Sunteți pe pagina 1din 4

Proiect didactic

Data: 18.04.2016
Clasa: a V-a B
Disciplina: Limba i literatura romn
Profesor: Creu Tatiana
Unitatea: X Poezia
Subiectul: Atelier de lectur i scriere:
Poezia La mijloc de codru de M.Eminescu.
Tipul leciei: Atelier
Timp: 45 minute
Competene specifice: 9,10.
Subcompetene: 9:2; 10:1.
Obiective:
O1. S prezinte impresiile postlectorale privind coninutul unei poezii.
O2. S analizeze particularitile elementelor prozodice, din poezia dat.
O3. S oglindeasc figurile de stil din cadrul textului.
O4. S descrie relaia om-natur, ntr-un eseu de 5-6 rnduri.

Metode, procedee:
Expunerea didactic, prezentare PowerPoint, meditaia, VAS,
Lucru cu dicionarul, Opinia personal, Argumentul, Concluzia,
Evantai, Brainstorming, Pixuri n pahar, Eseu de 5 minute.

Forme de activitate:
Frontal, individual, pe variante.

Materiale didactice:
Tabla, compiuterul, manualul, imagini.

Bibliografie:
1.Iuliana Iordchescu Captarea ateniei i actualizarea
cunotinelor.
Editura Arc2011.
2. Tatiana Cartaleanu, Olga Cosovan Atelier de lectur.(ghid)
Chiinu 2014.
3. Alexandru Crian, Sofia Dobra Limba i literatura romn.
Editura tiina
2015.
SCENARIUL DIDACTIC:

Etapele Metode,
Tim Obi
leciei p ecti Coninutul instructiv- procedee de
ve educativ nvare
EVOCAREA 5 Stabilirea climatului potrivit Expunerea
mi pentru didactic
n desfurarea leciei.
Prezentarea Power Point Prezentare
Lectura poeziei: Copacii Power Point
eprubetei noastre de Elena Meditaia
tefnescu.
Fixarea rspunsurilor la Interogarea
ntrebrile date. frontal
REALIZAREA 10 O1 Se lectureaz poezia: Lectura-model
SENSULUI Mi . La mijloc de codru de
n M.Eminescu. V
Elevii organizeaz rspunsuri A
privind imaginile. vizuale, S
auditive; emoiile personale
oglindite n urma audierii Interogarea
poeziei. frontal
Lectura n voce a poeziei,
selectarea cuvintelor neclare, Lucru cu
explicarea acestora. dicionarul
Se acord ntrebri privind
coninutul poeziei: Interogarea
Cum apare natura n poezie? multiprocesual
Ce sentimente sugeraz tabloul
descries n versuri:
fric bucurie ncntare Comunicarea
mirare surprindere extaz? catihetic
Caracterizeaz tabloul oglindit
n text: Opinia
static personal
dinamic
cu elemente statice i
Argumentul
dinamice,
De ce? Organizeaz concluzii. Concluzia
Care este imaginea de
ansamblu oglindit n poezie? Recital
Codrul
5 O2
Mi . i-ai amintit i alte poezii Analiza
n despre natur, recit un prozodic a
fragment. textului liric.

Care este specificul textului la


nivel de organizare: Lucru cu textul
Scris nversuri,ce este versul?
10 O3 Identificai tipul de vers din
mi . poezie.
n Organizat n strof, ce este
strofa?
Stabilii tipul strofei din text. EVANTAI
Are rim ce este rima?
Analizeaz specificul rimei n Lucru cu table
versurile lecturate anterior.
Conine figure de stil ce figuri Tabelul
de stil cunoti?,completeaz
evantaiul,
Textul reflect imaginea
codrului,contruii figuri de stil
cu lexemul: codru.
Selectarea figurilor de stil din
textul lecturat, completarea
tabelului.

REFLECIA 12 Ce idee exprim poeziile despre Feet-back


mi natur? Care este relaia om -
n natur oglindit n operele Brainstorming
lecturate:
Ce te legenide M.Eminescu;
Bate vnt D.Matcovschi.
O4 Eseu de 5 minute
Referindu-te la coninutul
poeziilor despre natur
cunoscute, mediteaz, ntr-un Pixuri n pahar
eseu de 5 minute, asupra
expresiei:
Micul OM-Marea NATUR. Lucru pe
Adreseaz-i trei ntrebri variante
copacului din imagine,
argumenteaz.
VI vratic
VII tomnatic.
EXTINDEREA 3 Acas:
mi Memorai poezia: La mijloc de
n codru de M.Eminescu, Expunerea
interpretai semnificaia a 2 didactic
figuri de stil din tabelul realizat
n clas. Notarea elevilor.

S-ar putea să vă placă și