Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DIDACTIC

Data:
coala:
Profesor: Urdreanu Iustina
Obiectul: Limba i literatura romn
Subiectul: Receptarea textului narativ Baltagul (Mihail Sadoveanu)
Clasa a VIII-a
Tipul leciei: fixare i aprofundare de cunotine

Competene generale:

1. Utilizarea corect i adecvat a limbii romne n diferite situaii de comunicare;


2. Comprehensiunea i interpretarea textelor;
3. Argumentarea oral sau n scris a unor opinii n diverse situaii de comunicare.

Valori i atitudini:

1. Cultivarea interesului pentru lectur i a plcerii de a citi, a gustului estetic n domeniul


literaturii;
2. Formarea unor reprezentri culturale privind evoluia i valorile literaturii romne;
3. Cultivarea unei atitudini pozitive fa de comunicare i a ncrederii n propriile abiliti de
comunicare;
4. Stimularea gndirii autonome, reflexive i critice n raport cu diversele mesaje receptate.

Competene specifice:
1. Aplicarea cunotinelor de limb n receptarea mesajelor scrise;
2. Utilizarea adecvat a tehnicilor de redactare;
3. Utilizarea strategiilor de lectur n vederea nelegerii adecvate a textelor;
4. Interpretarea textelor prin prisma propriilor valori i a propriei experiene;
5. Compararea i evaluarea unor argumente diferite n vederea formulrii unor judeci
proprii.

Obiective operaionale:

1. S precizeze trsturile romanului


2. S identifice particularitile de construcie a textului narativ (aciune, perspectiv
narativ, tehnica narativ, moduri de expunere, personaje);
3. S formulize opinii din mai multe perspective asupra coninutului opera;
4. S-i exprime propriile opinii interpretative pornind de la textul studiat;
5. S dovedeasc receptivitate fa de interpretarea unui text literar;

Metode didactice: lectura expresiv a textului, lectura selectiv, conversaia euristic,


metoda plriilor gnditoare, comentariul pe text, argumentarea, demonstraia, exerciiul.
Am ales s folosesc n lecia de fixare i aprofundare a cunotinelor metoda plriilor
gnditoare. Metoda celor ase plrii gnditoare a fost creat de Edward de Bono. Cele ase
plrii reprezint ase posibiliti de procesare a datelor. Este o tehnic interactiv de
stimulare a creativitii participanilor care se bazeaz pe interpretarea de roluri n funcie de
plria aleas. Asociat refleciei, urmrete motivarea elevului pentru lectur prin corelarea
diferitelor aspecte identificate n opera literar. Metoda permite abordarea problemelor
ntlnite din mai multe perspective, fiecare plrie reprezentnd un mod de a gndi. Tehnica i
pune pe elevi n situaia de a gsi alternative, de a experimenta sentimente de empatie
(identificare/respingere, etc) prin corelarea cu experiena proprie.

Mod de organizare: frontal, grupe


TIP DE EVALUARE: formativ, oral, scris, individual, frontal, de grup

ETAPELE LECIEI

1. Moment organizatoric - Notarea absenilor. Pregtirea pentru lecie (elevii i vor aeza pe
banc caietele, manualele, fiele de lectur, dicionare).

2. Reactualizarea cunotinelor nsuite anterior - Prin conversaie se va viza definirea corect


a romanului, descrierea particularitilor acestei specii, informaii de care elevii vor avea
nevoie n analizarea textelor propuse. Se accentueaz caracteristicile genului epic, cu scopul
contientizrii modului special n care trebuie analizat i receptat astfel de creaie literar
(elevii vor folosi fiele referitoare la genul epic).

3. Anunarea subiectului leciei i a obiectivelor

Se anun subiectul leciei i obiectivele lecie de fixare i aprofundare a cunotinelor


despre roman, pe baza textelor citite.

4. Prezentarea noului coninut i dirijarea nvrii.

Etapele :
o Anunarea activitii
o Stabilirea grupurilor corespunztoare plriilor (6 grupuri)
o Stabilirea relaiei culoare-sarcin

Plria ALB - prezint informaia obiectiv, neutru, rezumndu-te la inventarierea


informaiilor:
Indicai locul i timpul unde se petrece aciunea n romanele supuse analizei.
Aciunea se desfoar cronologic? D exemple!
Precizai care sunt personajele principale ale romanului.
Care este aciunea romanului?
Din care gen literar face parte opera?
Care sunt modurile de expunere ntlnite n roman? Exemplificai!

Plria GALBEN - reprezini gndirea pozitiv, optimismul i percepia luminoas asupra


lucrurilor.
Artai ce este valoros, din punctul vostru de vedere n text.
Artai care sunt calitile personajelor principale din oper.
La ce ne ajut n via lectura textelor: reprezint o lecie, conine un avertisment, un
model, un antimodel? Argumenteaz!
Gndete-te la personajul negativ Calistrat Bogza (Baltagul) Ce ar fi trebuit s fac
ele pentru a schimba situaia i pentru a ajunge la un rezultat bun?

Plria NEAGR- reprezini gndirea critic, exprimi pruden, grij, avertismente. Judeci
asemenea unui judector, aducnd argumente.
Precizai cu ce idee moral regsit n romane nu suntei de acord.
Unde a greit personajul? Gandii-va la Nechifor Lipan, Vitoria Lipan, Gheorghita,
Minodora. Puteau ei s prevad anumite riscuri cnd au acceptat o situaie i s i
schimbe atitudinea?
S-au nclcat legi (scrise, nescrise)?

Plria ROIE este expresia unei abordri afective, conforme cu sentimentele. Exprim-i
prerea evalund prin prisma sentimentelor situaia.
Dai sfaturi personajelor i punei-v n situaia lor. Ce ai simi dac ai fi n locul
personajelor?
Exprimai-v sentimentele fa de texte.
Artai ce v place i ce nu v place n legtur cu personajele, comportamentele,
ritmul povestirii, tehnicile folosite.
Numii reaciile resimite la prima lectur: bucurie, empatie, frustrare, indignare,
nedreptate. Putei asocia sentimentele produse de text cu sentimente din experiena
voastr?

Plria VERDE simbolizeaz creativitatea, ideile noi, gsirea de alternative originale. Ofer
sugestii, provocri.
Ar fi putut proceda personajele i n alt mod?
ncercai s aducei personajele principale ale operelor n zilele noastre. Ce
modificri credei c ar aprea?
Credei c tensiunea, conflictul puteau fi rezolvate n alt mod?
Renunai la una din trsturile fundamentale de caracter a personajelor. Cum
s-ar modifica aciunea?

Plria ALBASTR simbolizeaz gndirea de ansamblu i procesul de control. Din grupul


plriei albastre va face parte i profesorul, iar grupului i vor reveni urmtoarele sarcini:
S conduc discuia
S modereze discuia
S rezume ideile
S ajute la exprimarea punctelor dificile
S recapituleze ideile principale
S evalueze situaia pe baza unui tabel:
CRITERII GRUPA GRUPA GRUPA GRUPA GRUPA GRUPA
1 2 3 4 5 6
-respectarea perspectivei la
care ne oblig tipul de plrie
n numele creia rezolvm
cerinele
- folosirea unui limbaj
adecvat;
-corectitudinea
rspunsurilor/originalitatea
rspunsurilor (dup caz).

-modul de prezentare

-modul n care sunt atinse


particularitile speciei literare
analizate

Pe msur ce fiecare grup i prezint rspunsurile, ceilali elevi sunt antrenai


s intervin prin comentarii pe marginea celor spuse de colegi. n acest fel elevii sunt
pui n situaia de a nelege c discutarea oricrui text/mesaj, a oricrei situaii din
realitate poate fi abordat din mai multe unghiuri i nu trebuie s se limiteze la o
singur plrie.

5. Obinerea performantei si realizarea feed-back-ului se realizeaz pe parcurs prin


evidenierea noiunilor cheie ce in de roman (aciune, perspectiv narativ, tehnica narativ,
moduri de expunere, personaje, caracterizarea personajelor)

6. Evaluarea: individual, pe grupe, autoevaluare, oral, scris.

S-ar putea să vă placă și