va antrena copiii s de scris, r
dirijarea gsesc rspunsuri la ntrebrile panou, n
nvrii adresate de educatoare, sintetiznd Demonstra jetoane cu
astfel cunotinele matematice ia cifre, jetoane f
nvate. Activitatea se va desfura cu oameni de m
respectnd etapele jocului didactic: zpad, f
introducerea n joc, anunarea Exerciiul brdui,
titlului, prezentarea regulilor si a sniue, tabl I
sarcinilor, desfurarea jocului de Munca n i cifre v
prob, desfurarea jocului didactic, echip magnetice n
complicarea jocului i evaluarea n
activitii. o
Sarcinile pe care le au de rezolvat
copiii sunt cu grade diferite de
dificultate, n funcie de potenialul
copiilor, nivelul de vrst i Explicaia
aptitudini, urmrindu-se tratarea mese
difereniat a acestora, precum i Exerciiul luminoase,
dezvoltarea inteligenelor multiple fain de gru
ale copiilor din grup, n special Munca i mlai, P
dezvoltarea inteligenei logico- independe paste, P
matematice. nt semine de a
Munca n floarea -
Transferul secvenial de cunotine, echip soarelui, p
nelegerea sarcinilor de lucru, conuri i l
priceperi i deprinderi pentru crengue de l
rezolvarea unor situaii problem brad, fie de a
prin antrenarea copiilor n experiene lucru, a
noi la centrele deschise: nisip i ap, creioane c
construcii. bibliotec. colorate, a
Se vor valorifica deprinderile practic- lipici, nur p
aplicative, plastice, intelectuale prin colorat, piese c
redarea aspectelor de iarn cu lego i c
ajutorul materialelor din natur, vitocomb,
rezolvarea fielor de lucru, lipire, legend
asamblare a prilor componente ale pentru
castelului, ale oamenilor de zpad construirea
i ale brazilor. castelului.
Exersarea unor deprinderi practice,
lingvistice i plastice, a unor abiliti
de utilizare a materialelor de la
centre n realizarea temei propuse.

4. Obinerea Sistematizarea i consolidarea r


performanei cunotinelor matematice prin Exerciiul Panou e
rezolvarea exerciiilor de adunare i Plane cu a
scdere pe baza unor probleme Munca n probleme s
ilustrate, utiliznd materialele echip Jetoane cu v
realizate la ALA1 ca suport intuitiv n cifre a
prezentarea problemelor ilustrate. c
Realizarea corect a tuturor
sarcinilor de lucru, att n grup ct i
individual, solicitnd copiii s
participe activ la nvare, pe
parcursul ntregii activiti.

5. Evaluare Determinarea calitii demersului Conversai C


realizat prin raportare la obiectivele a a
anticipate i la finalitile obinute. evaluativ E
a