Sunteți pe pagina 1din 26

SCOALA GIMNAZIALA OSICA DE SUS

PROIECT DIDACTIC DE ACTIVITATE INTEGRAT


INSPECTIE SPECIAL GRAD DIDACTIC I

,, Pentru tine, primvar!

Prof. pt. inv. primar. TUDOR


IOANA
4 APRILIE 2014
Activiti integrate:

CLR Sunetul f si literele F si f


MEM Numere naturale in concentrul 0-31(ordonare,comparare,adunari,scaderi)
AVAP Flori de primavar(lalele si zambile)
DP --Trire si manifestare emotionala. Emotii de baz (fric,curaj,tristete,bucurie,furie)
PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATA

UNITATEA DE NVMNT: Scoala Gimnaziala Osica de Sus- Olt


DATA: 4.04.2014
CLASA: Pregtitoare
PROPUNTOR: Tudor Ioana
UNITATEA TEMATIC :Salutare,primvar!
TEMA ZILEI : Pentru tine, primvar!
DISCIPLINE IMPLICATE:
*Dezvoltare personal Emotii de baza (consolidare)
*Comunicare in limba romana-Sunetul si literele F,f(transmitere,insusire de noi cunostinte)
*Matematica si explorarea mediului-Numere naturale in concentrul 0-31(consolidarea cunostintelor)
*Arte vizuale si abilitati practice- Flori de primavara (tehnici simple-ruperea si mototolirea hartiei)(formare de priceperi si
deprinderi)
FORMA DE REALIZARE : activitate integrat
TIPUL ACTIVITATII : formare si dezvoltare de competente
DURATA : 4 ore

COMPETENTE GENERALE
DP
2.Exprimarea adecvata a emotiilor in interactiunea cu copii si adulti cunoscuti
CLR
1.Receptarea de mesaje orale in contexte de comunicare cunoscute
2.Exprimarea de mesaje orale in diverse situatii de comunicare
3.Receptarea unei varietati de mesaje scrise,in contexte de comunicare cunoscute

MEM
1.Utilizarea numerelor in calcule elementare
3.Identificarea unor fenomene/relatii/regularitti structuri din mediul apropiat
AVAP
1. Explorarea de mesaje artistice exprimate n limbaj vizual ntr-o diversitate de contexte familiare
2.Realizarea de creatii functionale si/sau estetice folosind materiale si tehnici elementare diverse

COMPETENTE SPECIFICE
DP
2.1 Recunoasterea emotiilor de baza in situatii simple, familiare
2.2. Identificarea regulilor de comunicare n activitatea colar
CLR
1.1 Identificarea semnificaiei unui mesaj scurt, pe teme familiare, rostit clar i rar
1.2. Identificarea unor informaii variate dintr-un mesaj scurt, rostit clar i rar ;
1.3. Identificarea sunetului initial si/sau final dintr-un cuvant ,a silabelor si a cuvintelor din propozitii rostite clar si rar;
2.1. Pronunarea clar a sunetelor i a cuvintelor n enunuri simple ;
3.1 Recunoasterea unor cuvinte uzuale ,din universul apropiat ,scrise cu litere mari si mici de tipar;
4.1 Trasarea elementelor grafice si a contururilor literelor ,folosind resurse variate ;
MEM
1.1 Recunoasterea si scrierea numerelor in concentrul 0-31;
1.2 Compararea numerelor in concentrul 0-31;
1.4 Efectuarea de adunari si scaderi prin adaugarea/extragerea a 1-5 elemente dintr-o multime data ;
1.6 Utilizarea unor denumiri si simboluri matematice(=,+.-) in rezolvarea si/sau compunerea de probleme ;
3.1 Descrierea unor fenomene/procese/structuri repetitive simple din mediul apropiat,in scopul identificrii unor regularitti

AVAP
1.1 Sesizarea semnificaiei unui mesaj vizual simplu, exprimat prin
desen/pictur/modelaj/colaj/film/desen animat, care reflect un context familiar;
1.2 Identificarea liniei, a punctului , a culorii si a formei n ipostaze familiare, n spaiul
nconjurtor ;
2.1 Observarea unor caracteristici simple ale materialelor ntlnite n mediul
familiar ;
2.2 Exprimarea ideilor i tririlor personale, in aplicatii simple,specifice artelor vizuale ;
2.3 Realizarea de aplicatii/ compozitii/ constructii simple, pe baza interesului direct

OBIECTIVE OPERATIONALE

DP
O1-s identifice emotiile in functie de indicii nonverbali;
O2s asocieze o eticheta verbala expresiei emotionale;
O3 s identifice propriile emotii in diverse situatii;
O4--sa verbalizeze diferite situatii traite ce conin o anumita incarcatura emotionala ;
O5- s mimeze trirea unei emoii de baz;
CLR

O1- s asocieze sunetul F cu litera F mare de tipar;


O2- s identifice cuvintele care contin sunetul f ;
O3-sa desparta cuvintele in silabe precizand numarul lor ;
O4- s precizeze locul sunetului invatat in structura unor cuvinte;
O5- s alctuiasc propozitii simple,corecte din punct de vedere gramatical
O6- s traseze corect litera F mare de tipar n aer/pe banc, prin unirea punctelor/ dup contur, enumernd
elementele grafice ;
MEM
O1- s numere n concentrul 0-30,crescator si descrescator ;
O2 sa identifice vecinii numerelor;
O3 s ordoneze numerele date, cresctor sau descresctor;
O4 s descompuna numerele date;
O5 s compare numerele date;
O6.- s efectueze adunri si scderi in concentrul 0-10 ;
O7 s rezolve probleme simple in care intervin operatii de adunare sau scadere .
AVAP
O1 -S denumeasc materialele de lucru necesare pentru realizarea temei propuse
O2-S aplice tehnici de lucru adecvate(rupere,mototolire,aplicare)
O3-S asambleze prin lipire elementele prelucrate pe suportul cartonat, pentru a obine produsul final
O4-S analizeze n spirit critic i autocritic att lucrarea proprie ct i lucrrile colegilor
O5-s-si dezvolte capacitatea de cooperare in scopul realizarii unui produs
O6-S realizeze igienizarea spaiului de lucru dup finalizarea lucrrii

RESURSE INTERNE:

a. CUNOTINE:
- Anotimpul primvara (lunile primverii, vestitorii primverii, srbtorile acestui anotimp, activitile specifice acestui
anotimp).
- Ce este o floare? Ce semnificaie au ele?Cum se numete floarea care ne vestete venirea primverii?Cnd se ofer flori?
Cui se ofer flori?
- Identificarea sunetelor studiate n cuvinte; Desprirea cuvintelor n silabe; Folosirea cuvintelor n propoziii.
- Numere naturale in concentrul 0-31

b. CAPACITI INSTRUMENTALE:

- capaciti intelectuale: mbuntirea memoriei, rezolvarea fielor , concentrarea ateniei, dezvoltarea imaginatiei;
- capaciti comunicative: recunoaterea sunetelor, desprirea n silabe, numrul cuvintelor n propoziie, rspunsul n
propoziie la ntrebri, exprimare verbal corect;
- capaciti de nvare: ascultarea celui care vorbete, efectuarea de adunri i scderi prin numrare a obiectelor;
descoperirea i respectarea algoritmului de rezolvare pe fie;
- capaciti de punere n practic a cunotinelor dobndite: utilizarea diferitelor materiale (hrtie alb/colorat/creponat,
plastilin) pentru realizarea unor lucrari avnd ca tem anotimpul primvara;

c. ATITUDINI I VALORI:

- cultivarea atitudinii pozitive fa de nvare;


- atitudine corect fa de membrii familiei, fa de colegi i fa de alte persoane din jurul lor;
- capacitatea de evaluare i autoevaluare obiectiv, dezvoltare personal continu;
- admiraia fa de frumuseea anotimpului primvara ce trezete natura la via;
- gingia florilor de primvar;
- iubirea i respectul fat de harnicia albinelor si a furnicilor.
STRATEGII DIDACTICE:

RESURSE PROCEDURALE: conversaia, explicaia, observatia, exerciiul, demonstratia,brainstorming, nvtarea prin


descoperire,jocul didactic,tehnica blazonului,explozia stelar
RESURSE MATERIALE: text-suport, plans cu litera F mare de tipar, plan cu diverse litere,cuvinte, fis de lucru ,planseta,
plastilina,creioane colorate,flip-chart,tablou de primavara,harta,flori,insecte din carton,fise de evaluare,cartonase cu
imagini,emoticoane,plicuri,hartie cartonata colorata,sabloane,lipici,foarfeca,carioci,buburuze de ciocolata,suport pentru
lucrarile copiilor,cutie din carton
FORME DE ORGANIZARE: frontal, individual, n perechi,pe grupe
RESURSE TEMPORALE: 30-35minute pe categorie de activitate +10-15 minute activitati recreative

RESURSE UMANE -19 elevi


BIBLIOGRAFIE:
-Programa colar pentru clasa pregtitoare, MEN, 2013;
-Alexandra Manea,Claudia Matache - Comunicare n limba romn, Editura Delta Cart Educational, Pitesti, 2013
-Suport de curs Organizarea interdisciplinar a ofertelor de nvare pentru formarea competenelor cheie la colarii mici
2013;
SCENARIUL ZILEI
Activitatea va debuta cu Intalnirea de dimineata .
Salutul
Dimineata a sosit
La scoal ne-am intalnit.
De manute ne luam
Cercul mare il formam
Cu totii ne salutam .
Oaspeii s-i salutm: Bun dimineaa!
Un gnd bun noi le urm: Bine ai venit!

Prezena
Dupa ce ne-am adunat
Si frumos ne-am salutat,
Colegii ne-am intalnit
Oare cine n-a venit ?

Motivaia zilei: Azi,prin intermediul activitilor noastre,dorim s le artm oaspeilor notri cte lucruri bune am nvat

Nu vrem s ne ludm,
Dar astzi o s vedei
C suntem copii istei.
Nu glumim.O s vedei.
Calendarul naturii:Se discut despre ziua de azi,despre cum este vremea n aceast zi pentru a aeza la ,,Calendarul

naturiijetonul corespunztor.

Noutatea zilei: - Se descopera elementul-surpriza-un panou cu un copac fara flori, fara pasari,fara soare, cu buburuze fara
bulinute,etc.,o scrisoare si o harta . Se citeste scrisoarea.
Dragi copii ,
Sunt Zna Primavara si sunt foarte suparata ca Zana cea rea ,invidioasa pe bucuria si frumusetea mea,a vrajit si a rapit
gzele,soarele,florile copacilor,ghioceii,etc.Buburuzele s-au speriat si si-au pierdut bulinutele.Am auzit ca sunteti elevi isteti
si curajosi si am venit sa ma ajutati ca eu nu ma pot descurca singura . V-am trimis o harta si multe indicii care v vor
ajuta sa rezolvati toate sarcinile si sa rupeti vraja pentru a reda naturii veselia si frumusetea.
Cu drag ,
Zana Primavara
Intreaga activitate se va desfasura sub forma unui joc ,in care elevii isi vor imagina ca sunt spiridusii Primaverii si o
vor ajuta pe aceasta sa redea naturii frumusetea si bucuria rezolvand toate sarcinile si depasind toate obstacolele.
Se anunta elevii ca activitatea de astazi se va numi Pentru tine,Primavara !,ca se vor juca diferite jocuri,vor vorbi
despre emotii,vor numara,vor aduna,vor invata o noua litera,vor confectiona flori si pentru a-i reda zanei veselia ,vor canta si
vor spune cateva poezii.
Pe parcursul zilei se poarta discutii despre caracteristicile acestui anotimp,despre alcatuirea unei plante,despre
gaze,pasari,sarbatori si traditii .Activitatea se va incheia cu o scurta serbare dedicat primaverii-Pentru tine,Primavar!
Elevii vor lucra individual ,in perechi,pe grupe .
Se fac aprecieri asupra intregii activitati,iar la final ,copiii vor fi recompensati de Zana Primavara cu buburuze de
ciocolata .
Dragi copii ,
Sunt Zna Primavara si sunt
foarte suparata ca Zana cea rea
,invidioasa pe bucuria si
frumusetea mea,a vrajit si a rapit
gzele,soarele,florile
copacilor,ghioceii,etc.Buburuzeles
-au speriat si si-au pierdut
bulinutele.Am auzit ca sunteti
elevi isteti si curajosi si am venit
sa ma ajutati ca eu nu ma pot
descurca singura . V-am trimis o
harta si multe indicii care v vor
ajuta sa rezolvati toate sarcinile si
sa rupeti vraja pentru a reda
naturii veselia si frumusetea.

Cu drag,
Zna Primvar!
DEMERSUL DIDACTIC --

Evenimentul Competene STRATEGII DIDACTICE Evaluare


didactic specifice DEZVOLTARE PERSONALA Metode i Mijloace Forme de
Coninut tiinific procedee de nv. organizare
1.Moment Pregtirea materialelor necesare desfurrii n bune
organizatoric CLR. 1.1 condiii a lectiei. Conversaia Frontal Observarea
Activitatea debuteaz cu ,,ntlnirea de diminea, sistematic
activitate ntre copii i d-na nvtoare prin intermediul
salutului de diminea. Copii sunt salutai cu versurile :
,, Dimineaa a sosit,
toi copiii au venit, Explicaia
n cerc s ne adunm
D.P. 2.1. cu toii s salutm Conversaia -calendarul
2.2 Bun dimineaa! naturii
M bucur c suntei aici
A nceput o nou zi, Observaia
Bun dimineaa , copii! Conversaia
Copii rspund salutului i se salut ntre ei.
Prezentarea musafirilor. Frontal
Se realizeaz prezena la panou;
Se reactualizeaza regulile grupului .
Se completeaza ,,Calendarul naturiicu data: ziua, luna, Exerciiul
M.E.M. 3.1. anul, anotimpul, starea vremii pentru ziua respectiv si Observarea
se stabileste imbracamintea adecvata. sistematic
2. Captarea - Se va folosi metoda interactiv de grup ,,Explozia individual
ateniei stelarcare va permite copiilor s formuleze ntrebrile:
Ce?,Cine?,De ce?,Cand?,Unde?,legate de anotimpul
primvara, realiznd legturi logice ntre cunotine Explozia
,antrennd operaiile gndirii,capacitatea de a gsi stelar
CLR. 1.1 singuri rspunsuri la ntrebrile adresate de ei.
M.E.M. 3.1. Elevii sunt impartiti in patru scrisoarea
grupe (Buburuze,Furnici,Albine si Fluturasi ).
Cte un copil din fiecare echip extrage cte o steluta
cu o ntrebare.
Grupurile coopereaz n elaborarea ntrebrilor. Frontal
La expirarea timpului(moment marcat de trei bti din
palm), fiecare echip adreseaza intrebarile elaborate
celorlalte echipe .
Se apreciaz ntrebrile copiilor,efortul acestora de a
formula ntrebri, creativitatea n adresarea ntrebrilor Conversaia Observarea
i aflarea cauzalitii, precum i modul de cooperare i sistematic
interaciune.
Observaia
3.Anunarea Se descopera elementul surpriza-un panou cu o imagine
titlului i a trista a primaverii,fara flori,insecte,pasari,soare,etc.,o
obiectivelor scrisoare si o harta cu mai multe indicii.
Se citeste scrisoarea. Conversaia Panou
Se comunica elevilor ca astazi vor fi spiridusii Explicatia
primaverii si vor desfasura diferite activitati (vor vorbi Harta
4.Dirijarea D.P. 2.1. despre emotii,vor desena,vor numara,vor invata o noua individual
consolidarii 2.2 litera,vor vorbi despre florile de primavar,vor Observaia plicuri
impodobi gradina zanei cu allele,ghiocei,vor canta si vor
. spune poezii,etc.).Se comunica ,de asemenea,ca la buburuza
finalul zilei Zana Primvara ii vor recompensa daca vor Observarea
fi atenti si vor participa activ la toate activitatile . sistematic
Se poarta o scurta discutie legata de scrisoarea primita. Conversaia
Cum era Zana?(suparata) emoticoan
Dar Zana cea rea?(furioasa si invidioasa ) e
Ce au facut buburuzele ?(s-au speriat)
Se comunica elevilor ca astazi ,la dezvoltare personala Problematizar
vor discuta despre emotii .(bucurie,tristete,curaj,frica) si ea
D.P. 2.1. vor incerca sa o inveseleasca pe zana. individual
2.2 Ajutati de harta elevii vor descoperi buburuza si mai
multe plicuri cu sarcini.

1.Cauta pe harta BUBURUZA Aprecieri


(Daca sarcinile le vei rezolva ,pe buburuza o veti verbale
elibera) Conversatia

Voi nominaliza cativa elevi care vor veni in fata clasei si


vor alege cate un cartonas(fiecare cartonas reprezinta o Frontal
imagine cu o emotie).
Solicit copiilor sa identifice emotia persoanei din
imagine. Cutiuta
Cum crezi ca se simte ?Ce crezi ca s-a intamplat?De ce din carton
e bucuros/trist/furios ?(Se incurajeaza elevii sa gasesca Fee
posibile explicatii pentru modul in care se simte vesele,fee individual
persoana respectiva ). triste
plicuri
2.Cutiuta cu surprize de vei juca,buburuza bulinutele le
va recapata . Analiza
Jocul Cutiuta cu surprize Exercitiul produselor
Se solicita copiilor sa extraga din cutiuta un biletel(este soarele
CLR. 1.1 redata o fata zambitoare sau trista ).Pe rand fiecare copil
isi va exprima o bucurie sau o suparare .
5. Obinerea Aprecieri
performanei 3. Mergi mai departe spre SOARE verbale
(Daca jocul vei juca,vraja se va rupe si Soarele va
lumina)
Jocul Mimeaza
6.Activitate Se da citire unor situatii si se indemna copii sa mimeze
recreativ situatiile cum pot ei mai bine,in functie de ceea ce simt .
1. Ai primit cadou un tort de ciocolata.
2. Ai cazut si te doare foarte tare piciorul .
3. Maine mergem la gradina zoologica .
7. ncheierea 4. Ai pierdut jucaria preferata.
leciei 5. Catelul tau este bolnav.

4.(Fisa de veti completa ,Soarele il veti elibera)


A.V.A.P Copii vor primi o fisa de lucru pe care sunt desenati doi
2.2., 2.3. copii,iar chipurile acestora reprezinta cate o emotie .Ei fie de
vor colora copilul al carui chip arata emotia pe care o lucru,
simt in acel moment . culori

M.M. 3.1 Dupa ce fisele au fost expuse,elevii vor canta cantecul


Daca vesel se traieste si vor executa miscarile
sugerate de versuri .

Se vor face aprecieri generale i individuale asupra


participrii elevilor la lecie, precum i asupra
comportamentului lor pe parcursul orei.
Evenimentul Competene COMUNICARE IN LIMBA ROMANA STRATEGII DIDACTICE Evaluare
didactic specifice Metode i Mijloace Forme de
Coninut tiinific procedee de nv. organizare
1.Moment Asigurarea unui climat educaional favorabil
organizatoric CLR. 1.1 Emotiile le-ati stiut si spre o alta etapa ati trecut ! Conversaia Frontal Observarea
2. Captarea Se va face printr-o ghicitoare. sistematic
ateniei Locuieste-n musuroi
Si-i mai mica decat noi,
CLR. 1.1 Toata ziua ea munceste Observarea
Si de greu nu se fereste . Explicaia sistematic
Se descopera cuvantul furnica.
S poarta o scurta discutie despre insecte.
3.Anunarea Ce insecte cunoasteti ? Observarea
titlului i a Cum se numeste casa furnicilor ? -plane sistematic
obiectivelor Cum este furnica ? Observaia
M.E.M.3.1 Se prezinta elevilor cateva informatii despre viata
4.Dirijarea furnicilor (traiesc in colonii,cele mai cunoscute sunt Aprecieri
invatarii furnicile negre,rosii,sau albe;sunt inrudite cu albinele si Conversaia individual verbale
viespile,au un ac cu venin,au sase picioare). panou
Se analizeaza cuvantul furnic Analiza
Cate silabe are ?Care este prima silaba ?Dar a doua ?Ce rspunsurilor
sunete auzim in prima silaba ?Cu ce sunet incepe
cuvantul furnica.

CLR.
1.1;1.2;1.3; Astazi,vom invata sunetul si literelef,F . Exerciiul Frontal
2.1
Prezint plansa cu litera nou invatata.Se descriu semnele Observarea
grafice din care este alcatuita literaFmare de Plansa cu sistematic
tipar.Solicit copiilor sa descopere litera pe etichetele din j litera f
clasa .
Solicit elevilor sa gasesca cuvinte care incep cu sunetul Aprecieri
invatat.(floare,foc,foca,fular,Florin). Conversaia verbale
Nominalizez cativa elevi care vor alege imagini cu Exercitiul Imagini cu Analiza
cuvinte care contin sunetul f. cuvinte ce rspunsurilor
contin
Continua drumul pana la fluturas ! sunetul f
Se discuta despre propozitie,cuvinte,silabe,sunete. Observaia
Solicit copiilor sa formeze pe tabla magnetica cuvintele
furnica si fluturas . Se alcatuiesc propozitii cu aceste Conversaia
cuvinte . Exercitiul
Analiza
Se analizeaza una din propozitii .Cate cuvinte are produselor
propoziia ?Care este primul cuvant ?Care este al doilea
cuvant?Dar al treilea ? Cate silabe are primul cuvant ?
etc. plicuri
5. Obinerea CLR Se reprezinta grafic la tabla propozitia. coli albe
performanei 3.1;4.1 Folosind tehnica blazonului,fiecare grup va rezolva culori Pe grupe
sarcinile propuse(sa scrie cu litere mari de tipar carioci Aprecieri
denumirile obiectelor reprezentate,sa deseneze o livad Tennica verbale
cu pomi infloriti,s desparta cuvintele in silabe,sa blazonului
coloreze vestitorul primaverii).

Se descopera urmatoarea sarcina care consta intr-o fisa


de lucru . individual
Se explica sarcinile :
-incercuirea literelor fsi F; fie de
6.Activitate -colorarea imaginilor care incep cu sunetul f ; lucru
recreativ -trasarea literei F dupa contur .

Pentru ca ati lucrat,fluturasi ati castigat ! planseta


7. ncheierea A.V.A.P plastilina
leciei 2.2., 2.3. Se modeleaza din plastilina litera F.
Se vor face aprecieri generale i individuale asupra
participrii elevilor la lecie, precum i asupra
comportamentului lor pe parcursul orei.
Evenimentul Competene MATEMATICA SI EXPLORAREA MEDIULUI STRATEGII DIDACTICE Evaluare
didactic specifice Metode i Mijloace Forme de
Coninut tiinific procedee de nv. organizare
1.Moment Asigurarea unui climat educaional favorabil.
organizatoric CLR. 1.1 Se solicita copiilor sa gaseasca pe harta zambila . Conversaia Frontal Observarea
2. Captarea Se citeste mesajul : sistematic
ateniei Rebusul de-l veti rezolva ,tema o veti afla !
.1. Cine este simbolul harniciei si incepe cu litera f ? -rebus
(furnica ) Surpriza flipchart
2.Cine doarme toat iarna ? (ursul )
3.Cum se numeste casa furnicilor ? (musuroi ) Panou Observarea
4.Care este prima lun de primvar ? (martie) sistematic
5.Mai multe albine la un loc formeaz un .( roi )
6.Cine este vestitorul primverii ? (ghiocel ) Explicaia
3.Anunarea CLR. 1.1 Se descopera cuvantul NUMERE(anexa) Aprecieri
titlului i a Se anunta elevii ca astazi se vor juca cu numerele de Conversaia verbale
obiectivelor la 0 la 31 (vor aduna,vor numara,vom ordona,vom
compara numerele invatate )
Se comunica elevilor ca vor descoperi si vor rezolva
rand pe rand toate sarcinile propuse , completand tabloul Observaia
4.Dirijarea de primavar . Plicuri cu Frontal
consolidarii Se propune jocul Raspunde repede si bine ! Conversaia sarcini Analiza
-Numara crescator,din 1 in 1, de la 0 la 20; Jocul didactic rspunsurilor
-Numara descrescator de la 20 la 0;
-Care sunt numerele pare ?
-Care sunt numerele impare ?
Care sunt vecinii numerelor ?
M.E.M. Care numar este mai mare?Dar mai mic?
1.1;1.2;1.4; Care sunt numerele mai mici decat 6 ? Dar mai mari
1.6 decat 12?
-Din cine este format numarul 12?Dar 17?Dar 18? Cosulet Observarea
Descompune nr. 9; Floricele sistematic
-Descompune nr 13 in zeci si unitati.; din hartie
Elevii vor lucra pe grupele dj formate . biletele cu
. Se descopera urmatoarea proba Exerciiul exercitii
Mergi mai departe spre floricica(Totul de veti rezolva
,copacul il veti incarca !)
SarcinaCosuletul cu surprize Aprecieri
Fiecare copil va extrage din cosulet cate o floricica pe individual verbale
care este scrisa o adunare sau o scadere pe care o va
rezolva . Conversaia
Proba -Narcisa
Descompune numerele: 15,18, 12 ,25.
Pe o coala de flip-chart sunt scrise mai multe numere
formate din zeci si unitati pe care cate un copil de la Flipchart Observarea
fiecare grupa le va descompune in zeci intregi si unitati . sistematic
Ordoneaz cresctor si descresctor numerele :
7,3,15,24,12 .

Proba -Ghiocelul Exerciiul


Fiecare grupa va avea de rezolvat cate o problema si un
exercitiu.
Compara numerele :6 cu 4,13 cu 16,25 cu 20,12 cu 27 .
Probleme Conversaia Frontal
Intr-un copac, Aprecieri
Opt vrabii stau la sfat. verbale
Iata ca mai vine una
Cate ciripesc acuma ? (8+1=9) Observaia

Intr-o dimineat-n zori,


Dorm 8 buburuze in flori
Doua s-au trezit devreme,
C-s mai harnice,pesemne.
Spune,cate-au mai rmas
S mai doarm-n flori un ceas ? (8 -2 = 6)

Noua rate stau pe balt.


Dac numai una pleaca,
Cate vor mai fi pe balt ?
Spune, dac stii,indat ! (9-1=8)

7 fluturi vin la mas.


Iat zboar si-o albin
Cati la mas o s vin ? (7 + 1 = 8) Fia de
5. Obinerea evaluare
performanei Voi nominaliza cate un elev de la fiecare grupa care va
pune semnele corespunzatoare si va scrie operatiile .

Proba Randunica(Fisa sa o rezolvati si pe randunica


sa o eliberati !)
6.Activitate Elevii rezolva fisa de evaluare (Anexa )
recreativ
Proba -Lalea
Se propune jocul interactiv As culegelalea(Anexa )
7. ncheierea
leciei Se vor face aprecieri generale i individuale asupra
participrii elevilor la lecie, precum i asupra
comportamentului lor pe parcursul orei.
Evenimentul Competene ARTE VIZUALE SI ABILITATI PRACTICE STRATEGII DIDACTICE Evaluare
didactic specifice Metode i Mijloace Forme de
Coninut tiinific procedee de nv. organizare
1.Moment Asigurarea unui climat educaional favorabil.
Conversaia Frontal Observarea
Se solicita dezlegarea unei ghicitori. sistematic
Are-un ac micut si fin,
Zboar lin din floare-n floare, -ghicitoare
organizatoric
CLR. 1.1 Acul este cu venin
2. Captarea
Iar polenu-i pe picioare.
ateniei
Se descopera cuvantul albin si un mesaj. -albinuta Observarea
Se poarta o discutie despre florile de primavara si se din carton sistematic
CLR. 1.1 comunica elevilor ca albina este cam suparata ,pentru ca
in gradina zanei sunt putine flori.Propun elevilor sa Explicaia mesaj
confectionam mai multe flori ca sa o inveselim pe albina Aprecieri
si gradina sa fie mai frumoasa . Conversaia verbale
3.Anunarea
Se anun subiectul leciei i obiectivele
titlului i a
nvrii : Lalele si zambile-mototolirea si lipirea
obiectivelor
hartiei
CLR. 1.1 Observaia
Intuirea modelului i a materialelor Lucrarea Frontal
Conversaia model Analiza
4.Formare de
Prezint lucrrile model Lalele si zambile rspunsurilor
priceperi si
Solicit elevilor s numeasc materialele din care e
deprinderi
confecionat modelul.
Se discuta despre partile componente ale plantei .
M.E.M. -Care sunt partile componente ale plantei? problematizar
3.1. -Ce parte lipseste din lucrarea prezentat? ea
-Care este rolul radacinei ?
-Dar al frunzei ?
-De ce au nevoie plantele ca sa creasca ?etc. Observarea
-Laleaua este un corp ........ sistematic
-Ce s-ar intampla daca am pune o lalea intr-un loc fara Hartie
lumin ? creponata
Demonstrarea i explicarea modului de lucru Cartoane
colorate
Prezint elevilor etapele de realizare ale lucrrii: lipici
Aprecieri
- obtinerea ghemotoacelor prin mototolirea hartiei individual verbale
creponate;
A.V.A.P
2.2., 2.3. - asamblarea prin lipire Conversaia

Realizarea lucrrilor de ctre elevi.


Elevii vor lucra individual i vor confectiona flori , n Observarea
funcie de grup: sistematic
grupa buburuzelor si a furnicilor lalele galbene si
rosii
grupa albinutelor si a fluturasilor-zambile roz si mov
5. Evaluarea
lucrarilor Se efectueaz exerciii de nclzire a muchilor mici ai Exerciiul
minilor:
,,Degetele rsfirm/ i apoi le adunm
Ploaia bate uor n geam/ Iar noi cntm la pian. Frontal
Degetele-mi sunt petale/ Se deschid ca i o floare. Conversaia Aprecieri
verbale
Supraveghez modul n care lucreaz elevii i ofer
informaii suplimentare acolo unde este nevoie.
Observaia
Le cer elevilor s lucreze ct mai corect i estetic,
respectnd etapele de lucru.

Pe msur ce lucrrile sunt gata vor fi aezate n faa


clasei, obinndu-se o mic expoziie.

Se face aprecierea i autoaprecierea lor, innd cont de


urmtoarele criterii:

- respectarea etapelor de lucru

- gradul de finalizare al lucrrii

- aspectul estetic

- originalitate

ncheierea zilei: 10 min.


Pentru a o inveseli pe Zna Primvara,elevii i-au pregatit si o mica serbare Pentru tine,Primavara!(anexa),iar zana ii va rasplati cu
buburuze de ciocolat .
REBUSUL DE-L VETI REZOLVA, TEMA O VETI AFLA !

1. Cine este simbolul harniciei si incepe cu litera f ? (furnica )


2.Cine doarme toat iarna ? (ursul )
3.Cum se numeste casa furnicilor ? (musuroi )
4.Care este prima lun de primvar ? (martie)
5.Mai multe albine la un loc formeaz un .( roi )
6.Cine este vestitorul primverii ? (ghiocel )