Sunteți pe pagina 1din 10

UNIVERSITATEA TITU MAIORESCU

Departamentul de Specialitate cu Profil Psihopedagogic


Programul Compact de Formare Psihopedagogic

DIDACTICA SPECIALITII

Proiect de lectie

Student: Cadru Didactic:


Olivia Ioana Franculescu Prof. Univ. Dr. Valeria Negovan

2016 2017
1. Data: Septembrie 2017
2. coala: Liceul teoretic
3. Clasa: X
4. Aria curricular: Om si Societate
5. Obiectul: Psihologie
6. Unitatea de nvare: Procese psihice i rolul lor n evoluia personalitii
7. Subiectul: Psihicul si caracteristicile acestuia
8. Tipul leciei: Mixta
9. Obiective generale / fundamentale:
Utilizarea conceptelor specifice tiinelor sociale pentru organizarea demersurilor de cunoatere i
explicare a unor fapte, evenimente, procese din viaa real
Oferirea elevilor, n cadrul fiecrui capitol, un numr mic de noiuni exersate n contexte diferite
(teoretice i practice, fie reale, fie imaginare)
10. Obiective instrucionale / comportamentale / operaionale:
Utilizarea cunotinelor de psihologie n scopul adaptrii conduitei proprii la situaii concrete de via
Competene generale: (conform programei colare nr. 4598/31.08.2004)
Utilizarea conceptelor specifice tiinelor sociale pentru organizarea demersurilor de cunoatere
i explicare a unor fapte, evenimente, procese din viaa real
Aplicarea cunotinelor specifice tiinelor sociale n rezolvarea unor situaii problem, precum
i n analizarea posibilitilor personale de dezvoltare
Cooperarea cu ceilali n rezolvarea unor probleme teoretice i practice, n cadrul diferitelor
grupuri
Manifestarea unui comportament social activ i responsabil, adecvat unei lumi n schimbare
Participarea la luarea deciziilor i la rezolvarea problemelor comunitii

Competene specifice: (conform programei colare nr. 4598/31.08.2004)


Identificarea proceselor psihice i caracterizarea rolului lor n evoluia personalitii
Identificarea legturilor ntre procesele psihice
Analizarea unor procese psihice pornind de la exemple concrete
Evaluarea caracteristicilor unor procese psihice, prin comparare i prin utilizarea unor instrumente
adecvate de msurare
Relaionarea eficienta/ cooperarea cu ceilali n colectarea, interpretarea i evaluarea informaiilor
referitoare la procese i manifestri psihice
Utilizarea cunotinelor de psihologie n scopul adaptrii conduitei proprii la situaii concrete de
via
Metode i procedee didactice:
Conversaia euristic, problematizarea, explicaia, exerciii aplicativ, lucrul pe grupe, discuia colectiv,
nvarea prin descoperire, copacul feedback-ului

Mijloace didactice:
Fie de lucru, tabla, markere, post-it

BIBLIOGRAFIE:
Zlate, M., (coord) Psihologie cls. a X-a, Edit. Aramis, Bucureti, 2005.
Neculau, A., (coord=, Psihologie, clasa a X-a, Editura Polirom, Bucureti, 2007.
Cosmovici, A., Psihologie general, Editura Polirom, Iai, 1996.
Elemente eseniale de coninut Strategii didactice
Etapele
T Mijlo Evaluare
leciei Activitatea profesorului Activitatea elevilor Metode
ace

1. 3 Salutul. Verificarea prezenei, de asemenea Elevii vor rspunde la Conversaia


salut i la verificarea
Moment se creaz i condiiile psihologice optime prezenei.

Organizatoric pentru desfurarea leciei (organizarea

clasei).

2. 15 Prelegere:

Prezentarea Vom constata ca natura psihicului este una Prelegerea


contradictorie constand din mai multe
Naturii aspecte bipolare opuse unele altora. Metafora
Aceasta natura contradictorie a psihicului aplicativa
Psihicului: a dat nastere multor controverse in Elevii i noteaz n
legatura cu modul sau de organizare, de caiete caracteristicile (Vizita la un
Subiectiv structurare si de functionare care a dus la naturii psihicului. castel medieval Intrebari
Obiectiv puncte de vedere diferite. perspectiva directe,
Material obiectiva- exemple din
Ideal subiectiva) clasa
Obiectivitatea psihicului este data de faptul
Proces
ca psihicul unei persoane este independent
Produs de psihicul altei persoane, el este o realitate
Latent distincta care s-a format si a evoluat
Manifest independent avand premise si influente
Normal diferite. Conversaia
Patologic
Determinat Psihicul este subiectiv din punct de vedere
Determinant al cunoasterii, fiecare persoana ia
cunostinta de mediul in care se afla intr-o Elevii vor rspunde Lucrul pe grupe
maniera subiectiva, personala, influentata desemnand cate un Prezentarea
de insusirile si particularitatile sale proprii. reprezentant al grupului concluziilor
la ntrebrile adresate grupelor
referitor la obiectiv si
subiectiv, material si Discutia
Crearea unui numar de grupe pentru ideal, process si produs colectiva
explicatii referitoare la natura: etc
material&ideal, proces&produs,
latent&manifest, normal&patologic,
determinat&determinant
3. 2 Elevii vor argumenta Conversaia Observare
afirmaia. Asfel se sistematic
Captarea ateniei Lansez urmtoarea afirmaie pentru a subliniaz importana euristic
putea fi discutat. Ce factori determina zestrei genetice dar si a
dezvoltarea psihicului uman? Dati mediului si a culturii in
exemple! viaa omului.
4. 15 Notez titlul leciei pe tabl: Psihicul si
caracteristicile acestuia
Anunarea
subiectului, a Definiii
obiectivelor i a Elevii i noteaz pe Explicaia Fisa Observare
coninutului Caracteristici caiete titlul leciei i de sistematic
subiectele principale ce lucru
Anun subiectele ce urmaz s fie atinse vor fi discutate n cadrul 1
pn la sfritul leciei. Expunerea
leciei.
Procesele psihice se impart in: Fiecare elev primete
a) procese psihice cognitiv-senzoriale cate o fisa de lucru ce
contine partea teoretica
(senzatii,perceptii si reprezentari);
prezentata.
b) procese psihice cognitiv-superioare sau
nvarea prin
cognitiv descoperire Evaluare
Transmiterea de noi intelectuale(gandire,memorie,imaginatie); Elevii vor completa pe
cunostinte fi nelesurile Orala
c) Procese psihice reglatorii contextelor n care apar
(motivatie,emotie si vointa). procesele si fenomenele
psihice enuntate de
Fenomenele psihice (limbajul si atentia)
profesor dintr-o
nu furnizeaza informatii specifice,ci le
perspectiva individuala.
faciliteaza sau le comunica.
Apoi fiecare poate
Procesul psihic prezinta un continut prezenta cate o definitie
informational despre realitate,modalitati pentru un proces sau
Problematizare
subiective si comportamente fenomen psihic.
caracteristice,precum si functii si structuri
operationale de realizare a acestora. Elevii i noteaz n
caiete caracteristicile
proceselor si
fenomenelor psihice.

Fiecare elev primete


cate o fisa de lucru ce
contine afirmatiile
prezentate si ordoneaza
in mod corect aspectele
psihicului.

Prezentare

5. 5 Exercitiu: puneti in ordinea corecta Fisa Evaluare


urmatoare propozitii cu urmatoarele de
Exercitiu de retentie aspecte ale psihicului: Discutia lucru frontala
a informatiei colectiva 2
1.La intalnire m-am gandit la mancare.
a)psihicul este obiectiv;

2.X este mai inteligent decat Y.


b)psihicul este latent;

3.Ma doare capul.


c)psihicul se manifesta patologic;

4.Pamantul este o sfera.


d)psihicul este material;

5.Invata 3 ore pe zi.


e)psihicul este determinat;

6.A ajuns de la nota 5 la nota 7.


f)psihicul este ideal;

7. Nu stiu la ce se gandeste.
g)psihicul este obiectiv;

8.S-a bucurat cand i-am dat vestea.


h)psihicul este subiectiv;

9.E atent la scoala.


i)psihicul este determinant;

10.Consuma alcool prea des.


j)psihicul este produs;

11.Asa am invatat.
k)psihicul este manifest;

12.Asa l-a invatat.


l)psihicul se manifesta normal.
6. 5 Elevii vor rspunde la Conversaia Evaluare
ntrebri. frontal
Intensificarea Se va realiza prin oferirea de rspunsuri
date la ntrebrile din lecia parcurs.
reteniei nvarea prin
Tema pentru acas: pag. descoperire
29/ex.7

7. 5

Se evalueaz i Post-
autoevalueaz Copacul it-uri
ncheierea activitii Voi mulumi elevilor pentru participarea feedbackului desenat pe Conversatia Autoevaluare
activ. Voi face aprecieri colective si tabla elevii vin si lipesc Tabla
individuale. Voi nota elevii care au post-it-uri cu feedback-ul Interevaluare
participat activ la lecie. lor scris. Feedback
scris

S-ar putea să vă placă și