Sunteți pe pagina 1din 9

PROIECT DE LECIE

DATA: 3.04.2009
CLASA : a VII- a
ARIA CURRICULAR : Om i Societate
OBIECTUL : Geografia continentelor extraeuropene
UNITATEA DE NVARE : America
UNITATEA DE CONINUT : America caracteristici generale
TIPUL LECIEI : de consolidare si sistematizare
RESURSE DE TIMP : 50 min.
LOC DE DESFURARE : sala de clas
PROFESOR : Pintilie Mihaela

OBIECTIVE OPERAIONALE :
a)de cunoatere i analiz:
s cunoasc harta fizic a Americii
s analizeze harta
s localizeze pe harta mut elemente de relief i hidrografie
s deduc anumite caracteristici citind semnele convenionale
s numeasc insule, peninsule, golfuri, mri, muni, podiuri, cmpii, hidrografie
s cunoasc caracteristici ale reliefului, hidrografiei, climei, vegetaiei i faunei

b) afective:
s manifeste interes, curiozitate pentru lecia n discuie;
s aprecieze importana obiectivelor turistice din America: monumente ale naturii,
vestigii istorice, etc

c) psihomotorii:
s localizeze pe hart elementele geografice numite n lecie
s interpreteze corect schiele din manual, caiet, fie, tabl

METODE I PROCEDEE :
conversaia euristic, lucru cu manualul, explicaia, observarea dirijat, lucru cu harta
murala, lucru pe harta muta, expunerea, dialogul, metoda cubul, turul galeriei, lucru cu fie,
metoda RAI (Rspunde - Arunca - Intreab)

MIJLOACE :
- Harta fizic a lumii, Harta fizic a Americii, manualul, atlasul geografic, fie de
lucru, cubul, harta muta plastifiat, materiale ppt, videoproiector, o minge mica in
forma de glob pmntesc pentru metoda RAI
BIBLIOGRAFIE :
Manualul de geografie, cls a VII a, Ed. All, 2007
Manualul de geografie, cls a VII a, Ed. Humanitas, 2007
Elemente de Didactica aplicata a geografiei, O. Mandrut, Ed CD PRESS, Bucuresti, 2008
Culegere de exercitii - Geografie pentru gimnaziu, CD PRESS, Bucuresti, 2005
www.nationalgeographic.ro, galeriefoto.ro, mapsblink.ro

1
DESFURAREA LECIEI

1. MOMENT ORGANIZATORIC (2 min)


- pregtirea materialelor necesare pentru lecie
- notarea absenelor
- organizarea clasei
- crearea unui climat socio-afectiv favorabil desfurrii leciei

2. PREZENTAREA TEMEI I A OBIECTIVELOR OPERAIONALE (2 min)


- Profesorul cere elevilor sa numeasca tema pe care au avut-o de pregatit i le prezinta
obiectivele operaionale, mai sus amintite, pentru atingerea carora s-au realizat diferite
sarcini

3. CAPTAREA ATENIEI ELEVILOR (3 min)


- in timp ce profesorul intreaba elevii ce tema au avut de pregatit, un elev (din alta clasa),
bate la usa si aduce un pachet
- pe pachet scrie: Expeditor: America, la Destinatar: Clasa a VII a Hangu
- elevii curioi, vor s deschid pachetul, in care vor gasi un cub si un plic cu fise
- cubul are laturile de culori diferite, fiecare culoare reprezentnd o anumit sarcin
- profesorul explica elevilor activitatea si din plic da elevilor fisa de lucru pentru fiecare
grupa, si foaia de flipchart, pe care liderul grupei va scrie

4. DESFURAREA LECIEI (36 min)


- SISTEMATIZAREA CUNOTINELOR , dup planul anunat in lecia trecuta, fiind fixate
in prima ora de recapitulare, aspecte legate de:
o aezarea pe Glob a Americii
o forma si aspectul rmurilor: insule, peninsule, golfuri
o caracteristici ale reliefului: munti, podisuri, cmpii
o hidrografia: fluvii, lacuri
o clima, vegetaia, fauna
- urmand ca in a doua ora de recapitulare sa fie consolidate aspecte ale geografiei umane:
o populaia i aezrile umane
o economia Americii

DESFURAREA LECIEI

ACTIVITATEA PROFESORULUI ACTIVITATEA ELEVILOR

1 -profesorul explic elevilor ce de ce a ales


min metoda cubul: fiecare latur are o culoare, -elevii sunt ateni la explicaii
fiecare culoare o activitate
-profesorul aminteste elevilor ce domenii trebuie -se impart in 6 grupe

2
atinse in lecie i le scrie pe tabla
1 o aezarea pe Glob a Americii -grupele ii aleg liderii
min o forma si aspectul rmurilor:
insule, peninsule, golfuri - primesc foaia i activitatea de fcut
o caracteristici ale reliefului: munti,
podisuri, cmpii - echipa colaboreaz pentru a rezolva
o hidrografia: fluvii, lacuri cerina

-profesorul mparte elevii n 6 grupe (24 elevi :


6grupe a cte 4 elevi), avand grij ca echipele s
fie echilibrate, eterogene
1 -fiecare grup i alege un lider
min - fiecare lider invrte cubul pt a avea o culoare
-fiecare grupa primete o foaie de culoarea
respectiv i citete sarcina de pe culoarea
10 corespunztoare a cubului
min -profesorul le precizeaza timpul de lucru (10
min)

Grupa 1: Localizai: (pe harta murala)


- pe harta munii: Alaska, Sierra
Madre, V, S, E, Stncoi,
- fluviile : Mackenzie, Colorado,
Parana-Paraguay, Yukon
- lacurile: Marile Lacuri, Marele Lac al
Sclavilor, Marele Lac al Ursilor,
Titicaca
- pod Patagoniei, Colorado

Grupa 2: Identificai: (pe harta mut din


anexa)
- insulele: 1,2,3
- peninsulele: 4,5,6
- campiile:7,8,9
- podisul : A
- muntii: B,C,D
- fluviile: 8, 9, 10
- vegetatia zonei 10
- 3 superlative geografice de pe
teritoriul Americii

Grupa 3: Analizai
- vrsta, modul de formare, tipuri de
roci ale Munilor Alaska, Appalachi,
Sierra Madre de Sud, Anzi
- cum influeneaza hidrografia in
diferite forme de relief

Grupa 4: Comparai:
- aspectul i articulaiile rmurilor,

3
aspectul reliefului, Americii de N cu
America de S
- clima Americii de Nord cu America
de Sud

Grupa 5: Argumentai:
- de ce pe teritoriul ntregii Americii se
gsesc toate tipurile de clima
- legatura dintre hidrografie si formele
de relief din America de S

Grupa 6: Descriei:
- un peisaj natural din America de N
- relieful Americii de N(caracteristici
generale)
- un obiectiv turistic din America de S
-dup 5 minute, profesorul atenioneaz elevii ca
mai au 5 minute Grupa 1: liderul iese la hart si
-inainte de a verifica ce a lucrat fiecare grupa, se localizeaz elementele cerute. Alt coleg
cere elevilor - oral sa localizeze America pe din grupa completeaza elemetele rmase
Glob
- Apoi profesorul face turul galeriei i cere Grupa 2: este prezentata harta muta
liderilor elevilor sa prezinte ce a lucrat fiecare plastifiata. Elevii din grupa 2 traseaz cu
grupa marckerul elementele cerute
-profesorul cere si altui elev din aceeai grupa sa
ias la hart si sa localizeze o parte din elemente
-in timp ce grupa 2 arata ce a desenat pe
20 harta muta plastifiata, alti elevi, din alte
min -profesorul cere sa fie localizate si la harta grupe arata aceleasi elemente pe harta
murala elementele identificate pe harta muta murala

Grupa 3: sunt prezentate cerintele de


analizat avute ca activitate
-profesorul completeaz elevii, daca raspunsul
este incomplet, sau confuz Grupa 4: prezint argumentele pentru
cerinele avute

-inainte de a verifica descrierile facute de grupa Grupa 5: prezint comparaiile cerute


6, profesorul cere elevilor sa localizeze cu
marckerul pe harta muta plastifiata, ceea ce a
localizat grupa 1 pe harta murala -elevii se anunta pentru a desena pe
harta muta semne ce reprezinta
elementele localizatede grupa 1
3 -dup prezentarea tuturor galeriilor profesorul -elevii privesc peisajele si le recunosc
min arata imagini reprezentative ppt din America
Grupa 6: prezint descrierile facute

5. FEED-BACK-UL (5 min)
- se va realiza prin metoda RAI ( Raspunde Arunca Intreaba)

4
- profesorul pune o intrebare unui elev si arunca o minge unui elev, care dupa ce raspunde ,
pune o intrebare altui coleg, caruia ii arunca mingea

6. EVALUAREA I NOTAREA ELEVILOR (2')


- evaluarea elevilor s-a fcut pe tot parcursul orei, fiind antrenai majoritatea elevilor
- profesorul face aprecieri cu privire la activitatea elevilor la ora de geografie

Schia leciei pe tabl:

o aezarea pe Glob a Americii


o forma si aspectul rmurilor: insule, peninsule, golfuri
o caracteristici ale reliefului: munti, podisuri, cmpii
o hidrografia: fluvii, lacuri
o clima, vegetaia, fauna

5
1
2

7
3 C
8
6
5

6
10

11
A

7
Grupa 1: Localizai: (pe harta murala)
- pe harta munii: Alaska, Sierra Madre, V, S, E, Stncoi,
- fluviile : Mackenzie, Colorado, Parana-Paraguay, Yukon
- lacurile: Marile Lacuri, Marele Lac al Sclavilor, Marele Lac al Ursilor, Titicaca
- pod Patagoniei, Colorado

Grupa 2: Identificai: (pe harta mut din anexa)


- insulele: 1,2,3
- peninsulele: 4,5,6
- campiile:7,8,9
- podisul : A
- muntii: B,C,D
- fluviile: 8, 9, 10
- vegetatia zonei 10
- 3 superlative geografice de pe teritoriul Americii

Grupa 3: Analizai
- vrsta, modul de formare, tipuri de roci ale Munilor Alaska, Appalachi, Sierra
Madre de Sud, Anzi
- cum influeneaza hidrografia in diferite forme de relief

Grupa 4: Comparai:
- aspectul i articulaiile rmurilor, aspectul reliefului, Americii de N cu America
de S
- clima Americii de Nord cu America de Sud

Grupa 5: Argumentai:
- de ce pe teritoriul ntregii Americii se gsesc toate tipurile de clima
- legatura dintre hidrografie si formele de relief din America de S

Grupa 6: Descriei:
- un peisaj natural din America de N
- relieful Americii de N (caracteristici generale)
- un obiectiv turistic din America de S

8
9