Sunteți pe pagina 1din 3

Preedinii Adunrii Deputailor

DIMITRIE GHICA

Partid politic: Data prelurii: 26 mai 1871


Data predrii: 16 ianuarie 1875

Data prelurii: 24 mai 1875


Data predrii: 17 februarie 1876

Dimitrie Ghica, principe (n. 31 mai 1816 d. 15 febr. 1897, Bucureti) (cunoscut i sub
apelativul de Beizadea Mitic), om politic de centru evolund sub liberali. Preedinte al
Adunrii Deputailor (26 mai 1871 16 ian. 1875; 24 mai 1875 17 febr. 1876).
Preedinte al Senatului (17 nov. 1879 5 mart. 1883; 13 mai 1883 23 sept. 1884; 17
nov. 1884 8 sepr. 1888; 9 dec. 1895 15 febr. 1897).

Fiu din prima cstorie a lui Grigore IV Ghica, domn al rii Romneti (sept. 1822 29
apr. 1828) dup restabilirea domniilor pmntene; mama, Maria (Marghioala) Hangerli.
nalt la trup, larg la piept, oache i rotund la fa, de o vdit elegan
militar. Adus prin pozioa sa social s prezideze tot felul de instituii
i adunri... mai ales Camera i Senatul... uor accesibil la linguire...;
Crezndu-se, prin originea sa, mai presus de obinuitele partide, ...
trecea fr mult greutate dintr-un partid n altul. (Titu Maiorescu)

STUDII. La insistenele unchiului su, Matei Ghica, pleac de tnr n Germania, unde
frecventeaz coala de cadei din Munchen (1829 - 1834).

ACTIVITATE FILANTROPIC. DIVERSE. n calitate de membru marcant al


familiei Ghica, va patrona, din 1868, opere de binefacere. n calitate de prim efor al
Eforiei Spitalelor (1868 1889; 1896 - 1897), construiete azilul Elena Doamna;
ncurajeaz i sprijin nfrumusearea oraului Sinaia; membru al Comitetului marilor
proprietari (toamna lui 1872), care a determinat crearea Creditului Funciar Rural.

ACTIVITATE POLITIC. Are o contribuie financiar notabil la buna desfurare a


activitii Societii studenilor romni de la Paris (1845); sprijin Comitetul
revoluionar din ara Romneasc; numit de cimcmie comisar de ajutorare a
refugiailor ardeleni (20 dec. 1848); consilier la Curtea de Apel (1853); prefect de Poliie
(1854 - 1857) i primar al Bucuretilor (1857 - 1861); deputat de Ilfov n Divanul ad-hoc
(1857) i n Adunarea Electiv a Munteniei (ian. 1859), unde ndeamn pe deputai s
voteze pe Al. I. Cuza, ales n Moldova (ian. 1859); membru al Comisiei de redactare a
Memorandumului explicativ al celor patru puncte, n care se accentueaz dorina alegerii
unui principe strin; preedinte al Curii de Apel Bucureti; ministru al Cultelor i

1
Preedinii Adunrii Deputailor

Instruciunii (17 oct. 23 nov. 1860); de Finane (30 apr. 11 mai 1860); preedinte al
Consiliului de Mintri i Ministru de Interne (19 iul. 1861 22 ian. 1862) n guvernele
rii Romneti; semneaz, alturi de ali oameni politici, un act prin care se angajau ca,
n cazul cnd tronul ar fi vacant, s susin alegerea unui principe strin (iun. 1865);
particip la nlturarea lui Al. I. Cuza, fiind numit, de Locotenena Domneasc, ministru
de Interne (11 febr. 10 mai 1866) n guvernul rprovizoriu; membru n Constituant
(vara lui 1866); preedinte al Consiliului de Minitri (16 nov. 1868 27 ian. 1870);
ministru ad-int. La Agricultur, Comer, Lucrri Publice (16 nov. 1868 26 aug. 1869;
24-27 ian. 1870), (26 aug. 1869 24 ian. 1870; 24-27 ian. 1870); ministru al Afacerilor
Strine (16 nov. 1868 26 aug. 1869); ad-int. La Justiie (21-24 ian. 1870) i Interne (24-
27 ian. 1870); compromis n afacerea Strousberg (1871); pariticp la edina Consiliului
de Coroan (Bucureti, 2/14 apr. 1877); iniial conservator, se ndeprteaz la nceputul
anului 1876 de L. Catargiu, punnd bazele, n acelai an, mpreun cu V. Boerescu,
gruprii politice de centru n jurul ziarului Pressa, dup care, n cele din urm, se va
ncorpora n Partidul Naional Liberal (1881).

Activitate Mandat
Deputat 1866
Preedintele Adunrii
26 mai 1871 - 17 februarie 1876
Deputailor
Senator 1876
17 noiembrie 1879 - 8 septembrie
1888
Preedintele Senatului
9 decembrie 1895 - 15 februarie
1897
Preedintele Consiliului de 16 noiembrie 1868 - 27 ianuarie
Minitri 1870
11 februarie 1866 - 10 mai 1866
Ministru de Interne 24 ianuarie 1870 - 27 ianuarie
1870
16 noiembrie 1868 - 26 august
Ministru de Externe
1869
21 ianuarie 1870 - 24 ianuarie
Ministrul Justiiei
1870 (ad-interim)
Ministrul Lucrrilor 16 noiembrie 1868 - 27 ianuarie
Publice 1870

ACTIVITATE MILITAR.

2
Preedinii Adunrii Deputailor

Bibliografie
Stelian Neagoe, Oameni politici romni, Editura Machiavelli, Bucureti, 2007,
pp.314-315 ISBN 973-99321-7-7
Nicolae C. Nicolescu, efii de stat i de guvern ai Romniei (1859 - 2003),
Editura Meronia, Bucureti, 2003, pp.168-170 ISBN 973-8200-49-0