Sunteți pe pagina 1din 5

Proiect didactic

Data: 19.01.2016

Educatoare: Diaconu Anna

Grupa: mic Buburuza

Tema proiectului: Iarn alb....

Subtema: Poveti la gura sobei.

Domeniul de activitate: Dezvoltarea limbajului.

Categoria de activitate: Educarea limbajului.

Tema activitii: Povestea preferat.

Mijloc de realizare: povestea educatoarei.

Tipul de activitate: transmitere de cunotine i deprinderi.

Form de organizare: frontal.

Scopul activitii:
- Dezvoltarea auzului fonematic i educarea unei exprimri verbale corecte din punct de vedere
gramatical.

Obiective operaionale:
o socio-afective :
- s pronune corect din punct de vedere gramatical cuvintele din propoziiile enunate;
- s denumeasc i s deosebeasc personajele pozitive de cele negative;
- s explice semnificaia cuvintelor: ireat, personaje pozitive i negative, personaj preferat;
- s identifice aspecte din povestea ascultat;
- s identifice culorile rou, galben i albastru, folosite la realizarea desenului;
- s ordoneze succesiv evenimentele povetii
- s ordoneze n ir cresctor personajele povetii;

o psiho-motorii:

- educarea ateniei voluntare i a ncrederii n forele proprii;


- dezvoltarea plcerii de a asculta poveti;

o motorii:
- s coloreze castele din poveti, respectnd conturul dat;
- s utilizeze corect i atent materialul i rechizitele puse la dispoziie;
Strategii didactice:
-metode i procedee: conversaia, explicaia, povestirea, problematizarea;

Resurse :
-mijloace de nvmnt: tabla magnetic , plane didactice cu povestea , magnei,

Ril Iepuril

Scenariul zilei:
o ntlnirea de diminea ncepe cu Salutul i convorbirea despre povestea preferat.
o Salutul:
Dimineaa a venit,/ toi copiii au sosit, / n cerc s ne adunm, / cu
toii ne salutm.
o Completarea calendarului naturii se desfoar sub supravegherea i
ndrumarea cadrului didactic ntr-un climat favorabil, se stabilete anotimpul n care suntem folosind
simbolul caracteristic vremii din ziua respectiv, luna, ziua, i prezena copiilor.
o Noutatea zilei: Ril Iepuril, personaj din poveste, care vrea s vad ce poveti
tiu ei.
o Activitatea de grup: Fiecare copil spune care este personajul preferat din
povetile cunoscute.
o Mesajul zilei: Personajele ne nva lucruri bune despre via.

Pe acest moment de impact vizual i auditiv activitatea ncepe cu povestea educatoarei, captarea
ateniei fiind fcut de apariia personajului surpriz Ril Iepuril care a fost pclit de o gogoa
nzdrvan. Copiii sunt invitai s asculte povestea cu peripeiile Gogoaei. Eu anun tema i
obiectivele activitii.
Fixarea coninutului povetii o fac prin ntrebri, iar asigurarea reteniei i feedbackul le fac pe
baza planelor din poveste. Rspund, pe rnd, doar copiii solicitai de ctre mine. Copiii sunt ndrumai
s rspund numai n propoziie. Rspunsurile greite sunt corectate. Pentru ca finalul s fie unul
amuzant copiii reproduc onomatopee ale personajelor.

La ncheierea activitii eu sugerez copiilor s ne jucm la centrul joc de rol Ursul pclit de
vulpe. La celelalte centre ei construiesc csue pentru personajele din poveti(Construcii), iar la
centrul Art realizeaz Tablou din povestea ,,Ridichea aplicaie(lucrare colectiv).

Copiii i aleg centrele de interes deschise, unde eu le prezint materialele de lucru dup ce prezint
sarcinile de lucru, copiii sunt ndrumai i observai, la centrele de interes, de ctre educatoare.
Ziua se ncheie cu jocul de micare Vulpea i iepuraii.

Eveniment Coninutul tiinific Metode i Resurse Evaluarea


didactic procedee
1. Moment Pentru buna desfurare a
organizatoric activitii asigur: aerisirea slii de
grup, pregtirea materialului
didactic. Copiii sunt aezai pe
semicerc.
2. Captarea O realizez cu ajutorul personajului Conversaia personajul
ateniei surpriz - Ril Iepuril,ce a fost surpriz -
pclit de o gogoa nzdrvan. Ril Iepuril
3.Anunarea Astzi, copii, vom vorbi despre Explicaia Plane Observarea
temei i povestea voastr preferat, v voi citi Conversaia didactice cu comportament
enunarea povestea Gogoaa i aflm cum au poveti ului copiilor n
obiectivelor fost Tabl timpul
pclite i alte animale slbatice, Magnetic prezentrii
n felul acesta vom tii mai multe temei.
poveti i vei ti s le povestii i
voi, vom ajuta personajele s ajung
n povestea lor i vom vorbi despre
personajele negative i pozitive
4. Dirijarea Propun un joc ,, Hai ghicete ce Povestirea Testarea
nvrii poveste este?, dezlegarea unor Explicaia ateniei
ghicitori pentru a le atrage atenia i Expunerea copiilor n
dezvolta gndirea: momentul
Casa bun i-a cldit./ recepionrii
i a lui a rezistat/Lupul nu l-a irului
nfcat.(Cei trei purcelui) evenimentelor.
Cunoate-ti voi oare-o feti/Ce roie
avea o scufi?(Scufia Roie)
A fost odata un coco/Ce s-a ntors
bogat la al su mo.(Punguta cu doi
bani)
tiu un mo cu coada-n
clete/Fiindc-a vrut s prind pete.
(Ursul pacalit de vulpe)
Fac prezentarea narativ a unui
fragment din coninutul povetii ,,
Gogoaa , clar, corect i expresiv.
Expun momentele povetii. La un
moment dat m opresc, iar copiii vor
trebui s continuie irul
evenimentelor.

Le propun copiilor s ne jucm: la


tabla magnetic, vom ordona
imaginile decupate ale povetii n
ordinea consecutiv a evenimentelor.
Totodat , stimulez copiii s
vorbeasc, n propoziii bine
nchegate din punct de vedere
gramatical, despre eveniment.

Dup acest joc, la centrul tematic,


copiii doritori de a-i prezenta cartea
preferat ies n fa i vorbesc despre
carte, din ce-i format (copert,
pagini), s indice care sunt Copiii vor fi
imagini,unde este scrisul (din ce-i apreciai cu
format scrisul- litere i cuvinte), de aplauze.
ce le place anume aceast carte, ce
conine ea, numete titlul povetii,
eroii, s redee cteva din
evenimentele povetii.

5. Obinerea Pun ntrebrile prin care verific Conversaia Observarea


performanei. ce au reinut din poveste: Problematiza copiilor n
-V-a plcut povestea? rea momentul
-Ce poveste ai ascultat? Explicaia Identificrii
-Despre ce a fost vorba n poveste? aspectelor
-Ce personaje v-au/ nu v-au plcut din povestea
cel mai mult? Vom face comparaie ascultat
cu alte poveti unde i ali eroi au i denumirea
fost pclii. personajelor.
Rspunsurile corecte vor fi
rspltite cu aplauze.
Pentru ca activitatea s fie
distractiv copiii sunt antrenai s
imite anumite sunete / micri ale
personajelor ntlnite n poveste.
6. Asigurarea Prezint copiilor tabla magnetic Conversaia Observarea
reteniei i a pe care sunt aezate cu magnei Problematiza pronunrii
transferului imagini, vom juca jocul:,, Eu spun rea corecte a
una, tu spui multe, aici copiii vor cuvintelor din
gsi pluralul cuvintelor propuse propoziiile
(animalue- eroi ai povetilor). enunate.
Vom face o mic tranziie: ,,cntecul
celor 5 degeele.
La ncheierea activitii le sugerez
copiilor s ne jucm la:
La centrul Joc de rol- copii
vor dramatiza o scen
dinUrsul pclit de vulpe.
La centrul Construii- vor
construi csue pentru
personajele din poveti.
La centrul Art- vor realiza
un Tablou din povestea
,,Ridichea colorare cu
pensula i gua (lucrare
colectiv).
La centrul Bibliotec- vor
dezlega un puzzle.
La centrul tiin- vor trebui
s gseasc perechea figurilor
geometrice i s le aplice (cu
clei) corespunztor celor
date.

Ziua se ncheie cu jocul de micare


Vulpea i iepuraii.

7.ncheierea Apreciez comportamentul copiilor Conversaia


activitii pe parcursul activitii.

S-ar putea să vă placă și