Sunteți pe pagina 1din 12

PROIECT DIDACTIC

Clasa: a VIII- a
Data:
Profesor: Climescu Oana
Aria curricular: Limb i comunicare
Obiectul: Limba i literatura romn
Subiectul leciei: Propoziia subordonat atributiv
Tipul leciei: mixt
Durata: 50 minute

COMPETENE GENERALE:
1. receptarea mesajului oral n diferite situaii de comunicare
2. utilizarea corect i adecvat a limbii romne n producerea de mesaje orale n situaii de comunicare monologat i dialogat
3. receptarea mesajului scris, din texte literare i nonliterare, n scopuri diverse
4. utilizarea corect i adecvat a limbii romne n producerea de mesaje scrise, n diferite contexte de realizare, cu scopuri diverse

COMPETENE SPECIFICE:
1.1 nelegerea semnificaiei generale a mesajului oral, sesiznd progresia i coerena ideilor exprimate;
1.4 sesizarea particularitilor lexico-gramaticale ale unui mesaj ascultat;
2.1 construirea unui discurs oral pe o tem dat;
2.3 utilizarea corect a relaiilor sintactice n textele orale proprii;
3.2 sesizarea valorii expresive a categoriilor morfosintactice, a mijloacelor de mbogire a vocabularului i a categoriilor semantice
studiate
4.2 utilizarea n redactarea unui text propriu a cunotinelor de morfo-sintax, folosind adecat semnele ortografice i de punctuaie.
OBIECTIVELE OPERAIONALE:
O1 identificarea atributelor dintr-un text;
O2 - recunoaterea propoziiei subordonate atributive n diferite texte;
O3 - definirea propoziiei subordonate atributive;
O4 - realizarea expansiunii i contragerii unei subordonate atributive;
O5 - identificarea elementelor regente ale unei subordonate atributive;
O6 - recunoaterea elementelor introductive ale unei subordonate attributive;
O7 - precizarea topicii i punctuaiei subordonatei attributive.

STRATEGIA DIDACTIC:
1. METODE I PROCEDEE: conversaia euristic, explicaia, nvarea prin descoperire, exerciiul, ciorchinele, lucrul cu fiele;
2. FORME DE ORGANIZARE A ACTIVITII ELEVILOR: frontal, individual;
3. MIJLOACE DE NVARE: Limba i Literatura Romn, manual pentru clasa a VIII-a, autori Alexandru Crian, Sofia Dobra
i Florentina Snmihian, Ed. Humanitas Educaional, Bucureti, 2011; fie de lucru (pentru activitatea individual i pentru
activitatea pe grupe).
BIBLIOGRAFIE
a) metodic:
- Constantin Parfene, Literatura n coal, Editura Didactic i Pedagogic, Bucureti, 1977;
- Emanuela Ilie, Elemente de didactica literaturii romne, Editura Universitii Alexandru Ioan Cuza, Iai, 2007;
- Mihaela Secrieru, Didactica limbii romne, Editura Universitii Alexandru Ioan Cuza, Iai, 2003.
b) didactic:
- Limba romn, manual pentru clasa a VIII-a, Editura Humanitas, Bucureti, 1998;

c) tiinific:
- *** Dicionarul explicativ al limbii romne, ediia a II-a, Bucureti, Editura Academiei, 1998
d) pedagogic:
- Constantin Cuco, (coordonator), Psihopedagogie pentru examenele de definitivare i grade didactice, Iai, POLIROM,
1999
e) oficial:
- Curriculum Naional. Programe colare pentru clasele a V-a a VIII-a. Aria curricular limb i comunicare, Bucureti,
1999.
Scenariul didactic

Moment organizatoric: 2
Se asigur condiiile necesare desfurrii optime a activitii, asigurarea linitii, pregtirea materialului didactic, notarea
absenilor. Elevii se pregtesc pentru lecie.
Verificarea temei i reactualizarea cunotinelor dobndite anterior 3
Se verific (din punct de vedere calitativ) tema pentru acas i astfel se recapituleaz cunotinele eseniale despre atribut.
Elevii au avut ca tem identificarea atributelor i precizarea cazului i a funciei sintactice n urmtoarele propoziii:
1. Ne impresioneaz destinul dramatic al geniului n lume.
2. Dragostea de mam e unic.
3. Admira cerul senin.
4. Ameea privind rana sngernd.
5. Vorbele ei l dureau.
6. Laude i ngroziri din astea am mai auzit noi.
7. Nu avea obiceiul de a ntrzia.
8. l privea cu ochii strlucind de lacrimi.
9. ntmplarea de ieri l-a impresionat.

Se realizeaz i o scurt trecere n revist a propoziiilor subordonate discutate pn n momentul de fa , i anume, propozi ia
subordonat subiectiv i propoziia subordonat predicativ.

Captarea ateniei: 2
Profesorul le capteaz atenia elevilor propunndu-le un exerciiu la tabl. Profesorul invit un elev s noteze urmtoarele
propoziii:
1. Anotimpul apariiei ghioceilor este cel mai frumos.
2. Aducerile-aminte nvlitoare mi alin durerea.
3. Acela de acolo este fratele meu.
4. Al doilea cntre este fratele meu.
Ceilali elevi i noteaz propoziiile n caiete.

Anunarea temei i a obiectivelor: 3


Profesorul anun tema leciei i obiectivele pe nelesul elevilor, completnd o schem. Se noteaz titlul la tabl, pe caiete.
(anexa 1)
Dirijarea nvrii: 30
Se lucreaz pe exemplele scrise la tabl. Pentru nceput, elevii trebuie s identifice atributele i s precizeze felul lor. Dup
aceast etap, elevii sunt solicitai s nlocuiasc atributele respective cu propoziii corespunztoare folosind procedeul
expansiunii.
Ce nseamn expansiune ?
Mod de lucru:
Introducerea unui element de relaie
Introducerea unui predicat

Pstrarea nelesului

Prin acest procedeu se obin frazele:


1. Anotimpul 1/ [n care] apar ghioceii 2/ este cel mai frumos. 1/
2. Aducerile-aminte 1/ [care] m nvlesc 2/ mi alin durerea. 1/
3. Acela 1/ [pe care] l vezi acolo 2/ este fratele meu. 1/
4. Al doilea 1/ [care] cnt 2/ este fratele meu. 1/
Prin conversaie euristic, n ceea ce privete echivalena dintre atribut i propoziia subordonat atributiv, elevii ajung s
formuleze singuri definiia atributivei.
Prof.: Ce funcie sintactic au n propoziiile date cuvintele subliniate?
Elevii: Cuvintele subliniate au funcia sintactic de atribut.
Prof.: Ce rol ndeplinesc n fraz propoziiile obinute prin expansiune?
Elevii: Propoziiile obinute au rolul de atribute pe lng substantivele sau substitutele lor din
propoziia regent.
Rspunsurile elevilor pot completa un ciorchine, nceput de profesor, cu ajutorul cruia se va
ajunge la formularea definiiei subordonatei atributive.
Propoziia care ndeplinete n fraz rolul de atribut pe lng un substantiv din propoziia
regent se numete propoziie subordonat atributiv .
Elevii sunt solicitai s ncerce s nlocuiasc propoziia subordonat atributiv prin contragere
n partea de vorbire corespunztoare. Aceasta este proba de verificare a identificrii corecte
a unei atributive, contragerea ntr-un atribut.
Ce nseamn contragere?
Mod de lucru:
Eliminarea unui element de relaie
Eliminarea unui predicat
Pstrarea nelesului
mi amintesc ziua 1/ [cnd] ne-am ntlnit. 2/ AT
mi amintesc ziua ntlnirii. Atribut substantival
Nu dormea din cauza aducerilor-aminte 1/ [ce] l chinuiau. 2/ AT
Nu dormea din cauza aducerilor- aminte chinuitoare. Atribut adjectival
Ea, 1/ [care] este sora mea, 2/ a plecat destul de repede. 1/ AT
Ea, sora mea, a plecat destul de repede. Atribut substantival apoziional
Cei doi, 1/ [care] sunt frai, 2/ mergeau alturea. 1/ AT
Cei doi, fraii, mergeau alturea. Atribut substantival apoziional
Tot pe baza acestor exemple, prin conversaie euristic, elevii sunt condui s descopere elementele regente:
Substantiv
Locuiune substantival
Pronume
Numeral
Pentru descoperirea elementelor relaionale (introductive) elevii vor primi o fi de lucru cu fraze con innd subordonate
atributive introduse prin diferite elemente. Fiecare elev lucreaz mpreun cu colegul su de banc pentru rezolvarea acestei
sarcini. Observaiile elevilor vor fi notate n caiete.
Elemente de relaie:
Pronume relative (care, cine, ce, de, cel ce, cele ce, cei ce, ceea ce) n cazul nominativ, acuzativ, dativ, gentiv cu sau
fr prepoziie sau locuiune prepoziional.
Adjective pronominale relative (care, ce)
Pronume nehotrte (oricui)
Adverbe relative (unde, cum, cnd, ct)
Conjuncii subordonatoare (c, s, ca...s, dac)
Profesorul le atrage atenia elevilor s observe topica i punctuaia subordonatei atributive din exemplele:
Voi, 1/ [care] v-ai pregtit pentru concurs, 2/ vei ctiga. 1/ - AT postus regentei, izolat
Cntecul 1/ [pe care] l ascult 2/ este vechi. 1/ - AT intercalat n regent, neizolat
Propoziia subordonat atributiv st ntotdeauna dup termenul regent, de obicei, imediat dup
aceasta i este adesea intercalat n regent.
De cele mai multe ori, atributiva nu se desparte prin virgul de regent.
Cnd aduce o explicaie suplimentara, atributiva se numeste atributiv explicativ i se
desparte prin virgul sau linie de pauz de regent.
Asigurarea feed-back-ului i evaluarea performanei 5
Se realizeaz pe tot parcursul leciei prin aprecieri verbale i prin efectuarea unui exerciiu
de pe fia de lucru:
[Dac] i tot plngi de mil 1/ nseamn 2/ [c] nu vei face fa unei situaii 3/ [care]
te va gsi nepregtit. 4/
Tema pentru acas: 5

Se stabilete tema pentru acas i se dau indicaii cu privire la rezolvarea exerciiilor.


Anexa 1

Difiniia AT

Ce determin AT

Care sunt elementele introductive ale AT?


AT

Care sunt elementele regente ale AT

Care este topica i punctuaia AT

Cum contragem AT i cum realizm expansiunea atributelor


ANEXA 2

I. Subliniai atributele i precizai felul lor:


1. Anotimpul apariiei ghioceilor este cel mai frumos.
2. Aducerile-aminte nvlitoare mi alin durerea.
3. Acela de acolo este fratele meu.
4. Al doilea cntre este fratele meu.
II. Realizai expansiunea atributele identificate n exerciiul anterior.
III. Contragei atributivele din frazele urmtoare:
1. mi amintesc ziua cnd ne-am ntlnit.
2. Nu dormea din cauza aducerilor-aminte ce l chinuiau.
3. Ea, care este sora mea, a plecat destul de repede.
4. Cei doi, care sunt frai, mergeau alturea.
IV. Precizai care sunt elementele regente ale subordonatelor atributive descoperite n exemplele precedente.
V. Identificai elementele de relaie ce introduc subordonatele atributive n frazele urmtoare:
1. Fructele care nu sunt coapte duneaz grav sntii.
2. Problema cine v-a monta spectacolul s-a rezolvat.
3. ara pe care am vizitat-o m-a fermecat.
4. Btrna fa de care se arta atent era bunica ei.
5. Oraul n care m-am nscut este minunat.
6. Colindtorii crora le deschizi ua reprezint comunitatea.
7. Elevul a crui mam suntei v ateapt.
8. Locul n jurul cruia am ateptat este vechea gar.
9. M-am ntlnit cu Ion, de era morar la noi n sat.
10. ntrebarea ce tem avem este frecvent.
11. Ascult prerea oricui se pricepe.
12. Ador oraul unde ne-am cunoscut.
13. M-am bucurat de modul cum ai rspuns.
14. Am retrit cu plcere clipa cnd ne-am revzut.
15. A venit vremea s merg la coal.
16. M preocup ideea c nu voi ajunge la timp.
17. Decizia ca toi s o ajutm pe mama la treab e a voastr.
18. Ne-a mirat ntrebarea dac vine i Simona.
VI. Ce putei observa pe baza exemplelor date referitor la topica i punctuaia subordonatelor atributive ?
1. Voi, care v-ai pregtit pentru concurs, vei ctiga.
2. Cntecul pe care l ascult este vechi.
VII. Analizai urmtorul enun, identificnd felul fiecrei propoziii, termenii regeni, elementele de relaie:
Dac i tot plngi de mil nseamn c nu vei face fa unei situaii care te poate gsi nepregtit.

S-ar putea să vă placă și