Sunteți pe pagina 1din 7

PROIECT DIDACTIC

Liceul Teologic Penticostal Logos


CLASA: a X-a
NR. ORE/ SPT.: 2 ore/spt.
DATA: 30.03.2017
OBIECTUL: CHIMIE
TEMA: AMINOACIZI
TITLUL LECIEI: PROPRIETI FIZICE SI CHIMICE ALE AMINOACIZILOR
TIPUL LECIEI: Lecie mixt, folosind programul AEL
ELEMENTE DE CONINUT:


BIBLIOGRAFIE:
Ftu, S. Metodica predrii chimiei , Editura Corint, Bucureti, 1998
Cozma, D., Pui, A. Elemente de didactica chimiei, Editura Spiru Haret, Iai, 2003
Manuale de chimie, n vigoare.

Detaliere
Competente specifice
La sfritul leciei, elevii trebuie s fie capabili:
CS1 utilizarea corecta a terminologiei tiinifice i simbolistice;
CS2 descrierea proceselor fizice i chimice ce stau la baza experimentelor virtuale realizate;
CS3 Rezolvarea de probleme n scopul stabilirii unor corelaii relevante demonstrnd raionamente
deductive i inductive;
CS4 Formularea de concluzii ca urmare a analizei experimentelor i raionamentelor efectuate;
CS5 Aplicarea cunotinelor dobndite pentru rezolvarea unor exerciii.
Obiective operaionale
La sfritul leciei, elevii trebuie s fie capabili:
OP1 s clasifice aminoacizii, dup numarul grupelor functionale;
OP2 s denumeasc aminoacizii;
OP3 s descrie proprietile fizice (stare de agregare, solubilitate n ap i solventi nepolari) ale
aminoacizilor;
OP4 s descrie conductibilitatea electrica a solutiilor de aminoacizi;
OP5 s ilustreaz comportarea pH-ului aminoacizilor ;
OP6 s analizeze procesul de obtinere a unor combinatii complexe;
OP7 s analizeze procesul de identificare a aminoacizilor;
OP8 s descrie reaciile de identificare a aminoacizilor care contin sulf;

METODE DIDACTICE UTILIZATE: descoperirea dirijat, observaia independent, modelarea,


algoritmizarea, explicaia, exerciiul, conversaia, problematizarea , jocul didactic.

MIJLOACE DE NVMNT:
computerele conectate la Programul AEL;
CD-2 profesor cu Manualul profesorului din Programul AEL;
Sistem Periodic ( plan).

Prof. Popescu Violeta Clasa a XI-a 1


DESFURAREA LECIEI
Moment organizatoric: verificarea prezenei i a repartizrii elevilor la calculatoare.
Captarea ateniei:
Elevii sunt rugai s-i aminteasc definiia aminoacizilor.
Profesorul realizeaz mpreun cu elevii o discuie despre aminoacizi, referitoare la definiia,
nomenclatura i cteva proprieti chimice deja studiate.
Enunarea obiectivelor:
La sfritul acestei ore vei ti totul despre aminoacizi i vei putea anticipa comportarea lor
n funcie de partenerul i condiiile de reacie.
n primul moment al leciei, elevii rezolv aplicaiile de la proprietile chimice ale
aminoacizilor.
Parcurgerea secvenelor AEL (comunicarea noilor cunotine):
Elevii se conecteaz la lecia transmis de profesor prin intermediul platformei AEL.
Profesorul verific dac elevii se conecteaz corect i dac au scris n caiet titlul leciei, dup
care d drumul primei secvene a leciei:
M2 Proprietile fizice ale aminoacizilor
Obiective didactice OP3,
Timp de predare 3 min
Tip de interaciune cu Descoperirea dirijat, modelarea, observaia independent.
elevii
Descriere Elevii vor modela diferite ecuaii chimice care ilustreaz principalele proprieti
fizice ale aminoacizilor.

Prof. Popescu Violeta Clasa a XI-a 2


Dup completarea corect a fiei de lucru din aplicaia AEL, elevii i noteaz n caiete
urmtoarea proprietate fizic a aminoacizilor.

M3 Conductibilitatea electrica a solutiilor de aminoacizi


Obiective didactice OP4
Timp de predare 4 min
Tip de interaciune cu Experimentul, observaia independent, descoperirea dirijat, modelarea.
elevii
Descriere Pe parcursul acestui modul, elevii vor verifica conductibilitatea solutiilor de
aminoacizi.

Elevii parcurg acest moment observnd in final aminoacizii conduc curentul electric in mediu acid si
alcalin.

Prof. Popescu Violeta Clasa a XI-a 3


Profesorul verific notiele elevilor din caiete dup care d drumul momentului urmtor al
leciei din aplicaie.
M4 Solutii de aminoacizi solutii tampon
Obiective didactice OP6, OP12, OP13, OP14
Timp de predare 4 min
Tip de interaciune Experimentul, observaia independent, descoperirea dirijat, modelarea.
cu elevii
Descriere Pe parcursul acestui modul, elevii vor observa cum se comporta solutiile de
aminoacizi la adaugarea unor cantitati limitate de acizi sau baze.

Elevii constat c aminoacizii au caracter amfoter.

M5 Obtinerea unor combinatii complexe


Obiective didactice OP6
Timp de predare 4 min
Tip de interaciune cu Observaia, descoperirea dirijat, conversaia, experimentul.
elevii

Prof. Popescu Violeta Clasa a XI-a 4


Descriere Pe parcursul acestui modul, elevii vor efectua reacia de obtinerea a combinatiei
complexe a cuprului cu glicocol.

Elevii i noteaz n caiete ecuaiile reaciilor chimice i sunt ateni la indicaiile profesorului.
Profesorul verific completarea caietelor i parcurge urmtoarea aplicaie.

M6 Identificarea aminoacizilor
Obiective didactice OP7,
Timp de predare 4 min
Tip de interaciune cu Experimentul, observaia independent, conversaia, descoperirea dirijat,
elevii modelarea.
Descriere Elevii vor urmri procesul de identificare a aminoacizilor

Prof. Popescu Violeta Clasa a XI-a 5


Prof. Popescu Violeta Clasa a XI-a 6
M8 Identificarea aminoacizilor care contin sulf
Obiective didactice OP8,
Timp de predare 4 min
Tip de interaciune Experimentul, observaia independent, conversaia, descoperirea dirijat.
cu elevii
Descriere n cadrul acestui modul, elevii vor identifica aminoacizii care contin sulf prin
incalzire in mediul bazic si adaugare de acetat de plumb.

Discuia de ncheiere:
Tema pentru acas:
aplicaii practice importante ale aminoacizilor

Prof. Popescu Violeta Clasa a XI-a 7