Sunteți pe pagina 1din 4

Proiect didactic

coala : coala cu clasele I-VIII Nr. 172 Sf. Andrei, Bucure ti

Data : 21.11.2016

Clasa : a VI-a

Obiectul : Limba romn

Subiectul: Exerciii de fonetic

Tipul leciei : Recapitulare i fixare a cunotinelor n ceea ce prive te noiunile de fonetic nv ate pn
n prezent.

Propuntor: Manghiuc Elena-Andrada

A. Obiective performative:
La sfritul leciei, elevul va fi capabil s:
O1: S clasifice sunetele limbii romne n consoane, vocale i semivocale.
O2: S transcrie fonetic unele cuvinte, preciznd tototdat din ce tipuri de sunete sunt formate.
O3: S identifice i s analizeze (preciznd din cte vocale i semivocalesunt forma i) diftongii,
triftongii i hiaturile.
O4:S identifice silaba accentuat dintr-un cuvnt.
O5: S despart n silabe corect cuvintele date.
B. Coninuturi vizate:
C1: Sunetele limbii romne
C2: Desprirea n silabe. Silaba. Diftongul. Triftongul. Hiatul.
C. Resurse educaionale:
R1: Elevii: Mai multe grupe eterogene.
R2: Coninutul
1.Sunetele limbii romne
Fonetica este tiina care studiaz sunetele limbii.
Vocalele sunt sunete la rostirea crora aerul nu ntlne te niciun obstacolla ie irea din aparatul
fonator, adic poriunea dintre plmni i gur. Ele pot forma singure silab.
Consoanele sunt sunete la rostirea crora aerul ntlne te obstacole la ie irea din aparatul
fonator.Ele nu pot forma singure silab.
Semivocalele sunt sunete care seamn cu vocalele dar nu pot alctui singure silab.Semivocalele
pot fi e, i, o, u.
Sunetele limbii romne sunt: vocalele, consoanelei semivocalele.
2.Silaba
Cuvntul poate fi: monosilabic (format dintr-o silab) i plurisilabic (format din dou sau mai
multe silabe).
Accentul este pronunarea mai intens a unei silabe dintr-un cuvnt.
3.Diftongul.Triftongul.Hiatul
Diftongul este grupul de sunete alctuit dintr-o vocal i o semivocal, pronun ate n aceea i
silab.
Triftongul este grupul de sunete alctuit din dou semivocale i o vocal, pronun ate n aceea i
silab.
Hiatul apare ntre dou vocale alturate, pronunate n silabe diferite.
4.Desprirea n silabe
O consoan ntre dou vocale, la desprirea n silabe, trece n silaba urmtoare. Dac naintea
consoanei sau dup ea se afl un triftong, la despr irea n silabe, consoana trece n silaba
urmtoare.
Dou consoane ntre dou vocale trec prima la silaba dinainte i a doua la silaba urmtoare. Dac
n grupul de dou consoane a doua este r sau l i prima este b, c, d, f, g, h, p, t, v, desprirea n
silabe se face naintea ntregului grup.
Trei sau mai multe consoane ntre dou vocale n despr irea n silabe trec prima la silaba dinainte
i celelalte la silaba urmtoare. n cazul grupurilor de consoane lpt, mpt, nc, nct, rct, stm, ndv,
desprirea se face dup a doua consoan din grup.
Cnd dou vocale sunt alturate, desprirea n silabe se face ntre ele.
D. Strategii didactice

1 Metode i procedee participative : conversaii, exerci ii, redescoperire, fi a de lucru,

2 Forme de organizare a nvturii: Elevii vor lucra n grupe de cte patru persoane.

3 Resurse: cunotinele anterioare ale elevilor.

4 Mijloace de nvare: fia de lucru, floarea pe a crei petale vor fi trecute rspunsurile
elevilor, plriile cu ajutorul crora elevii for fi grupa i.

5 Bibliografie: Manual de limba i literatura romn, editura Humanitas Educational , anul


2003

6 Timp de lucru: 50 de minute

E. Asigurarea feed-back-ului

Are loc pe parcursul leciei prin aprecieri verbale.

F. Evaluarea formativ
Fiecare elev va raspunde la unul dintre exerciiile de pe fi a de lucru.

G. Asigurarea reteniei i a transferului

Elevii vor primi ca tem ultimul exerciiu din fia de lucru.

Scenariul leciei

1 Salutul, absenele [3`]

2 Captarea atenei [5`]

Reactualizarea cunotinelor despre fonetic.


3 Pregtirea activitii de nvare: [3`]
Elevii vor fi grupai n grupe a cte 4 persoane. Fiecare grup va primi cte o fi de lucru.
4 Prezentarea noului coninut i a sarcinii de nvare, dirijarea nvrii i ob inerea
performanelor: [27`]
a) Elevii precizeaz ce este fonetica, diftongul, triftongul, hiatul, clasificarea cuvintelor n
funcie de numrul de silabe pe care l au (monosilabica, plurisilabice) i normele privind
desprirea cuvintelor n silabe.
b) Elevii rezolv, colabornd n echip, exerci iile date n fi a de lucru. Profesoara le va da
indicaii n condiiile n care acetia ntmpin dificult i n rezolvarea lor.
5 Evaluarea performanelor: [10`]
a) Reprezentantul fiecrei grupe va prezenta floarea pe care au rezolvat exerci iile. Florile
vor fi expuse n faa clasei.
b) Elevii vor fi ntrebai dac le-a plcut activitatea desf urat pe parcursul orei.
6 Asigurarea reteniei i a transferului: [2`]
Tema elevilor const n rezolvarea ultimului exerci iu din fi a de lucru.

S-ar putea să vă placă și