Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DIDACTIC

DATA: 09.03.2016
UNITATEA: coala integratoare coala Gimnazial, comuna Aricetii-Rahtivani
PROFESOR DE SPRIJIN: Bdicu Ioana
GRUPA: Pitic Denis, Stanciu tefania
CLASA: a II-a
TIPUL ACTIVITII: de sprijin ( de formare de priceperi i deprinderi)
TIMP: 45 min.
ACTIVITATEA DE SPRIJIN: Dezvoltarea psihomotricitii
DENUMIREA ACTIVITII: Punctul element decorativ
SCOPUL: Dezvoltarea capacitilor psihomotrice i stimularea creativitii

OBIECTIVE DE REFERIN:
Educarea sensibilitii, a gustului estetic, a gndirii artistico-plastice ;
Formarea i dezvoltarea deprinderilor de a utiliza corect tehnici de lucru;
Dezvoltarea ateniei voluntare;
Dezvoltarea unor deprinderi motrice;

OBIECTIVE OPERAIONALE:
La sfritul activitii elevii vor fi capabili:
O.1 s denumeasc ceea ce pot construi cu ajutorul unor puncte;
O.2 s traseze puncte respectnd subiectul propus;
O.3 s organizeze suprafaa de lucru respectnd subiectul propus;
O.4 s obin obiectul finit, asemntor cu modelul prezentat, adugnd elemente noi dup propria imaginaie;
O.5 s aprecieze ct mai obiectiv propria lucrare, precum i ale colegilor, respectnd criteriile date.
O.6 - s participe n mod activ i eficient n activitatea desfurat.

1
STRATEGII DIDACTICE:
METODE I PROCEDEE: conversaia, explicaia, demonstraia, observaia, exerciiul, problematizarea, munca independent, metoda "
Turul galeriei", aprecierea verbal;
MIJLOACE DE NVMNT: foi de desen A4, hrtie colorat, creion negru, gum de ters, ascuitoare, liniar, creioane colorate,
acuarele, etc.;
FORME EVALUARE: frontal, individual, aprecieri verbale

BIBLIOGRAFIE:
1. Stan Lucian (coordonator), Abiliti practice ghid metodologic clasele I-IV, Bucureti, Editura Aramis, 2002.
2. Stoica Daniela, Abiliti practice clasele I-IV, Piteti, editura Carminis, 2004
3. Ioana Magda, Didactica matematicii pentru nvmntul primar i precolar, actualitate i perspective, Editura Universitatea Babe-Bolyai,
Cluj-Napoca, 2010
4. Programa colar de terapie educaional complex i integrat cls. I-VIII, Bucureti
5. Muu,I. i Taflan, A. Terapie educaional complex i integrat ; Bucureti: Editura Pro-Humanitate, 1997.

2
DESFURAREA ACTIVITII DE SPRIJIN
TEHNOLOGII DIDACTICE
Nr. OB. FORMARE SI DEZVOLTARE
ETAPE CONINUTURI / TIPURI DE EXERCIII Timp
crt. OP. Metode i Forme de Mijloace de EVALUAR
procedee activ. nv.
1. Moment organizatoric Asigur condiiile necesare desfurrii n bune Frontal
condiii a leciei. Pregtirea elevilor pentru 1
activitate.
2. Captarea ateniei i Prezint elevilor o scurta ghicitoare: Conversatia Frontal Frontal
anunarea temei - Cine zboara printre flori Explicaia
In zig-zag de-atatea ori? Discuia
Uite-aicea, pe o floare, dirijat
Doua aripi glbioare. 3
Ghicesc rspunsul: Fluturele
- Ce observai n aceast imagine? Dar pe aripile
fluturelui?

3. Reactualizarea Punctul este urma obinut prin atingerea Conversatia Frontal Imagini Frontal
cunotinelor anterioare O1 instrumentului de scris pe un suport - creta pe tabl, Explicaia
O2 creion pe foaie etc. Punctele pot fi de diferite
mrimi i forme ( rotund, triunghiulara, ptrat,
romb, stelu s.a.) culori. Dup modul n care le
grupm, ele pot sugera ordine/ dezordine. 10
Dac aezm punctele ntr-o anumit form, ce
imagine putem realiza? ( o floare, un copac, un stol
de psri etc.)
Astzi vom realiza cu ajutorul punctului un joc de
artificii.
4. Consolidarea O3 Intuirea modelului i a materialului de lucru: 10 Conversaia Lucrarea
aprofundarea i O4 - o coal de hrtie albastr sau neagr; Explicaia model
completarea cunotinelor O5 -Ce reprezinta aceasta hrtie de culoare albastr?
(cerul); Hrtie A4

3
-acuarele i pensule cu ajutorul crora vom creion
realiza punctele liniar
-Cum arat un joc de artificii pe cer? ( joc de
artificii se vede ca o mingie de lumini colorate) acuarele
Explicarea si demonstrarea modului de lucru:
-Pasul 1:Alegerea fondului dorit pentru
reprezentarea cerului;
-Pasul 2: Alegerea culorilor i a formei jocului de
artificii;
-Pasul 3: Trasarea cu ajutorul creionului a punctelor
-Pasul 4: Realizarea jocului de artificii prin tehnica
punctului. Ev. oral
Executarea lucrarii: Explicaia Individual Eval. oral
Rog copiii s lucreze atent, ngrijit, s pstreze Exerciiul
curenia la locul de munca. Conversaia
mpart materialele de lucru fiecrui copil, le
urezSpor la lucru!.
Asigurarea conexiunii O6 Voi urmri executarea lucrrii, voi interveni
5. 20
inverse acolo unde voi considera necesar, voi ajuta elevii
mai nendemnatici. Dau indicaii individuale
suplimentare.

O5 Aprecierea activitii elevului, ncurajare. Conversaia Individual Autoevalua


6. Evaluarea activitii 1
Frontal

S-ar putea să vă placă și