Sunteți pe pagina 1din 4

Proiect didactic

Profesor: uan Narcisa


Obiectul: Literatura romn
Clasa: a X-a
Unitatea de nvare: Romanul
Subiectul leciei: Ion, de Liviu Rebreanu analiza literar a textului
Tipul leciei: dobndire de noi cunotine

Competene:
1. s exprime oral sau scris reaciile proprii la receptarea textelor literare;
2. recunoaterea i compararea diferitelor tipuri de proz i a particularitilor acestora;
3. aplicarea conceptelor operaionale n analiza i discutarea textelor narative;
4. susinerea argumentat a unui punct de vedere ntr-o discuie;

Resurse:
- textul romanului (integral) ;
- capacitile receptive normale ale elevilor;
- timp: 50 min., sala de clas.

Strategia didactic:
a) metode i procedee: lucrul cu textul, lectura selectiv, descoperirea, conversaia,
argumentarea, problematizarea;
b) forme de organizare a activitii elevilor: activitate frontal, activitate individual;
c) mijloace de nvmnt: manual clasa a X-a, Ed. Humanitas, fiele elevilor;
d) material bibliografic: L. Rebreanu, Ion, Hadrian Soare, Gheorghe Soare, Limba i
literatura romn, ndrumtor pentru manualele alternative, clasa a X-a, Ed. Carminis,

Desfurarea activitii

1. Organizarea clasei (2 min.).


2. Verificarea temei i a cunotinelor din lecia anterioar:
- temele creaiei rebreniene identificate n nuvele
3. Anunarea temei i a competenelor specifice:
Analiza textului literar: romanul Ion, de L. Rebreanu.
Obiective:
- recunoaterea i compararea diferitelor tipuri de proz i a particularitilor acestora;
- aplicarea conceptelor operaionale n analiza i discutarea textelor narative;
- susinerea argumentat a unui punct de vedere ntr-o discuie;

4. Conducerea nvrii i dobndirea noilor cunotine


- folosindu-se de planul de analiz a textului literar, elevii vor fi condui spre
identificarea trsturilor romanului, prin aplicarea conceptelor operaionale
specifice acestei specii.

1
Geneza romanului
Apare n anul 1920 la editura Viaa Romneasc, n dou volume, dup un proces relativ
ndelungat de elaborare :
- 1910 -1911 - ncepe nuvela "Zestrea" abandonat dup aproximativ 3 luni de munc - 300 pag.
- 1913 - transform nuvela n roman
- 1916 - reia lucrul la romanul "Zestrea" (a doua versiune) i i schimb numele n "Ion".
- n noiembrie 1920 apare de sub tipar romanul "Ion".
- La geneza romanului participa i trei momente din viaa scriitorului:
a) imaginea unui ran care ngenuncheaz pe cmp i srut cu evlavie pmntul;
b) o scrisoare primit de acas de la sora sa n care i relata o ntmplare a unei fete bogate pe
care tatl o stlcise n btaie pentru c pctuise cu cel mai bicisnic flcu din sat;
c) convorbirile cu un flcu din vecini, Ion al Glanetaului, care i se plngea mereu de srcie.
- n "Mrturisiri", Rebreanu afirma: "aproape toata desfurarea din primul capitol este de fapt
evocarea primelor amintiri din copilria mea" .
Tema
- lupta ranului romn pentru pmnt ntr-o societate mprit n sraci i bogai, societate
stpnit de mentalitatea sacului cu bani sau a ntinderilor de pmnt. Mesajul romanului are o
ncrctur etic, ideea fiind c dorina de a avea pmnt cu orice pre duce la dezintegrarea
moral a individului.
Explicarea titlului: - Ion - nume generic, reprezentativ pentru ranul romn
Compoziia romanului corp sferoid
- firea echilibrat a autorului a determinat predilecia spre construcii epice armonioase,
sferoidale, n care sfritul se confund cu nceputul.
- romanul ncepe cu imaginea unui drum personificat care vine din necunoscut i ptrunde n
Pripas. Nicolae Manolescu afirma c drumul: "face legtura ntre lumea real i lumea ficiunii:
urmndu-l intrm i ieim, ca printr-o poart, din roman". n finalul romanului, mpreun cu familia
nvtorului Herdelea , este parcurs drumul n sens invers, reintrnd n lumea real.
- Imaginea drumului este plasat i aproximativ la jumtatea romanului, cnd Laura i Pintea
prsesc Pripasul ca s nceap o via nou.
- dou planuri
- Din punct de vedere structural, romanul e alctuit din dou pri: "Glasul pmntului" i
"Glasul iubirii", fiecare fiind structurat n 6 i, respectiv,7 capitole cu titluri foarte concise, care
sugereaz gradarea tensiunii dramatice: "nceputul", "Iubirea", "Ruinea", "Nunta", "Copilul",
"treangul", "Blestemul", "Sfritul".
Prezentarea succint a subiectului
Scene reprezentative
Hora apare n literatura romna n mai multe opere:
- La Liviu Rebreanu imaginea horei ca petrecere steasc duminical ctig mult n
amplitudine, complexitate i profunzime. Dup cum observa P.M. Gorcea (vol. "Nesomnul
capodoperelor - Personajele lui Liviu Rebreanu i psihologia adncurilor"), aciunea din "Ion"
ncepe, i nu ntmpltor, cu hora, "moment de dezlnuire ptima, moment cnd forele
Erosului rbufnesc la suprafa, la scara ntregii colectiviti".
- n viziunea lui Liviu Rebreanu, hora este ns i scena pe care se etaleaz realitile sociale
dintre membrii colectivitii rurale. Folosind tehnica cinematografic, autorul plimba obiectivul de
la un grup la altul fcnd observaii fundamentale:
- primarul "caut s-i pstreze demnitatea apsnd vorbele i nsoindu-le cu gesturi energice";
- tefan Hotnog "gsete fel de fel de clenciuri primarului, numai ca s arate celorlali c lui de
nimeni nu-i pas;
- fostul nvtor - Simion Butunoiu - este ascultat cu evlavie;

2
- Alexandru Glanetau "pe lturi, ca un cine la ua buctriei, trage cu urechea, nendrznind
s intre n vorb";
- autoritatea suprem o reprezint preotul Belciug i familia Herdelea. Ei sunt "domnii": " brbaii
scoaser plriile (), unii se scular n picioare" .
- Cnd hora se ncheie, cititorul este edificat asupra liniilor conflictului.
- naterea, moartea, hora, nunta dezvluie o profunda cunoatere a sufletului ranilor.
- cnd Ana nate pe cmp Ion i Al. Glanetau "se nchina cu evlavie ca n fa unui miracol".
- moartea este prezenta n doua ipostaze. Impresioneaz moartea personajelor secundare i nu
cea a eroilor principali, care este vzuta cu obiectivitate.
- moartea lui Avrum i a lui Dumitru Moarc este privita cu ochii ngrozii ai Anei.
- Nunta - prezint succesiunea elementelor de ritual:
- apare depoetizat:
Caracterizarea personajelor
- Rebreanu realizeaz o suit de schie biografice
- personajele sunt nzestrate cu o trstur fundamental n virtutea creia vor aciona pe
parcursul romanului.
- Eugen Lovinescu l apropie de maetrii artei clasice - Moliere - prin reducerea eroilor la o
singur mare pasiune
- e un roman de observaie social - modul de a aciona e o modalitate fundamental de
caracterizare
- portretele fizice sunt sumare
- oamenii sunt importani prin ceea ce fac
ION modaliti de caracterizare a personajului
- este tipul generic al ranului
- relaia sa cu pmntul este o relaie mitic
- iubirea pentru pmnt a devenit o obsesie, urmrindu-l din copilrie: "Iubirea pmntului l-a
stpnit de mic copil"
- pentru a-l dobndi face orice, intr n conflict cu tot satul.
- Ion e n conflict cu sine nsui - analiza psihologica: monolog interior, reticene verbale, notarea
senzaiilor fizice, stil indirect liber
- este marcat de stri dilematice: - o privea pe Ana: "ct e de slaba i de urica, cum s-i fie
drag", dar speriat de srcie: "m moleesc ca o bab neroad, las c-i bun Anua. A fi o
ntflea s dau cu piciorul norocului pentru nite vorbe".
- monologul interior = expresia dificultii de a lua o decizie.
- dominat de pasiuni puternice - acioneaz rar sub impulsul momentului.
- faptele sunt calculate cu luciditate: "ca s izbuteasc trebuie s o ia domol, altfel i se
primejduiesc planurile, acum tie bine cum are s-l sileasc. Numai s nu-i piard rbdarea.
Graba strica treaba
- aciunile sunt reprobabile, dar autorul le confer o motivaie:
- cauza nu e lcomia, ci dorina de a fi respectat, de a-i pstra demnitatea
- nu este un arivist, nu dorete depirea condiiei de ran ( putea prin nvtur).
- foreaz mna lui Vasile Baciu numai cnd este convins ca prin munc cinstit nu va
izbndi.
- nu este primitiv, i disimuleaz inteniile, iar cnd e sigur de izbnd nu mai joac rolul
obositor de ndrgostit.
- are dou porniri diferite - stri sufleteti contradictorii
- pentru George este "argos ca un lup nemncat" ;
- Ana - "un lup hain";
- apreciat de familia Herdelea, apoi este considerat "fatalitatea noastr"
- Titu se vede mic, lipsit de personalitate n comparaie cu Ion.
3
- n cadrul discuiilor se va ncerca realizarea unei imagini definitorii a modalitilor
specifice de construire a romanului rebrenian, scondu-se n eviden, de
asemenea, semnificaiile morale i estetice ale acestei viziuni artistice;
- se vor reliefa, cu precdere, caracteristicile personajelor, modul de receptare din
partea criticii literare, implicaiile tipului de construcie narativ asupra felului n
care este creat personajul.
5. Evaluarea formativ
- Surprinderea unor semnificaii generale prin antrenarea elevilor n rezolvarea
urmtoarei probleme: caracterul realist, tipologic, al personajului

6. Asigurarea reteniei i a transferului


Activitate independent (tem): - realizarea de fie pentru caracterizarea celorlalte
personaje

S-ar putea să vă placă și